homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Oare invidie?!


#1 2011-02-10 13:26:44

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Oare invidie?!

nails

Ultima oara a fost editat de Biannca (2012-03-17 13:53:25)

Offline

 



#2 2011-02-10 13:31:57

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Oare invidie?!

Daca tu esti fericita cu viata pe care o ai, nu inteleg unde e problema. Ai spus inca de la inceput ca mama ta nu a avut niciodata rolul de mama pe care ar fi trebuit sa il aiba. Asadar, nu isi poate impune punctul de vedere doar pentru ca asa vrea ea. Ai luat o decizie. Traieste-ti viata asa cum iti place!

Gandeste-te ca renunti acum la viata cu iubitul tau, la ceea ce pe tine acum te face fericita. Acest lucru poate o va face fericita pe mama ta. dar pe tine? nu iti va lipsi ce te facea fericita inainte? Te vei simti mai implinita gandidu-te ca faci ceea ce ea considera ca e corect?

Offline

 

#3 2011-02-10 13:37:23

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Oare invidie?!

poate a fost un impuls de moment din partea ei...  nustiu

in locul tau as fi mai indiferenta...de cele mai multe ori ceilalti sunt stresati de paiul din ochiul altuia, in loc sa isi vada bara din ochi  roll

Offline

 

#4 2011-02-10 13:38:12

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Oare invidie?!

Da,corect. Multumesc frumos pentru sfat  par

Offline

 

#5 2011-02-10 13:57:44

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Oare invidie?!

nu inteleg, de ce sa fie invidioasa? de asemenea nu inteleg de ce de fiecare data cand cineva nu este de acord cu ce spune unul, clar e individie. mereu intr-o cearta cu contradictii se ajunge la "vai esti invidioasa ca mie imi e bine.." de ce? nustiu nu poate pur si simplu sa nu gandeasca la tine fara vreun motiv ascuns?

poate ei i se pare o aberatie la varsta ta sa stai sa intretii o casa, sa muncesti, in loc sa te bucuri de studentie, sa pleci in excursii si sa te culci cu cine ai tu chef (na zic si eu asa lol nu te supara puss ) ... poate asa gandeste ea. nu inseamna ca are vreo invidie ascunsa....
ce varsta ai, chiar?

oricum daca tie iti este bine, nu ai de ce sa asculti de unu sau altu, faci cum vrei tu, nu cum vor altii, e viata ta nu a lor. daca ei ar trai-o altfel e strict problema lor nustiu


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-10 13:58:15

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Oare invidie?!

Poate nici nu  spus-o cu rautate, poate regreta putin ca nu iti oate oferi o tinerete mai lipsita de griji, fara atatea responsabilitati. Adica stiu ca mama mea asta ar gandi daca mi-ar spune asta.

Offline

 

#7 2011-02-10 14:06:59

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Oare invidie?!

am 22 de ani. stiu,sunt micuta supa

nu esti nici chiar asa micuta. sunt destule persoane care le varsta asta si-au luat viata in maini, cu atat mai mult cca tu esti fericita asa

Ultima oara a fost editat de Jeniffer (2011-02-10 14:07:14)

Offline

 

#8 2011-02-10 14:11:59

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Oare invidie?!

BiancaElena a scris:

coraline a scris:

nu inteleg, de ce sa fie invidioasa? de asemenea nu inteleg de ce de fiecare data cand cineva nu este de acord cu ce spune unul, clar e individie. mereu intr-o cearta cu contradictii se ajunge la "vai esti invidioasa ca mie imi e bine.." de ce? nustiu nu poate pur si simplu sa nu gandeasca la tine fara vreun motiv ascuns?

poate ei i se pare o aberatie la varsta ta sa stai sa intretii o casa, sa muncesti, in loc sa te bucuri de studentie, sa pleci in excursii si sa te culci cu cine ai tu chef (na zic si eu asa lol nu te supara puss ) ... poate asa gandeste ea. nu inseamna ca are vreo invidie ascunsa....
ce varsta ai, chiar?

