homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Arsuri la/dupa urinare


#1 2011-01-12 19:01:05

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

arsuri la/dupa urinare

Buna seara. Am o problema de sanatate de f multi ani si inca nu stiu care este exact acea problema sjuk .Ca simptome, am senzatii de arsura sau usturime la urinat sau dupa urinat, in general daca nu consum lichide. Acea senzatie poate sa apara si la sfarsitul urinarii si cand ma ridic de pe WC, si peste 5 minute sau o jumate de ora.Senzatia respectiva trece la consum de lichid.Sunt mai sensibila la vezica si uneori fac cistita, la frig sau dupa contact sexual, cam de 2-3 ori pe an.Alimentele picante, bauturile acidulate imi irita vezica.Genital sunt sanatoasa, mi-am facut analize si in afara de o usoara leucoree nu mi s-a gasit nimic.In urina mi s-a gasit nisip+cristalurie mixta, acid uric, oxalati. Dupa consum mare de ceai o perioada de timp, mi-am refacut analizele, nisipul nu a mai aparut, doar cristaluria si acidul uric. Si cu toate astea, senzatiile au ramas aceleasi.La electrosomatograf mi-a reiesit ca rinichii mei au tendinta sa ''produca''nisip.Si totusi rinichii m-au durut doar o data in cativa ani de zile.Medicul meu ginecolog mi-a spus ca acea senzatie de arsura pe care o resimt e cauzata de faptul ca nisipul imi face mici rani pe uretra de fiecare data cand urinez.Accesi parere a avut-o si un medic naturist. Mai mentionez ca senzatia de arsura apare pe uretra zic eu, tot acolo unde resimt senzatia de usturime in caz de cistita.Fac tratament homeopat de f multi ani care m-a ajutat mult in diverse probleme, mai putin asta, pt ca probabil ca nu stie nici medicul homeopat ce am. De vreo doua luni, fac tratament cu urinal, urinex si uricol si ma simt mai bine, in sensul ca senzatia de arsura apare mai rar si nu mai este asa puternica. Tutusi mi se pare ca se agraveaza la consum de alcool, la bere de ex.Ma gandesc sa imi fac o urografie sa vad daca se vede ceva pe uretra.Chiar nu stiu ce sa mai fac. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema si daca da ce a facut. As aprecia f mult un sfat cat de mic.Multumesc. buga

Offline

 



#2 2011-01-13 11:55:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: arsuri la/dupa urinare

cred ca solutia e foarte simpla...bea minim 2 litri de lichid pe zi si s-ar putea ca simptomele tale sa se atenueze....merita si sa ceri parerea avizata a unui urolog, dat fiind specificul problemelor tale, acesta e cel mai in masura sa aiba o parere...
berea stimuleaza diureza, spre deosebire de alte tipuri de bauturi alcoolice, deci eu nu le-as baga deloc in aceeasi oala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2011-01-15 21:26:00

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: arsuri la/dupa urinare

Multumesc doctoressa pt raspuns.
Am aceasta problema de vreo 14 ani si crede-ma apa este un ''accesoriu'' care nu imi lipseste nicioadata. Peste tot pe unde merg trebuie sa am apa cu mine, pt ca dupa urinare in 98% din cazuri beau apa sau ceai, ca sa imi treaca senzatia de arsura.
Am fost si la medicul urolog dar mi s-a parut ca a tratat problema mea cam superficial si a pus simptomele mele pe baza unor filamente miceliene care mi-au aparut in urina. Desi exact in aceeasi perioada am facut si control ginecologic si in afara de o usoara leucoree nu mi s-a gasit nimic. Acele filamente miceliene probabil ca erau de la recoltare si faceau parte din flora vaginala normala. De 5 ani de zile, ma duc regulat la control ginecologic si niciodata nu mi s-a gasit nimic.
Beau ceaiuri f multe si dupa tratamentul cu urinal, urinex si uricol chiar ma simt mult mai bine.Dar totusi nu trece de tot.Probabil o sa merg la inca un medic urolog, altul decat cel dinainte, poate o sa am mai mult succes. Nici nu va puteti inchipui ce neplacut poate sa fie, sa mergi cu frica la baie tot timpul  sad  Am crezut ca s-a mai confruntat cineva de pe aici cu aceasta problema si are ceva solutie ''miraculoasa''  sad

