homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Buna


#1 2011-02-03 14:26:32

gaby_jlo18
Membru
Inregistrat: 2011-02-03
Mesaje: 1

buna

buna ziua  as dori si eu o intrb daca se poate am 23 de ani am o fetita de 1 an si 2 luni  nu am folosit niciodata pastile anticoncepti  doar vreau sa stiu daca sunt bune la ceva adica sa nu fie ceva rau sa ai o boala sau de ex de la ele nu poti sa ramai insarcinata va multumesc pt intelegere . rodnar

Offline

 



#2 2011-02-03 14:29:52

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: buna

citeste sus la despre anticonceptionale, si mergi la un cabinet de planning daca vrei sa incepi sa iei ac. Acolo ti se va explica ce si cum, si in functie de bolile tale, bolile din familie ti se recomanda ceva...din cate stiu eu, este cea mai sigura metoda contraceptiva.

Offline

 

#3 2011-02-03 16:00:53

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: buna

Nu are nici o legatura cele mentionate de tine cu Ac.Dupa cum ti s-a spus mai sus mergi la un Cabinet de planning sau medic ginecolog in caz ca nu gasesti cabinet.Acolo ti se va pune o serie de intrebari(eventual analize care nu sunt obligatorii insa daca te duci la ginecolog te va pune sa ti le faci),iar in functie de organismul tau si de bolile care le ai(daca ai)ti se va recomanda un anumit anticonceptional.Tot doctorul iti va explica si cum sa le ei.Daca le iei la aceiasi ora si in fiecare zi riscul de sarcina este fffffff mic.Insa trebuie sa eviti antibioticele,ceaiul de sunatoare si sucul de grapefruit sau grapefruit,eventual pomelo(nu stiu sigura dar despre pamelo  asa am auzit).Si inca ceva...daca iei pastila si nu au trecut mai mult de 4 ore si ai vomitat sau ai avut 3-4 scaune moi exista riscul ca pastila sa fie eliminata si trebuie sa o inlocuiesti cu alta ca sa fi protejata in continuare.In primele 3 luni de administrare s-ar putea sa ai o secretie maronie asemenea ciclului menstrual care este perfect normala deoarece se obisnuieste organismul cu ele,insa daca au trecut 3 luni si tot ai secretia aceea trebuie sa te duci la doctor sa ti le schimbe.Mult succes si sa-ti traiasca fetita!

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-02-03 16:15:59)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.