homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?


#1 2010-12-23 08:59:34

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Buna,
De 2 ani de zile ma confrunt cu boala inflamatorie pelvina fara sa se stie de la ce anume. Iau foarte des antibiotic din cauza inflamatiei. Acum cateva luni am luat Cerazette pentru un chist. Acest AC mi-a oprit ciclul si atunci a fost super. Nu am mai avut dureri si nici inflamatie. Ce sa fac? Sa iau din nou? Nu e periculos pe termen lung acest cerazette?
Am tot fost la ginecolog dar parca vorbesc cu peretii. Am bagat o gramada de bani in consultatii ginecologice, am si schimbat medicul...nu mai stiu ce sa mai fac!
Oare sa aiba legatura cu boala autoimuna? Endocrinologul zice ca nu? Eu incotro sa o apuc acum?

Multumesc pentru orice raspuns!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 



#2 2010-12-23 09:02:42

daenarys
Vizitator

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

culturi din col ti ai facut?analiza pt chlamidia,ureoplasma,microplasma?

 

#3 2010-12-23 09:05:56

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Am facut analiza din sange pt clamidia si e negativ. Dar din 4 medici consultati de mine niciunul nu s-a gandit sa imi faca asta. Ma gandesc sa ma duc si sa cer singura asta!
Dar daca se depisteaza ceva pot scapa de boala asta ce ma chinuie?


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#4 2010-12-23 09:09:29

daenarys
Vizitator

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

pai,daca ai facut din sange nu stiu daca mai are rost sa iti faci si din secretie....
eu am avut acum un an probleme pe partea dreapta fara sa am o infectie,am scapat cu cupozitoare cerpicon S de la romdan si cataplasme cu argila asta dupa ce facusem 2 tratamente cu antibiotice degeaba.acum cand mai am probleme imi fac cate o cataplasma si se potolesc problemele.ma rog e normal sa te mai doara cand ovulezi si inainte de menstra smile

 

#5 2010-12-23 09:12:24

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Multumesc de raspuns daenarys, dar eu ma chiunui de 2 ani si...imi ies din minti deja. Ma simt si foarte slabita. Medicii ridica din umeri. Am sa merg la Cluj in ianuarie si sper sa dau peste un medic care sa ma asculte. Oare e coli poate da astfel de boli? Eu am avut infectii repetate urinare cu e coli? Sa fi urcat bacteria mai sus?


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-23 09:14:31

daenarys
Vizitator

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

nu stiu ce sa zic,ma gandesc ca se poate....
imi pare tare rau si pe mine m au chinuit cateva luni si e tare rau sad si eu acum am ramas cu o sensibilitate daca dau de frig ma doare burta imediat si inainte nu aveam probleme.incearca supozitoarele alea,rau nu are cum sa iti faca poate iti mai calmeaza durerile smile

 

#7 2010-12-23 11:11:37

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Pai daca aveai e coli si sa fi dat acest Bip trebuia sa ti iasa la analiza de secretie din col zic eu..si eu am acum o durere surda in partea stanga jos,si trebuie sa fac analize de Clamydia etc...sper sa nu am ca am auzit ca trece cam greu,faci si care 3 luni tratament,poate s a cronicizat anexita,incearca tratament homeopat,ca tu ai zis ca ai mai facut...dar mai intai repeta toate analizele la secretie,sa vezi daca mai vreo infectie ceva,ca asa o s afac si eu,daca nu....atunci e cronica,si doar prin tratamenr naturist sau homeopat....zic si eu din ce ma m documentat,poate gresesc...

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2010-12-23 11:19:15)


pc

Offline

 

#8 2010-12-23 11:20:03

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

da, am mai facut, si la alte chestii a dat rezultat dar aici nu ma nimereste. In primul rand trebuie diagnostic si analiza corecte ca sa poata da remediul potrivit!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#9 2010-12-23 11:33:26

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Tin minte ca am  mai avut niste dureri acum vreo 3 ani,cand imi venea menstra, mi se umfla burta,sange nu curgea mai deloc,stateam cocosata de durere,plus frisoane si varsaturi...si stiu ca  am fost la medic,si parca mi a dat anticonceptionale Logest,si ma reglase...acum o intreb pe  d na doctor..la care ma duc in prezent,si am intrebat o de Ac daca sunt bune pt anexita,si a zis ca ele regleaza doar fluxul de sange nu au treaba cu Bip..acum nu stiu daca poate sa ne zica si noua cineva daca s a tratat in felul asta,sau daca sunt bune..sau chiar Doctoressa...dar eu nu prea pot sa i au ca sunt predispusa la varice...


pc

Offline

 

#10 2010-12-23 13:08:07

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Exact asa simteam si eu la menstra ( acum nu sunt nici la menstra nici la ovulatie :-( ). Umflata, sange putin, o seznzatie de sfarseala...in fine. Si puteam lua calmante sau antibioctic ca era cam degeaba, exact ca si acum, cand dupa 4 zile de augmentin nu vad imbunatatire.
Si tocmai ce am fost la medic ( marti) si mi-a zis ca nu e mare lucru, congestie pelvina. Si desi aproape ca l-am implorat sa ma asculte ca de 2 ani ma chinui, nici nu m-a bagat in seama.
Si exact, cat am luat AC...a fost aproape divin, iti dai seama, normalitatea pare divin cand suferi.
Dar luate pe termen lung nu dauneaza? Eu am ficatul putin marit si pietre la colecist!
Se pare ca nu sunt singura care sufar pe lumea asta!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#11 2010-12-23 13:31:36

