homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Insarcinata? va rog ajutor-2


#20 2011-04-28 18:00:33

maggie
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2010-01-09
Mesaje: 8

Re: insarcinata? va rog ajutor

Buna ziua Doctoressa!

Revin dupa multa vreme cu o intrebare. Insa as vrea inainte sa-mi raspundeti, sa va spun pb. Dupa ce am terminat ultima folie de Desorelle, in martie, am hotarat sa le intrerup (am luat aproape 3,5 ani) din diferite motive gen: infectii urinare destul de dese, libidou scazut, crestere excesiva a parului. etc. In urma cu 2 saptamani jumatate am avut un contact sexual neprotejat, cu toate ca partenerul nu a ajuns sa termine inauntru.
De vreo 4 -5 zile au aparut simptome gen: mictiuni dese, balonari, dureri de cap, dureri de ovare, dureri de spate, constipatie, o foame excesiva si de vreo  2 ori am simtit stari de greata in tp zilei. Inclin sa cred ca totusi nu ar fi vb. de o sarcina, astept pana la sf. saptamanii cand ar tb. sa-mi apara menstruatia, daca nu, voi face un test.
Intrebarea mea este: ar putea fi aceste simptome legate si de faptul ca am incetat in a mai lua pilulele Desorelle sau ar putea fi caz si de o sarcina? Este posibil sa se instaleze o sarcina atat de repede dupa intreruperea pilulelor (in conditiile in care au fost administrate o perioada indelungata)? Intentionez sa merg si la un medic in perioada urmatoare, insa mi-ar fi de mare folos un mic ajutor din partea dvs., eventual un sfat. Multumesc anticipat.


flying back home

Offline

 



#21 2011-04-28 21:34:36

maggie
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2010-01-09
Mesaje: 8

Re: insarcinata? va rog ajutor

maggie a scris:

Buna ziua Doctoressa!

Revin dupa multa vreme cu o intrebare. Insa as vrea inainte sa-mi raspundeti, sa va spun pb. Dupa ce am terminat ultima folie de Desorelle, in martie, am hotarat sa le intrerup (am luat aproape 3,5 ani) din diferite motive gen: infectii urinare destul de dese, libidou scazut, crestere excesiva a parului. etc. In urma cu 2 saptamani jumatate am avut un contact sexual neprotejat, cu toate ca partenerul nu a ajuns sa termine inauntru.
De vreo 4 -5 zile au aparut simptome gen: mictiuni dese, balonari, dureri de cap, dureri de ovare, dureri de spate, constipatie, o foame excesiva si de vreo  2 ori am simtit stari de greata in tp zilei. Inclin sa cred ca totusi nu ar fi vb. de o sarcina, astept pana la sf. saptamanii cand ar tb. sa-mi apara menstruatia, daca nu, voi face un test.
Intrebarea mea este: ar putea fi aceste simptome legate si de faptul ca am incetat in a mai lua pilulele Desorelle sau ar putea fi caz si de o sarcina? Este posibil sa se instaleze o sarcina atat de repede dupa intreruperea pilulelor (in conditiile in care au fost administrate o perioada indelungata)? Intentionez sa merg si la un medic in perioada urmatoare, insa mi-ar fi de mare folos un mic ajutor din partea dvs., eventual un sfat. Multumesc anticipat.

Nu vrea nimeni sa-mi raspunda  sad  sad


flying back home

Offline

 

#22 2011-05-02 16:55:10

Purple sky
Membru
Inregistrat: 2011-05-02
Mesaje: 1

Re: insarcinata? va rog ajutor

Buna!
As avea nevoie de un sfat.In luna aprilie in loc de menstruatie am avut timp de 2 zile niste scurgeri maronii.La inceput nu mi-am facut griji deoarece am avut toate simptomele dinaintea mesntruatiei si mi s-a mai intamplat sa am scrugeri de acest gen cu 3-4 zile inainte urmand ca apoi sa apara si menstruatia.De data aceasta insa au trecut deja 10 zile si nu a venit.In aceasta perioada am avut niste dureri ingrozitoare de ovare ceea ce m-a facut sa cred ca menstruatia isi va face aparitia in curand.Mentionez ca m-am protejat cu prezervativ la fiecare contact sexual,insa imi este frica sa nu se fi spart prezervativul.Prietenul meu mi-a spus sa stau linistita insa aceasta intarziere(sau lipsa) ma ingrijoreaza foarte tare si ma face sa ma gandesc la o sarcina.Ce parere aveti?Multumesc anticipat

Offline

 

#23 2011-05-03 21:27:25

geo90
New member
Inregistrat: 2011-03-11
Mesaje: 23

Re: insarcinata? va rog ajutor

de ce nu ti faci un test?o sa fie concludent la 10 zile d intarziere.

