homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Clisma - posibila cauza a esecului pilulei


#1 2010-12-26 17:04:55

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

clisma - posibila cauza a esecului pilulei

Buna, fetelor!

As dori sa va impartasesc experienta mea. Pe forum s-a mai discutat despre posibila reducere a efectului AC in cazul folosirii clismei si in general se considera ca ea nu interfera cu absorbtia pilulei. Ei bine, in cazul meu tind sa cred ca acesta ar putea fi motivul aparitiei unei sangerari intermenstruale, prin anularea efectului unei pilule.

Datele problemei: 26 ani, sunt la a treia folie de Valette. Am luat intotdeauna pilulele la ora fixa, seara, la o ora la care stomacul nu e incarcat si pilula ar trebui sa se absoarba rapid, fara a fi impiedicata de continutul stomacal. Nu am uitat nicio pilula, nu am vomitat si nici nu am luat medicamente cunoscute a interactiona cu AC, precum nici grepfruit sau sunatoare. Nu am avut spotting sau alte secretii dubioase la primele 2 folii.

Problema in sine: Ultima menstruatie pe 10 decembrie, noua folie inceputa pe 16. Pe 21, cu o ora inainte de administrarea pilulei imi fac o clisma normala, doar cu apa calduta (masura de igiena inaintea sexului anal). Urmeaza 2 scaune similare cu cele diareice pana la ora cand imi iau pilula ca de obicei, apoi nimic. Urmeaza un act sexual neprotejat in aceeasi noapte. A doua zi dimineata urmeaza un scaun apos (unul singur). Imi continui administrarea pilulelor ca de obicei, iar pe 24 observ pe protej-slip o secretie rozalie. La toaleta externa, observ ca se elimina putin epiteliu roz in cada, care seamana cu mucoasa uterina vizibila in menstruatie. Secretia continua si pe 25, apoi nu se mai observa. Ultimul act sexual neprotejat: 21 dec, dupa administrarea pilulei.

Parerea mea, vis-a-vis de problema aparuta ar fi: pilula din seara de 21 dec, administrata imediat dupa clisma nu s-a absorbit si a aparut o sangerare la 2-3 zile. Ma aflu intr-o tara si intr-un moment care nu permit consultarea unui medic pana pe 3 ianuarie, in cazul cel mai fericit, singura optiune ramanand camera de garda. Mi-ar fi utila totusi si opinia voastra intr-o chestiune: admitand ca pilula de pe 21 nu s-a absorbit, contactul sexual din aceeasi zi ar putea fi cu risc, sau este protejat de pilulele anterioare, pilula uitata punand sub semnul incertitudinii doar actele sexuale ulterioare omiterii (care au fost protejate cu prezervativ)? Din cate cunosc, impiedicarea sarcinii de catre pilule se face prin 3 mecanisme: suprimarea ovulatiei, ingrosarea mucusului cervical si modificarea mucoasei uterine. In cazul unei singure pilule uitate, credeti ca, odata instalata ovulatia, celelalte 2 mecanisme de actiune se diminueaza si ele? Nu de alta, dar ca sa nu ma panichez mai tare decat sunt deja, imi spun: chiar daca ai ovulat atunci, poate sperma nu a ajuns la ovul si daca a ajuns, produsul de conceptie nu se poate instala in uter...

Singurul medicament utilizat: Lomexin crema, local, pt o candidoza (asadar nu tablete, ci doar extern).

Orice opinie mi-ar fi de folos.

Craciun fericit tuturor si un An Nou mai bun!

Ultima oara a fost editat de monicaberlin (2010-12-26 17:06:05)

Offline

 



#2 2010-12-27 10:29:22

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: clisma - posibila cauza a esecului pilulei

Din cate am inteles eu, tu ai luat pilula DUPA ce ai facut clisma si implicit ai avut acele 2 scaune, deci nu sunt probleme. Contactul din 21 este protejat de pastila anterioara (daca ar fi trecut peste 36 de ore de la administrarea ei, nu mai era, asta bineinteles in cazul in care nu iti luai pastila din ziua respectiva).
Eu zic ca esti ok smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2010-12-27 11:35:58

daenarys
Vizitator

Re: clisma - posibila cauza a esecului pilulei

si eu zic ca yoyolina ca nu sunt probleme.
nu are legatura cu subiectul,dar am ei eu o curiozitate ce concentratie au pilulele luate de tine Valette.sunt curioasa ca pstile se gasesc in alte tari smile

 

#4 2010-12-27 13:00:01

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: clisma - posibila cauza a esecului pilulei

Valette contine dienogest 2 mg ca si progestativ si ethynilestradiol 0,03 mg.

