homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

2 anticonceptionale Yasmin uitate intr-o luna


#1 2010-12-12 19:38:25

fishbone_me
Membru
Inregistrat: 2010-12-12
Mesaje: 3

2 anticonceptionale Yasmin uitate intr-o luna

Buna seara! Am o nelamurire:
in saptamana 2 am uitat sa iau pastila (marti sau miercuri, nu stiu exact pentru ca am luat pastilele in continuare, pana mi-a picat fisa:)) ). Am lasat o pastila in blister ca sa revin la normal cu zilele ca sa nu ma mai incurc. In a 3a saptamana, am uitat inca o pastila (ieri, sambata) pe care am luat-o azi, duminica, la mai mult de 12 ore de ora normala. In seara asta iau pastila dedicata zilei de duminica si ma gandeam sa nu fac pauza intre blistere. Mai tarziu am vazut pe prospect ca e indicat sa nu faci pauza daca ai uitat pastila in ultima saptamana, dar nu am gasit nimic legat de uitarea a 2 pastile in aceeasi saptamana. Nu am avut contacte sexuale neprotejate nici inainte nici dupa ce am uitat pastilele si iau Yasmin.
E ok daca nu fac pauza si continui cu un blister nou?
Cate zile continui cu sexul protejat? Ramane standardul de 7 zile dupa ce am uitat pastila?
Multumesc mult!

PS: In a 2a saptamana nu am mai luat deloc pastila uitata.Am lasat-o in blister, iar pastila uitata ieri am luat-o azi.
Asa ca eu raman cu 20 de pastile luate luna asta....Ufff...ce cascata sunt....

Offline

 



#2 2010-12-12 20:01:59

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: 2 anticonceptionale Yasmin uitate intr-o luna

e ok daca unesti foliile si te protejezi suplimentar 7 zile de la ultima pastila uitata smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#3 2010-12-12 20:04:02

fishbone_me
Membru
Inregistrat: 2010-12-12
Mesaje: 3

Re: 2 anticonceptionale Yasmin uitate intr-o luna

Multumesc de raspuns!
Cu tot cu pastila minune uitata in sapt 2, pastila pe care nu am luat-o nici acum?
Ar fi bine sa o iau si pe aceea? Sa nu raman doar cu 20 de pastile pe o luna (chiar daca unesc foliile)?

Offline

 

#4 2010-12-12 20:12:40

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: 2 anticonceptionale Yasmin uitate intr-o luna

n-are nimik daca unesti foliile.... ca ai luat 5 sau 20...daca unesti foliile vor fi mai mult de 21 (cat trebuie sa fie minim pentru a fi protejata in perioada de pauza) si asa ca in pauza pe care o sa o faci dupa ce termini urmatoarea folie, vei fi protejata smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#5 2011-01-08 14:13:44

anda05
Membru
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 4

Re: 2 anticonceptionale Yasmin uitate intr-o luna

buna ziua luna asta am unit 2 folii yasmin si  azi am descoperit ca am uitat sa iau 2 pastile yasmin in saptamana a 2a (joi si vineri)si astazi dimineata sambata le-am luat pe amandoua odata urmand ca pe cea de sambata sa o iau la ora 20. in zilele in care am uitat am avut si contact sexual. ce sa fac in continuare sa ma protejez 7 zile sau nu este cazul?

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.