homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu bebelusii la plimbare-27


#495 2011-05-13 16:59:48

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Cu bebelusii la plimbare

fetelor m-am indragostit de mei-taiul lui cocof

vreau sa stiu si eu de la cele care ati studiat mai bine problema : ce e mai rentabil si mai ok : mei-tai-ul sau wrapul? nu neaprat ca banii caci cred ca voi incerca sa mi le confectionez pe amandoua, vreau sa stiu care e mai ok, imi place mei-taiul si simt ca m-as descurca m-as usor cu elgatura lui decat wrapul, dar cum va fi cand va veni caldura, ????/ nu voi transpira eu si ii transmit si ei...astept pareri (aviz amatoarelor: blue, katami)

cocof ce material ai folosit si de unde l-ai luat? am gasit pe net cum se confectioneaza si pare relativ usor....

am gasit si de vanzare pe site-ul asta : http://www.meitaibebe.ro/magazin-online … l-mai-mic/ ...ce parere aveti e ok materialul?

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2011-05-13 17:10:27)


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#496 2011-05-13 17:24:18

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Cu bebelusii la plimbare

Czuky, nu merge nici la mine link-ul dar din aproape in aproape am ajuns la articol  tummenupp
Pucca, pe la 10 zile l-am scos si eu si totasa, era cam iarna  big_smile . Dar vezi ca trebuie sa-l scoti treptat, intai 10 min, a doua zi 20 min, a treia zi 30 si asa mai departe.
Adina eu azi am purtat pentru prima oara mei tai-ul afara si a durat destul de mult plimbarea : am fost la zurli a mea la gradi sa o iau, dupa am luat masa in oras ( am stat la masa si mancat cu cupilu' la pept  lol ) si dupa drum pe jos, bineanteles pana acasa. Bebe s-a simtit exact ca in wrap , adica a facut celeasi chestii: a admirat pomi, oameni , masini si mai stiu eu ce, a rontait margimile mei tai-ului care-i ajungeau la gura si in final a dormiiiiit mult si bine (cat am stat la masa , el a dormit in mei) . Eu , de asemenea m-am simtit ca si cu wrapul , adica excelent si nu am simtit la kilometrii facuti pe jos cele 9,3 kg pe care le poseda.  bis . In wrap ai mai multe posibilitati de pozitii in schimb si poti alapta (in mei nu prea vad cum, sau nu stiu eu...). Eu ma declat incantata de amandoua . Mie mi-a luat vre-o 4 ore sa-l fac si asta pentru a am mai gresit ceva, a trebuit sa descos, am facut tipare, etc. Dar al doilea sigur il temin in 2 ore. Materialele le-am luat de la Ikea sunt din bumbac si sunt super rezistente. Modele au destule si se pot face muuulte combinatii interesante. Eu cred ca mi-as face 20 daca ar fi dupa mintea mea  visslar
Hai ca-ti trimit mai bine un mail ca ma lungesc prea mult.


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#497 2011-05-13 18:25:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

cyuky, poyitia aia cracita e normala la bebei, asa stau ei, de aia esarfele sunt ERGONOMICE, pt ca respecta pozitia naturala, fiziologica a bebeilor (deci parerea mea: e totul in capul tau big_smile ceea ce e normal, e ceva nou. fata sta cum state si zilele trecute, dar acum "purici" tu mai mult pozitia ei, esti mai atenta smile ). (lucrez acum la un articol frumos - ah ce modesta is -  cu poze explicative, pe subiectul asta... cand va fi gata siteul, va dau link tongue )

adina: Dezavatanje mei tai faţă de wrap: permite doar 3 legături (faţă, spate, şold), vara este mai călduros (corpul este mai gros dec?t ţesătura wrapului) şi, cel mai important, nu permite extragerea/reinserarea copilului fără dezlegare. De asemenea, nu toate mei-taiurile pot fi utilizate de la naştere şi este posibil ca, pe măsură ce copilul creşte, lăţimea materialului dintre picioare să nu mai asigure o poziţie corect anatomică (această problemă poate fi parţial corectată prin legarea bretelelor sub genunchii copilului).

dezavantaje wrap fata de mt: se invata mai greu modul de legare, ai mai mult material de manevrat


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#498 2011-05-13 19:19:02

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Cu bebelusii la plimbare

La a doua fetita (tot fata o sa avem) o s aimi iau tot: wrap, mei... pe toate astea de carat o sa mi se cumpar. Mari probleme am mai avut cu Carol care nu a stat in carut pana la 1,2 ani.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#499 2011-05-13 19:19:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

flowerpot a scris:

La a doua fetita (tot fata o sa avem) .

va ne anunti ceva?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2011-05-13 19:35:50

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

flowerpot a scris:

La a doua fetita (tot fata o sa avem) .

va ne anunti ceva?

