homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum iau Desorelle?


#1 2011-02-03 13:46:19

simona933
New member
Inregistrat: 2011-02-01
Mesaje: 16

Cum iau Desorelle?

Buna. E prima data cand iau anticonceptionale, am cumparat Desorelle, sunt in a 4 a zi de menstruatie, pot sa le incep de acum? Are ceva daca nu am luat din prima zi a menstruatiei??

Offline

 



#2 2011-02-03 13:52:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cum iau Desorelle?

le iei de capul tau inteleg
poti sa le iei si de acum, dar te protejezi suplimentar in primele 7 zile

Offline

 

#3 2011-02-03 16:08:19

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Cum iau Desorelle?

De ce nu te duci la planning sa iti recomande mai exact pastilele care ti se potrivesc organismului tau?Daca le iei dupa ureche te poti deregla.Da iei de la past nr 1 si te protejezi sumplimentar 7 zile.Apoi cand termin blisteru faci pauza 7 zile iar in a 8a zi incepi un nou blister(folie de pastile).In crusul a celor sapte zile de pauza daca le-ai luat corect si aprox la aceiasi ora esti protejata si poti intretine rel sexuale.De evitat sunt antibioticele,ceaiul de sunatoare,sucul de grapefruit,grapefruit si pomelo(insa ultimul nu stiu sigur).In decursul a celor 3 luni de la administratie s-ar putea sa ai o secretie maronie asemenea ciclului menstrual dar cu mult redusa cantitativ insa este normal in primele 3 luni de administrare,se spune ca se obisnuieste organsimul cu ele.Eu zic ca daca te simti rau sau iti apar cosuri sau mai stiu eu ce sa le intrerupi si sa te duci la medicul de planning/ginecolog.Mai bine te-ai duce de acum...A si inca cv...daca vomiti sau ai scaun moale in primele 4 ore de la administrare a pastilelor(indiferent de zi) trebuie sa iei alta pastila deoarece pastila luata poate fi eliminata si astfel scade riscul de protectie.Daca intarzi sau uiti sa iei pastila aceasta poate fi luata in max 12 ore si nu mai trebuie sa te protejezi.Sper ca ai inteles ce am scris..Bfta!

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-02-03 16:16:32)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.