homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum scapam de Pampershi?


#1 2011-02-23 20:28:45

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Cum scapam de Pampershi?

Davidutul meu face caca la olita de pe la 8 luni si de la 10-11 luni cere singurel si il duc la wc ( capac cu reductor ); f rar mai afce in pampers si dak se intampla, urla de mama focului. Vreau sa incerc sa-l invat sa faca si pishu tot la wc, sau la olita, dar nu stiu CUM sa fac asta; am cumparat niste chilotei si, cand va fi cald, o sa-l las sa misune prin casa, doar cu chilotei, fara pampers - asa am fost sfatuita de alte mamici,dar in afara de faptul ca va sta ud in permanenta, nu prea vad cum o sa ne ajute... O fi prea devreme sa incerc asta la 1 an si jumatate?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 



#2 2011-02-23 21:07:32

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cum scapam de Pampershi?

pe la 1 an si 9 luni am inceput eu dezvatatul de pampersi.
L-am lasat sa faca cunostinta cu pipi, adica sa faca pe el si atunci cand il prindeam "in actiune" ii spunea ca face "pipi" , astfel dupa un timp a inceput si el sa imi spuna ca face pipi, la inceput imi spunea chiar in timp ce facea iar dupa un timp cu cateva secunde inainte, moment in care am inceput sa il "plimb"  defiecare data cand supunea ca face la olita prin casa pentru a-i creste capacitatea de a se tine (ma prefaceam ca nu stiu unde e olita si trebuia sa o cautam)
Si inca ceva eu cel mai repede l-am dezvatat oferindu-i recompense atunci cand facea pipi la olita fara sa faca deloc pe el (in cazul meu masinute)

Offline

 

#3 2011-02-24 11:02:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cum scapam de Pampershi?

eu asa am de gand la vara, dar recunosc ca nu am avut nervi pt asta de la inceput (adica de pe la 6 luni, cand am aflat ca exista EC): http://attachmentparenting.ro/cms/front … p?idcat=10

mamele care practica pun pampersi doar noaptea de pe la... 1-2 luni yikes

iar la bebe 2 voi strange bani pt scutece lavabile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2011-02-24 11:20:22

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cum scapam de Pampershi?

katami a scris:

eu asa am de gand la vara, dar recunosc ca nu am avut nervi pt asta de la inceput (adica de pe la 6 luni, cand am aflat ca exista EC): http://attachmentparenting.ro/cms/front … p?idcat=10

mamele care practica pun pampersi doar noaptea de pe la... 1-2 luni yikes

iar la bebe 2 voi strange bani pt scutece lavabile

eu am incercat ec .. dar mai mult fortata de imprejurari (in anul cand s-a nascut r. a fost foarte cald  si daca il lasam cu pampers se irita foarte tare) recunosc ca a avut efect ,cand avea robi 1-2 luni stiam cand trebuie sa faca pipi, caca ... dar nu m-au tinut nervii sa-l pandesc incontinu smile

Offline

 

#5 2011-02-24 13:22:15

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Cum scapam de Pampershi?

Al meu nu mai face la oala de ceva timp.
Sta putin dar nu face nimic si la jumate de ora face pe el.
Daca-l vad putin incordat il intreb "ce faci", iar el foarte serios raspunde "caca" si deja a iesit minunea in pampers  lol


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-24 16:26:23

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Cum scapam de Pampershi?

Vai juli rotfl2 ; lasa ca invata el puss


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#7 2011-02-24 16:48:07

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Cum scapam de Pampershi?

Intamplator am citit asta de curand pe un blog:

Copilul dvs. este pregatit pentru a renunta la pampersi:

? cand are scaun normal si moale.

? cand isi poate pune si scoate singur pantalonii.

? cand imita comportamentul din baie al adultilor (adica vrea sa-si puna si el chiloti, cand va observa si va imita in baie etc.).

? cand se comporta intr-un anumit fel de indata ce pampersul e plin (de ex. vine si va anunta, se aseaza pe vine sau face anumite zgomote).

? cand incepe sa inventeze el singur nume pentru treaba mica si treaba mare.

? cand stie sa indeplineasca indicatii simple de genul "Da-mi jucaria".

? cand reuseste sa identifice semnalele fizice care-i spun ca urmeaza imediat "ceva" - deci ca e timpul sa mearga la olita sau sa spuna mamei ca isi face treaba mare.

? cand nu se simte bine cu un pampers plin.

? cand are faze "uscate" de 3-4 ore. Asta dovedeste ca sfincterul vezicii este suficient de dezvoltat si antrenat ca sa poata opri urina.

? cand nu este dezamagit daca nu-i reuseste ceva.

? cand intelege ca toate lucrurile au locul lor.

? cand solicita el insusi mai multa independenta.

? cand se poate aseza singurel pe olita sau pe scaunul special de toaleta pt. copii."

Offline

 

#8 2011-02-24 16:57:50

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Cum scapam de Pampershi?

pai din ce-am citit al meu face destule din cele enumerate, doar ca nu vrea sa stea pe oala. Stie la ce se foloseste, ca uneori se aseaza pe ea imbracat si se screme, dar nu face nimic, ca l-am testat de multe ori. Cand vreau sa-l pun pe oala uneori fuge si rade si daca vreau sa-i dau pantalonii jos incepe sa tipe si se trage sa-l las in pace.

