homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Negi genitali wc


#1 2011-03-09 10:01:17

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

negi genitali wc

buna. am o prietena care are negi genitali iar la papanicolau are hpv II. nu stiu ce inseamna. am vazut un pic analizele. mi-a folosit toaleta de cateva ori. am dezinfectat cu un degresant de aragaz ca doar asta aveam in casa. si nu m-am mai pus pe colac. as dori sa stiu in cat timp moare virusul de pe wc? si daca trebuie sa dezinfectez si cu altceva? sau moare dupa cateva zile? am citit pe net lucruri oribile despre negi si nu vreau sa iau si eu.


iubind dincolo de moarte

Offline

 



#2 2011-03-09 10:12:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: negi genitali wc

la papanicolau nu iese daca ai sau nu hpv. eventual clasa testului e II, care e o cls ft buna...
dupa ce a folosit toaleta, inainte sa aflati rezultatele testului, tu nu te-ai mai asezat pe ea? daca era sa fi luat ceva, luai pana acum.
eu zic ca te crizezi degeaba si iti poti folosi wc-ul in continuare linistita smile.

Offline

 

#3 2011-03-09 10:16:24

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: negi genitali wc

eu stiam ca negii sunt niste chestii fizice...lipite de corp...cum sa ii iei de pe wc ca doar nu si-i taie cu lama si ii planteaza pe wc unde te asezi tu mai apoi


negii provocati de hpv sa iau prin contact sexual sau prin atingerea partilor intime fara contact sexual...si de fapt tu iei virusul care iti provoaca negi nu negii...

si mai zicea cineva pe aici ca daca o persoana are hpv insa fara leziuni active ..in speta condiloame (adica negi) ai sanse sa nu iei virusul hpv chiar daca ai contact sexual cu acea persoana

Offline

 

#4 2011-03-09 10:16:35

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: negi genitali wc

nu am mai folosit toaleta, pt ca nu locuim impreuna. a venit in vizita. nu ne vizitam des. deci de ieri nu am mai folosit. dar de pe net am citit ca se ia si de pe wc. si nu pot sta linistita pt ca are 40 negi. deci nu e o imagine placuta. astept pareri, in cat timp moare virusul, daca trebuie sa dezinfectez cu ceva? ma streseaza ideea.

ok. nu iei negii ci virusul care da negii. nu e mare diferenta. si pe site-uri scrie ca se pot lua si de pe wc. virusul care da negii, nu negii. doar ca tot la negi ajungi.

si inca ceva. medicul ei i-a spus ca a luat de pe un wc, pt ca sex nu a facut. deci e nasol.

Ultima oara a fost editat de rayuela (2011-03-09 10:20:10)


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#5 2011-03-09 10:44:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: negi genitali wc

deci ieri ai aflat rezultatul si tot de ieri nu te-ai mai asezat pe toaleta. dar pana ieri ea nu a mai fost la tine, nu s-a mai asezat pe toaleta ta? asta vreau sa-ti spun, ca e cam inutil sa-ti faci probleme, cu atat mai mult cu cat deja ai spalat toaleta cat ai putut de bine. nu cred ca vreun virus ar fi atat de rezistent.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-03-09 12:27:39

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: negi genitali wc

nu s-a asezat de cel putin o jumatate de an. sper sa fie ok.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#7 2011-03-09 13:25:20

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: negi genitali wc

poti sa dezinfectezi cu alcool sanitar  .. banuiesc ca ii omoara pe microbii ....

Offline

 

#8 2011-03-10 20:41:35

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: negi genitali wc

Vrei sa zici ca este virgina si are negi? Si nu a facut nici petting sau ceva de genul asta? Eu zic sa dai si cu cloramina de la farmacie. Oricum, sansele sa iei sunt destul de mici, zic eu. In primul rand, cand te asezi pe WC nu te asezi cu zona genitala, practic se ating doar picioarele, in al doilea rand , gandeste-te  ca pana acum cu siguranta te-ai mai asezat pe WC dupa persoane care aveau virusul, fara sa stii, si totusi n-ai patit nimic...Ar fi interesant de investigat la ea cum a luat virusul. Eu am auzit odata o doctorita zicand ca ea considera ca nu se transmite decat prin contact sau petting, si ca persoanele carora le-a aparut la x ani de casnicie, sau care sunt virgine, nu vor sa recunoasca. Trage-o de limba pe prietena ta, si zi-ne si noua!


