homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Desorelle vs marvelon-2


#20 2011-02-05 17:51:46

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: desorelle vs marvelon

si eu sunt exact in aceeasi situatia dupa 7 ani de MArvelon, sper sa fie ok cu Desorelle....
si mie mi s-au spus la vreo 3 farmacii faza cu cautatul la farmaciile din sate rotfl

Offline

 



#21 2011-02-24 18:26:40

izagg
Membru
Inregistrat: 2011-01-31
Mesaje: 3

Re: desorelle vs marvelon

Buna am revenit cu o mica problema... dupa cum am zis mai sus nu se gasea marvelon asaa ca am luat desorelle a venit momentul sa fac pauza de 7 zile si deja e a patra zi de pauza si nu a venit...  aveti vre-un sfat adica sunt un pic stresata....

Offline

 

#22 2011-02-24 18:58:15

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: desorelle vs marvelon

Relax, nu estii robot, se mai intampla sa fie si decalaje. Daca le-ai luat corect, nu ai de ce sa-ti faci griji.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#23 2011-03-20 00:19:57

frumushika12
New member
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 57

Re: desorelle vs marvelon

buna. am luat ac 3 ani, timp in care le-am schimbat de cateva ori in functie de ce era gratuit la planning. am inceput cu lo femenal, apoi marvelon, cu care m-am simtit ff bine, iar ultimele 3 luni am luat desorelle de la care am luat ceva in greutate.apoi m-am hotarat sa fac o pauza(dintr-o prostie). iar in octombrie 2010 am fost  la planing si mi-a dat iar Marvelon, de data aceasta l-am cumparat.am luat vreo 2 luni dupa care nu am mai gasit si am luat iar Desorelle desi nu am fost prea incantata.
acum surpriza: mi-au iesit o gramada de cosuri, eu nu am avut in viata mea pb cu acneea. nu stiu daca de la ac pt ca normal ar tb sa le faca sa dispara nu sa apara. dar de la altceva nu-mi dau seama.plus ca am o pofta de mancare nebuna, am mancat de cateva ori pana mi s-a facut rau, dar acum incerc sa ma controlez pt ca mi-e frica sa nu ma ingras.
Va rog daca puteti sa imi spune-ti de la ce pot fi cosurile astea mari si dureroase si cum sa scap de ele?


True love doesn't have a happy ending, because true love NEVER ends!!!

Offline

 

#24 2011-03-20 00:28:48

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: desorelle vs marvelon

frumushika, cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu un dermatolog, cauzele pot fi diverse (un dezechilibru hormonal, o infectie) si nu ne putem da seama de pe forum

in legatura cu anticonceptionalele, marvelon si desorelle sunt acelasi lucru, contin aceeasi concentratie de hormoni. referitor la istoria ta cu anticonceptionalele, sa stii ca nu e indicat sa le tot schimbi, nu toate anticonceptionalele se potrivesc cu profilul tau hormonal, iar organismului ii ia o perioada (cateva luni) pana se obisnuieste cu dozele hormonale, sau se poate sa nu se obisnuiasca deloc. daca le tot schimbi, iti poti da organismul peste cap

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-03-20 12:46:10

yoana10
Membru
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 3

Re: desorelle vs marvelon

buna ziua, timp de 1 an de zile am folosit marvelon21, dar in ianuarie nu am mai gasit si am luat desorelle, iar in feb am gasit marvelon21 si am luat din nou.Problema este ca inainte sa iau desorelle aveam greata de la marvelon21 imediat ce luam pastila si chiar dimineata, acum nu mai simt nimic nici o greata nimic parca nu iau ac...ma intreb daca nu cumva marvelon21 nu isi mai face efectul?va rog raspundeti-mi, multumesc!

Ultima oara a fost editat de yoana10 (2011-03-20 12:55:07)

Offline

 

#26 2011-03-20 14:27:17

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: desorelle vs marvelon

Eu am partit invers.Adica de la Marvelon simteam un disconfort si de cand l-am inlocuit nu mai am nimic.Doar ca dau mai usor in depresie lol.E ok,esti protejata(cat timp le iei corect)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#27 2011-03-21 18:26:48

yoana10
Membru
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 3

Re: desorelle vs marvelon

yoana10 a scris:

buna ziua, timp de 1 an de zile am folosit marvelon21, dar in ianuarie nu am mai gasit si am luat desorelle, iar in feb am gasit marvelon21 si am luat din nou.Problema este ca inainte sa iau desorelle aveam greata de la marvelon21 imediat ce luam pastila si chiar dimineata, acum nu mai simt nimic nici o greata nimic parca nu iau ac...ma intreb daca nu cumva marvelon21 nu isi mai face efectul?va rog raspundeti-mi, multumesc!

doctoressa ce spui? e posibil k mervelon sa nu isi mai faca efectul ptr k nu mai simt greata dupa pastile? ms

Offline

 

#28 2011-03-21 18:34:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: desorelle vs marvelon

evident ca isi face efectul daca-l iei corect, greata e un efect secundar, foarte bine ca nu-l mai ai

Ultima oara a fost editat de heimdall (2011-03-21 18:34:55)

Offline

 

#29 2011-03-27 18:15:16

yoana10
Membru
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 3

Re: desorelle vs marvelon

as mai avea o problema:am terminat blisterul de ac pe 3 martie simi-a venit c.m pe 6 martie, am luat ac in a 8a zi adica 11 martie dupa c.m iar in data de 20 martie am avut contact sexual care s-a terminat inauntru, si dupa am cautat pe net calculator de sarcina si scria ca data conceptiei poate fi 20 martie chiar ziua cand eu am avut acel contact, dar eu am luat ac corect pana atunci farasa uit vreuna si dupa, la 4 zile au inceput sa ma doara sanii este din cauze ca urmeaza sa vina menstruatia sau sunt insarcinata?am si urmatoarele simptome simt ca imi arde fata foarte tare si ma simt cam obosita in timpul zilei chiar daca seara ma odihnesc bine.imi este frica ptr ca asa cum am spus si mai sus numai simt greata aceea dupa pasytila ac cum aveam inainte sunt un pic speriata din cauza ca ar putea sa nu isi mai faca efectul...ce credeti este sarcina sau urmeaza cm si deasta ma dor sanii mai mult stangul dreptul nu prea.multumesc anticipat!

Offline

 

#30 2011-03-27 20:23:11

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: desorelle vs marvelon

Cand iei ac menstruatia este artificiala,deci nu mai ai ce calcula.Daca ai luat past corect si ai evitat pastilele si alimentele interzise esti ok,calmeaza-te


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#31 2011-04-06 17:02:25

andreeabv
New member
Inregistrat: 2009-09-02
Mesaje: 6

Re: desorelle vs marvelon

buna..am si eu o problema...asta e prima data cand iau anticonceptionale.medicul mi-a recomandat desorelle...am inceput sa i-au asa cum mi s-a zis...si dupa ce mi s-a terminat menstruatia,in continuarea ei am niste scurgeri maronii spre rosu....mentinonez ca uneori am usoare dureri atunci cand simt acele scurgeri...nu stiu ce sa fac..am nevoie de un rasp urgent.


Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine sa mai aruncam si o a doua privire.

Offline

 

#32 2011-04-06 17:04:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: desorelle vs marvelon

e vorba despre spotting, un efect secundar al pastilelor, care apare in primele luni de administrare
nu ai ce sa faci, le iei normal in continuare, o sa treaca

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.