homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Poate Jeanine sa duca la caderea parului?





#1 2011-01-21 06:19:12

mihaTH20
Membru
Inregistrat: 2011-01-21
Mesaje: 1

Poate Jeanine sa duca la caderea parului?

Buna,

Am o intrebare pt voi: folosesc Jeanine de mai bine de 2 ani si in aceasta perioada m-am confruntat cu caderea parului. Pot pastilele sa cauzeze acest lucru?

Am inceput sa iau Jeanine acum 2 ani si ceva, la sfatul medicului ginecolog (dupa ce mi-am facut analize). Nu am observat efecte secundare si trebuie sa mentionez ca de mica aveam o bogata podoaba capilara. Dupa aproximativ 6 luni am inceput sa observ ca a inceput sa-mi cada parul, dar initial am crezut ca este de la stres/alimentatia/etc, nu i-am dat prea multa importanta si am folosit niste produse Vichy. Insa, in urma cu aproximativ un an, am decis sa merg la dermatolog. Cum analizele mi-au iesit bune, si nu aveam vreo carenta de vitamine/minerale, medicul mi-a recomandat Revalid (pastile, sampon si fiole). Nu pot sa zic ca situatia s-a agravat, dar parca nici mai bine nu a fost.
Intre timp, m-am mutat in State si am inceput sa folosesc produse de aici: Phyto, Nioxin, Ojon. Dar nimic nu pare sa ajute; adica nu cade mai mult, dar nici mai putin. Intre timp, de cateva luni iau si un complex de vitamine+minerale speciale pt par.
In concluzie, m-am apucat si am citit ca nebuna despre problema asta pe internet. Si am descoperit cu surprindere ca sunt mai multe site-uri care sustin ca pt unele persoane anticonceptionale pot declansa caderea parului, datorita hormonilor adaugati artificial. In incercarea mea de-a afla mai multe raspunsuri, am fost si aici la un medic dermatolog; dar spre mirarea mea...nu mi-a spus nimic nou ...tot ce mi-a explicat, eu aflasem deja de pe net. Si aici mi-am facut din nou analizele si toate valorile au iesit in limite normale.

Mentionez ca Jeanine este singurul anticonceptional pe care l-am folosit si de cand am inceput, nu am intrerupt vreodata. Acum ma bate gandul sa renunt la pastile, dar mi-e frica...Parul nu arata f rau, dar este mai putin de jumatate din cat era acum 2 ani. De ce imi este mie f frica, este faptul ca am inteles (tot din research-ul de pe net big_smile) ca dupa ce intrerupi anticonceptionalele, urmeaza o perioada de mai multe luni in care parul cade in rate alarmante (din cauza lipsei de hormoni mai multe fire de par intra in faza de telogen si pica --- efect asemanator cu caderea parului dupa ce ai nascut). 

Cum analizele mi-au iesit bune de 2 ori la cateva luni distanta, nu am probleme medicale (de care sa stiu), nu iau altele medicamente (in afara de Jeanine si complexul de vit+minerale), tind sa cred ca problemele mele cu parul sunt cumva legate de Jeanine (mai ales ca problemele au aparut dupa ce am inceput utilizarea lui).
Acum nu stiu ce sa fac: sa continui cu Jeanine-ul sau sa-l intrerup si sa risc sa trec prin perioada in care o sa-mi pice si mai mult parul. Ma gandesc ca nu prea mai am mult par, ca sa-mi permit sa mai pierd....

Incercand sa caut informatii despre Jeanine, am gasit inclusiv un site, unde era prezentat un prospect unde era trecut la efecte secundare si "caderea parului" (lucru care nu se intampla pe prospectul gasit in cutie). Acum pe acest site, am citit ca Jeanine-ul este recomandat persoanele care se confrunta cu caderea parului ...
asa ca sunt confuza...

Ce parere aveti? ce credeti ca trebuie sa fac....sa continui sau nu cu Jeanine-ul?

Offline

 

#2 2011-01-21 08:26:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 18124

Re: Poate Jeanine sa duca la caderea parului?

mie mi se pare mai plauzibil sa cada mai mult dupa ce le lasi decat in timp ce le iei. se spune ca estrogenul face parul frumos; de aceea gravidele au parul mai frumos pe perioada sarcinii, iar dupa nastere se confrunta cu caderea parului. cred ca greseala a fost la inceput, cand ai inceput sa le iei. atunci s-a produs o schimbare in organism. parul tau era obisnuit cu cantitatile naturale de hormoni si probabil a fost dat peste cap de noile valori. cu un medic de planning ai incercat sa discuti? poate cu o schimbare a anticonceptionalelor s-ar rezolva problema. oricum, nu-i o solutie sa iei toata viata jeanine, de teama ca odata ce le intrerupi iti va cadea mai tare parul.
alimentatia este iarasi un factor cheie pt par si sanatatea scalpului. ori se stie cat de calitativa e mancarea in sua sad. oricum, tu aveai pb asta dinainte de a te muta, deci daca n-ai observat o schimbare de cand esti acolo, probabil nu te afecteaza (inca).

discuta si cu un medic de planning sau endocrinolog. poate exista un dozaj hormonal adecvat, care sa nu-ti afecteze parul.

Offline

 

#3 2011-01-22 17:06:17

doctoressa
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20306

Re: Poate Jeanine sa duca la caderea parului?

Janine are in compozitia un progestativ cu efect antitestosteronic destul de insemnat...stiu ca testosteronul e hormon masculin insa exista in mod fiziologic o secretie de testosteron si in organismul femeii(NU LIPSITA DE SENS).Contraceptivele cu efect antitestosteronic puternic nu stopeaza secretia asta de testosteron ci blocheaza receptorii lor in periferie...la barbat, testosteronul e responsabil de faptul ca el cheleste(in sensul ca un barbat mai bine impregnat testosteronic e mai expus acestui fenomen)....personal as spune deci ca nu vad de ce ar fi jeanine implicat in faptul ca pierzi par...din nefericire nu pot zice nici ca nu e implicat de aceea cred ca o solutie potrivita ar fi sa il schimbi(dupa o discutie cu un medic de planning) si nu sa il opresti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului

© Copyright 2002–2014 anticonceptionale.ro


© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.