homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41-60


#1122 2011-02-26 09:24:26

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

sonia, ca sa fie clar...eu nu am zis ca ai trompele infundate. Dar avand in vedere ca spermograma sotului e buna, problema ar putea fi la tine (exceptand stresul). Si in prima faza se verifica trompele. Si eu ar tb sa fac asta, insa vreau sa fac intai histeroscopia si apoi histerosonografia. Singura problema la mine sunt banii, ca stau f prost acum de cand ne-am hot sa ne cumparam casa. Aaa, v-am zis ca ne-a venit raspunsul de la banca si ne-au acceptat creditul? Mai asteptam raspunsul de la fondul de garantare si cam pe 7 martie semnam actele finale. Proprietarul vrea 1 luna habitatie, deci undeva inainte de pasti s-ar putea sa dormim prima noastra noapte (cu icsuit evident pe unde apucam  rotfl2 ) in casa noastra big_smile

poke, e posibil sa ai sanii sensibili in preajma ovulatiei, depinde de la pers la pers. Eu de ex nu am nici un fel de dureri de sani pe tot parcusul ciclului. Am mai avut asa cate o luna izolata cu o mica sensibilitate la sani cam inainte de menstruatie, dar a fost caz izolat. Insa imi aduc aminte ca atunci cand am ramas m-au durut sanii f tare de inainte de ovulatie si nu s-au mai oprit decat cand am pierdut sarcina. Asa ca ma repet, eu cred ca am sa fiu in al noulea cer cand o sa ma doara sanii  rotfl2

Ultima oara a fost editat de dirida (2011-02-26 09:29:21)


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 



#1123 2011-02-26 09:27:39

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

sonia30 a scris:

angel,tu faci ca aia de la vacanta mare lol ea,taranca olteanca,zicea aoleu ce obosita sunt si ce ma dor mainile,el cara si ea statea pe langa el,se prefacea ca il ajuta lol

exact asa o sa fac  rotfl , oricum e baiat dragut si nu prea ma lasa sa ridic greutati mari , dar o mana de ajutor tot trebuie sa ii dau mai ales ca are mana dreapta care il seaca la suflet de durere

Diri felicitari , si eu tot in martie am cumparat casa , anul trecut


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1124 2011-02-26 09:29:02

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

far, o zi frumoasa, plimbare placuta puss

diri, felicitari pt achizitie, sa o locuiti sanatosi si s-o populati cu bebelashi!puss

poke, neata puss. mi-am amintit ca tu spuneai ca te doare f tare un ovar, stangul parca. eu am renuntat la ac in iulie anul trecut si in august am avut o durere puternica la ambele ovare, ma intepau si nici nu puteam sta in fund. am crezut ca am racit si am mers la echograf, nu mi-a iesit nimic de speriat. zilele trecute am gasit echograful si am citit ca pe ovarul drept aveam 3 foliculi, deci am ovulat la o luna dupa ce am lasat pastilele...

ma gandeam acum ce ignoranta eram inainte. pana sa vin in gasca voastra daca ma durea ceva pe undeva ma speriam ca poate e grav. acum citind diverse si mai ales invatand de la voi, mi-am dat seama ca toate durerile mele erau normale in perioada in care le aveam. inclusiv chistul care mi-a iesit la echograf in ianuarie si care de fapt era un folicul ca eram in ziua 15 a cm, deci cel mai probabil ovulasem..

va pupacesc pe toate si ma bucur ca va am!puss

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2011-02-26 09:30:23)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1125 2011-02-26 09:30:50

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

la noi ieri a fost ziua cea mare....
la un an de cand ne-am cunoscut, am luat o mare parte din banii de pe apartament ca sa incepem sa lucram la casuta noastra hjarta
imi plac coincidentele de genul asta!
multume4sc, diri! sa nu va suparati pe mine ca va mai bazai, dar sunt curioasa sa inteleg ce se intampla si nu mai tin minte cum era la mine smile
onu puss ma linistiti cand ziceti ca ati avut tot asa dureri dupa ac smile inseamna ca sunt normala big_smile
m-am uitat acum pe ff, i-am dat sa imi caute grafice ca al meu si am vazut ca au mai fost asa, care au avut oscilatii din astea mari si chiar au si ovulat.
v-am zis ca luna asta nu am sanse si nici nu as vrea sa raman, cu toate tratamentele si astea. da's curioasa si ma mananca-n dos lol

