homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Imi intarzie,si iau anticonceptionale!


#1 2011-03-10 00:21:33

kamikazeonline
Membru
Inregistrat: 2011-03-10
Mesaje: 3

Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

Buna ziua! Acum o luna de zile am fost la medicul de planning pentru a-mi recomanda anticonceptionale. Aceasta (doctorita) datorita si faptului ca sufar de astm si alergii si iau un tratament destul de strict in ce priveste combinarea acestuia cu alte tipuri de pastile mi-a recomandat Yasmine. Am inceput sa le iau in data de 14 februarie 2011 luni, in prima zi a menstruatiei. Primul contact sexual odata cu inceperea administrarii acestui tratament cu Yasmine l-am avut conform indicatiilor medicului de planing, dupa ce mi s-a oprit sangerarea menstruatiei, adica in a 6a zi de cand am inceput sa le iau, adica duminica aceiasi saptamana,insa iubitul meu nu a ejaculat datorita faptului ca pe prospect scria ca trebuie asteptat 7 zile. Iar urmatoarea zi adica a 7a am avut contact sexual si a ejaculat in mine. De luni, adica din data de 7 martie 2011 am inceput sa iau pauza normala de 7 zile impusa de terminarea primei folii de pastilute. De luni si pana azi joi, adica de 3 zile mergand acum pe a 4a nu mi-a venit ciclul. Nu am vomitat nici o pastila, nu am avut scaune moi, si nu am intarziat decat odata timp de o ora jumatate, in loc sa o iau la ora 22 am luat-o la ora 23 si jumatate aproximativ. Ultimul contact sexual cu iubitul meu l-am avut sambata 5 martie 2011, adica acum aproape o saptamana si nu a ejaculat in mine. Inainte de acesta am mai avut 4-5 contacte sexuale in care a ejaculat in mine. Nu am luat antibiotice, am baut doar in primele 2 zile de cand am inceput sa iau Yasmine, ceai de sunatoare deoarece nu stiam ca nu este voie. Nu am mancat decat 1-2 portocale si 1 kiwi pe saptamana,si lamaine in ceai(nu de sunatoare). Mi-e frica sa nu fiu insarcinata. M-am gandit ca ar trebui sa imi vina pana duminica 13 martie 2011 si daca nu imi vine conform prospectului, luni sa imi fac o programare la medicul meu de planning cu toate ca este foarte ocupata si ma amana 1-2 saptamani de regula. De aceea va cer ajutorul! Sunt speriata daca am gresit cu nimic si am ramas. Va multumesc si sper ca am inclus toate detaliile necesare unui raspuns cat mai precis si corect din partea dumneavoastra.

Offline

 



#2 2011-03-10 08:17:09

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

1. Menstra poate aparea in oricare din cele 7 zile de pauza.
2. Doctorita cred ca ar fi trebuit sa-ti explice ca in primele trei luni de administrare pot aparea diferite efecte secundare printre care si lipsa menstrei intre folii.
3. Daca menstra nu apare, poti face un test de sarcina in ziua opt, pentru linistea ta, insa acesta va iesi negativ. Apoi incepi o noua folie normal.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2011-03-11 00:07:18

kamikazeonline
Membru
Inregistrat: 2011-03-10
Mesaje: 3

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

Va multumesc mult. Chiar azi mi-a venit menstruatia! Oricum va multumesc din suflet. mi-ati fost de un real folos si va multumesc pentru rapiditate. O zi buna! Si mult succes pe viitor.

Offline

 

#4 2011-03-26 21:30:40

rebeca ionescu
Membru
Inregistrat: 2011-03-26
Mesaje: 3

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

Buna,va rog mult sa ma ajutati,am o problema,iau mercilon de 3 ani ,nu am avut deloc probleme,ciclul l-am avut normal pana luna trecuta in februarie. am inceput folia in 4 februarie luand prima pastila si am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu,problema este ca nu mi-a venit menstruatia deloc luna trecuta...am terminat folia pe 24 februarie si in 28 trebuia sa vina menstruatia si nu mi-a venit...am continuat sa i-au alta folie cu toate ca nu mi-a venit menstruatia...spuneti-mi va rog exista riscul sa fi ramas insarcinata? mi-am luat un test de sarcina si mi-a iesit negativ,va rog lamuriti-ma ca nu stiu ce sa fac....influenteaza anticonceptionalele testul de sarcina? s-ar putea sa fiu insarcinata si testul sa imi arate ca e negativ datorita anticonceptionalelor?ar fi cazul sa merg la un ecograf?
     va multumesc frumos si astept cat mai repede un raspuns

