homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Un sfat ar prinde bine


#1 2011-01-17 00:58:38

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

un sfat ar prinde bine

Buna...povestea mea e cam asa..am luat vreo 4 ani Marvelon 21 acum a disparut de pe piata si iau Desorelle pana reapare desi am considerat ca e cam mult de cand sunt pe anticonceptionale si am incercat sa folosesc prezervativul ca metoda de protectie dar trebuie sa recunosc ca nu am incredere in el deoarece s-a rupt si am fost nevoita sa iau postinor sau escapelle si nu agreez ideea tocmai pentru ca sunt prea multi hormoni la mijloc bagati in organism deodata.Am ajuns la concluzia ca daca ai grija de ficatul tau cu un hepatoprotector sau niste analize periodice reusesti sa te mentii pe anticonceptionale fara nici o prb.Asa CA VA INTREB...ce hepatoprotector e bun avand in vedere ca iau Desorelle ca sa nu interactioneze vreo substanta cu ac?Am stat 4 ani pe marvelon si nu am patit nimic adica m-a ferit si de sarcina cu toate ca nicodata nu am permis ejacularea inauntru sau poate s-a intamplat fara sa-mi dau seama...oare si Desorelle va fi bun in aceasta privinta?Stiu ca se aseamana cele doua dar na denumirea schimbata ma face totusi sa ma intreb...parca nu mai am incredere in nimc..nici in prezervativ nici in pastile care dispar de pe piata si mi se spune "ia Desorelle e la fel numai ca se numeste altfel".

Offline

 



#2 2011-01-17 10:25:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: un sfat ar prinde bine

nu are niciun sens sa te gandesti dintr-o data la hepatoprotector, protectie suplimentara etc
Desorelle au aceeasi concentratie ca Marvelon, nu vad care e motivul de panica, doar numele difera

Offline

 

#3 2011-01-17 20:59:21

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

Re: un sfat ar prinde bine

eu ma gandeam ca am luat multi ani ac si de asta sa-mi protejez cumva ficatul pentru ca nu pot crede ca aceste pastile nu afecteaza pe undeva,oricum am 4 zile de desorelle si nu am facut pauza dupa terminarea marvelonului adica am luat ziua urmatoare desorelle...cand pot avea contact sexual fara sa-mi fac griji?

Offline

 

#4 2011-01-17 21:01:47

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: un sfat ar prinde bine

dupa a 7-a pastila smile


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#5 2011-01-17 21:03:48

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

Re: un sfat ar prinde bine

pai de ce pentru ca am luat in continuare fara pauza ca si cum as fi luat marvelon in continuare.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-17 21:18:27

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: un sfat ar prinde bine

A, scuze. Ai luat pt ca nu ai mai gasit marvelon, nu? Din cate am mai cititeu pe aici au aceisi concentratie de hormoni si dupa parerea mea in cazul asta nu mai e nevoie de cele 7 zile. Nu ti-am vazut mesajul de la inceput heimdall are dreptate


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.