homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Recomandare / pareri scaun auto-8


#134 2013-10-15 11:41:32

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Recomandare / pareri scaun auto

eu pana pe la 2-3 luni tin minte ca nu l-am putut pune in scoica, aluneca aiurea, statea ciudat. si la 3 luni era deja prea mare, fiind si imbracat gros nu avea loc. mie nu mi-a fost utila decat ca si leagan prin casa si cos de carat dupa mine smile
dar fiecare procedeaza altfel si e bine sa auzi cat mai multe pareri si sa decizi ce e mai ok pt rine.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#135 2013-10-15 11:53:05

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Recomandare / pareri scaun auto

si mie mi se pare riscant sa o transport atat drum intr-un dispozitiv neomologat. In primul rand pentru ca drumul e plin de serpentine si va fi facut in ianuarie. Nu stii ce gasesti pe sosea, polei, chiciura etc. Landoul nu are hamuri de protectie, la o frana ceva copilul aluneca prin el . O sa incerc sa ii ajustez pe cat posibil unghiul incat sa ii stea coloana ok (desi pozitia fiziologica a coloanei la nou-nascuti e putin curbata, nu dreapta), o sa facem pauze o data la o ora si gata, speram ca totul va fi bine. Voi intreba si medicul de la clinica ce imi recomanda sa fac


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#136 2013-10-15 14:41:51

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Kate, pai face pauza dar cat , maxim jumate de ora, si apoi iar in scoica, per total tot sta cu orele bebe acolo intr-o zi..

Emilya, pai medicul iti va recomanda landoul omologat, clar... ei intotdeauna asta recomanda daca ii intrebi..
Daca erai din Bucuresti ti-l imprumutam eu cu mare placere..
Ideea e sa nu stea aproape in fundic bebe, caci in scoica aia asa va sta daca il pui direct, ai grija sa nu se lase greutatea corpului pe coloana. Poate merge totusi cu pernita..
Oricum, gandeste-te ca daca cosul ala ti se pare riscant, pai cum e sa il tii in brate, cum te gandisei initial...eu nici acum nu am curaj sa o tin in brate..

Poke, mie scoica imi foloseste acum, in masina numai in scoica o pun, inca are loc, sta chiar bine smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#137 2013-10-15 15:29:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Recomandare / pareri scaun auto

daca reusesc sa ii pun dedesubt incat sa stea spatele aproape drept ar fi ideal


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#138 2013-10-16 10:41:13

claraN
New member
Inregistrat: 2011-09-20
Mesaje: 6

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Sylviana 31 a scris:

Nu stiu daca mai este de actualitate discutia, dar si eu caut un scaun auto cat mai bun si confortabil pentru finutul meu. la bebele meu nu am comandat online, asa ca vreau sa va cer parerea, pentru ca acum e prima oara cand vreau sa iau ceva de pe online pentru bebe, caci nu am timp sa merg din magazin in magazin. Am inteles ca foarte bine cotate sunt scaunele auto de la Inglesina - am gasit aici preturi mai bune fata de alte siteuri - http://www.elfbebe.ro/cauta/c2NhdW4gYXV … NpbmE=/p1/
Ce sa-i intreb pe consultantii de la site, ca sa stiu ca aleg cel mai bine?

Mi se par foarte mari preturile alea... Vezi aici http://www.babydepot.ro/scaune-auto preturi mult mai omenesti. Calitatea este foarte buna, pentru ca am folosit si eu. Ca sa stii, cele sub forma de scoica sunt de la nastere, pana cand incap in ele. Celelalte in care stau in fund sunt pentru copilasi mai mari, care nu au problema in a sta in fund.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2013-12-04 17:16:19