Offline

 

#5 2011-03-27 08:43:22

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

nu cred ca influenteaza cu ceva ac raspunsul unui test. asteapta sa termini si folia asta si daca nu vine mergi la medic


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-03-27 12:32:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

rebeca ionescu a scris:

Buna,va rog mult sa ma ajutati,am o problema,iau mercilon de 3 ani ,nu am avut deloc probleme,ciclul l-am avut normal pana luna trecuta in februarie. am inceput folia in 4 februarie luand prima pastila si am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu,problema este ca nu mi-a venit menstruatia deloc luna trecuta...am terminat folia pe 24 februarie si in 28 trebuia sa vina menstruatia si nu mi-a venit...am continuat sa i-au alta folie cu toate ca nu mi-a venit menstruatia...spuneti-mi va rog exista riscul sa fi ramas insarcinata? mi-am luat un test de sarcina si mi-a iesit negativ,va rog lamuriti-ma ca nu stiu ce sa fac....influenteaza anticonceptionalele testul de sarcina? s-ar putea sa fiu insarcinata si testul sa imi arate ca e negativ datorita anticonceptionalelor?ar fi cazul sa merg la un ecograf?
     va multumesc frumos si astept cat mai repede un raspuns

rebeca, eu zic sa te linistesti. Foarte probabil menstra nu a venit pentru ca endometrul e foarte subtire...poate ca vagi urme de singe ai pierdut insa nu le-ai dat semnificatia de menstra(nu ne spui nimic despre asta).
Oricum, ideea e ca gravida nu esti(ti-a zis si testul treaba asta) si nici vreo bolala nu ai. Daca vrei musai sa singerezi in pauza dintre folii si asta nu se intimpla nici in pauza urmatoare, mergi la medicul de planning sa schimbi pastilele...si se va rezolva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2011-03-28 03:21:56

rebeca ionescu
Membru
Inregistrat: 2011-03-26
Mesaje: 3

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

Va multumesc pt raspuns...referitor la urmele de sange,nu au fost,nu am avut deloc urme de sange...ideea este ca normal in 28 martie(azi) trebuia sa imi vina menstruatia...dar nu prezint nici o simptoma.
        va multumesc inca o data pt raspuns.

Offline

 

#8 2011-03-31 08:59:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

rebeca ionescu a scris:

Va multumesc pt raspuns...referitor la urmele de sange,nu au fost,nu am avut deloc urme de sange...ideea este ca normal in 28 martie(azi) trebuia sa imi vina menstruatia...dar nu prezint nici o simptoma.
        va multumesc inca o data pt raspuns.

tot nu ai de ce sa te stresezi, dupa cum ti-am zis deja.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2014-07-16 21:47:55

Terra2014
Membru
Inregistrat: 2014-07-16
Mesaje: 1

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

Buna seara! Este prima luna cand administrez anticonceptionale Yasmine, si am uitat sa iau o pastiluta  iar a doua zi am avut o sangerare usoara dar totodata a tinut 3 zile dar am continuat sa iau pastilutele.Nu am avut contact protejat iar ieri am terminat folia de anticonceptionale si nu m-am imbolnavit este risc sa fi ramas insarcinata?Va multumesc .

Ultima oara a fost editat de Terra2014 (2014-07-16 21:48:51)

Offline

 

#10 2014-07-16 22:16:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Imi intarzie,si iau anticonceptionale!

vrei sa spui ca nu ai avut contact NEprotejat? daca nu ai avut contact neprotejat nu exista risc de sarcina. general vorbind,  menstruatia poate aparea oricand in perioada de pauza. in cazul nostru,  daca sangerarea a fost insemnata ar putea sa lipseasca menstruatia luna asta.
protectia s-a instalat ( sau se va instala- nu stiu cand ai uitat pastila) dupa 7 pastile consecutive luate corect.

PS sper sa nu te superi ca zic dar ( mie imi) suna foarte rau modul asta de a te referi la menstruatie spunand ca te-ai imbolnavit.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.