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#9 2011-03-11 22:14:50

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: negi genitali wc

da, e virgina. si nu se explica. am luat un dezinfenctant de toalete. sper sa fie bun. ma enerveaza sa nu ma simt in siguranta in propria toaleta. si sa faci ca intr-o toaleta publica. merci pt sfaturi


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#10 2011-03-11 23:12:06

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: negi genitali wc

hpv poate sa se transmita de la mama la fat, deci putea sa ia de la mama ei

Offline

 

#11 2011-03-12 23:24:47

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: negi genitali wc

Eu cred ca in cazul in care se transmite de la mama la fat se manifesta in primii ani de viata. Rayuela, prietena ta se epileaza inghinal la salon? Oricum, eu zic sa stai linistita, pt ca asa cum ti-am zis nu cred ca zona cu negi se atinge de wc.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#12 2011-03-12 23:28:39

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: negi genitali wc

Fetelor, am si eu o intrebare, imi cer scuze daca nu ma adresez unde trebuie. De vreo 2-3 zile am mancarimi la prineu si m-am uitat asta seara mai atent e o portiune unde pielea e mai alba si e destul de intinsa, care a aparut astazi. Ce credeti ca ar putea fi?


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#13 2011-11-30 13:14:44

raddiana2011
Membru
Inregistrat: 2011-11-30
Mesaje: 2

Re: negi genitali wc

as vrea ca doamna doctoressa sa-mi poata raspunda ca sunt putin cam disperata. de aproape 8 luni ma lupt cu o boala care m-a disperat. ginecologul a zis ca sunt condiloame si am inceput sa fac aplicatii cu condiline si sa iau isoprinosine. mi-am facut si papa nicolau care a iesit negativ si detectie genotipare hpv care a iesit negativ (asta prin mai) si totusi dupa cateva luni de aplicatii tot nu am scapat de aceste bube. m-am dus la dermatolog si am inceput sa-i ard (de vro 4 luni ii tot ard) dar tot nu am reusit sa scap de ei.sunt disperat si nu inteleg cum e posibil sa am condiloame si sa nu am nici o tulpina hpv.oare e vorba de alta boala?mi-am facut si colposcopie si in interior nu sunt dar am o rana pe col pentru care mi s-a dat spalaturi vaginale cu ceai de pin si galbenele si niste ovule preparate din mai multe antibiotice (am fost la o clinica care din nefericire nu prea stie ce inseamna igiena- mediplus mi-au dat un halat plin de sange de imi venea sa fug, sper ca nu am luat si alte boli de acolo ).dupa aceasta vizita mi-au iesit pe vulva niste pete rosii cara ma mancau si dupa o perioada au inceput sa faca o coaja iar dupa cateva zile au disparut.inca un motiv de stres. am mai citi pe net ca aceste condiloame pot sa apara si in gura, eu nu am facut sex oral dar totusi am niste chestii in gura care nu stiu ce sunt dermatologul nu e sigur ce sunt ba sunt glande ba nu sunt, ba e posibil sa fie condilom, ba e posibil sa fie papilom si eu nu mai stiu ce sa fac.ma gandesc ca daca fostul partener avea in gura si prin sarut mi-a dat si mie.stiu ca in gura apar foarte rar dar mie tot imi este frica si am fost si la un control orl dar doctora nu stia despre ce vorbesc.
as vrea ca doamna doctoressa sa ma poata indruma pt ca sunt foarte disperat
sa imi mai fac o data hpv? si unde? eu l-am facut la cantacuzino
imi puteti recomanda un ginecolog bun si un orl- ist?
ce sa iau pentru imunitate? eu acum iau imunostim iar dermatologul mi-a dat decaris (care este pentru viermisori dar cica e bun si pt asa ceva)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.