Offline

 

#4 2011-01-23 01:25:23

ask11
Membru
Inregistrat: 2011-01-23
Mesaje: 1

Re: arsuri la/dupa urinare

Ma intreb daca ma mai poate ajuta si pe mine cineva. Ma regasesc in problema adri_d. De 1 an de zile ma chinui cu usturimi la urinat care nu imi trec cu nimik. De fapt simptomele mele sunt usturime, durere, arsura senzatie de vezica congestionata. De cate ori se umple vezica simt o usturime in dreptul vezicii pana in uretra, cam astea sunt simptomele mele de cate ori merg la baie. CHIAR mi-e teama sa fac acest lucru. Totul a inceput fix acum un an cand am simtit intr-o dimineara ceva usturimi dar nu foarte acute, eram la birou; la ora 5 seara am chemat salvarea pentru ca urinam numai sange. asa s-a declansat la mine. Cei de pe salvare mi-au spus ca sangele ala este de la menstruatie cel mai probabil si ca nu stiu eu sa fac diferenta si ma ustura poate ca am eliminat vreo piatra; eu nu eram la menstruatie si pietre din cate stiam nu am. Anyway, mi-au dat antibiotice si m-au trimis acasa. Eu nu m-am lasat si m-am dus la Panduri in aceasi seara unde am ggasit un doctor de garda care mi-a zis ca am infectie si sa iau antibiotice Nolicin. Nu am luat pana dimineata cand am dus o proba de urina, mi-a iesit atunci e-coli. Am urmat tratament. De atunci si pana in prezent am 29 de uroculturi sterile si sumar-uri de urina normale. Am vizitat toti urolgii din Bucuresti, si am fost internata in 2 spitale. Ginecologic nu am nimik, am realizat toate analizele posibile. Diagnosticul primit a fost de posibila cistita interstitiala. Daca beau lichide ma mai lasa dar daca trec ceva ore fara sa beau plang cand merg la baie.

Sincer, nu mai suport chinul asta si nu stiu daca se va termina vreodata. Nu mai rezist nici psihic. A mai trecut cineva prin asa ceva ?Va rog recomandati-mi ce sa fac, ca eu nu mai stiu. Doctoressa ce ma sfatuiesti? va multumesc din suflet. Sanatate!

Offline

 

#5 2011-01-27 11:01:48

davidaandreea
Membru
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 2

Re: arsuri la/dupa urinare

buna fetelor,
si eu am implinit 5 ani de chin cu problemele vezicii urinare la inceput imi aparea infectie cu ecoli dupa care uroculturile erau sterile dar simptomele nu dispareau..cu toate acestea medicii imi recomandau antibiotice....Simptomele mele la inceput erau senzatie de urinare permanenta si durere de vezica si uretra dar cu anii au inceput sa se agraveze si mai tare dupa nastere..cu toate ca aveam speranta ca voi scapa dupa ce nasc pt ca atunci se refac tesuturile..nu a fost sa fie.Acum aveam si usturimi la urinare si mergeam mai des la baie.Am fost la nenemarati medici urologi si unul dintre ei mi-a dat diagnosticul de posibila cistita interstitiala spunandu-mi ca nu exista tratament in romania.Asa e dar este in italia FIBRASE si in SUA elmironul pe care inca nu le-am incercat.Intre timp mai exact de un an tin un regim f strict alimentar si pot sa spun ca starea mi s-a ameliorat cu 50%..important in regim este fara zahar sau inlocuitori,fara euri,fara alcool,fara sucuri acidulate,fara acru...Din tot ce am citit eu am ajuns la o concluzie...boala aceasta apare dupa o perioada foarte stresanta pe fondul unui organism slabit imunitar Alte simptome care se leaga de cist interstitiala..dureri mari de cap,menstruatie f dureroasa,probleme intestinale,sinuzite...Sper sa se gaseasca un leac pentru aceasta boala care nu e asa rara precum se spune..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-27 15:36:16

davidaandreea
Membru
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 2

Re: arsuri la/dupa urinare

poti sa mi spui cum se cheama medicamentul?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.