homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Va rog ajutati-ma cu un raspuns


#1 2010-12-29 07:47:42

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

va rog ajutati-ma cu un raspuns

buna ziua.in primul rand la multi ani si sarbatori fericite.problema mea este urmatoarea.eu iau anticonceptionale yaz de cateva luni si nu am patit niciodata sa am reactii adverse.eu aseara am luat pastila pe la 21.00 si din cauza unor probleme de sanatate am vomitat cam in intervalul 00.30-1.va rog sa imi spuneti daca este nevoie de protectie suplimentara deoarece nu vreau sa raman insarcinata.mentionez ca aseara am luat a 12-a pastila din folie.astept un raspuns.va multumesc din suflet.

Offline

 



#2 2010-12-29 08:45:43

daenarys
Vizitator

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

mai ia o pastila acum dintr o folie de rezerva si protectie suplimentara 7 zile.
cand mai patesti asa cum treci peste starea de rau mai ia o pastila dintr o folie de rezerva....acum au cam trecut cele 12 ore si e nevoie de protectie suplimentara smile

 

#3 2010-12-29 09:45:40

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

si protectie pana cand?pana imi va veni urmatorul ciclu?si mai e o chestie:daca eu am avut contact saptamana trecuta exista riscul sa raman daca eu am vomat-o pe aceasta ieri?va multumesc.

Offline

 

#4 2010-12-29 09:48:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

ti-a zis deja, 7 zile te protejezi suplimentar incepand cu ziua de ieri
contactele anterioare nu prezinta niciun risc

Offline

 

#5 2010-12-29 09:52:05

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

multumesc din suflet.sarbatori fericite!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-29 09:52:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

cu placere
sarbatori fericite si tie !

Offline

 

#7 2011-01-01 21:03:48

tweettty
New member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 63

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

Buna, va rog sa ma lamuriti cu ceva in legatura cu Yasmin.
Am pierdut ultima pastila din blister (pe care ar trebui sa o iau maine). A cazut dupa pat si pur si simplu nu il mai gasesc. Sa cumpar un alt blister pentru aceea pastila sau sa incep pauza de 7 zile? Am citit in prospect ca se poate tine pauza de 7 zile in cazul unui comprimat omis in saptamana a 3a, dar nu mentiona nimic despre protectie. Am nevoie de protectie suplimentara? Si ce se intampla daca am avut contact cu 2 zile in urma? Si inca ceva.... in prospect scrie ca pauza nu trebuie sa tina mai mult de 7 zile, incluzand si comprimatul emis. Asta insemnand 1 comprimat omis=o zi, si iti mai raman 6? Deci n cazul meu ar fi o pauza simpla de 7 zile, fiind vorba de ultimul comprimat?
Ma scuzati ca am scris foarte detaliat si mult, dar nu vreau sa fac o prostie.
Multumesc.

Offline

 

#8 2011-01-01 23:29:37

Izza_bella
Full member
Inregistrat: 2010-12-07
Mesaje: 310

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

Din cate stiu nu trebuie s iei mai putine pastilute decat sunt p folie.Eo am luat o data mai mult cu una,am sunat repede la tanti doctorita,si mi.a zis ca nu e problema incep pauza d ziua urmatoare ,dar a spus ca era o problema daca luam mai putzine.Deci nu cred ca e recomandat,zic eo,mai asteapta si alte pareri.


cold

Offline

 

#9 2011-01-02 12:26:08

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

tweettty a scris:

Buna, va rog sa ma lamuriti cu ceva in legatura cu Yasmin.
Am pierdut ultima pastila din blister (pe care ar trebui sa o iau maine). A cazut dupa pat si pur si simplu nu il mai gasesc. Sa cumpar un alt blister pentru aceea pastila sau sa incep pauza de 7 zile? Am citit in prospect ca se poate tine pauza de 7 zile in cazul unui comprimat omis in saptamana a 3a, dar nu mentiona nimic despre protectie. Am nevoie de protectie suplimentara? Si ce se intampla daca am avut contact cu 2 zile in urma? Si inca ceva.... in prospect scrie ca pauza nu trebuie sa tina mai mult de 7 zile, incluzand si comprimatul emis. Asta insemnand 1 comprimat omis=o zi, si iti mai raman 6? Deci n cazul meu ar fi o pauza simpla de 7 zile, fiind vorba de ultimul comprimat?
Ma scuzati ca am scris foarte detaliat si mult, dar nu vreau sa fac o prostie.
Multumesc.

