homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Artizia-anticonceptionale-2


#20 2011-06-17 18:32:44

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Re: Artizia-anticonceptionale

Stiu ca nu isi mai fac efectul asa cum trebuie , dar am inteles ca dupa 30 de ani .
Oricum fumatul nu ajuta la nimic , asa ca cel mai bine ati renunta la fumat .
rox, tu fumezi de la 14 ani ?  huh  huh   offtopic

Offline

 



#21 2011-06-18 09:13:55

belleruche
New member
Inregistrat: 2011-05-07
Mesaje: 31

Re: Artizia-anticonceptionale

cum adica nu isi mai fac efectul cum trebuie? eu nu cred ca e adevarat, nu are cum.
singurul risc si cel mai mare probabil este riscul de tromboza care nu e de ici de colo...

Offline

 

#22 2011-06-18 09:23:48

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia-anticonceptionale

Nu interactioneaza fumatul cu efectul pastilelor, doar ca asa cum ai zis si tu, creste considerabil riscul de tromboza.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#23 2011-06-18 09:48:34

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Artizia-anticonceptionale

Imi suna interesant AC.ul asta. Rog fetele care il folosesc sa mai posteze aici pareri pe masura ce si le formeaza. Eu folosesc yaz dar in primul rand ma usuca de bani si in al doilea rand is plina de celulita, iar de scazut in greutate reusesc f greu. Deci minus neutral . Acum vreau sa renunt la ele dar daca ar fi sa ma gandesc intr-o zi sa reiau AC.urile as vrea sa ma orientez spre Artizia. La ce pret ati spus ca e?


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#24 2011-06-18 10:02:56

belleruche
New member
Inregistrat: 2011-05-07
Mesaje: 31

Re: Artizia-anticonceptionale

nu stiu..am impresia ca ma dor ovarele..se poate. sau iradiaza durerea de la altceva? nu-mi dau seama...ideea e ca sunt in mijlocul blisterului si am asa o stare ciudata in interior..cum aveam si inainte sa le iau..gen mai o mica crampa, o durere de ovar.. e normal? sau e doar paranoia? nu era vorba ca ovarele sunt pe stand-by?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-06-18 23:05:03

roxxkate
New member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 30

Re: Artizia-anticonceptionale

x_ynna a scris:

Imi suna interesant AC.ul asta. Rog fetele care il folosesc sa mai posteze aici pareri pe masura ce si le formeaza. Eu folosesc yaz dar in primul rand ma usuca de bani si in al doilea rand is plina de celulita, iar de scazut in greutate reusesc f greu. Deci minus neutral . Acum vreau sa renunt la ele dar daca ar fi sa ma gandesc intr-o zi sa reiau AC.urile as vrea sa ma orientez spre Artizia. La ce pret ati spus ca e?

Eu am luat artizia gratis de la planning iar cand luam Yasmine luam cu 4 lei mai ieftin, tot de la planning.

@denise_dd , din păcate, da , de la 14 ani..

Ultima oara a fost editat de roxxkate (2011-06-18 23:06:57)

Offline

 

#26 2011-06-18 23:09:54

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Artizia-anticonceptionale

roxx si eu am luat yaz de la planning si dadeam 40 ron iar la farmacie 47,5 ron. Mi se pare mult pentru rezultatele pe care le aveam. So...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#27 2011-06-19 10:16:31

daenarys
Vizitator

Re: Artizia-anticonceptionale

ynna,artizia eu un logest/karissa produs de alta firma smile

 

#28 2011-07-25 19:30:58

roxanne12
New member
Inregistrat: 2011-01-17
Mesaje: 19

Re: Artizia-anticonceptionale

vassy a scris:

Foloseste cineva noile anticonceptionale Artizia?cum v-ati simtit in urma folosirii lor?Eu am inceput sa le iau de cateva zile,si momentan nu observ nicio schimbare! Vroiam sa stiu de ceva efecte secundare daca ezista in urma utilizarii lor mai mult timp.Mersi

buna vassy.iau Artizia de 5 luni,iar in primele trei luni am avut dururi mari la menstruatie,iti dau si pofta mare de mancare si daca ai sa te abtii nu o sa iei in greutate cum am patit eu;))

Offline

 

#29 2011-07-25 20:41:59

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Artizia-anticonceptionale

x_ynna, eu sunt la a 3-a folie de artizia. ma impac bine cu ele...dar: imi ies foarte multe cosuri, ceea ce nu s-a intamplat cand am luat diane si marvelon. banuiesc si fondul de ten ca ar fi de vina (s-ar putea sa fi expirat, dar imi dau cu presupusul pt ca nu are data pe el), dar am vazut aici ca a mai spus o fata ca i-au aparut cosuri, deci se poate sa fie artizia de vina.

