homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Marvelon vs desorell


#1 2011-02-19 20:00:47

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

marvelon vs desorell

Va rog foarte mult ajutati-ma!!!Dupa cum v-am mai spus anterior iau marvelon de 3 ani de zile neintrerupt,inainte luam marvelon 28 dar dupa 1 an juma m-am hotarat sa iau pe cel cu 21.Prima pastila am luat-o la a 7 zi dupa menstruatie,dar datorita treceri timpului menstruatia mi s-a decalat.Vreau sa ma lamuriti: ultima pastila am luat-o pe 7 februarie 2011,menstruatia mi-a venit pe 11 februarie, apoi pastila urmatoare care trebuia sa o iau  am luat-o pe 15 februarie,dar datorita faptului ca marvelon nu se mai gaseste mi s-a recomandat desorel.este bine cum le-am utilizat?trebuie sa consult un medic?credeti ca ar trebui sa fac o pauza dupa acesti 3 ani, tinand cont ca am 22 de ani,deci iau pastile de la 18-19 ani?va rog,un sfat????

Offline

 



#2 2011-02-20 08:57:50

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: marvelon vs desorell

Da,Desorelle are aceiasi compozitie cu Marvelon 21.Pai eu zic sa-ti faci niste analize in caz ca nu ti-ai facut (sau daca nu te simti bine de la ele)si in functie de cum ies medicul va decide daca este nevoie de pauza sau nu.In general nu se recomanda pauza daca nu ai nici un fel de probleme,daca nu vrei copil sau daca vrei sa le mai iei in continuare deoarece in multe cazuri,la renuntarea Ac multe fete s-au dereglat adica le venea menstra tarziu ba prea devreme si apoi nu mai le venea ctv luni la rand...asa depinde de organism ,desigur insa eu zic ca nu este nevoie daca esti ok


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#3 2011-02-20 16:58:41

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

Re: marvelon vs desorell

multumesc pentru sfat,dar de administrat le-am administrat corect?eu prima pastila de desorel nu am luat-o in a 7 zi de la menstruatie ca asta insemna sa fac mai mult de 7 zile pauza de la pastile.menstruatia mi-a venit pe 11 si prima pastila am luat-o pe 15 deoarece ultima pastila de mervelon am luat-o pe 7.uofff!!!!

Offline

 

#4 2011-02-20 18:01:42

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: marvelon vs desorell

Deci tu in ce zi ai inceput o noua folie?Daca ai inceput-o in a 8a zi e ok,e corect.Pauza este de 7 zile insa tu nu incepi in a7a zi ci in a 8a alta folie asa se administreaza corect


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#5 2011-02-20 20:11:22

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

Re: marvelon vs desorell

in a opta zi de terminarea marvelonului,eu asa le-am administrat si pana acum de 3 ani,dar mi s-a spus ca nu le-am luat corect ca trebuiau luate la a 8 zi de la venirea menstruatiei.si ma gandeam ca daca de 3 ani nu le-am luat corect sa nu am alte probleme,dar sincer ma simt ok.multumesc de sfat,dar pentru linistea mea o sa ma duc si pana la planning.stiti cumva daca exista ceva analize pe care le pot face sa stau mai linistita?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-20 22:38:32

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: marvelon vs desorell

Andresyta, daca ai inceput desorelle in ziua in care trebuia sa incepi marvelon, ai facut foarte bine. dupa numaratoarea mea, asa ai si facut smile

in ceea ce priveste analizele, acestea se fac anula : glicemie,TGO,TGP,colesterol total,HDL,LDL,trigliceride ,timpul quick

Offline

 

#7 2011-03-04 21:17:13

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

Re: marvelon vs desorell

si unde pot face aceste analize,trebuie trimitere de la medicul de familie?pot sa le fac la planning sau trebuie sa ma duc la o clinica particulara?multumesc de sfaturi!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.