homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu bebelusii la plimbare-48


#894 2011-08-07 09:57:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

adina rotfl rotfl si eu am patit chestii dintr-astea big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#895 2011-08-07 11:20:30

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebelusii la plimbare

Si eu rotfl Mi-a zis asa si un antrenor de tenis, s-a oprit din joc doar pt ca-si facea griji pt David lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#896 2011-08-08 07:39:00

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

alaltaieri am vazut parinti ce COBORAU de pe munte cu copilul in brate neutral Pe langa faptul ca mi se pare incomod, ma gandesc...nu e periculos. Adica daca Doamne fereste te impiedici, nu cazi cu tot cu ala mic? sau nu-l scapi? Sau... :s Dupa ceva vreme am vazut un tatic cu bebe in marsupiu. Al meu: "Macar nu-l tine in brate" Eu: "Da dar ii face praf soldurile si coloana" lol
Clar stiu prea multe despre copii pentru o persoana care nu e nici macar insarcinata lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#897 2011-08-08 09:50:10

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

Emilya a scris:

alaltaieri am vazut parinti ce COBORAU de pe munte cu copilul in brate neutral Pe langa faptul ca mi se pare incomod, ma gandesc...nu e periculos. Adica daca Doamne fereste te impiedici, nu cazi cu tot cu ala mic? sau nu-l scapi? Sau... :s Dupa ceva vreme am vazut un tatic cu bebe in marsupiu. Al meu: "Macar nu-l tine in brate" Eu: "Da dar ii face praf soldurile si coloana" lol
Clar stiu prea multe despre copii pentru o persoana care nu e nici macar insarcinata lol

felicitari pentru tine,,,,eu multe am aflat despre sugari dupa ce am nascut,ca nu m-am interesat dumbom

stii cum e,macar pe ala il tinea in brate as zice eu decat in marsupiu care nu e potrivit pentru el.smile e clar ca a obosit parintele smile dar copilul se simtea mai bine ca cel din marsupiu smile

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-08-08 09:50:54)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#898 2011-08-08 12:35:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

czuky a scris:

felicitari pentru tine,,,,eu multe am aflat despre sugari dupa ce am nascut,ca nu m-am interesat dumbom

stii cum e,macar pe ala il tinea in brate as zice eu decat in marsupiu care nu e potrivit pentru el.smile e clar ca a obosit parintele smile dar copilul se simtea mai bine ca cel din marsupiu smile

subscriu la ambele chestiuni smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#899 2011-08-08 14:11:37

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

da e mai potrivit tinutul in brate decat marsupiile dar in cazul respectiv cred ca nu era potrivit nicunul.
Kata n-ati mai plecat la munte?Sau retin eu gresit sinici n-aveati de gand?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#900 2011-08-08 17:54:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

da, trebuia, dar au intervenit diverse... sper sa ajungem dupa 20 smile

poi em, si cum vrei sa cari un bb la munte? ca dpdv al echilibrului TAU, orice scula purtatoare ofera exct acelasi risc...

eu am vesti proaste. furnizorii de fire ne cer mai mult decat ne ceruse initial tesatoria grater(deci triplu fata de cat am io, nu dublu). cei de la tesatorie, insa, sunt f draguti si au zis ca nu renunta, cauta alt furnizor. pb e ca iarasi ma intind pe termene nedefinite grater asa m-am saturat sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#901 2011-08-08 21:14:40

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Cu bebelusii la plimbare

em, lasa, nu-i nimic ca stii asa de multe smile si eu la fel eram si sper ca imi va prinde bine wink
kata sad ce rau imi pare!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#902 2011-08-08 21:20:56

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

cu un portbebe dar in spate nici nu stiu. Ma gandesc logic la urmatoarea situatie: tu mergi si te impiedici/nu calci unde trebuie/te dezechilibrezi. Daca se intampla si cazi primul reflex e sa pui mainile inainte iar daca mainile sunt ocupate de bebe...ori dai drumul la bebe=not good ori cazi peste el=not good ori il scapi=not good etc. Nici nu stiu daca exista vreo solutie dar logic ma gandesc ca il protejezi mai bine daca e "atasat" de tine decat daca il tii in brate, in plus si mainile au rolul lor la mers...corectati-ma pls daca zic tampenii


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#903 2011-08-08 21:43:10

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Cu bebelusii la plimbare

Kata, deci tot mai bine era pa vremea bunicii cand femeile teseau la canepa. sad (mama ei de tara si de oameni neseriosi). Scuzatz'! sad

Apropo de cazaturi cu bebelinii atasati de mama. Eram la padure cu Tudi in manduca si cum merg eu asa ca o cascata, la un moment dat ma impiedic de un lujer din ala de mure si BANG! de pamant. Daaaar, in cadere, am avut inspiratia sa ma intorc cumva pe spate si Tudi a cazut pe mine ca pe o pernita. smile Recunosc, m-au trecut toate transpiratiile dupa...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#904 2011-08-08 23:29:54

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cu bebelusii la plimbare

Emilia, eu zic ca ai dreptate. E logic si dupa parerea mea.

