homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Greata Yasmine-2


#20 2011-01-27 13:15:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: greata Yasmine

da, mie imi e foarte rau de la metoclopramid, exact cum zice medicul tau...

Offline

 



#21 2011-01-27 13:16:54

Nicoletik
New member
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 12

Re: greata Yasmine

oare ce alte efecte secundare apar cand intrerup folia la mijlocul ei?

Offline

 

#22 2011-01-27 13:19:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: greata Yasmine

sangerare, cam atat, poate sa fie si mai abundenta
grija mare la protectie dupa asta pana te reapuci de pastile

Offline

 

#23 2011-01-27 13:23:24

Nicoletik
New member
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 12

Re: greata Yasmine

heimdall a scris:

sangerare, cam atat, poate sa fie si mai abundenta
grija mare la protectie dupa asta pana te reapuci de pastile

ms...o sa am...clar

Offline

 

#24 2011-01-28 00:01:55

creepyana
New member
Inregistrat: 2010-02-02
Mesaje: 30

Re: greata Yasmine

heimdall a scris:

ia ceva care sa fie pentru greata : metoclopramid, ceva pentru bila (bilichol, redigest) sau ghimbir
probabil ca ai nevoie de ceva cu mai putin estrogen

metoclopramidul si salata de varza au fost cele mai bune prietene ale mele cat timp am luat yasmine.
bila mea si asa e lenesa, cat timp le-am luat pe astea mi se facea rau si cand miroseam mancarea proaspat gatita.
mi-era si teama sa nu fiu de fapt insarcinata.
in afara de faptul ca ma protejau de sarcina nu mi-au adus totusi niciun beneficiu, si le-am luat aproximativ 8 luni.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-01-28 03:20:40

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: greata Yasmine

Nicoletik a scris:

va tin la curent cum se manifesta...ca poate mai trec si altii prin asta.
Eu am mai urmarit pe forum discutii..dar de fiecare data nimeni care incepea nu mai termina discutia. Zicea ca ii e rau..apoi disparea si nu mai spunea daca a schimbat ac, dca a intrerupt,..daca si-a revenit.

Mie nu mi-a trecut greata nici dupa 1 an. Nu era continua ce-i drept dar cand aparea, era insotita si de migrene si f des si varsaturi. Si eu tot de-asta am renuntat la ele heimdall.

Offline

 

#26 2011-02-13 21:29:52

Doque
New member
Inregistrat: 2011-02-13
Mesaje: 10

Re: greata Yasmine

Amdra a scris:

Nicoletik a scris:

va tin la curent cum se manifesta...ca poate mai trec si altii prin asta.
Eu am mai urmarit pe forum discutii..dar de fiecare data nimeni care incepea nu mai termina discutia. Zicea ca ii e rau..apoi disparea si nu mai spunea daca a schimbat ac, dca a intrerupt,..daca si-a revenit.

Mie nu mi-a trecut greata nici dupa 1 an. Nu era continua ce-i drept dar cand aparea, era insotita si de migrene si f des si varsaturi. Si eu tot de-asta am renuntat la ele heimdall.

am patit-o si eu de cateva ori seara. am incercat sa renunt la orice tip de grasime peste zi ca sa fiu sigura ca nu o mai patesc. nu mi se intampla f des dar se intampla de cand iau Yasmin deci cred ca ele sunt problema.

Offline

 

#27 2011-02-14 20:39:00

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: greata Yasmine

Doque a scris:

Amdra a scris:

Nicoletik a scris:

va tin la curent cum se manifesta...ca poate mai trec si altii prin asta.
Eu am mai urmarit pe forum discutii..dar de fiecare data nimeni care incepea nu mai termina discutia. Zicea ca ii e rau..apoi disparea si nu mai spunea daca a schimbat ac, dca a intrerupt,..daca si-a revenit.

Mie nu mi-a trecut greata nici dupa 1 an. Nu era continua ce-i drept dar cand aparea, era insotita si de migrene si f des si varsaturi. Si eu tot de-asta am renuntat la ele heimdall.

am patit-o si eu de cateva ori seara. am incercat sa renunt la orice tip de grasime peste zi ca sa fiu sigura ca nu o mai patesc. nu mi se intampla f des dar se intampla de cand iau Yasmin deci cred ca ele sunt problema.

Te inteleg, stiu cum e. Fiecare reactioneaza diferit, dar eu am auzit aceleasi pareri si de la alte utilizatoare. Cred ca suntem noi mai ghinioniste.
Nu mai continua sa le iei daca nu-ti plac. Cauta altceva!

Offline

 

#28 2011-02-24 13:43:15

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: greata Yasmine

Dar daca ai stari de greata (poate nu provocate de la pilule, ci de la o colica renala, biliara...) insa iei ceva (metoclopramid) si nu versi...pilula anticonceptionala se mai absoarbe? mai esti protejata?