Hai sa va spun o faza haioasa: a intins intr-o zi hartia igienica pe jos in sufragerie, eu m-am dus la toaleta, dar dupa am constatat ca nu aveam hartie acolo...ce sa fac eu....??imi strig copilul si ii spun sa-mi aduca hartie igienica...si surpriza, fuge in sufragerie si-mi aduce.  lol
Uneori e tare haios ca vrea sa ne si strearga cu ea. rotfl2


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#9 2011-02-24 17:01:19

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Cum scapam de Pampershi?

Juli, ce dragut lol

ET, al meu face mare parte din lista aia, dar unele nici vorba,,, big_smile ; lasa ca e pregatit cand zic io... LA VARA! tongue Dak nu-i convine, sa stea pishulit toata ziua lol ; glumesc big_smile dar sper sa invete pana soseste sor-sa.... smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#10 2011-02-24 17:05:43

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Cum scapam de Pampershi?

eu din cate vad la al meu nu cred ca la 2 ani vom scapa de pampers.
asta e, doar nu o sa traumatizez copilu' ca sa faca la oala.
Pan' s-o insura o sa faca el lol


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#11 2011-02-24 17:06:39

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Cum scapam de Pampershi?

Eu nu-s mamica, nu ma prea pricep, am postat in ideea ca v-ar putea ajuta.

Offline

 

#12 2011-02-24 17:08:48

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Cum scapam de Pampershi?

ET puss

Juli, dar pe wc ati incercat? Noi ne intelegem de minune cu colacul ala pt copii... e ff comod... pe olita parca statea chinuit...


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#13 2011-02-24 17:20:09

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Cum scapam de Pampershi?

sa stii ca m-am gandit dar nu am cumparat inca capac.
o sa incerc, ca e incantat cand ne vede pe noi acolo


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#14 2011-03-03 20:15:46

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Cum scapam de Pampershi?

Pe Stef daca -l pun pe olita zici ca-l pun pe jar. Se ridica si fuge prin casa in popoul gol. Si daca-l scap asa, nu mai vrea pampers ci vrea sa stea in fundul gol, e tare fericit...
Daca presteaza in pampers si -l intreb "Stef ai facut caca?" el raspunde "Nu"!
Are un an si 7 luni si inca nu e pregatiti de olita. ne dispera! Dupa ce-l ridic de pe olita, la cateva minute dupa face tot tacamul in pampers.
Parca se abtine pe olita ca sa ne faca noua in ciuda!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#15 2011-03-03 21:39:54

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Cum scapam de Pampershi?

la fel face si al meu  lol
dar are momente cand sta pe oala dar nu face nimic, apoi nu mia vrea si abia reusesc sa-i pun pampersul ca fuge si rade prin tot patul ma fugareste.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#16 2011-06-17 21:29:46

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Cum scapam de Pampershi?

Mda, iata ca a venit si vara... dar ink sunt in dilema; azi l-am lasat pe david fara pampers si am constatat ca face pipi cam la juma de ora. Intrebare : ii schimb chiloteii la fiecare juma de ora?? Sau il las pishulit ca sa vada ce-i aia sa faca pe el? La un mom dat plangea si cand l-am verificat erau fleashca si chilotii si sosetele lol ; parca mi-e mila sa-l las asa ud... dar nici sa-i spal chilotii la jumatate de ora nu pot, mi-ar trebui 200 de chiloti si nervi multi ca sa spal de mana mereu... deci cum fac? Daca as sti ca lasandu-l ud, adik cu 2-3 pishulici in chilotei, se obisnuieste sa ceara la wc ( asa cum cere pt caca ), asa as proceda toata vara.. dar oare e eficient? Are 1 an si 7 luni.

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2011-06-17 21:30:39)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#17 2011-06-18 12:34:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cum scapam de Pampershi?

eu zic sa-l schimbi, cum sa-l lasi ud...
si NU asa "isi da seama ca e ud"... lasandu-l SA SE OBISNUIASCA cu starea de ud, nu faci decat sa INGREUNEZI procesul... de asta e si greu sa-i obisnuim cu olita cand poarta pampers, pt ca ei sunt obisnuiti sa fie uzi, nu li e pare un disconfort...

si noi suntem tot pe acolo cu "trainingul"... adica la faza in care sta la curu gol si face peste tot, spre disperarea lu tat-su...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#18 2011-06-18 13:22:52

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Cum scapam de Pampershi?

azi i-am luat si eu olita smile,nici nu stiu cum sa incep,deocamdata il las sa se cunoasca cu ea,s-o baleasca nitel si vedem pe urma


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#19 2011-06-18 13:51:47

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Cum scapam de Pampershi?

Aha, Kata,  deci il lasi la fundu gol... sper ca n-ai covoare big_smile ; la mine e gresie si e cam naspa ca se tavaleste pe jos si nu-mi place ca sta cu fundu gol pe gresie; si tu cum faci, cad il vezi ca face pipi ii bagi puta-n olita? big_smile Sau cum? Noi cu olita nu am avut treaba... a stat fara probleme; acum nu mai vrea decat la wc, adios oala......


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.