homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nodul Tiroidian


#1 2011-01-13 20:52:05

TROMPY
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 25

Nodul Tiroidian

Buna ziua,

Ca urmare a unei ecografii a glandei tiroide, recomandate de medicul endocrinolog, mi-a fost depistat un nodul tiroidian unic pe lobul drept.
Descrierea lui ecografica este urmatoarea: Formatiune nodulara solida 6/5 mm. Ecostructura este hipoecogena, omogena cu vascularizatie redusa predominant periferica. Fara adenopatii in segmentele examinate.

Marti urmeaza sa ma duc la medic cu acest rezutat plus alte analize de sange necesare. Dereglarile mesntruale erau problema mea si un TSH un pic marit (5,24). Nu ma asteptam sa aflu de acest nodul, mai ales ca acum 2 ani la o alta ecografie nu se gasise nimic.

In conluzie, sunt putin ingrijorata. Descrierea lui (unicitate, hipoecogen si solid) "il califica" intre cei suspecti maligni?

Multumesc.

Offline

 



#2 2011-01-13 21:29:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Nodul Tiroidian

nu il califica nicaieri...prezenta lui insa poate justifica TSH-ul mare....
dereglarile menstruale pot fi relationate cu o disfunctie tiroidiana insa dupa mintea mea alte cauze sunt mai probabile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2011-01-13 21:47:13

TROMPY
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 25

Re: Nodul Tiroidian

Multumesc Doctoressa pentru raspunsul prompt!!

Da, stiu, eu il calific, il tot studiez si ma sperii citind.
Sper sa nu fie cu probleme.

Offline

 

#4 2011-01-14 14:15:21

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Nodul Tiroidian

Nu ar strica sa iti faci un anticorpii tiroidieni pentru a vedea daca nu  ai o boala autoimuna!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#5 2011-01-14 15:48:39

TROMPY
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 25

Re: Nodul Tiroidian

Mi-am facut aceste analize si mi-au iesit in felul urmator:

Anti-tiroglobulina - 30    Valori normale <115
Anti-TPO - 77                Valori normale <34

Valoarea marita a Anti-TPO nu a dus la o concluzie de boala autoimuna Hashimoto a medicului endocrinolog. Valoarea nefiind foarte mare totusi.

Mai spun ca si acum 2 ani cand mi-am facut prima ecografie de tiroida si nu mi-a fost depistat nici un nodul, aveam TSH-ul marit deasemenea, putin peste limita superioara.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-14 18:35:56

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Nodul Tiroidian

Nu e mare valoarea dar e peste medie...
Eu iti doresc multa sanatate!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#7 2011-01-14 18:56:50

TROMPY
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 25

Re: Nodul Tiroidian

Multumesc asemenea!

Offline

 

#8 2012-09-11 17:57:10

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Nodul Tiroidian

buna!

in urma unui control Orl pentru problema unui ganglion cervical, mi s-a recomandat o vizita la endocrinolog.acolo dupa ce mi-a palpat tiroida mi-a spus sa merg la ecografie.in urma acestui ecrograf doctorita mi-a spus ca am un chist de 1.3 cm pe lobul drept iar pe lobul stang inca unul dar destul de mic.bun, nesigura fiind de aspectul acestui chist, mi-a facut trimitere la doppler unde mi-a spus ca nu este chist ci nodul (hipoecogen, neomogen 8/8 mm, fara semnal doppler).mi-am facut analize, tsh-ul a iesit normal si la fel si calcitonina.pe foaie scrie si ceva de gusa polinodulara.ar trebui sa ma alarmez in vreun fel sau...?doctorita a spus ceva de operatie dupa 4-6 luni cesafacs

Ultima oara a fost editat de maryu (2012-09-27 15:56:45)


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#9 2012-09-27 15:57:58

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Nodul Tiroidian

maryu a scris:

buna!

in urma unui control Orl pentru problema unui ganglion cervical, mi s-a recomandat o vizita la endocrinolog.acolo dupa ce mi-a palpat tiroida mi-a spus sa merg la ecografie.in urma acestui ecrograf doctorita mi-a spus ca am un chist de 1.3 cm pe lobul drept iar pe lobul stang inca unul dar destul de mic.bun, nesigura fiind de aspectul acestui chist, mi-a facut trimitere la doppler unde mi-a spus ca nu este chist ci nodul (hipoecogen, neomogen 8/8 mm, fara semnal doppler).mi-am facut analize, tsh-ul a iesit normal si la fel si calcitonina.pe foaie scrie si ceva de gusa polinodulara.ar trebui sa ma alarmez in vreun fel sau...?doctorita a spus ceva de operatie dupa 4-6 luni cesafacs


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.