homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu bebelusii la plimbare-14


#248 2011-04-09 08:32:41

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Cu bebelusii la plimbare

Mersi mult Kata, puss  par  kram
Nu ma gandeam sa il pot in pozitia asta ca in poza deocamdata. Dar are o pozitie de culcat pe spate in lateral si mi se pare mai ok pt bebe asa mic.
Ieri am incercat sa il probam si am ramas surprinsa ca bebe deja imi cauta tzitzi sa pape (ii era tare foame dupa ce am ajuns eu acasa, ca a ramas cu soacra acasa)
Ma gandeam sa iau luna viitoare un sling (sper sa ma descurc cu el). Mi-am dat seama ca mi-ar fi mai usor sa il car pe pici in brate decat cu carutzul tongue


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 



#249 2011-04-09 10:08:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

pass, sa va traiasca! (si io aveam aceeasi frica, mai ales ca cienva imi povestitse o faza de genul asta - cu carutul gol, norocul lor, copilul in brate - cica au uitat sa ii puna frane la semafor si a alunecat carutul fix in fatya unei masini...brrr)

neutral  neutral  neutral  neutral  va  va  va
na deci chiar am motive de panica,..

Offline

 

#250 2011-04-09 11:21:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

aaa, poz culcata e ok pt el, cu conditia ca picioarele sa nu atarne de la sold, ci sa aiba sustinere macar pna la genunchi dar nasoala pt tine (cel putin sigura data cand am incercat io asa era si nu vad de ce ar fi altfel la altele, ca tot se "balangane" copilul in fata centrului tau de greutate).

nu ai motiv sa nu te descurci cu slingul, daca il vrei smile

pass, nush, io aveam o fixa de cand am auzit pov asta, mai ales ca aveam obiceiul sa ma "joc" cu piciorul pe carut la semafoare...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#251 2011-04-09 14:41:47

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

aaa, poz culcata e ok pt el, cu conditia ca picioarele sa nu atarne de la sold, ci sa aiba sustinere macar pna la genunchi dar nasoala pt tine (cel putin sigura data cand am incercat io asa era si nu vad de ce ar fi altfel la altele, ca tot se "balangane" copilul in fata centrului tau de greutate).

nu ai motiv sa nu te descurci cu slingul, daca il vrei smile

pass, nush, io aveam o fixa de cand am auzit pov asta, mai ales ca aveam obiceiul sa ma "joc" cu piciorul pe carut la semafoare...

Ms Kata m-ai mai linistit. Marsupiul care l-am luat e cu o singura bretea intr-o parte (nu cu doua bretele si cu bebe sub bot). In legatura cu picioarele ma gandeam ca de alea o sa pot sa tin eu  chicot in cazul in care nu e in pozitia de care ziceai tu.
Uite asa ma gandeam eu:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/32636_dscn6895.jpg


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#252 2011-04-09 17:29:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

daca e cu o singura bretea nu vei putea sa-l folosesti mult, pt ca te va rupe de spate.

da, poti sa-i sustii tu piciorusele, dar, evident, e o munca in plus smile

pare rau ca iti zic numa de naspa puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2011-04-09 18:05:13

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Cu bebelusii la plimbare

Kata stai linistita, ca doar de asta am intrebat ca sa nu fac ceva la bb ce ii poate face rau. Mi-ai fost de mare ajutor si iti multumesc mult  puss  kram  par

Dealtfel numai pt pozitia asta e cu o bretea, ca mai are una la sold. Pt pozitia culcat trebuie scos


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#254 2011-04-09 22:34:08

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Cu bebelusii la plimbare

passenger a scris:

katami a scris:

pass, sa va traiasca! (si io aveam aceeasi frica, mai ales ca cienva imi povestitse o faza de genul asta - cu carutul gol, norocul lor, copilul in brate - cica au uitat sa ii puna frane la semafor si a alunecat carutul fix in fatya unei masini...brrr)

neutral  neutral  neutral  neutral  va  va  va
na deci chiar am motive de panica,..