exista 3 variante:
1. cumperi alta folie si iei de`acolo 1...apoi faci pauza de 7 zile (protectia se mentine) iar folia aceea o tii de rezerva pt situatii de genul asta
2. idem 1 dar fara sa mai faci pauza.... asta in cazul in care nu mai vrei sa iei alta folie care sa fie intreaga...si atunci o folosesti pe asta care ar fi trebuit sa ramana de rezerva si faci pauza dupa ce o termini  (protectia se mentine)
3. faci pauza fara sa mai iei ultima pilula insa nu vei fi protejata nici in pauza nici primele 7 zile de pe folia urmatoare pana protectia se reinstaleaza.

in legatura cu contactele de dinainte erai protejata de pilulele luate pana atunci, deci oricare varianta ai alege nu reprezinta risc din punctul asta de vedere


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#10 2011-01-03 09:52:48

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

buna dimineatza.la multi ani si un an nou mai bun.revin cu o alta intrebare la pastila vomitata dupa 3ore jumatate.daca eu nu am luat alta pastila in loc la cea vomitata si daca ma protejez urmatoarele 7zile din a 8-a zi sunt protejata si nu o mai fac fara prezervativ?va intreb pentru ca mie ciclu imi vine abia pe 14ianuarie,si nu stiu daca trebuie sa incep un alt blister acum sau sa astept pana la urmatorul.ca daca as fi protejata de la a 8-a zi nu mi-as mai face griji.si asa este regula si la pastila uitata?va multumesc frumos si scuzati de deranj dar mi-e teama s anu raman insacinata.

Offline

 

#11 2011-01-04 11:46:34

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

pls imi poate raspunde cineva?mersi frumos

Offline

 

#12 2011-01-04 11:47:36

daenarys
Vizitator

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

da,dupa 7 pastile luate corect esti protejata

 

#13 2011-01-04 11:50:28

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

multumesc din suflet

Offline

 

#14 2011-01-07 11:15:53

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

va mai deranjez cu o intrebare.daca m-am protejat in cele 7 zile(in tot acest timp am continuat pastilele din folie) si acum o fac neprotejat,pe 14.01 cand incep urmatoarea folie mai tre sa ma protejez suplimentar 7 zile?sau se instaleaza protectia de la prima pastila din urmatoarea folie?greu mai e cu ac.

Offline

 

#15 2011-01-07 11:34:43

Izza_bella
Full member
Inregistrat: 2010-12-07
Mesaje: 310

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

nu,numai e nevoie


cold

Offline

 

#16 2011-01-07 11:48:11

iubitica88
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 24

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

multumesc frumos

Offline

 

#17 2011-01-07 12:40:08

iuli_ana
Full member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 187

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

Am si eu o intrebare. Mi-am facut astazi programare la ginecolog. E prima data cand merg la un astfel de medic si i-am cerut cateva detalii doamnei care mi-a facut programare care mi-a spus ca daca am ciclu neregulat e posibil sa-mi faca un control. Ideea e ca eu nu am mai avut vreun contact de aproape 3 luni (al meu e pe dincolo) si stau si ma gandesc la ce control ma poate supune. Mi-a mai zis ca e posibil sa ma coste consultatia 50 de lei. Voi ce parere aveti?


Cu totii suntem in acelasi sant, dar unii dintre noi privesc spre stele.                       
Cel ce se gandeste mult inainte de a face un pas isi va petrece viata intr-un singur picior.

Offline

 

#18 2011-01-07 12:44:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

Nu inteleg ce legatura are viata sexuala  nustiu Medicul o sa te intrebe intai ce varsta ai, ce probleme de sanatate ai avut, la ce varsta ai avut prima menstruatie, cand ai avut ultima menstruatie, daca ai avut sarcini / avorturi, apoi o sa te urci pe masa si o sa-ti palpeze uterul si ovarele, o sa se uite la colul uterin si o sa-ti recolteze pentru exemenul de secretie si testul Papanicolau. E normal sa-ti palpeze si sanii, si daca el crede de cuviinta o sa-ti faca si o echografie.

Offline

 

#19 2011-01-07 12:46:42

iuli_ana
Full member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 187

Re: va rog ajutati-ma cu un raspuns

Din cate am inteles eu iti introduce acolo nu stiu ce ustensile si e posibil de fapt e sigur ca o sa fiu mai stramta. La asta ma refeream


Cu totii suntem in acelasi sant, dar unii dintre noi privesc spre stele.                       
Cel ce se gandeste mult inainte de a face un pas isi va petrece viata intr-un singur picior.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.