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Cred ca la noi de atatea antibiotice luate oraganismul nu mai raspunde la tratament ma gandesc eu...ca prea luam cu pumnul si degeaba,eu am luat AC multi ani vreo 6 7 ani de la 18 ani,dar cu pauza de o luna la 6 luni de Ac,dar de cand am problemele astea de circulatie,tot de atunci de cand am luat Logest,de 2 ani le am intrerupt....se pare ca au ceva efect si in Bip...am auzit ca sunt si Ac care sunt cu reactii adverse mai putine adica fara estrogen,care nu au un continut mare hormonal,sa fie bune si in cazul meu si al tau....dar asta numai un dr de planning poate sa ne zica,la tine poate merg cu pastile hepatoprotectoare,gen Liv 52...ma bate gandul sa i au macar 3 luni sa vad ce se intampla,dar fara antibiotice ca e si mai rau dam in candida apoi......


pc

Offline

 

#12 2010-12-23 14:20:23

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

am si eu aceasta boala si inca nu i-am descoperit cauza...sau "cauza" nu a cedat inca la antibiotice, una din doua.
anticonceptionalele sunt o metoda buna de a "pune ovarele in pauza", deci de a tine boala inflamatorie pelvina in frau. poti sa iei ani de zile anticonceptionale, daca esti supravegheata de un medic de planning sau ginecolog.

eueu10 a scris:

am intrebat o de Ac daca sunt bune pt anexita,si a zis ca ele regleaza doar fluxul de sange nu au treaba cu Bip..acum nu stiu daca poate sa ne zica si noua cineva daca s a tratat in felul asta,sau daca sunt bune

anexita (inflamatia ovarelor si a trompelor) si b.i.p. (inflamatie pelvina cauzata de o infectie transmisibila sexual huh ) am inteles ca sunt cam acelasi lucru (cred ca anexita o poti face si doar de la o raceala mai serioasa, nu neaparat de la un virus) cel putin in sensul ca, pentru ambele, e benefic sa iei anticonceptionale, pentru ca diminueaza durerile, insa nu trateaza cauza! smile

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-12-23 14:40:52)

Offline

 

#13 2010-12-23 15:00:09

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Pai si ce facem in momentul in care antibioticele nu trateaza cauza?Ca asta e problema noastra ca luam cu pumnul si degeaba..analize peste analize...


pc

Offline

 

#14 2010-12-23 15:02:08

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

ce sa facem,luam antibiotice pana cand cedeaza virusul (adica pana cand analiza iese cu "negativ") care e posibil sa fi cauzat b.i.p. nustiu cel putin asa am facut eu pana acum

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-12-23 15:08:05)

Offline

 

#15 2010-12-23 16:37:07

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Oare nu o fi si o cauza hormonala? Ca vad ca nu se stie cauza cu exactitate.

O treime dintre paciente evaluate prin laparoscopie nu au demonstrat nici o cauza evidenta. Sindromul de congestie pelvina a fost cunoscut de mult drept cauza de durere pelvina cauzata de fluxul retrograde al singelui prin venele gonadale incompetente cu varicozitati pelvine. Cauza dilatarii venelor pelvine este incerta. Factorii hormonali contribuie la vasodilatatie iar venele pelvice sunt expuse la concentratii mari de hormoni produsi de catre ovare. Estradiolul inhiba vasoconstrictia reflexa a vaselor, induce largirea uterului cu dilatarea selectiva a venelor ovariene si uterine. 56% dintre femeile cu congestive pelvina au modificari chistice ale ovarelor si tulburari menstruale frecvente. Congestia pelvina apare la grupurile de virsta reproductive iar supresia activitatii ovariene duce la reducerea congestiei pelvine si a durerii. http://www.romedic.ro/sindromul-congestiei-pelvine


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#16 2010-12-23 17:14:06

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

sindromul congestiei pelvine e acelasi lucru cu boala inflamatorie pelvina?

Offline

 

#17 2010-12-23 17:16:54

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

Fetelor am facut o baie de sezut cu sare grunjoasa,sa vad daca are vreun efect,ma rog in timp mai indelungat...



Tratamentul local, constand in aplicarea unei cataplasme cu Coada Calului, incalzita in abur si invelita intr-o panza de culoare albastra; se tine cataplasma timp de o ora, apoi se indeparteaza, se unge pielea cu crema de galbenele, masand usor pana la absorbirea in piele si se aplica o compresa cu Bitter suedez (preferabil, din plante romanesti). Aceste operatii se efectueaza in fiecare seara, inainte de culcare. Compresa cu Bitter suedez se lasa pana dimineata.

Carpicorn S supozitoare

2 grame pe zi intrarectal, administrate din ziua a 5-a pana in ziua a 19-a a ciclului menstrual, dar nu mai mult de 6 luni consecutiv,adica un supozitor dimineata si unul seara...dar nu stiu cat de eficiente sunt, eu de astea stiu...

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2010-12-23 17:25:22)


pc

Offline

 

#18 2010-12-23 17:19:35

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

daenarys a scris:

cupozitoare cerpicon S de la romdan

Carpicon

cataplasmele astea cum se fac? se gasesc la farmacie "chestii" de aplicat pe burta?

Offline

 

#19 2010-12-23 17:28:12

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Pot scapa de boala inflamatorie pelvina cu AC?

In cazul meu, care am dureri sfasietoare de abdomen doar la ciclu (in rest n-am nimic), stiti daca ureaplasma poate fi responsabila pentru aceasta boala inflamatorie pelvina?!? intreb pentru ca e singurul microb pe care il am si nu scap de el de 4 ani. (prea multa lume zice ca e inofensiv nustiu , dar totusi durerile mele nu trec)

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-12-23 17:30:26)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.