Da, ca negociez cu sotiorul pt 2013-2014. El vrea ACUM dar ii explica ca mai bine sa ne grabim incet lol. Si sa facem training pana atunci. O sa fie o fetita pe care o sa o cheme Zara (deocamadata) ca schimb numele cam nonstop.
Si sunt foarte hotarata sa imi cumpar tot ce trebuie pt carat in brate.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#501 2011-05-13 20:56:49

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/31327_dsc01348.jpg
este bine acuma asa cum sta?vreau doar sa ma asigur :)si una cu noi
kata e clar ca am multi pitici pe creier  dumbom  chicot

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-06-01 11:42:22)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#502 2011-05-13 22:43:54

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami multumesc pt informatii:ce comentarii am eu la ce ai zis tu:

- legat de dezavantaje : faptul ca sunt doar 3 moduri depurtare nu ma deranjeaza, oricum si la wrap clar nu ma apuc sa incerc o mie de leguturi....cu scosul nici asta nu ma deranjeaza adica nu vad un impediment ca va trebui dezlegat...in schimb ma gandesc la faza cu caldura si asta mi se pare cel mai nasol....ca o sa ma incind in el si eu si pitica....

cum ti se par cele de pe site-ul postat de mine mai sus? adica sunt ok, ca materiale, mie imi cionvine mult pretul....adevarul e ca fug de wrap si din cauza pretului...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#503 2011-05-14 10:14:26

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

cyuky, poyitia aia cracita e normala la bebei, asa stau ei, de aia esarfele sunt ERGONOMICE, pt ca respecta pozitia naturala, fiziologica a bebeilor (deci parerea mea: e totul in capul tau big_smile ceea ce e normal, e ceva nou. fata sta cum state si zilele trecute, dar acum "purici" tu mai mult pozitia ei, esti mai atenta smile ). (lucrez acum la un articol frumos - ah ce modesta is -  cu poze explicative, pe subiectul asta... cand va fi gata siteul, va dau link tongue )

adina: Dezavatanje mei tai faţă de wrap: permite doar 3 legături (faţă, spate, şold), vara este mai călduros (corpul este mai gros dec?t ţesătura wrapului) şi, cel mai important, nu permite extragerea/reinserarea copilului fără dezlegare. De asemenea, nu toate mei-taiurile pot fi utilizate de la naştere şi este posibil ca, pe măsură ce copilul creşte, lăţimea materialului dintre picioare să nu mai asigure o poziţie corect anatomică (această problemă poate fi parţial corectată prin legarea bretelelor sub genunchii copilului).

dezavantaje wrap fata de mt: se invata mai greu modul de legare, ai mai mult material de manevrat

neata mamici purtatoare  puss
KAta de acord cu tot ce ai scris , mai putin treaba cu caldura in timpul verii si iti spun de ce. MTul are 2 straturi de material peste spatele lui bebe, la fel ca la wrap dealtfel si mai are si "aerisirea" directa pe laterale  lol . As inclina ca cred ca e invers...dar cred ca depinde mult si de ce material folosesti  wink . Ce pot sa spun cu muuulta siguranta imi plac ambele la nebunie !!!!!!

Ultima oara a fost editat de cocof (2011-05-14 10:14:43)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#504 2011-05-14 10:54:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Cu bebelusii la plimbare

cocof, te pup dulce cand imi zici asta, de chestia asta cu caldura imi e cel mai frica

ce zici de site-ul de mai sus, dupa experienta ta (ca deja ai experienta) ti se par ok????


