homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu bebelusii la plimbare-33


#609 2011-06-03 16:54:32

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami a scris:

czuky applause

daca era la bulanu gol, e normal sa aiba urme. si noi avem, cand stam pe ceva...sifonat big_smile

dumbom  dumbom chiar ca,da era bulanu gol chicot


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 



#610 2011-06-03 18:09:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

poi hai, io va vanez, sa va vaz big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#611 2011-06-05 20:26:31

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cu bebelusii la plimbare

salutare !!

imi veni coletul. marfa e ok, utilizatorul e varza sad
nu pot sa pun bebe in sling grater din filmuletele de pe net parea simplu tare... mi-ar trebui o papusa sa exersez. fata nu prea are rabdare sa incerc mai mult...
acum zic sa astept pana isi tine capusorul bine ca va fi mai simplu. dar parca vad ca le vand.. sunt un antitalent grater

Offline

 

#612 2011-06-05 22:02:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

adina, iti rasp pe larg maine smile m-ai facut sa zambesc smile maine o luam de la zero cu fiecare pb in parte si se rezolva toate, promit io solemn smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#613 2011-06-05 23:12:17

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cu bebelusii la plimbare

sarumana, kata. dar nici nu stiu sa-ti explic bine ce nu pot. o pun pe fata la orizontala cu capul spre inele. si sta inghesuita parca, cu barbia in piept. largesc slingul, parca e prea larg.
am incercat la verticala dar nici asa nu-mi iese. trebuie sa gasesc instructiuni intr-o limba pe care o cunosc sa imi explice in detaliu, ca tie iti mananc zilele big_smile
cu wrapul nici nu am incercat. trebuie sa il tai ca a insistat omul ca-mi vor trebui 5 m de material !!! mi-am luat 4,6 si e imens. daca as reusi sa o asez in el confortabil cred ca ar sta ca tare-i mai place in brate.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2011-06-06 08:26:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

adina, nu-mi mananci nicio zi, ca le am gata scrise, dau copy paste (numa ca fara poze deocamdata, asa ca ma bazez pe imaginatia ta).

poi ai inceput cu ce era mai greu lol pozitia aia, desi pare simpla, e ff pretentioasa... e greu sa iasa ca lumea. sfatul meu ar fi sa o tii la verticala, poztia asta e cea mai benefica, atat pt soldurile ei, cat si pt colici (elimina gazele mai usor), da ii va p[lacea si ei mai mult, pt ca vede mai bine in jur.
dca ai in jur carcotasi prea multi ("de ce tii opil asa mic ka verticala, ii nenorocesti sptele" big_smile), cum am avut io, si n=ai chef de expicatii/certuri, poti sa o tii orizontal cu capul orientt invers inelelor. da, stiu, pare mai aiurea, dar se obtine mai usor. io oriucum ti le reproduc mai jos pe toate.

ref la wrap: eu NU m-as grabi sa-l tai, s-ar putea sa-ti fie numai bun (si eu tot 4,6 am si nu l-as schimba pt altul hjarta ). si nici n-as icerca in e pozitii inclinate, ca te lasi de meserie lol (eu cred ca astea sunt doar pt bebe 2 in carriere lol la bb 1, fiind total incepatoare in ale wrapuitului, mi se par imposibile. mie cel putin nu mi-au iesit la vremea respectiva... si ncii n-am insistat, am bagat direct verticala. in wrap recomand sa incepi cu asta: http://wrapyourbaby.com/frontwrapcrosscarry.htm pt ca e o legatura care ofera sustinere ff buna, chiar la o legare mai putin perfecta smile

SLING:

MONTARE (asta e varianta care mi s-a parut optima mie):
1.    Poziţionează slingul pe un umăr, cu inelele imediat sub articulaţia umărului ( sus de tot, mai sus decat vrei sa ajunga la final ).
2.    Adu coada din spate ?n faţă şi trece-o de jos ?n sus, prin ambele inele (ai grijă ca materialul să nu se răsucească pe spate, iar prin inele să fie trecut c?t mai uniform).
3.    Trece coada ?n jos, peste primul inel şi pe sub al doilea.
4.    Str?nge materialul prin inele pe bucăţi, trăg?nd spre exterior, tension?nd c?t mai uniform posibil. (pentru a tensiona c?t mai bine, str?nge slingul gol p?nă ?l simţi fix. Apoi dă-i drumul, tot uniform, c?t să ai loc să introduci copilul, dar fără a lărgi excesiv buzunarul, deoarece devine mai greu de ajustat ulterior).
5.    Dacă inelele au alunecat ?n jos, poziţionează-le ?napoi sub articulaţia umărului (poţi să le ridici chiar mai sus, aproape pe umă r, pentru că oricum vor aluneca ?n timpul procesului de legare şi ideal este să fie situate imediat sub claviculă, nu mai jos).
6.    Adu surplusul de material din spate ?n faţă, l?ngă inele.

