homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu bebelusii la plimbare-87


#1635 2012-03-13 16:36:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

da,e mei tai (nu wrap tai, nu-i facut din wrap tesut si are bretele matlasate). io una nu l-as recomanda la nou nascuti, dar de ergonomic e ergonomic smile

apropo... voi ce ati face? ca io chiar nush. situatia e urm: in parcul unde ies zilnic la pranz cu cris, vad, tot zilnic, un tatic cu un bb de vreo 3 luni la plimbare. Bebe e purtat cu fata in ext intr-un baby bjorn (neergonomic, dar scump... adica parintii, neinformati fiind, probabil cred ca au luat "the best" pt bb sad ). atarna nasol, saracul sad si tati merge repedeee... il si zguduie. acu... de vreo 3 ori am scos flyerul din geanta sa i-l dau... si tot de atatea ori l-am bagat la loc. Mi-e ca:
1. sa nu creada ca vreau doar sa-mi fac mie reclama
2 (cel mai important) sa nu citeasca, sa creada, sa se sperie, dar... sa se opreasca aici... si a doua zi sa-l vad p bb nu intr-un wrap sau intr-un marsupiu ergonomic, ci... urland in carut sad chestie care mie imi suna mai rau decat purtatul neergonomic.

l-as aborda doar sa-i tin predica, fara sa mentionez nik de ale mele, dar... nu are o mutra f comunicativa, nush cat l-as putea retine/convinge verbal, in parc... nu pare un tip prea deschis/abordabil.

daca nu l-as vedea p bb ala ZILNIC carat asa cate o ora minim, as trece peste, nu e nici primul, nici ultimul copilut purtat gresit pe langa care trec. dar e... zilnic grater mi-e sa nu-l afecteze....

voi cum ati proceda? ms


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1636 2012-03-13 16:56:08

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Cu bebelusii la plimbare

eu una as incerca sa*l abordez, si sa icnerc sa*i explic ca nu e ok pt copil, si vazand cum reactioaneza ii dau sau nu flayerul....
eventual ii arati cum il porti tu pe cris....

incearca, te descurci tu, esti fata isteata, ....sa ne zici daca i*ai zis si cum a reactionat


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1637 2012-03-13 17:04:12

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Cu bebelusii la plimbare

eu  nu i-as da flyerul .. dar as incerca sa-l abordez si sa-i explic ... tu esti mai comunicativa.. la mine daca ar veni cineva si mi-ar face reclama , asa tam nesam la ceva ce eu nu am habar, l-as privi cu reticenta

aceiasi situatie o vad si eu zilnic la o mamica ... ma intanlesc mereu cu ea, ne intersesctam si bebe la fel atarna.. dar nu stiu cum as putea sa intru in vb cu ea si sa-i explic ... am vz ca se uita dupa mine cu wrap-ul

v-am zis ca am creat isterie in piata?  lol  ... se uita lumea la mine si striga care mai de care " i-a uite ce frumos il tine !" "uite unde sta bebe!"    hjarta

Ultima oara a fost editat de cmin (2012-03-13 17:04:56)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1638 2012-03-13 17:47:37

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami, eu zic sa il abordezi si daca e receptiv, ajuta-l sa se documenteze. daca nu se complica cu wrap, sa-si ia o manduca, ceva...

si eu am avut cateva tentative de a "agata" mamici cu marsupii dar am abandonat in ultimul moment (era nu intr-o zi care atarna atat de rau, cu coloana pe spate si i se balanganea capul intr-o parte atat de rau. mi s-a facut asa mila..)
as vrea sa le explic frumos ca nu e bine cu marsupiu, si sa se documenteze un pic pt sanatatea copiilor lor. dar unele numai cand ma vad cu wrapul se uita asa cu o greata la mine de parca eu sunt aia cu probleme lol

Offline

 

#1639 2012-03-13 17:48:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

cmin a scris:

eu  nu i-as da flyerul .. dar as incerca sa-l abordez si sa-i explic ... tu esti mai comunicativa.. la mine daca ar veni cineva si mi-ar face reclama , asa tam nesam la ceva ce eu nu am habar, l-as privi cu reticenta

aia-i sad iar eu nu, nu-s foarte comunicativa cu strainii si nici nu prea imi place sa "trag de maneca" oamenii strainii sa le zic ca fac prostii....

v-am zis ca am creat isterie in piata?  lol  ... se uita lumea la mine si striga care mai de care " i-a uite ce frumos il tine !" "uite unde sta bebe!"    hjarta

hjarta hjarta obsnuieste-te cu asta smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1640 2012-03-13 19:00:15

