homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"


#1 2011-01-23 18:29:09

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

ce anticoncep. sa mai iau?si asa daca ma duc la medici astia tot cu parerea isi dau si ei,sunt f dezamagita...pana acum am luat marvelon si diane 35 ,si cum se zice ca nu e bine sa iei mult timp diane 35 m-am hotarat sa intrerup,dar la ce pastile sa recurg????sa aleg janine?/smile

Offline

 



#2 2011-01-23 18:29:59

persifona
Vizitator

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

Pai nu te astepta sa iti recomandam noi ceva pe forum, tot la medic trebuie sa mergi, chit ca nu-ti convine, sorry..

 

#3 2011-01-23 18:37:08

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

ok si ce medici nu recomanda anticon. dupa preferinte?m-as duce maine la planing familial ala "secs" dar mi-e teama sa nu ma duc in zadar si sa vad ca zice ,"poti sa alegi ori x ori y,dar parerea mea e ca-s mai bune z" si sa mai platesc si degeaba...
a mers cineva la planingul ala familial "secs" sau la oricare altul dion Buc si realmente sa-ti recomande anticonceptionale in urma unor variate teste?

Offline

 

#4 2011-01-23 20:05:41

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

la planning daca esti angajata sau studenta poti sa nu platesti, daca gasesti un cabinet care accepta, sunt destule.
sunt putini medici care fac analize inainte, dar si mai putini cei care te pun pe tine sa alegi. in general in baza istoricului bolilor familiei, a bolilor si problemelor tale, ti se recomanda ceva.
ori poti sa te duci tu si sa insisti sa ti se faca analize inainte, oricum si daca ti le faci, cum esti neincrezatoare in meedici, de ce crezi ca in baza lor ti se vor recomanda cele corecte? ca tot un medic la interpreteaza...
ce s-a intamplat de nu ai continuat cu marvelon?


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#5 2011-01-23 20:19:47

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

Am si eu o nelamurire: de ce unor femei li se recomanda din start anticonceptionale cu 30 micrograme de estrogen, iar altora cu 20 micrograme? nustiu

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-23 20:49:35

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

SI eu sunt cam d eaceiasi parere,mai ales ca cabinetele la care este consultatia gratis sunt unele care nik nu prea te baga in seama...Ai zis ca ai luat marvelon,poti lua desorelle de ex...au aceiasi conc dak te-ai simtit bn cu ele insa mai bn fki niste analize hormonale pt binele tau,nu le lua dupa ureche


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#7 2011-01-23 21:08:12

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

am luat marvelon in liceu luam toate fetele din clasa ca se dadeau gratuit si am zis hai s aincerc si eu lol m-am simtit ok cu el, apoi am luat diane 35 la recomandarea medicului dermatolog ,vroiam sa scap de acneea usoara si enervanta, si nu am scapat aaa si intr-o dimineata mi-a fost si super rau cand le incepusem... nu de asta am renuntat la ele ci ca medicul imi spusese sa le iau 3 luni si eu am luat vreo 6,7 ,nu e vb ca nu am incredere in medici,am zis ca sunt dezamagita de unii cum trateaza problemele,ca si dermatologii,hai incearca asta,hai totusi daca nu trece incearca si asta,acum depinde de la caz la caz, azi sau maine tre sa-mi vina si vroiam sa incep sa iau iar niste pastile de aia sunt in dubii

Offline

 

#8 2011-01-23 21:37:32

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

daca tu speri sa-ti faca n teste pentru anticonceptionale ai sperante prea mari. iti pune niste intrebari si maxim iti face niste analize... dar nu e bine sa le iei nici dupa ureche


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#9 2011-01-23 21:47:26

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

mi-a venit exact acum mentruatia,adik o picaturoaie mai mare ,daca e sa iau maine anticonceptionale va fi prea tarziu si tre sa fac pauza aia de 7 zile? neutral  sau maine e considerata prima zi de mentruatie?