oricum daca tie iti este bine, nu ai de ce sa asculti de unu sau altu, faci cum vrei tu, nu cum vor altii, e viata ta nu a lor. daca ei ar trai-o altfel e strict problema lor nustiu

pai...mi-o cunosc destul de bine,si niciodata nu a avut intentii bune asupra mea,si a mai avut cateva iesiri d`astea cand eram mai micuta,aruncandu-mi in fata faptul ca oricum nu ma suporta.
am 22 de ani. stiu,sunt micuta supa

nu cred ca este invidie, nu cred ca ar vrea sa aiba si ea viata ta. daca zici ca pur si simplu nu te suporta(conform spuselor ei), probabil ca a vrut sa te jigneasca, sa dea unde stie ca te doare mai tare.
daca nu are intentii bune, asa cum spui tu, ca nu a avut toata viata, nu s-ar fi apucat acum sa iti dea sfaturi ce sa faci sa iti fie bine.

esti si nu esti micuta tongue depinde cum privesti lucrurile. mama la 22 de ani avea deja rate la casa si familie, eu de la 19 ani muncesc, fac curat de mancare, chit ca nu am casa mea. deci e doar o problema de imagine smile


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#9 2011-02-10 14:18:20

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Oare invidie?!

pai atunci e foarte bine big_smile inseamna ca intr-adevar ti-ai luat viata in maini si o duci cu zambetul pe buze big_smile
nici eu nu am fost adepta petrecerilor pana dimineata si traitul studentiei la maxim. poate la 40 de ani voi regreta ca am fost casnica de mica, dar acum sunt happy ca sunt asa big_smile 

daca ar fi privit din punctul de vedere al omului de 50-60 de ani poate da, de la 19-20 de ani sa ai atatea pe cap pare aiurea, pentru ca (,) "casnica" vei fi toata viata. dar daca zici ca ea nu a avut niciodata un cuvant bun pentru tine..tind sa cred ca doar a vrut sa dea unde te doare, anume fericirea ta tongue


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#10 2011-02-10 14:22:44

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Oare invidie?!

inseamna ca si ea facea acelasi lucru la varsta ta si de aici a plecat izbucnirea ei

Offline

 

#11 2011-02-10 14:24:51

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Oare invidie?!

Jeniffer a scris:

inseamna ca si ea facea acelasi lucru la varsta ta si de aici a plecat izbucnirea ei

Ei,nu facea nimic. Avea soacra care ii facea tot ce tinea de casa,si bona pentru copil  forgetit

Offline

 

#12 2011-02-10 14:26:29

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Oare invidie?!

BiancaElena a scris:

Jeniffer a scris:

inseamna ca si ea facea acelasi lucru la varsta ta si de aici a plecat izbucnirea ei

Ei,nu facea nimic. Avea soacra care ii facea tot ce tinea de casa,si bona pentru copil  forgetit

atucni nush...nu te considera demna sa ii iei exemplu lol

Offline

 

#13 2011-02-10 14:29:42

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Oare invidie?!

pai poate tocmai, ar fi vrut sa faca asta la varsta ta, sa se distreze, sa se bucure de viata, nu a apucat pentru ca avea casa, barbat , copil si considera ca iti irosesti viata asa cum si-a irosit-o ea.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#14 2011-02-10 14:42:21

good_vib
New member
Inregistrat: 2006-12-22
Mesaje: 46

Re: Oare invidie?!