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#505 2011-05-14 11:28:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

coco, mai vb la vara, prin iul-aug big_smile
(- la wrap vara NU ai 2 straturi de material, ai 0-1, unde 0=strap carry;
- "aerisire laterala" obtii f bine folosind, de ex, fcc, in care cobori crucile doar sub fundul lui bebe, iar pe spate tii o mana - ceea ce suna "incomod", dar nu e, eu de cele mai multe ori tin mainile pe el oricum, indiferent de legatura - ori la mt, mort copt, ai material pana la gatul/axilele lui)

adina:
- dupa tot ce ai scris mai sus, dar si din faptul ca ai intampinat pb la legat slingul (care se leaga mai usor decat wrapul tesut), eu ti-as recomanda mt si nu wrap... mai degraba un mt pe care sa nu-l folosesti uneori (respectiv, cand e prea cald), decat un wrap care sa stea degeaba smile
- pt mine si ajitatu' meu mic asta cu dezlegarea A FOST o mare pb, adica am trecut prin faza in care m-s fi lasat de purtat daca ar fi tb sa dezleg mereu big_smile dar de aia exista esarfe diferite... ca si noi sutnem diferiti
- despre producatorul asta nu am niciun review, nush pe nimeni care sa fi luat de la tanti asta, dar arata bine, nu vad sa aiba vreo pb (iar pretul e real, nu exagerat de  mic, pt ca materialele pt mt, spre deosebire de cele pt wrap ( grater ) nu sunt deloc scumpe smile ). eu mi-as lua de la ea, pare de incredere

czuky applause e f bine acum!!

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-14 11:29:50)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#506 2011-05-14 11:42:51

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Cu bebelusii la plimbare

lol  hai ca m-ai omorat cu prescurtarile ( ffc de ex  big_smile , zi mai pe intelesul neprofesionistelor ). Pai si la MT pot indoi materialul la mijlocul meu sau sa-l las mai jos astfel incat lui bebe sa-i ajunga doar pana peste fundic. Dar, vorba ta, proba de foc e la vara !!!!!!! Poate arati si tu modurile alea de alega 0,1 straturi , ca vreau si euuuu sa stiu asa ceva  buga  buga  buga  buga - sunt convinsa ca imi vor fi de super folos la vara .


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#507 2011-05-14 11:47:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

fcc= front cross carry, aia poppable, credeam ca stii, scuze buga
0 straturi = strap carry, iarasi parca am mai vb noi 2 de ea (si cred ca merge si un front strap carry, nu vad dc nu)
1 strat= kangaroo carry (se leaga fix ca mt, dar e cu un singur strat, pt fata)=rebozo hip carry (pt sold - desi merge frumos si hip cross carry, in varianta ca la.. FCC lol )=rucksack carry pt spate

da, asa-i, poti indoi materialul in talie, ai dreptate dumbom

cat despre ARATAT... abia astept sa am CU CE, n-o sa mai scapati de mutra mea lol

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-14 11:54:11)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#508 2011-05-14 11:53:01

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Cu bebelusii la plimbare

Bai, neuronul mei functioneaza mai greu si mai este incarcat si cu diverse  lol , denumirile nu le stiu pe dinafara , la mine functioneaza cu poze  lol . Aia de purtat pe spate sigur am vazut-o si mi-a placut mult , restul , hardul meu da error. Ma duc sa reimprospatez "vastele" cunostinte.  big_smile Mersic mult !!!


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#509 2011-05-14 11:54:34

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

vezi ca am editat mai sus cum e cu pozele lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#510 2011-05-14 11:56:07

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

fetelor..eu din instructieunle care leam primit nu intele nimica..unde pot sa ma uit la filme sau ceva  pt celalte feluri de infasurare?

Kata..abia astept sa iti vizionez siteul chicot


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#511 2011-05-14 12:00:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

czuky, eu ma impac bine cu wrapyourbaby.com, are instructiuni foto, la unele leg si videa... vezi ce iti place, iei denumirea si cauti video pe youtube, ca sunt zeci

ms, siteul meu e aproape gata, acu mai puchitez niste poze cu "asa nu" in marsupii... si voi mai avea muuuulte poze (cu "asa da" chicot ) cand va da Dumnezeu sa-mi vina materialele. ca info scrisa e aproape gata.

LE: tu ai doar instructiuni video, nu?

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-14 12:02:48)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#512 2011-05-14 15:21:34

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Cu bebelusii la plimbare

Cocof esti o adevarata! Vreau si eu sa stiu sa fac asa ceva...


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#513 2011-05-15 00:04:33

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Cu bebelusii la plimbare

Ce tare,cocof!Eu habarn n-am de chestiile astea,dar asa mi-ar placea si mie unul,desi de cateva zile lui Serban a inceput sa-i placa in carut,ca ma rupsese de spate si nu numai...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.