cum e faza ca nu protejeaza in timpul pauzei? am citit prospectul, dar pe sarite si l-am aruncat apoi. si daca tot ma apucai: sambata am avut contact (pana atunci am luat pastilele cum trebuie), duminica am uitat sa iau pastila. am luat-o luni in acelasi timp cu cea pt ziua de luni. e ok, nu? stiam ca doar contactele de dupa ce ai uitat pastila sunt cu risc, dar as vrea sa fiu sigura.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#30 2011-07-26 13:23:51

DCVE
Membru
Inregistrat: 2011-07-26
Mesaje: 1

Re: Artizia-anticonceptionale

buna..
eu de 5 luni iau karissa si nu mi`a fost prea bine,iar medicul mi`a recomantat sa iau artizia. Cand incep prima folie trebuie inceputa din prima zi a CM?? sau normal in a8a zi de la terminarea foliei de karissa??

Offline

 

#31 2011-07-26 15:29:25

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia-anticonceptionale

oricum e bine tongue


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#32 2011-07-29 20:29:15

micutzzu
Membru
Inregistrat: 2011-07-29
Mesaje: 1

Re: Artizia-anticonceptionale

Buna.folosesc artizia de 5 luni si totul e foarte bine.
Doar ca acum am o mica problema si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat:luna aceasta din diverse motive nu voi putea incepe o noua tableta la data la care trebuie.cum trebuie sa procedez?astept pana la urmatoarea menstruatie naturala si iau prima pilula din o noua tableta in prima zi de menstruatie?
Sau as putea sa incep o noua tableta cu 3 zile decalata fata de data normala?
va multumesc.

Offline

 

#33 2011-08-23 14:10:48

micki13
Membru
Inregistrat: 2008-03-11
Mesaje: 4

Re: Artizia-anticonceptionale

Buna,
Din cauza unor pb a trebuit sa intrerup sarcina, dupa avort am inceput sa iau artizia, tocmai am terminat a doua folie iar mestruatia e destul de abundenta ( tine vreo 4 zile.)
A mai patit cineva asa? Nu am dureri doar ca e cam ciudat. Inainte sa raman insarcinata am facut o pauza dupa yasmin, cat timp luam yasmin mestruatia era f redusa cantitativ si ma tinea vreo 4-5 zile.

Offline

 

#34 2011-08-23 17:43:09

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Artizia-anticonceptionale

trebuie sa se obisnuiasca organismul cu ele, in primele 3 luni de administrare orice e normal.
inainte sa iei yasmin cum era menstra si cam cat tinea? era abundenta?
si menstra mea e destul de abundenta, doar in ultima zi e redusa cantitativ si ma tine 5 zile. inainte era mai redusa cantitativ si tinea 3-4 zile. in fine, e mai ok cu ele.
e posibil sa fie mai abundenta si din cauza ca Artizia are o concentratie mai mica de hormoni decat yasmine.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#35 2011-09-01 20:43:18

bittersweet
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 269

Re: Artizia-anticonceptionale

eu am luat marvelon un an jumtate si m-am ingrasat cu 5 kile. la recomandarea medicului am trecut pe artizia... cum ar trebui sa procedez ? 7 zile de inceput la noile pastile ma protejez ? fac pauza ointre marvelon si artizia ? help

Offline

 

#36 2011-09-02 08:44:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia-anticonceptionale

ori le iei in continuare, fara pauza, ori faci pauza normal 7 zile si le incepi, ori le incepi in prima zi de menstruatie; nu-i nevoie de protectie suplimentara.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#37 2011-09-07 09:11:13

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Artizia-anticonceptionale

Buna fetele, am si eu cateva intrebari  wave
ieri am mers la medic pentru rezolvarea unor probleme cu ac, cum ar fi ca am ajuns sa fac  sexinpat cu prietenul meu o data pe luna  bang k eu nu mai am chef deloccc....mentionez ca am luat 5 ani novynette si de 2 luni luam mercilon nustiu  acum sunt in pauza de 7 zile si medicul mi-a recomandat artizia care cica imi va creste libidoul  cesafac nu stiu ce sa zic...trebuie sa le incep de luni dar vreau totusi sa aud si parerile voastre chicot multumesc


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#38 2011-09-07 13:03:08

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Artizia-anticonceptionale

si am uitat sa mentionez, mi-a zis ca pentru cresterea libidoului sa iau vitamine....eu iau lunar multivitamine


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.