adrianaradu
Membru
Inregistrat: 2013-12-04
Mesaje: 1

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Buna seara mamici.
Vreau sa imi fac si eu anuntata prezenta aici, pentru ca am intrat si eu de curand in acest cerc al mamicilor. Sunt fericita mamica a unei superbe fetite pe nume Amalia.
Am ajuns aici pe forum pentru ca tot caut de ceva timp niste recomandari pentru un scaun auto pentru o fetita de doua saptamani. Eu sunt o persoana destul de activa si trebuie sa ma deplasez des cu masina, asa ca m-am gandit sa cumpar un scaun auto.
Ce am gasit pana acum pe internet sunt preturi exorbitant de mari. Nu ma asteptam ca un scaun auto pentru copii sa coste in juc de 1000 de lei. Totusi, am gasit niste scaune auto bertoni care sunt putin mai ieftine. Ma gandeam sa iau modelul "Lifesafer" de la bertoni, dar acesta este mai mult cosulet decat scaun auto, voi ce ziceti, este ok si un cosulet, sau este mai bun un scaun auto pentru bebelusi? Multumesc fetelor si astept parerile si sfaturile voastre!

Offline

 

#140 2013-12-04 17:54:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Adriana, ?n primul r?nd felicitări pt micuţa Amalia!

Scaunele din link nu sunt ok pt bebe aşa mic. Scoică ?ţi trebuie acum, dar nu se recomandă să stea prea mult nici ?n scoică.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#141 2013-12-05 10:04:35

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Recomandare / pareri scaun auto

adriana, felicitari! sa iti traiasca micuta, sa va bucurati unii de altii!
exact cum a zis si kate, la aceasta varsta iti trebuie scoica, in nici un caz nu scaun auto.
pe site-ul postat de tine am gasit si eu cele mai bune oferte, cu siguranta in perioada asta vei gasi si reduceri.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#142 2014-03-03 23:27:33

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Are cineva scaun auto grupa 9-36kg sau 15-36kg fara sistem isofix?
De care?

Noi avem 0-18kg si ne cam atarna piciorusele. E adevarat ca nu am scos inca insertul de bebe, dar nu cred ca va fi mare diferenta fara ala.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#143 2014-03-04 00:35:30

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Katey, si pe mine ma intereseaza subiectul.
L-am ochit p-asta, mi se pare semnificativa reducerea, dar nu's ce sa zic...
Nu stiu la voi in Tgv cum e, dar la noi aici ti se sparge masina pt lucruri mult mai minore...
Si doar nu il cari dupa tine sus?
...Sau asa se procedeaza?
http://www.amazon.co.uk/Britax-Eclipse- … B00AE2OL6S


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#144 2014-03-04 01:13:50

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Mie imi place asta: http://us.diono.com/convertible-to-booster/radianr120
Desi e si convertible. Dar cred ca ne orienam la ceva mai ieftin. lol

Nu il luam sus, ramane in masina, pana acum n-am avut probleme. Cand era Natalia mica o lua sotul pe sus cu tot cu scaun, dar acum nu cred ca mai poate. lol

Varianta ieftina ar fi asta: http://www.dhsbike.ro/produs/scaun-auto … 5/128.html

Vezi ca Britax are ham doar in 3 puncte. Diono si Dhs au in 5.

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-03-04 01:18:18)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#145 2014-03-04 01:53:44

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Are ham in 5 puncte ala care l-am pus eu, scrie la descriere. Nici nu-mi imaginez cum ar fi scaun cu centura in 3 puncte...adica vine doar peste pelvis? Mi se pare imposibil...

Uite ce am gasit despre Britax:
Bine, pe mine m-a tentat intai pretul. Nu-i asa de mare diferenta fata de DHS, si pare o chestie mult mai serioasa...

Why choose a Britax car seat?

When you buy a Britax car seat, you can be reassured that you are benefiting from over 40 years of experience and innovation in child safety. Britax made its first child car seat in the 1960s and has continued to innovate and influence in this market ever since. In collaboration with VW, Britax developed the ISOFIX system that is now an international standard, as well as creating the first adjustable child seat and the first ever baby carrier specifically for newborn passengers.