Ultima oara a fost editat de chocolate4ever (2011-01-24 00:06:17)

Offline

 

#10 2011-01-24 00:31:05

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

... waiting........  hmm

Offline

 

#11 2011-01-24 02:02:51

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

greu tare sa dai un raspuns frate, mai ales ca sunt atatea care stiu!!! tks a lot

Offline

 

#12 2011-01-24 08:51:38

M.D.
New member
Inregistrat: 2010-12-05
Mesaje: 7

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

De obicei, doctorii nu dau aniconcepţionale ?n urma unor teste sau analize, fiindcă nu este nevoie de asemenea teste sau analize. Cu alte cuvinte, nu trebuie să vă imaginaţi că ar exista vreun aparat unde pui o picătură de s?nge şi iese, ?n loc de rezultat, sentinţa: Harmonette ! Este, ?nsă, nevoie de un examen medical, de un istoric şi, mai ales, de consiliere, fiindcă majoritatea erorilor aici se fac.

De ce unor femei li se recomandă din start anticoncepţionale cu 20 de miligrame şi altora cu 30 de miligrame de estrogen ? Fiindcă de multe ori diferă v?rsta şi, mai ales, ciclurile lor. Cele cu 20 de mg au mai puţin hormon şi anumite reacţii adverse apar ?n mai mică măsură. Dar pot prelungi s?ngerarea la persoane predispuse astfel. Deci, unei femei de, să zicem, 20 de ani cu menstruaţie mai săracă, i se va prescrie unul cu 20 de mg de estrogen. Alta are 30 de ani şi menstruaţie abundentă. I se va prescrie din celălalt. Dacă are tot 30 de ani, dar invers, cu menstruaţie săracă, ne g?ndim la trifazice.
De teste este nevoie, dar DUPĂ 6 luni-1 an de anticoncepţionale, nu ?n vederea alegerii lor.

De ce la unele centre se spune: Poţi să iei x sau y, dar noi ?ţi dăm z ? Şi aici răspunsul e simplu: fiindcă există un program naţional, iar acele centre pot da gratis un singur fel de anticoncepţionale: acela care c?ştigă o licitaţie.

Offline

 

#13 2011-01-24 09:43:53

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

Da,ai dreptate...insa pe la mine nu prea se gasesc asa usor medic de planning,insa daca te duci la ginecolog primul lucru care ti-l cere este analizele,cu toate ca te intrb ce boli suferi si etc...


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#14 2011-01-24 09:48:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

Asta e alta poveste, nu-ti cere analize hormonale, ci analize din care sa reiasa ca nu ai vreo problema de sanatate care sa-ti interzica administrarea de AC (o problema hepatica, de exemplu, sau colesterolul crescut)
Analizele astea le repeti periodic tocmai ca sa vezi daca AC iti influenteaza starea de sanatate, sa stii sa le schimbi sau sa le intrerupi daca e cazul

Offline

 

#15 2011-01-24 09:49:55

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

Stiu,dar odata ce tu ti-ai facut analize si ii explici ca nu ai nimic din ce te intrb ea...ori nu are incredere in tine de te pune sa le faci iar...ori in cel mai des caz,bani aruncati pe fereastra...(Mie hormonale mi-a cerut...in fn oricum nu cunosteam doctora,si nici nu prea mi-a inspirat incredere)

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-01-24 09:51:02)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#16 2011-01-24 10:37:54

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

chocolate4ever  cine crezi ca sta pe forum la 2 noaptea intr-o duminica sa raspunda la intrebari medicale? ai si tu rabdare, ca nu suntem aici puse la dispozitie, sa raspundem pe banda rulanta. cand intra cineva care stie o sa iti spuna.
oricum continui sa le iei dupa ureche si nu e bine, mai ales ca si prima data tot dupa ureche le-ai luat, le-ai oprit dupa ureche..
Din cate stiu eu anticoncepţionalele pot fi incepute in oricare din primele 5 zile ale ciclului.

Iar legat de analize, ce spun fetele este foarte corect. eu cand le-am inceput mi s-a spus ca la 6 luni sa imi fac analize sa vad daca imi afecteaza ficatul, coagularea etc


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#17 2011-01-24 22:22:27

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Re: Alegerea Anticonceptionalelor dupa "chef"... sau "instinct"

nu vorbeam fara sa ma interesez cat de cat,asteptasem de la ora 21 nu de la 2 tongue si erau multe fete online ca m-am uitat ,nu ca era panica ...oricum mi-am facut o programare la medic, sper sa fie serioasa treaba...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.