Ultima oara a fost editat de pokemon (2011-02-26 09:33:30)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1126 2011-02-26 09:33:10

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

omul cat traieste invata e normal sa punem intrebari si sa invatam una de la alta

mi_ka fir-ar ea de temperatura  sm hai la cafea iubita  mornincoffee

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-02-26 09:34:22)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1127 2011-02-26 09:33:20

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

multumesc,diri puss am inteles ce ai vrut sa spui.nu stiu ce investigatii sunt cele pe care le-ai spus tu,da o sa ma interesez.si felicitari pt casuta! puss

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2011-02-26 09:34:35)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1128 2011-02-26 09:38:11

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

sonia, histerosocpia verifica toata cavitatea uterina. Eu am suferit 2 chiuretaje dupa pierderea sarcinii, si dr a considerat ca tb sa imi faca o histeroscopie exploratorie ca sa vada ce e acolo, daca uterul meu a fost afectat. Apoi la eco mi-a descopeirt un fibrom mic de 1 cm pe uter si endometrul meu e f mic (in z25 ..6 mm). El banuie ca fibromul impiedica dezvoltatea endometrului, si de aceea dr mi-a zis ca tb sa fac nbeaparat histersocopia sa vada ce e acolo si daca se confirma ca fibromul exista sa-l indeparteze...si poate dupa aceea endometrul meu isi va reveni la normal(sper). In plus la histeroscopie se vad capetele trompelor si se poate verifica daca sunt infundate la capete

Histerosonografia e un fel de HSG, doar ca se face ecografic nu radiologic, si se verifica daca trmpele sunt permeabile.

multumesc fetelor  puss , e cam singurul lucru bun care ni se intampla in ultima vreme, desi daca e sa ma gandesc ca ne indatoram pe toata viata nu stiu cat de bun mai e. Dar macar o sa platim rate pt casa noastra.

Ultima oara a fost editat de dirida (2011-02-26 09:39:21)


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#1129 2011-02-26 09:41:48

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

Diri si noi ne-am indatorat cum ai zis tu , dar am preferat asa ca plateam chiria mai mult decat am acum rata la casa , si aia nu ramanea a mea , aici cel putin fac ce vreau eu si stiu ca am casuta mea


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1130 2011-02-26 09:45:55

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

exact angel, asa am gandit si eu. Problema e ca suntem un picut stramtorati cu banii, ca ne-au trebuit bani de avans si de acte (care ajung destul de mult), si a trebuit s ane punem toti banutii din salarii la bataie ca sa nu ne imprumutam prea mult. Si ma doare ca din cauza asta tb sa aman investigatiile costisitoare pt bebe sad Si o sa ne fie greu si de acum inainte o perioada pt ca tb sa si mobilam (ma rog, avem o parte din mobila achizitionata in timp, dar casa care o luam e mare si tot ne mai trebuie)

Ultima oara a fost editat de dirida (2011-02-26 09:46:27)


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#1131 2011-02-26 09:48:13

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

asa e angel, decat sa platesti chirie, mai bine rate ca oricum iti ramane tie. si eu stau in chirie momentan, nu e mare ca stau in apartamentul parintilor nasilor de cununie(10 mil vechi pe 3 luni) dar sper curand sa avem si noi casuta noastra... de fapt, casuta si copiii sunt ceea ce ne mai lipseste acum ca sa avem tot ce ne-am dorit vreodata pt familia noastra


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1132 2011-02-26 09:48:28

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

diri, poate ca mutarea va va face sa nu va mai ganditi cu atata patos la bebe si poate o sa vina singurel. smile eu zic ca o schimbare din asta aduce multa bucurie si poate ii va placea lui bb noua atmosfera smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1133 2011-02-26 09:48:29

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

multumesc,diri puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1134 2011-02-26 09:50:10

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

diri le veti face in timp , toate odata nu se poate , si eu mai am o groaza de facut si de cumparat pentru casa , dar le luam incet , pe noi ne-am indatorat mult ca am avut nevoie de proiecte de restructurare si tot felul de aprobari , cand am luat casa pot sa iti zic ca nu avea nici toate zidurile  rotfl am muncit ca la nebuni asta vara dar acum imi e asa drag cand vad ca prinde forma si e ceea ce ne doream