Offline

 

#29 2011-02-28 12:58:38

anita ana
New member
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 7

Re: greata Yasmine

salut!am citit si eu aici discutiile si vreau sa-ti zic ca si eu am fost exact in starea ta.mi-era f greata..si prin coincidenta tot la 1;30 le luam.am cerut si eu niste sfaturi fetelor si tot asa mi-au zis sa le iau sera.am luat sera si sa stii ca nu mi se mai face rau.is in a9-a zi si acuma mi-e un pic mai bn.si eu am vrut sa le intrerup,dar m-am gandit sa mai incerc cateva zile.si uite ca acum sunt mai bine,sper sa nu mai am probleme.incearca daca poti si tu macar 2 zile sa le iei sera.

Offline

 

#30 2011-02-28 13:05:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: greata Yasmine

simone11 a scris:

Dar daca ai stari de greata (poate nu provocate de la pilule, ci de la o colica renala, biliara...) insa iei ceva (metoclopramid) si nu versi...pilula anticonceptionala se mai absoarbe? mai esti protejata?

daca nu versi e ok

Offline

 

#31 2011-02-28 13:07:41

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: greata Yasmine

multumesc pentru raspunsuri , Heimdall

Offline

 

#32 2011-03-23 14:21:10

Nicoletik
New member
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 12

Re: greata Yasmine

Hey...ce coincidenta..si eu am mutat pastilele seara. Si de atunci mi-a mai fost putin greata. Am terminat prima folie, am luat-o si pe a doua (la care tot mi-a fost greata), insa acum la a treia folie sunt ok. Nu mai am nimic.
Insa cum am schimbat ora brusc, mi-a venit menstruatia exact la 2 zile dupa ce am terminat folia. Astfel ca eu iau folia urmatoare chiar in ultima zi de cm. Din cate am inteles eu cand mi-a explicat doctorul, sunt protejata tot timpul, important e sa fac pauza aia de 7 zile (in care de asemenea sunt protejata, chiar daca in pauza aia mie imi vine cm si oricum nu pot face nimic). Daca gresesc, sa imi zica cineva.
Multumesc.

Asa ca, fetelor care incepeti ac aveti rabdare pana se acomodeaza organismul.

Offline

 

#33 2011-03-28 02:02:16

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: greata Yasmine

Nicoletik a scris:

Hey...ce coincidenta..si eu am mutat pastilele seara. Si de atunci mi-a mai fost putin greata. Am terminat prima folie, am luat-o si pe a doua (la care tot mi-a fost greata), insa acum la a treia folie sunt ok. Nu mai am nimic.
Insa cum am schimbat ora brusc, mi-a venit menstruatia exact la 2 zile dupa ce am terminat folia. Astfel ca eu iau folia urmatoare chiar in ultima zi de cm. Din cate am inteles eu cand mi-a explicat doctorul, sunt protejata tot timpul, important e sa fac pauza aia de 7 zile (in care de asemenea sunt protejata, chiar daca in pauza aia mie imi vine cm si oricum nu pot face nimic). Daca gresesc, sa imi zica cineva.
Multumesc.

Asa ca, fetelor care incepeti ac aveti rabdare pana se acomodeaza organismul.

Depinde, se pare, foarte mult de fiecare pentru ca eu am avut multa rabdare si degeaba. Cum cu altele nu a fost nevoie sa am rabdare ca au lucrat exact cum am vrut? Deci conteaza si daca ti se potriveste acel contraceptiv, din multe puncte de vedere.

Offline

 

#34 2011-12-07 09:06:28

irina25
New member
Inregistrat: 2009-08-16
Mesaje: 15

Re: greata Yasmine

Buna! Eu am o alta dilema legata de starea de rau. Am luat ac 7 ani, nu mi-a fost niciodata rau de la ele. Dupa nastere, acum, la al cincilea ciclu, am revenit la ele si mi-e un rau extraordinar. Azi noapte am vomitat de 3 ori, m-a luat din somn (bine c trecusera 4 ore de la administrare), am o stare generala de greata si ameteala. Nu inteleg cum e posibil sa nu am atatia ani nimic si acum simptome din astea! O sa iau si suplimentul acela natural nou aparut poate imi mai revin. Voi ce credeti?

Offline

 

#35 2011-12-07 12:33:57

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: greata Yasmine

eu cred ca ar trebui sa te duci la medicul de planning familial sa-ti prescrie alte pastile. ai avut o sarcina, ai nascut, corpul tau s-a schimbat, nu cred ca ti se mai potrivesc.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-07 12:34:11)

Offline

 

#36 2011-12-07 13:06:28

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: greata Yasmine

irina25 ai warn pentru postare multipla
Era de ajuns sa postezi la un singur topic


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.