Hm. Povestea ta imi aduce aminte de o reactie ciudata de-a mamei mele, cu care nici eu nu sunt in aproape niciun fel de relatie. Am avut ceva probleme cu iubitul si ne-am separat vreo luna, ea nu stia exact povestea, doar ca nu ne mai vedem. N-m avut nicio discutie pe tema asta, desi eu treceam printr-o adevarata drama smile Si cand ne-am impacat, desi saracul baiat nu stiu daca a gresit cu ceva vreodata in fata ei (eram impreuna de 3 ani, a dormit la mine, a mers cu noi la cumparaturi etc etc), a avut o reactie f urata, ceva de genul "ah, iar te vezi cu asta? ca ce chestie?". Nush, nu pot sa exprim cat de ..naspa m-am simtit sad .
So....sfatul meu...ar fi sa nu iei in seama ce a zis, mi se pare ca mamele de genul asta traiesc in lumea lor, probabil au suferit ca ne-au avut in tinerete si apoi au simtit ca nu si-au mai putut trai viata, cine stie...

Offline

 

#15 2011-02-10 14:43:21

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Oare invidie?!

coraline a scris:

pai poate tocmai, ar fi vrut sa faca asta la varsta ta, sa se distreze, sa se bucure de viata, nu a apucat pentru ca avea casa, barbat , copil si considera ca iti irosesti viata asa cum si-a irosit-o ea.

ai citit mai sus?

Offline

 

#16 2011-02-10 14:51:37

Kleo
Insomniac member
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 6597

Re: Oare invidie?!

Poate pentru ca ea se considera mama ta si crede ca te poate influenta precum a facut o mama ei.
Si mami e cu 18 anisori mai mare ca mine.....dar din contra mereu m-a sustinut si m-a incurajat.


Keep trying! Maybe you'll succeed!

Offline

 

#17 2011-02-10 14:52:43

good_vib
New member
Inregistrat: 2006-12-22
Mesaje: 46

Re: Oare invidie?!

Esti o fericita ca nu mai stai cu ea, uneori genul asta de atitudine produce o atmosfera chiar neplacuta in casa sad .  Pe mine una ma demoralizeaza.
F bine ca ai plecat... smile Stai linistita, nu-ti bate capul...probabil comentarii or sa mai fie...de-a lungul vietii....dar nu cred ca au legatura cu persoana ta, cu tine, ca fata ei...ci cu ea insasi.

Offline

 

#18 2011-02-10 14:58:27

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Oare invidie?!

Jeniffer a scris:

coraline a scris:

pai poate tocmai, ar fi vrut sa faca asta la varsta ta, sa se distreze, sa se bucure de viata, nu a apucat pentru ca avea casa, barbat , copil si considera ca iti irosesti viata asa cum si-a irosit-o ea.

ai citit mai sus?

da am citit dupa ce ati scris deja si nu am mai sters...

eu nu inteleg daca nu ai nici o treaba cu ea de ce asculti ce iti spune si te mai si supara? asa e tata, nu da 2 bani pe mine, nu ne-a iubit niciodata, nici pe mama si nici pe noi copii lui, nu m-a ajutat niciodata, daca imi zice ceva ma lasa asa de rece.. parca nici nu a spus ceva vreodata. daca persoana ei e inafara vietii tale, ce mai conteaza ce spune?

poate ca nici nu a vrut copii la 17 ani si considera ca din cauza ta si-a mancat tineretile, asa ca isi varsa refularile pe tine. dar daca nu te intereseaza si nu conteaza de ce e relatia asta.. atunci las-o cu comentariile ei si vezi-ti de viata ta asa cum iti place tie sa ti-o faci


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#19 2011-02-10 16:12:08

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Oare invidie?!

Eu tot sustin mai ales ca ai zis ca te-a avut la 17 ani, ca a zis-o cu regret ca nu ti-a putut sa iti ofere o tinerete asa cum poate si-a dorit ea, lipsita de griji. Oricat ar avea altii grija de casa si copil, tot sa ai la 17 ani pe cap o casa si copil si sot... plus stigma de mama tanara... e greu.

Sa nu crezi ca ii iau apararea, dar ma gandesc ca poate incearca sa se apropie iar de tine. Oricum, numai tu poti sa spui cu adevarat ce intentie a avut, ca tonul face muzica. Depinde foarte mult in ce context si pe ce ton a spus chestia asta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.