Lucky, ai reactii bune wink

Offline

 

#905 2011-08-09 09:20:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

lucky, nu-i vb de neseriozitate aici cred, ci, mai degraba, de neinformare (adica s-a repezit sa-mi faca o oferta pe care nu o poate onora acu din cauza tertilor. sper sa gasim nite terti mai simpatici)

emilya, nu vorbesti prostii, zici f bine. insa eu, ca "muntzomama", iti zic ca is 2 pb la purtatul in spate pe munte:
1. ai mai putin contact (vizual si nu numai) cu bebe. ori, mai ales daca e un bb mic, a-l VEDEA continuu, a fi la san la cerere etc sunt esentiale intr-un mediu nou si, poate, perceput drept ostil (exemplu: cris in ceahlau, asta iarna - 11 luni. abioa mancase pe asina, abia dormise pe masina. afara viscol ingrozitor si temp fff scazute. eh... cupiloi s-a mufat la tzatzex si a introdus somn tt drumul. e clar, pt el a fost apararea impotriva mediului agresiv. in spate era poate ok, dar nu destul. si mi-ar fi fost si mie mai greu sa-i protejez, de ex, fata de acele de gheata din aer)
2. daca mergi ami multe zile la inaltime (adica nu hop la sinaia, de acoo hai o plimbare de jum de h in adidasi pe munte cu bebe), e f posibil sa ai nevoie de un RUCSAC. ca tati nu va putea cara pt 3. si rucascul ala nu mai incape pe spate daca tu ai copilul pe fata (aici incli steagul in fata rucsacuilor speciali pt bebei, are au si un spatiu rezonabil de depozotare).
teoretic da, sa urci muntee cu bb in fata e FOARTE obositor pt purtator. dar nici acum, la 1 an jum si vara, nu-s sigura ca-l voi putea due pe cris in spate....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#906 2011-08-09 10:25:23

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

sunt de cord cu tine kata, persoanele de care spuneam eu ii purtau in brate pur si simplu, fara wrap fara nimic, pe un traseu cu coborare prin padure plina de radacini, cu un unghi destul de inclinat. Nici nu vreau sa ma gandesc intr-un caz ca cel a lui lucky ce s-a fi intamplat cesafac


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#907 2011-08-09 11:56:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

da, asa-i, la munte e, de altfel, o regula de baza sa ai maiile libere (cu sau fara bebe cu tine valabila chestia, eu am un prieten care era s-o mierleasca prosteste in rarau pt ca, la coborarea de pe pietrele doamnei, i-a fost lene sa bage ap foto in rucsac si il tinea in mana. a aluneca pe un grohotis de 2 lei, nik "extraordinar", traseul de pana atunci fusese muuult mai peiculos, aici era aproape de cabana si sosea.... si, din reflezul de a proteja aparatul - care era si scump si de imprumut - s-a ales cu o taietura la cativa mm de jugulara......)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#908 2011-08-09 13:00:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

wai yikes
Am gasit si un link interesant http://ecomami.files.wordpress.com/2011 … nduca1.pdf


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#909 2011-08-09 13:47:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

em, in mare e ok artiolul, dar io am impresia ca e o reclama ascunsa (bine) la marupiile ergonomice. cu care, Doamne fereste, a nu se intelege ca am ceva, dar linkul spune multe prostii despre wrapuri. asadar, neadevaruri:
- NU este deloc greu sa porti in wrap un copil peste 1 an, din contra
- wrapul este FOARTE util atunci cand bebe vrea sus/jos/sus... spre deosebire de orice marsupiu, exsta legaturi din care poti scoate bb fara absolut nicio dezlegare/maturare pe js prin parc etc
- pt wrapurile elastice, toleranta practica a greutatii e muuult sub 10-11 kile alea declarate (undeva pe la 7)
- nou nascutii si copiii care nu-si sustin capul pot fi plasati in aproape orice legatura de wrap, nu doar "Cateva" (asta nu ca vreo mamica proaspata are chef de testt 100 de legaturi, dar teoretic poti sa-l pui cam oricum)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#910 2011-08-09 15:26:15

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

e bine de stiut smile am zis  sa va arat si voua ca sigur va pricepeti mai bine smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#911 2011-08-09 17:24:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

e interesant oricum, eu una, de ex, habar n-aveam ca marsupi plus se poate pune in spate doar cu ajutor.. inca nu-s prea lamurita de ce... mi se pare nasol tare si nu vad de ce n-ar avea posibilit sa-l pui fara ajutor...)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#912 2011-08-14 08:38:46

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Cu bebelusii la plimbare

Neata, m-am trezit cu un singur gand ...sa ma interesez mai mult de wrapuri. Am citit cate ceva, interesanta pagina ta Kata, dar nu stiu cum sa procedez. 
Carutul la noi este extrem de util pt mers afara/ dormit afara pana la stat in el in casa. Nu as renunta la el pt nimic, dar ma gandesc in perspectiva pt la iarna. Ma gandesc ca ii va fii mai cald langa mine in wrap si pt iesiri scurte pe nameti ar fi mai practic. Acum eu nu sunt prea convinsa ca o voi putea care pe fata prea mult timp in el; are deja cam 8 Kg...stiu ca el tine si pana la 50, dar si eu am o groaza de probleme cu coloana sau daca fata mea , care nu sta locului 2 min, va accepta s-o manvrez atat pana s-o leg in el. De aceea, pana sa dau cam 2 mil pe unul profi as face o incercare cu niste material. Am vazut pe la inceputul topicului ca mai sunt mamici care au achizitionat material din obor...imi dati si mie, pls, mai multe detalii : ce fel de material ? (dimensiunile le cunosc...calitatea insa nu), cum s-a comportat ? la ce greutati le-ati expus? cat timp mediu il folositi?

Adica nu-s zgarcita, dau 2 milioane pt copilul meu, dar daca nu sta nu va d rostul. Si nici orice carpa de 7 m nu vreau sa iau fara sa am siguranta ca tine si ca e fata in safe in el.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.