homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Alte metode contraceptive??!!!


#1 2011-01-28 22:42:05

alexandra1989
New member
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 10

alte metode contraceptive??!!!

Folosesc anticonceptionale de cateva luni, fiind adoptata nu am stiut unele probleme medicale, insa de curand am aflat ca bunica biologica ar avea cancer la san, iar mama biologica ar fi facut o operatie la san. am citit ca persoanele care au cazuri in familie de cancer la san nu ar trebui sa ia anticonceptionalele deoarece riscul este mai ridicat in aparitia cancerului la san. ce sfaturi imi dati? sau ce alte metode contraceptive as putea folosi care nu ar avea vreo interactiune de genul(in afara de prezervativ)? va multumesc!

Offline

 



#2 2011-01-29 09:56:03

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: alte metode contraceptive??!!!

Buna...Imi pare rau pt tn...Nu stiu ce sa zic...discuta cu medicul si decide-te daca mai vr sa iei sau nu ac.DUpa mine e singura metoda mai sigura pt care as opta.Mai exista spermicide,diafragma...insa nu sunt foarte sigure...si nici nu t protejeaza de boli,discuta cu un medic.Mult noroc!


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#3 2011-01-29 10:15:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: alte metode contraceptive??!!!

alexandra imi pare rau ca ai astfel de cazuri in familie.
cel mai bine si mai sigur este sa discuti cu un medic de planing.
de asemenea, sa-ti faci controale periodice la sani

Offline

 

#4 2011-01-29 11:49:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: alte metode contraceptive??!!!

alexandra, sfatul meu e sa lasi in pace drobul de sare ...
unde ai citit tu ca daca cineva in familie a avut cancer de sin nu trebuie sa iei contraceptive orale?????sa citesc si eu, nu de alta...
e drept ca daca rude pe linie materna au avut cancer de sin riscul ca si tu sa ai e mai mare, insa asta FARA LEGATURA CU CONTRACEPTIVELE.
Solutia e deci nu sa nu iei anticonceptionale(ele necrescind riscul de aparitie a cancerului) ci sa te urmaresti periodic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2011-02-02 00:28:31

alexandra1989
New member
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 10

Re: alte metode contraceptive??!!!

scrie pe prospectul anticonceptionalelor(pe toate)..a nu se utiliza daca ati avut cazuri de cancer la san in familie plus alte afectiuni medicale..de asta m-am ingrijorat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-02 08:44:58

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: alte metode contraceptive??!!!

parerea mea este sa mergi sa discturi cu medicul care ti-a recomandat ac.


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#7 2011-02-04 11:51:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: alte metode contraceptive??!!!

alexandra1989 a scris:

scrie pe prospectul anticonceptionalelor(pe toate)..a nu se utiliza daca ati avut cazuri de cancer la san in familie plus alte afectiuni medicale..de asta m-am ingrijorat

cred ca nu ai citit tu bine, nu scrie sa nu iei daca ai avut in familie cancer de sin ci daca ai avut tu personal acest tip de cancer, ceea ce mie mi se pare a fi o uriasa diferenta...asa ca mai citeste odata, mai atent de data asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2011-02-06 22:56:09

creepyana
New member
Inregistrat: 2010-02-02
Mesaje: 30

Re: alte metode contraceptive??!!!

intereseaza-te de contraceptive cu doze hormonale mai mici dar daca esti atat de ingrijorata mai bine mergi si vorbesti cu medicul.
si intr-adevar, solutia este sa mergi periodic la control nu sa fugi de contraceptive.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.