homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Va rog frumos, putin ajutor


#1 2011-02-25 11:40:54

dianaaaaa
Membru
Inregistrat: 2011-02-25
Mesaje: 3

Va rog frumos, putin ajutor

Urmaresc acest site de mult timp, dar astazi este prima data cand postez ceva deoarece am mare nevoie de ajutor.
Iau anticonceptionale Yasmin de aprox. 7 luni, si totul a mers bine pana acum. Aseara insa trebuia sa iau ultima pasila de pe folie (la ora 10) si am uitat. Azi dimineata cand m`am trezit mi`am adus aminte, si am luat-o in jur de 11 - cu intarziere de 13 ore. Problema mea nu este cum trebuie sa ma protejez suplimentar - pentru ca am inteles. Dar aseara, in jurul orei 10 - cand am uitat sa iau pastila - am avut un contact sexual neprotejat, iar acum am mari probleme, nestiind daca am fost protejata sau nu, neluand pastila. ma poate ajuta cineva?

Offline

 



#2 2011-02-25 11:48:54

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: Va rog frumos, putin ajutor

Eu stiu ca erai protejata de pilulele luate pana acum. Protectia scade abia dupa 12 ore, deci de acum nu mai esti protejata....aseara ai fost.
Totusi, mai asteapta raspunsuri de la fete.
puss

Offline

 

#3 2011-02-25 11:54:59

dianaaaaa
Membru
Inregistrat: 2011-02-25
Mesaje: 3

Re: Va rog frumos, putin ajutor

Mersi mult pentru raspuns:) mai asteptam sa vad ce zic si alte fete, dar deocamdata am mari emotii si recunosc, imi e frica.

Offline

 

#4 2011-02-25 21:00:09

dianaaaaa
Membru
Inregistrat: 2011-02-25
Mesaje: 3

Re: Va rog frumos, putin ajutor

nu ma mai poate ajuta nimeni? este deja seara si nu am luat prostinor...ar trebui maine dimineata sa iau, sau nu am motiv sa ma ingrijorez?

Offline

 

#5 2011-02-25 23:38:45

Soulshard
Banat
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 5717
Site

Re: Va rog frumos, putin ajutor

e doar o parere...dar nu are rost sa iei escapelle sau postinor acum. te dereglezi mai rau. ia'ti ac'urile in mod normal si aia e. eventual si protectia suplimentara de 7 zile.


Imperfect man in a perfect world. Why do i even exist?
Cand pun ochiul in luneta curat tot de pe planeta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-26 08:35:58

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Va rog frumos, putin ajutor

simone11 a scris:

Eu stiu ca erai protejata de pilulele luate pana acum. Protectia scade abia dupa 12 ore, deci de acum nu mai esti protejata....aseara ai fost.
Totusi, mai asteapta raspunsuri de la fete.
puss

subscriu , erai protejata , nu cred ca are rost sa iti bombardezi corpul cu postinor , mai mult te dereglezi


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#7 2011-02-26 10:02:51

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Va rog frumos, putin ajutor

dianaaaaa a scris:

Urmaresc acest site de mult timp, dar astazi este prima data cand postez ceva deoarece am mare nevoie de ajutor.
Iau anticonceptionale Yasmin de aprox. 7 luni, si totul a mers bine pana acum. Aseara insa trebuia sa iau ultima pasila de pe folie (la ora 10) si am uitat. Azi dimineata cand m`am trezit mi`am adus aminte, si am luat-o in jur de 11 - cu intarziere de 13 ore. Problema mea nu este cum trebuie sa ma protejez suplimentar - pentru ca am inteles. Dar aseara, in jurul orei 10 - cand am uitat sa iau pastila - am avut un contact sexual neprotejat, iar acum am mari probleme, nestiind daca am fost protejata sau nu, neluand pastila. ma poate ajuta cineva?

Contactul de aseara a fost protejat de pastila aneterioara. Nu are rost sa iti faci griji din punctul asta de vedere.

Insa trebuie sa te protejezi suplimentar in pauza plus inca sapte zile din folia noua.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#8 2011-02-26 14:17:09

Darcy
Sr. member
Inregistrat: 2008-07-11
Mesaje: 1396

Re: Va rog frumos, putin ajutor

iau AC de vreo 3 ani si as cam vrea sa renunt. ma gandeam sa fac un test luna asta si sa nu mai iau dar am teama de reactii adverse, de gen: ingrasat brusc. as putea, totusi, sa fac testul si dc nu se inatmpla nimic, sa renunt sau daca observ ceva aiurea sa le reiau la urmatoarea menstruatie?


Cap patrat cu minte-n colturi

Offline

 

#9 2011-02-27 12:58:42

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Va rog frumos, putin ajutor

Pai asta ar insemna ca odata si odata tot o sa renunti si sa te ingrasi?Eu una nu stiu ce sa zik,nu am auzit ca s-a ingrasat cnv de la intreruperea pastilelor,insa totul e posibil....Eu zic ca nu ai dc sa-ti faci griji.Atata timp cat mananci normal si nu faci exces nu cred ca ai sante sa te ingrasi,in caz ca te ingrasi de la intreruperea lor du-te la medic


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#10 2011-02-27 17:59:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Va rog frumos, putin ajutor

Darcy a scris:

iau AC de vreo 3 ani si as cam vrea sa renunt. ma gandeam sa fac un test luna asta si sa nu mai iau dar am teama de reactii adverse, de gen: ingrasat brusc. as putea, totusi, sa fac testul si dc nu se inatmpla nimic, sa renunt sau daca observ ceva aiurea sa le reiau la urmatoarea menstruatie?

Eu inteleg ca te temi de felul in care s-ar putea comporta organismul tau daca il lasi nesupravegheat...Intrucit evident, nu din pricina intreruperii pastilelor ti s-ar putea intimpla lucruri


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2011-02-27 18:51:13

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Va rog frumos, putin ajutor

eu m-am ingrasat brusc dupa ce am intrerupt luarea pastilelor....desi excese in alimentatie nu am avut ...


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#12 2011-02-27 20:48:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Va rog frumos, putin ajutor

evident insa ca nu din pricina pastilelor..ele au efect atita timp cit le iei, nu le mai iei, nu mai au nici un efect asupra ta...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.