homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu bebelusii la plimbare-22


#400 2011-05-04 11:42:24

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

kata ce ai tu in poza la avatar ce e? ce recomandati un sling sau celalt..si de unde pot sa le comand..ca tare as vrea cat mai rpd..ca nu imi vine sa ma duc cu carucioru la cumparaturi..eu am un port bebe care nu e tocmai ok..

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-05-04 11:42:53)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 



#401 2011-05-04 11:44:47

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

am descoperit ca din wrap poti sa-l scoti si fara dezlegat

Cum il scoti fara dezlegat?  nustiu  De mine rade tot parcul cand il scot si se vede 5 m de 'sac'  spranceana


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#402 2011-05-04 11:47:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

czuky, ala e wrap (esarfa simpla pe care o innozi dupa chef si preferinte, in functie de niste legaturi "standard", dar pe care le poti adapta cum iti place, in limita sigurantei, normal)
slingul cu inele e o esarfa cu 2 inele la capat, cu rol de reglaj. are avantajul ca se foloseste mai usor, dezavantasjul ei major fiind ca distribuie greutatea asimetric, pe un singur umar (ceea ce la un bb mai marisor e RUPERE de spate pt tine - cel putin pt mine asa a fost)

daaar: decat un wap cu care sa nu te descurci, ami bine un sling pe care sa-l folosesti o perioada mai scurta.

eu iti recomand sa citesti despre amandoua, sa le vezi, sa arunci un ochi pe niste instructiuni de folosire pe youtube... si sa alegi c crezi ca ti-e TIE mai potrivit.

blue, nu din orice pozitie, dar exista (breee, de cate ori am postat asta lol ) pozitiile "poppable", din car il scoti/in care il bagi fara dezlegare (fwcc/pwcc, fcc, hcc - le gasesti ca atare in instructiunile wrapului tau. daca ai pb cu bagatul inapoi, intreaba-ma si-ti dau copy-paste din intructiunile mele)

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-04 11:49:30)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#403 2011-05-04 11:56:19

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebelusii la plimbare

Eu nu am instructiuni la wrap, ca e luat de pe forum si desi e nou, tipa nu mi-a trimis intructiuni supa Caut acum pe net sa vad cum se face smile

Asa e ok? Later edit - vad ca are doar crucea (2 straturi de material) si nu si partea din mijloc...  hmm

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-05-04 12:03:47)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#404 2011-05-04 11:57:54

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

asa cum vad eu la voi cu wrapu parca e mai ok..dar ma duc sa ma uit


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2011-05-04 12:03:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

blue, da, aia e fcc, cea mai simpla poppable.
pe acelasi site, vezi front wrap cross carry si pocket wrap cross carry (desi la asta mi se pare destul de incomod sa-l bagi, eu aproape prefer sa dezleg), hip cross carry. sau legaturile simple pe sold, tip rebozo/sling, dar facute cu nod alunecator (vezi tot pe siteul asta daca nu ai instructiuni).

czuky, eu prefer wrpaul, clar. dar multe alte mame sunt fane sling si nu se dscurca cu wrapul. depinde de tine.

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-04 12:04:30)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#406 2011-05-04 12:09:40

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebelusii la plimbare

Gata, am gasit, mersic, kata puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#407 2011-05-04 12:11:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

cresteti voinici puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#408 2011-05-04 12:20:47

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

deci si prin urmare concluzia mea e ca in sling intra mai repd dar marca nu e atat de comfortanil pt mama si pt bebe ca in wrap...ma declar spre wrapp...voi de aici ati comandata wrapp.ro sau de unde ca vreau si euuuuuuuu


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#409 2011-05-04 12:26:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

pt bebe e EXACT la fel de comod (wrapul si slingul)

atentie, exista 2 tipuri de wrapuri:
- tesute (sling.ro si nandu.ro sunt cele mai convenabile de pe piata)
- elastice (wrap.ro, sling.ro). cele elastice sunt minunate pt un bb mic, ff usor de folosit pt mama, dar (mai ales wrap.ro) au dezavantajul ca se lasa rau cand creste bb mai marisor (limita variaza: unii zic 5 kg, asltii 7, altii 9. cert e ca povestea cu "copil de 2 ani in wrap elastic, a tipei de pe wrap.ro e... poveste).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#410 2011-05-04 12:32:27

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

pai mai un pic si comandam elastic de pe wrap.ro..ca asa fain arata...dar tapa deci va trebui sa comand din ala neelastic...si ce diferenta de pret sad  sad ..trebe sal combin pe al meu sa imi cumpar puss  puss  mersi kata mult de tot

mai stii ceva mai ieftin pana in 100 de lei...si cat ma tine un wrap de asta...cateva luni ma tine?


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#411 2011-05-04 12:35:08

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Cu bebelusii la plimbare

Am reusit si eu sa corectez faza cu picioarele  happy  happy  happy Cu capul e mai greu ca el isi tot invarte capul ca un titrez si tot in pozitia aia ajunge.