Pilulele acestea mi-au fost recomandate de un medic de aici si istoria lor e ciudata. In aprilie anul trecut am avut o tentativa sa le iau si mi-a fost extraordinar de rau de la ele: palpitatii, ameteli insuportabile incat am stat in pat o saptamana si o stare accentuata de rau. Am rezistat atunci cu stoicism si am terminat folia, dupa care am plecat in Romania si am luat Yasmin o luna, ceea ce mai luasem si inainte. Intoarsa in Germania, mi s-a spus ca nu mi-a fost rau de la Valette, ca ele nu dau simptomele astea samd. Prostii! De la ele mi-a fost atat de rau cu siguranta, intrucat odata oprite, toate starile au incetat.

O perioada indelungata nu am avut un partener, asa ca nu am luat pilule. Acum 3 luni am inceput sa iau din nou Valette. Prima luna exact aceleasi simptome ca si cu cateva luni in urma. Prima menstruatie aproape inexistenta, am continuat cu a doua folie, dupa care menstra a venit normal si acum sunt la a trei folie. Nu mai am starile de rau, practic as putea spune ca ma simt bine cu ele.

O istorie si mai indelungata si f trista cu anticonceptionalele este legata de Microgynon, de la care m-am ingrasat 30 kg intr-un an jumate, hipotiroidism, dislipidemie samd. Acum ma chinui teribil sa slabesc.

Citeam un articol zilele trecute in care se preciza ca la femeile cu exces ponderal eficacitatea pilulei ar putea fi diminuata.

Medicii de aici nu mi-au facut nicio analiza inainte de a-mi prescrie pilule, sunt extraordinar de iritata pe tema asta! Nu m-a intrebat niciunul de istoricul meu, daca am avut vreodata migrena cu aura (si am avut), cu colesterolul (si asta am avut) samd. A fost necesar sa ma duc eu cu listuta cu toate problemele de sanatate si sa cer permisiunea sa le expun. Abordarea medicilor de aici e f simplista si nu iti permiti sa le dai sugestii, ca se simt imediat ofensati. Nu am idee daca asta se intampla din cauza ca nu sunt nemtoaica sau tine de practica lor in general.

Sper ca macar acum sa fie totul in regula...

Ultima oara a fost editat de monicaberlin (2010-12-27 13:02:41)

Offline

 

#5 2010-12-27 13:04:16

daenarys
Vizitator

Re: clisma - posibila cauza a esecului pilulei

monica,imi pare rau sa aud asta,credeam ca macar acolo se ocupa mai ok de tine.analizele nu sunt obligatorii,dar daca tu ai avut probleme cu colesterolul cam trebuia sa vezi cum stai cu el.eu stiam ca plasturii nu sunt recomandati femeilor mai pilunte tocmai pt ca efectul lor poate sa fie diminuat.
ce sa zic stiu ce inseamna sa ai migrene peste contraceptive...cu ingrasatul nu am avut probleme dar am avut cu libidoul si cu migrenele smile
se numesc altfel acolo dar la noi cu aceiasi compozitie si de la aceiasi firma gasim Jeasmine

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-12-27 13:06:15)

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-27 13:12:35

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: clisma - posibila cauza a esecului pilulei

Pai tocmai, ca mi-am insiruit toate problemele de sanatate in ideea ca mi se vor doza din nou hormonii tiroidieni, testosteronul, colesterolul si trigliceridele macar inainte de mi se prescrie un fel sau altul de pilule! Dar...nimic! E foarte frustrant ca tu, pacient din fericire informat, sa ii sugerezi medicului ce sa iti faca!

Eu acum am 86 de kg la 1,68 m, dupa calcule as fi obeza! Ceva se intampla, pt ca medicii la care merg nu iau problema asta in serios, intrucat eu arat cam de 70 kg si nu le sare in ochi problema decat dupa ce ma urca pe cantar!

Nenorocirea aici e ca nu ai acces la laboratoare de analiza sa iti faci tu, ca pacient, analizele contra-cost, daca iti vine damblaua. Ramane la aprecierea medicului daca ti le face sau ba.

Offline

 

#7 2011-01-01 21:50:00

monicaberlin
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 23

Re: clisma - posibila cauza a esecului pilulei

Fetelor, sunt disperata! La o saptamana de la ultima sangerare intermenstruala m-am pricopsit astazi cu alta! Nu mai stiu ce sa fac! La ultimul contact sexual de acum 3 zile am simtit durere pelvina pe partea stanga mai tot timpul, azi ma trezesc cu sangerare si stari de disconfort abdominal specific menstruatiei. Am observat iarasi epiteliu iesind atunci cand m-am spalat, impreuna cu sangerarea.

Am luat toate pilulele respectand ora de administrare cu strictete. Am mai avut probleme de tranzit intestinal, insa intotdeauna a doua zi dimineata, iar eu iau intotdeauna pilula seara, la ora 21. Acum 2 zile am avut chiar 2-3 scaune diareice dimineata la trezire.

Nu stiu ce ar trebui sa fac: sa continui pilulele (mai am 5 din cele 21), sa le opresc acum si sa las sa se instaleze menstra....Date fiind si durerile de ovare stau cu frica sa nu fie cumva o sarcina extrauterina si sa trebuiasca sa sun totusi la urgente.

Nu am idee ce sa fac!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.