homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pot inlocui Triquilar cu Mercilon?


#1 2011-01-14 20:27:39

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Pot inlocui Triquilar cu Mercilon?

Am luat in trecut (timp de 12 luni) Triquilar, prescris de med. ginecolog pentru o dismenoree foarte urata si ovare micropolichistice. Durerile menstruale s-au redus, dar mi-a dat stari psihice proaste si libidoul a ajuns la zero.

Pe de o parte am inteles ca mi-ar trebui concentratia cea mai mica de progesteron, iar pe de alta parte ca mi-ar trebui concentratia cea mai mica de estrogen.
As fi dispusa sa incerc vreo 3 luni, "de proba", un alt contraceptiv (Despre Mercilon am citit ca este bine tolerat in general si ca nu afecteaza asa tare libidoul), ca sa vad daca ma simt cat de cat normal cu el.
Folosesc prezervativ oricum; as vrea sa incerc niste ac doar ca sa scap de dismenoree.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2011-01-15 04:33:17)

Offline

 



#2 2011-01-15 09:21:59

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Pot inlocui Triquilar cu Mercilon?

orangina cel mai bine e sa mergi la medic. el va stabili ce anticonceptionale sa iei.
de ce folosesti prezervativul daca iei anticonceptionale?

Offline

 

#3 2011-01-15 11:22:23

persifona
Vizitator

Re: Pot inlocui Triquilar cu Mercilon?

Cum a zis si camysh, mergi la medic.. dar ca idee, nu vad de ce fix cu Mercilonul.. Triquilarul e trifazic, Mercilonul monofazic.. concentratii si sistem asemanatoare Triquilarului ar avea Triregolul, dar cel mai bine e sa decida un medic ce sa iei, nu te juca cu asa ceva.

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.