Era sa o patesc eu zilele trecute, un istet cu o duba a facut dreapta, eu aveam verde, el la fel, am coborat de pe trotuar decat cu primele roti, a aparut ca din senin si mi-a taiat calea efectiv, bine ca nu eram pe trecere cu tot carutul ca o pateam... Si sa nu credeti ca nu m-am asigurat, dar pur si simplu mi-a taiat calea, am inghetat efectiv cand am vazut ce era sa patim grater

Offline

 

#255 2011-04-10 09:27:40

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Cu bebelusii la plimbare

Doamne...  yikes   .... yikes 
Papucel, ma sperii si tu.
De luni scap de carut,  applause

Offline

 

#256 2011-04-10 10:03:06

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

Eu nu inteleg cum vreti voi sa scapati de carut... pe bune.
La un moment dat, copiii nu vor mai vrea sa ii tineti in brate, atunci ce faceti?
Eu iau carutul cu mine peste tot, mai ales cand mergem in parc. O las pe Anastasia sa  mearga pe jos dar dupa atata joaca in parc, oboseste si o iau in brate.
In brate nu vrea, da din maini si din picioare si atunci o pun in carut, vrea nu vrea, si gata!
Cand or sa creasca mai mari si nu vor vrea sa stea in brate si vor face ca toate alea... ce veti face?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#257 2011-04-10 10:09:33

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Cu bebelusii la plimbare

si eu in asentimentul lui love_t...de ex, cum a povestit papu, ca i-a taiat ala calea...daca era fara carut nu putea sa pateasca la fel nustiu


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#258 2011-04-10 10:55:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

love, nici cris nu prea mai sta in brate... dar in wrap sta ore intregi. numa' el stie care e diferenta.
si io nu-s de acord cu "vrea, nu vrea, in carut si gata"

tymo, daca e cu 2 bretele in rest e mai ok (pt tine, pt el raman pb mentionate)

poke, crede-ma... una e sa te calce pe tine masina, alta pe copilul tau....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#259 2011-04-10 11:20:50

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Cu bebelusii la plimbare

eu vreau sa scap de carut acum cat e bb mic si il pot duce in brate fara sa ma cocoseze ( prea tare big_smile ) .  pai cum adica ce fac cand nu mai vrea in brate?  lol  nu il tin in brate si gata,. in carut sau pe propriile picioruse.
mie mi se pare un chin sa car carutul dupa mine si cand mergem pana la piata langa bloc, si eu nu pot sa car toate sarsanalele si vine sotul cu mine, bb nu are cum sa stea sg in casa, deci ne taraganam cu carutul pe scari si pe strazile astea ATAt de proaste, cu santuri si cratere.., acklad   stii si tu ce strazi avem in ro, plus masini la greu si trotuare atat de inguste.. de nu stiu cate ori am carat carutul pe sus in brate cu tot cu copil inauntru ca nu am avut pe unde sa trec, fiindca pe trotuare sunt parcate masini una lipita de alta.
mie manduca, wrapul si slingul mi se par sfinte!
nu era vb de copiii de 2-3 ani care nu mai vor in brate, ci de bebei mici care stau numai in brate si asa le place  dumbom

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-04-10 11:22:51)

Offline

 

#260 2011-04-10 14:04:38

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

Kata, de ce nu esti de acord cu "vrea nu vrea, in carut si gata" ?
Am mai spus-o si o mai spun, copiii sunt diferiti. Daca tu poti sa-l potolesti pe al tau, un mare bravo.
eu pe a mea nu pot s-o potolesc si nu vreau sa o tin in brate in conditiile in care da din maini si din picioare si urla.
Pe jos daca o las, sta in fund si rade. Tu cum ai proceda?
Vreau sa subliniez ca asta nu se intampla in fiecare zi, Doamne fereste! Se intampla cand suntem prea mult timp afara, oboseste prea tare si i se face somn.