VERTICAL

1.    Montează slingul conform instrucţiunilor
2.    Ia copilul ?n braţe, pe umărul opus celui cu inelele şi lasă-l să alunece ?n sling, p?nă c?nd tot materialul se află sub şezutul şi genunchii copilului.
3.    Susţin?nd complet greutatea copilului ?n m?nă, adu excesul de material din spate ?n faţă, l?ngă inele.
4.    Ridică pe spatele copilului doar at?t material c?t este nevoie pentru a susţine spatele (p?nă la axile pentru un copil care ?şi susţine capul şi p?nă la ceafă pentru unul care are nevoie de susţinerea capului). Lasă surplusul sub genunchi şi şezut.
5.    Str?nge slingul, trăg?nd excesul de material prin inele, pe bucăţi, spre exterior (susţine ?n continuare copilul, p?nă termini de ajustat. [b] Dacă nu tragi materialul pe bucăţi, ci tragi de toată coada odată, inelele vor aluneca ?n jos şi nu vei mai putea ajusta poziţia [b]).
6.    Verifică şi aranjează:
- poziţia picioruşelor şi a şezutului copilului să fie corectă, ?n M;
- picioarele să fie la acelaşţi nivel;
- materialul să fie desfăşurat de la genunchi la ceafă/axile, cu surplusul sub genunchi şi şezut;
- pe spatele copilului, materialul să fie tensionat uniform, să nu se creeze puncte de presiune asupra coloanei lui;
- inelele să nu fie cobor?te spre s?ni, ci să fie mereu sus, sub claviculă;
- pe spatele tău, materialul să fie c?t mai desfăşurat, pentru o mai bună distribuţie a greutăţii.

POZ INCLINATE se povestsc destul de greu fara poze (adica spun "pui slingu, bagi cupilu, conteaza insa mult CUM). eu rcomand inclinat cu capul invers inelelor (dar DOAR pt casa, nu pt plimbari, ca e mai dificila pt tine, copilul fiind mai departat de centrul tau de greutate).
secrete:
- copilul NU trebuie introdus paralel cu marginile slingului (ca intr-0o poza pusa de emylia pe pag trecute): nu e de gluma, asa ceva favorizeaza asfixia posturala, obligandcapul sa stea in piept. au murit copii asa!! iei copilul pe o mana si-l bagi in sling OBLIC fata de margini, introducand intai fundul, apoi aranjezi piciorusele (buddha/broscuta), apoi spatele, dgartul, capul, care vor urma linia mainii tale, capul ramanand sprinjinit DOAR DE MARGINEA EXTERIOARA A SLINGULUI (deci NU bagat in buzunar, ca spatele).
- ca sa scapi de pb ta, respectiv cea cu "prea arg/prea strans", invata sa controlezi larginea pe bucati si nu per total (la pozitiile oblice, pt o tensionare corecta, va tb sa ai materialul mai larg, respectiv mai stramt, in functie de corpul copilului. asta reussti daca tensionezi materilaul prin inele pe BUCATI MICUTE, NU tragand de tot codalaul odata. reglezi fiiin, in asa fe incat sa fie mai strans pe picioare, mai arg pe fund, mai stran pe spatic, uniform, curbat, sustinand capul... te joci cat vrei pana reusesti sa aranjezi slingul uniform peste ea).

caut o poza cu inclinat corect si revin. sper ca nu te-am capiat eu lol e greu sa explici in cuvinte ce ai vedea intr-o privire intr-o poza sad

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/10538_imag030.jpg

gata... poza perfecta, sursa sling.ro. eh, mie niciodata nu mi-a iesit inclinatu' asa bine ca lu tanti din poza asta. nu stiu daca va dati seama de diferenta fata de oza emyliei. acolo bb statea cu copul paralel cu slingul si barbia incovoiata in piept. aici, slingul e tensionat perfet, fara nicio cuta, perfect... iar copilul e bagat oblic, astfel incat capul lui nu pica undeva sub inele, ci se sprijina doar de marginea exterioara, bine tensionata, a slingului.
poza ar fi fost "mai perfecta" daca sigul ar fi fost dungat... s-ar fi vazut clar ca dungile NU urmeaza linia corpului lui bebe