Ms Kata, voi incerca si asa  puss  par  kram

Tre sa plec la o inmormantare de bebe mic acum, va spun mai multe cand ajung  supa  supa  supa


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#412 2011-05-04 12:36:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

tesut pana in 100 lei nu gasesti, clar (decat sh poate, e si asta o varianta). si acum, de cand m-am apucat de produs, va zic sincer ca preturile sunt corecte, nu cu adaos de 100-200%, cum credeam eu cand am cumparat. tesatura e ff scumpa sad

elasticul nu e tapa, e ok, dar pt o anumita perioada, pana la o animita greutate. poti incepe cu un elastic si, daca va place purtatul, sa-l vinzi mai inolo si sa-ti iei tesut

eu nu am folosit elastic, dar, din cate am citit, wrap.ro nu au cel mai bun material posibil (am inteles ca se intinde mai mult decat ar tb). dar repet, e doar din ce am citit.

vai, tymo yikes grater (nu ma ref la wrap, acolo bv sad )

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-04 12:37:29)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#413 2011-05-04 12:38:58

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

tesut pana in 100 lei nu gasesti, clar (decat sh poate, e si asta o varianta). si acum, de cand m-am apucat de produs, va zic sincer ca preturile sunt corecte, nu cu adaos de 100-200%, cum credeam eu cand am cumparat. tesatura e ff scumpa sad

elasticul nu e tapa, e ok, dar pt o anumita perioada, pana la o animita greutate. poti incepe cu un elastic si, daca va place purtatul, sa-l vinzi mai inolo si sa-ti iei tesut

eu nu am folosit elastic, dar, din cate am citit, wrap.ro nu au cel mai bun material posibil (am inteles ca se intinde mai mult decat ar tb). dar repet, e doar din ce am citit.

vai, tymo yikes grater (nu ma ref la wrap, acolo bv sad )

tu produci?


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#414 2011-05-04 12:43:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

eu VOI produce. in sesul in care am site gata, am textul de istructiuni, am eticjhete, am furizor de inele, am fabrica si.... am pb cu fabrica grater altfel la sfarsit de sapt veam si materialele grater dar nu pot sa va tin pe loc, nu stiu cat mai dureaza, a fost ceva neprevazut sad (si iaca di ai stau io acu pe forum si nu lucrez, ca si cris al meu doarme de 2 ore, ceea ce laa noi se cheama MINUNE big_smile ). sper sa dea Dumnezeu sa iasa cum am vrut... pt ca sunt ceva sanse sa trebuiasca sa refac modelele si nu vreeaaaaauuuu disperat


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#415 2011-05-04 12:47:07

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Cu bebelusii la plimbare

Da, si eu m-am experimentat la bagat-scos copil din wrap nedezlegat si de atunci numai asa fac , chiar si in casa pentru ca am folosit legaturi mai simple, bineinteles, indicate de Kata  tummenupp
Kata, poate ma ajuti tu, cum se face legatura ca sa-l tii pe bb cu fata la lume si de la cate luni il pot pune in spate  big_smile


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#416 2011-05-04 12:50:43

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

vai sper sa iti iasa cat mai rpd faza...si ce fumos smile pai atunci o sa vad ce si cum....abia astept sa iti vad siteul wink

habar nu am dc nu m-am gandit pana acuma sa imi iau asa ceva .. dumbom  dumbom  dumbom  dumbom  dumbom pare atat de fain al9leacer


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#417 2011-05-04 12:55:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

coco, legatura cu fata la lume e nerecomandata, stii, daa?

daca totusi vrei, ai 2 variante:
1. kangaroo carry (vezi wrap ypur baby), in care bagi bebeloi mateiul cu fata, picioare incrucisate sub el ("buddha like") sau pe langa el, in wrap ("olita like"/broscuta like lol ) - mie niciuna dintre variante nu m=-a suras, nu am incercat niciodata. dar sunt anatomice macar (insaaa... celelelate pb ale poz cu fata RAMAN - respectiv faptul ca bb nu se poate "refugia" cand stimulii devin suprasolicitanti etc)
2. fcc cu bb bagat cu fata (asta ar fi tb sa scriu miii de tot, pt ca e total neregulamentar big_smile n-0am recomandat eu, daaa? lol dar am folosit tongue de vreo 2 ori. e... groaznica lol cupilu sta neanatomic, cu presiune pe testicule si picioare balanganind. nu NE-A placut big_smile

asa ca ne-am dat pe SOLD (ca sa vada mai bine) sau SPATE (si mai bine, mie soldu, cum scriam mai sus, nu-mi place, imi lordo-scoliozeaza coloana mai tare decat e deja lol ).

cu spatele e poveste lunga. "scoala germana" de babywearing sustine ca tot ce e peste 5-6 kie tre purtat doar in spate. mie mi se pare aberant (si nu numai mie) sa impui limite de GREUTATE la asa ceva. totul tyine de mama si, ami ales, de copil asa cum unele vor purta nou nascut in spate (io never), altele copii care isi tin capul/stau in fund (io), ltele copii care vorbesc (diana de la sling.ro), iar altele niciodata. si toate sunt ok. depinde de voi smile

eu l-am pus prima ora pe cris pe la 1 an. ff tarziu adik. mi-a prut rau ca nu l-am pus mai repede. acum il port aproape exclusiv in spate afara, e fff comod, usor de legat, usor de purtat... si el ma simte, eu il simt... ne place. desi inceputul a fost destul de... nasol tongue dar dupa prima sapt eram ok smile

czuky, serios, NU ma astepta, ca nu vreau sa ii fur nataliei timp in brate la mami smile ms puss

s-a trezit si panarama mea, il salt in spate ( lol )si fugimm afara. pupam

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-04 13:18:40)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#418 2011-05-04 13:03:36

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

kata serios  nu te astept puss mersi mult de tot de raspunsuri...o plimbare placuta sa aveti...

gata comandat...sper sa ma si descurc dar nu pare nus ce greu..pana capatm experienta...si apropo de elastice la noi clar nu merge ca avem peste 8 kg lol

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-05-04 13:18:15)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.