Pass, la cat e de mic al tau, e pacat sa iei carutul dupa tine. Tu inca il poti lua in wrap/marsupiu. Eu ma referam la mai tarziu.
Stiu cum sunt drumurile in Ro, nici aici nu sunt mai bune lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#261 2011-04-10 15:00:06

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

poke, crede-ma... una e sa te calce pe tine masina, alta pe copilul tau....

si cu ce e diferit daca tu tii copilul in sling/wrap samd?  nustiu (ma refer strict la cazul cu masinile)


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#262 2011-04-10 16:44:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

Papucica a scris:

Era sa o patesc eu zilele trecute, un istet cu o duba a facut dreapta, eu aveam verde, el la fel, am coborat de pe trotuar decat cu primele roti, a aparut ca din senin si mi-a taiat calea efectiv, bine ca nu eram pe trecere cu tot carutul ca o pateam... Si sa nu credeti ca nu m-am asigurat, dar pur si simplu mi-a taiat calea, am inghetat efectiv cand am vazut ce era sa patim grater

la asta ma refeream eu, bubuta. tu nu cobori in strada la semafor, in schimb carutul il cobori, ca sa te mistimai repede (cel putin majoritatea asa fac).

acu sa nu ma intelegeti gresit, nu dau in paranoia lui "omori copchilul in carut calcat de masina", ci, doar, accept ca exista si un risc ceeva mai mare decat daca l-ai avea in brate (in orice forma de carrier sau pur si simplu in brate) si te-ai baza pe reflexele tale de supravietuire, pe care nu ai cum sa le aplici cu aceeasi viteza asupra a 10-20 kg si 2 m cubi de carut. atata tot.

love, atata timp cat nimic nu ma preseaza sa plec din parc, eu stau cu el pana e de acord sa plecam (cris raaar refuza sa-l iau acasa si in momentele alea o fac pe a lui si mai stam, urmarind un moment in care e "moale" sa-l saslt rapid in wrap). poate nu am inteles io corect, dar din exprimarea ta ("vrea, nu vrea...") se intelege ca si in carut face crize la fel ca in brate. daca e asa, eu PREFER sa-mi faca crize in brate si nu undeva "la distanta" de mine. daca nu si s-a inteles aiurea (adica ea se linisteste in carut), atunci da, are rost sa-l cari, si io as face la fel.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#263 2011-04-10 17:02:52

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

Pai pe tine poate nu te preseaza nimic, dar pe mine ma preseaza multe... nu-mi permit sa stau mai mult de o ora si jumatate in parc ( oricum, eu cred ca e destul ).
Da, am spus vrea nu vrea pentru ca in momentul in care o pun in carut face crize si urla dar intr-un minut ii trece supararea lol

Si aici s-a intamplat o tragedie cu carutul sad mama respectiva s-a aplecat sa isi ia geanta care ii cazuse si caruciorul neavand franele puse, s-a izbit de o masina sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#264 2011-04-10 18:31:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

brr sad
pe mine nu ma preseaza nik, ca de aia is in concediu, sa stu dupa fundul lui.
in rest... cum stii tu. mie nu-mi surade ca solutie, dar... fiecare cum stie cu al sau smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#265 2011-04-10 19:53:58

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Cu bebelusii la plimbare

La ce varsta un copil are 24 kg (o fetita?). Asa, cu aproximatie.
Aveti vreo una dintre voi rucsac de bb pt luat pe munte? Stiti vreun brand bun?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#266 2011-04-11 11:44:46

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Cu bebelusii la plimbare

citim bine instructiunile si hopa sus  big_smile
http://anticonceptionale.ro/forum/uploads/thumbs/16527_dscf1215.jpg http://anticonceptionale.ro/forum/uploads/thumbs/16527_dscf119211.jpg



happydance

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-04-11 12:28:50)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.