Offline

 

#24 2011-05-12 21:12:39

lorezara
New member
De la: Germania
Inregistrat: 2010-03-24
Mesaje: 27

Re: insarcinata? va rog ajutor

Buna fetelor,

Ultima menstruatie 27 aprilie test de sarcina facut pe 2 mai pozitiv.Conontrol la ginecolog, test de urina pozitiv.Test  de sange (HCg) 170 pozitiv acesta facut pe 10 Mai sarcina e de 3 saptamani.Tin sa anunt mai am 2 copii ne mai dorim unu.Dar faza e ca aseara am fost la toaleta iar pe hartia igenica era o pata maro.De dimineata la fel.Acum mi-am pus un tampon din acela de zi este o mica sangerare maro.Am fost la Ginecolog de dimineata fiind speriata si mia zis sa nu ma speri in caz ca este numa asa putin ca unele femei au stoping si se trezesc ca sunt gravide ca ele au confundat menstra cu stopingu.Acum ma intreb cat timp e maroniu e ok?dar e foarte putin duar putin patat tamponu.Voi ce ziceti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-05-12 21:15:24

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: insarcinata? va rog ajutor

Spotting, nu stopping. Nu e prea normal sa sangerezi, dar totusi, atata timp cat nu e rosu aprins (adica sange proaspat) poti spune ca e ok.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#26 2011-05-12 21:29:07

lorezara
New member
De la: Germania
Inregistrat: 2010-03-24
Mesaje: 27

Re: insarcinata? va rog ajutor

Nu e rosu este duar maro.Dar e foarte foarte putin.nu e sangerare abundenta nici macar ca la prima zi de menstra sau ultima deci e foarte foarte putin

Offline

 

#27 2011-05-14 13:46:38

veronica21
Membru
Inregistrat: 2011-05-14
Mesaje: 2

Re: insarcinata? va rog ajutor

Buna! Sunt noua pe aici smile . Ca majoritatea fetelor as avea si eu nevoie de un sfat.Pe 23 aprilie am avut contact sexual neprotejat .. nu a durat mult pentru ca am avut dureri si ne-am oprit dupa putin timp. Pe 3 mai mi-a venit ciclul menstrual , dar in cantitate mai putina fata de alte dati . Am dat fuga la farmacie si mi-am luat 3 teste de sarcina. Unul l-am facut pe 8 mai , a iesit negativ, unul l-am facut astazi dimineata. Pe amandoua le-am facut cu prima urina. Al doilea a iesit negativ, cred(m-am uitat dupa 7 minute). La 10 minute am pus testul sub un bec cu lumina de instensitate mai mare si se vede o dungulita subtire , alba , iesita in afara. Ma intreb daca asa a fost din fabrica. E posibil ca testele sa fie fals negative ? Cel de-al treilea test m-am hotarat sa-l fac dupa urmatorul ciclu menstrul[daca o sa imi vina].Lui nu i-am spus decat ca a durat mai putin perioada din luna si mi-a spus ca stie la ce ma gandesc si ca  nu am de ce sa-mi fac griji .. dar eu tot stresata sunt .Astept pareri . Va multumesc smile

Offline

 

#28 2011-05-14 15:58:43

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: insarcinata? va rog ajutor

depinde ce teste ai facut...toate sunt bune, doar ca la unele (ex barza) apare acea a doua liniuta dupa ce se usuca testul...de asta si spun ei sa nu il citesti dupa mai mult de 10 min, sau 5....nu stiu exact. Tu spui ca te-ai uitat dupa 7 minute...pe el dupa cat timp iti spunea sa te uiti? Ce test este?
Orice test de sarcina se face la o saptamana de intarziere, sau la 3 saptamani de la contactul cu risc...deci 23 aprilie + 3 sapt. si iti faci un test cu prima urina in a 22 zi. succes

Offline

 

#29 2011-05-15 22:38:48

veronica21
Membru
Inregistrat: 2011-05-14
Mesaje: 2

Re: insarcinata? va rog ajutor

Ambele teste au fost surecheck .. si au fost facute cu urina de dimineata. In intervalul de 5 -10 minute trebuie citit rezultatul . Ultimul test a fost facut la trei saptamani dupa contact [pt ca am avut ciclu menstrual(sau cel putin asa cred eu) ]. O sa astept urmatorul cm .. si o sa imi mai fac un test pentru siguranta! Multumesc de raspuns ! smilesmilesmile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.