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-06 08:41:33)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#615 2011-06-06 08:40:24

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Cu bebelusii la plimbare

Mi-am pus wrap-ul la vanzare grater desi vroiam sa-l pastrez pentru bb2 a fost conditie pusa ca sa-mi cumpar unul tesut  sad . Mi-ar fi placut sa-l pastrez, mi se pare mult mai usor de utilizat cu un bebe mic-mic.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#616 2011-06-06 10:07:42

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

mirik a scris:

Mi-am pus wrap-ul la vanzare grater desi vroiam sa-l pastrez pentru bb2 a fost conditie pusa ca sa-mi cumpar unul tesut  sad . Mi-ar fi placut sa-l pastrez, mi se pare mult mai usor de utilizat cu un bebe mic-mic.

miri lasa ca iei altu la bebe 2 chicot


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#617 2011-06-06 10:50:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

czuky, tu nu ai o datorie pe aici? tongue big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#618 2011-06-06 12:03:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cu bebelusii la plimbare

cu gandul asta am intrat si eu big_smile

Offline

 

#619 2011-06-06 12:10:08

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

vroiam sa fac o poza mai faina  si nu am a[pucat..iar azidimineata am incercat sa o pun pe spate sa merg cu ea in sat si nu am reusit...vroiam altfel de legatura si asa mam incurcat ca mam enrvat si am puso in fazta si gata...dar na pana la urma repetitia e mama invataturii chicot

aici e poza..mentionez ca eram pregatite de curatenia prin casa..deaia arat in halu ala chicot ***********

si mia ramas o coadaaaaaa..de toata am infasurato in juru taliei

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-06-09 14:25:55)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#620 2011-06-06 12:12:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

sunteti super bine, bv applause oricat ma chinui, nu-i gasesc hibe rotfl2 esti un talent tummenupp

ce metoda de pus in spate folosesti? smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#621 2011-06-06 12:25:32

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

vai kata rodnar multumesc

eu nus stiu cum sa iti explic, dar ca si tipa din filmulet (aruncarea luis mos craciun)mi se pare mai safe desi pare mai complicat

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-06-06 15:55:48)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#622 2011-06-06 12:30:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

daaa... "aruncarea lui mos craciun" se cheama asta lol pt un bebe are nu sta in fund si eu cred ca as prefra-o. pt unul mai mare, sunt altele 2 care-mi plac mai mult

in scimb legatura asta numai rucksack/tibetan nu mai e... e back cross carry cu bretele de rucsack....

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-06 12:34:17)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#623 2011-06-06 12:40:17

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

eu nu am facut legtura asta,si nici mie nu mi se pare rucksack,dar asa la rpezeala ca se vezi cum o pun pe spate chicot

care sunt alea doua ca eu stiu doar inca una chicot

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-06-06 12:42:43)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#624 2011-06-06 13:00:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

http://wrapyourbaby.com/babyonback.htm eu folosesc 1 si 3... 1 acasa, de pe canapea, 3 afara, prinzand bebeul direct din "zbor", adica de la joaca


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#625 2011-06-06 15:23:56

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Cu bebelusii la plimbare

Kata spune-mi si mie care e legatura cu 2 straturi la wrap?
Am lasat putin deoparte wrapul pt ca ii cald pe la noi si mi se pare ca imi fierb copilul cu 3 straturi de material pe el plus haine (sau il las numa in scutec lol )


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#626 2011-06-06 15:48:25

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebelusii la plimbare

czuky  applause

Eu nu am curajul sa incerc singura sa-l pun pe spate.  hmm  La cat de zurliu este si ce repede se misca, mi-e ca-l scap...   cesafac


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#627 2011-06-06 15:48:56

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

nu sunt kata dar poate te ajuta   un singur strat   


doua straturi    la asta daca isi tine bine capul poti sa ii scoti mainiile. afara



blue mersii..si a mea e incontinuu miscare dar am reusit ca o strang pe spate si daca ma misc relativ rpd sta..daca patesc ca si azi dimi cand nu mai avea rabdare ..atunci nu mai sta

kata se poate si de pe legaturi de spate sa scoatem bebei si sai baga inapoi fara sa refacem toata legatura?

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-06-06 15:59:56)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.