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1135 2011-02-26 09:52:14

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

Sunt aici Angel .Va citeam .
Buna dimineata  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee ..Va pup pe toate.
Eu de cateva zile incoace am o durere tare nasoala de cap.Asa surda ,dar nu-mi da pace.
Angel ,las-o incolo,temperatura mea isi face de cap cum vrea ea...Dar stii ce ma oftica cel mai tare?Ca sunt asa o disperata si nu-s si eu mai echilibrata si mai calma.Pentru testul de joi mai mult m-am suparat pe mine ca nu am avut rabdare....
Almi chiar sunt alaturi de tine .Stiu prin ce treci.Dar nu trebuie sa mai citesti porcarii pe net despre Ccu sau mai stiu eu ce.Eu prima oara cand am aflat am fost terminta.Am plecat de la medic pe sapte carari,la propriu.Nu mai vedeam pe unde merg.Am trecut strada si era sa dea o masina peste mine.S-a oprit la cativa centimetri.Dupa ce am terminat toata tarasenia si doctotul mi-a spus ca-s bine ma amuzam tot timpul si-mi spunea ca nu muream din cauza ranii dar uite ca era sa fac accident de masina....
Dupa interventie am facut pap-ul cativa ani o data la 6 luni.Acum il fac o data pe an.Interventia pe care am facut-o a fost extrem de usoara.Mi-a facut anestezie locala,nu am simtit decat niste mici crampe mai usoare decat cele de la ciclu.


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#1136 2011-02-26 09:56:30

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

mi_ka te pup puss asa eram si eu la inceput nu aveam rabdare nici sa vad daca imi vin uratii , faceam teste peste teste , acum m-am calmat si astept cumintica verdictul final in fiecare luna


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1137 2011-02-26 09:56:35

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

e adevarat angel, se fac in timp. Strictul necesar il avem momentan , in sensul ca avem 2 paturi si o canapea si un dulap pt haine. Ne-au dat ai nostyri o masa mare si niste scaune. Dar ne lipseste mobila de bucatarie si dotarea aferenta (aragaz, hota). Si asta din urma e obligatorie la inceput. Noi nu am avut toti banii de avans + acte , ne mai lipseau vreo 3000 euro asta excluzand ca ne-am pus la bataie salariile pe feb si martie aproepe in  intregime(ne-am lasata numai pt cheltuielile strict necesare) ca sa nu ne imprumutam prea mult. Si pe langa creditul asta mare la casa am mai facut unu micut de 3000 euro. O sa avem o rata in total de 400 euro/luna, si dupa aprobarea creditului tb sa ne gandim ca platim si ratele, si din salariile viitoare sa si mobilam. O sa ne fie greu sa punem de-oparte si pt investigatiile pt bebe sad. Dar o sa facem tot posibilul, pt ca nu am de gand sa renunt si sa locuim doar 2 oameni intr-o casa asa mare. Doar ca imi tb rabdare pt ca pe toate nu pot sa le fac odata.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#1138 2011-02-26 10:00:18

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

diri dar nu poti lua momentan mobila veche de bucatarie pe care ai folosit-o pana acum ? noi asa am facut , a modificat-o sotul meu cum a stiu si el mai bine si e functionala pana oi lua alta noua , de si mie mi-ar fi placut sa am mobila noua in casa noua dar daca nu sunt bani ce sa fac
in legatura cu banii pentru interventii , gandeste-te in fiecare luna ca iei salariul mai mic si pune deoparte chiar si o suma minuscula


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1139 2011-02-26 10:03:27

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

angel, evident ca asa o sa facem, dar mi-ar fi placut sa le fac cat mai repede, in felul asta tb sa mai astept pana strang sumele necesare sad
in ceea ce priveste mobila de bucatarie, unde stau acum in chirie nu e a mea. Ap in care stau momentan a fost mobilat doar in bucatarie, si in rest ne-am luat noi cate un pat, un dulap. Deci in prima faza nu am nimic pt bucatarie, doar frigiderul.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#1140 2011-02-26 10:08:11

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

off diri stiu ce inseamna sa nu ai , si noi am renuntat la multe pentru casa asta , nu am mai facut o monitorizare a ovulatiei din mai , am un control programat la ginecolog tocmai pe 4 aprilie ca nu am avut bani sa ma duc la privat , iar la stat astepti si cate 3 luni sa fi programat

dar cu DUMNEZEU inainte , trebuie sa reusim


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.