Britax?s products are tested to the highest standards and it is one of very few brands to own in-house crash-test systems--the kind used in the automotive industry-?ensuring it provides optimum protection and safety for children. This is one of many reasons that the brand has become a much-appreciated partner of automobile clubs, government agencies and other transport-related institutions. Beyond this, Britax listens to its customers and feeds their experiences into !! product developments, so that their car seats and travel systems meet real-life needs.

Ultima oara a fost editat de Rose (2014-03-04 02:10:51)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#146 2014-03-04 07:37:55

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Rose, am citit aiurea.  dumbom
Acolo unde scrie ca se prinde cu centura in 3 puncte. Cred ca nu mai functionam la capacitate maxima la ora aia. tongue


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#147 2014-03-04 10:25:57

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Rose, nici noi nu luam scaunul in casa. Il lasam in masina, peste tot am vazut asa, la noi la bloc sunt o multime de masini cu scaun auto de copil inauntru...desi e o mica avere, noi am dat pe el 1400 ron. Dar chiar toti prietenii mei tin scaunul auto in masina, si nu am auzit pe nimeni sa le fi spart masina pt asta..poate cred hotii ca e legat cumva chicot

Kate, sa stii ca e ceva diferenta daca ii scoti pernita reductoare pt bebe. Noi cand am scos-o la scoica chiar s-a cunoscut.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#148 2014-03-04 10:30:26

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Recomandare / pareri scaun auto

O s-o scot si eu sa vedem. smile
Teoretic ar trebui sa incapa in el pana la 18kg, asa zice producatorul. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#149 2014-06-25 10:53:41

RinaTina
Banat
Inregistrat: 2012-05-29
Mesaje: 16

Re: Recomandare / pareri scaun auto

Noi avem un scaun de masina de la Chicco. Am cautat mai ales sa fie bine captusit si sa poata fi folosit si cand mai creste. Avem un model luat de pe site-ul lor, se numeste Oasys si poti sa-l reglezi la mai multe pozitii si inaltimi, iar pe site vad ca merge sa fie folosit chiar si pana cand copilul face 10-12 ani. Sunt multumita ca nu e din materiale sintetice, asa ca piticul nu transpira si pot sa spal si usor husa, la masina de spalat. E intr-adevar o investitie, dar chiar mi se pare de calitate si stiu ca macar n-o sa mai trebuiasca sa iau altul peste doi ani. Eu zic ca merita sa-l incercati.
al9leacer

Offline

 

#150 2014-08-03 11:37:27

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Recomandare / pareri scaun auto

are cineva scaun auto 0-25kg? noi aveam scoica, 0-13kg, bb are 4l, 7.5kg, dar il strange la umeri. Nu putem lua scaun de la 9kg pt ca nu sta in fund inca. Am ramas la 2 modele, diferenta de bani dintre ele e f mare, nu stiu daca se justifica. Pe de alta parte, stiu cat conteaza si materialele. Are cineva vreunul din aceste scaune, sau alt scaun bun 0-25kg?

http://www.bebebliss.ro/joie-scaun-auto-stages.html
http://www.bebebliss.ro/pierre-cardin-s … o-288.html


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#151 2014-08-31 18:42:06

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Recomandare / pareri scaun auto

fetelor cu copii mai mari, am si eu o intrebare: un copil de 15 kg si inaltime 98 cm, poate folosi (exceptional) inaltator in loc de scaun auto?
cand il voi duce pe r la gradi, unul dintre noi il va lasa dimineata si sltcineva il va lua si parca nu as mai cumpara inca un scaun de masina...ma gandeam sa flosim un inaltator, dar nu imi pot da seama de cand este acesta util.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#152 2015-03-05 11:17:02

LuccianaLupu
Membru
Inregistrat: 2015-03-05
Mesaje: 2

Re: Recomandare / pareri scaun auto

reclama

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.