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Cu bebelusii la plimbare

kata, eu zic sa nu ii spui direct, incearca sa intri in discutie cu el despre altceva si apoi sa duci vorba despre cum se poarta un bebe. Sunt foarte rar oameni care sunt deschisi la atentionari din partea unui strain. Si in primul rand observa daca ii o persoana care merita sa iti asculte sfatul daca nu las-o balta... o sa iti raspunda cu fiecare isi creste copilul cum vrea cine esti tu sa imi dai sfaturi

Offline

 

#1641 2012-03-13 19:13:05

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebelusii la plimbare

katami, imi dai voie sa scot la imprimanta pagina ta cu esarfe vs marsupii? Si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine, sunt vreo 3 mamici care defileaza cu oribilitatile alea si as vrea sa le dau paginile sa citeasca... Eventual, as trece linkul de la magazinul tau, cel al Dianei si cel de la hiphip, ca sa caute si online.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1642 2012-03-13 19:14:24

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Cu bebelusii la plimbare

Kata, gaseste un subiect comun de discutie si incet incet ajungi sa discuti si despre purtat bebelinul.

P.S.azi, intr-un magazin, am convins o bunica sa nu cumpere un maruspiu wink


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1643 2012-03-13 19:21:33

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cu bebelusii la plimbare

stiti de ce se uita majoritatea cu greata cand te vad cu wrap-ul ? Ca au impresia ca nu ai avut bani de un marsupiu si ai agatat copilu intr-o carpa oarecare ... nu generalizez dar mie asta m-a zis o mamica la un moment dat "Ce draga, cum sa port copilul intr-o carpa de aia, ce, macar bani de un marsupu sa avem" box


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1644 2012-03-13 19:55:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cu bebelusii la plimbare

da, si pe mine m-a intrebat cineva odata: "si... sta bine asa... in improvizatia asta?"

Offline

 

#1645 2012-03-13 20:36:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

blueeyes a scris:

katami, imi dai voie sa scot la imprimanta pagina ta cu esarfe vs marsupii? Si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine, sunt vreo 3 mamici care defileaza cu oribilitatile alea si as vrea sa le dau paginile sa citeasca... Eventual, as trece linkul de la magazinul tau, cel al Dianei si cel de la hiphip, ca sa caute si online.

normal ca da puss

io nu ma vad discutand cai verzi pe pereti cu nenea, parca alearga, nu se plimba... deci ori ii dau ceva scris si treaba lui, sa citeasca daca vrea, ori... nu. probabil ca va fi nu sad

pe mine ma intreaba lumea mai finut: "e special sau.... improvizat"? si io le raspund adevarul:" e special, adica e tesatura cu proprietati speciale, dar, in lipsa de, se poate improviza" smile

(azi cand ne urcam in tramvai a venit o bab sa-l intrebe pe cris daca va merge asa pana la facultate lol da' io, bleaga, am inteles ca ma intreaba pe mine daca ma duc la facultate si am zis doar "nu".... dup-aia am rumegat ce-a vrut sa zica, am ratat satisfactia unei replici acide pe ziua de azi lol

multumesc de idei, fetelor puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1646 2012-03-14 16:18:31

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Cu bebelusii la plimbare

Buna mamici purtatoare puss

Noi toata iarna am iesit afara infasurati in wrap, erau troiene si Sebi oricum nu ar fi putut sa mearga prin nametii imensi de zapada care au fost,....
buuun acum daca e ceva mai ok vremea mai iesim si la picioruse si pe noi lumea de prin Pacurari- Canta ne cunosc ca pe caii breji lol ca ne vad in fiecare zi,...
ma refer la vanzatoarele de paine sau ziare de la chioscuri, de la gogoserii sau de prin alte magazine unde mai intram ... lume cu care am mai interactionat prin parcuri,
in fine in proportie de 80% toti au parut mirati ca Sebi merge lol , ei credeau ca esarfa este ceva medical ca il purtam pt ca nu poate merge, un copilut la un an jum,... am ramas yikes  yikes  yikes au fost prea multe pareri de acest gen si m-am intristat groaznic, ...

Bre Cata da' ce-i mai freaca pe toti grija?! lol  puss

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2012-03-14 16:19:54)


hjarta M&M=S

Offline

 

#1647 2012-03-14 17:05:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebelusii la plimbare

hai ma naf, inseamna ca voi aratati profi rau, de-si inchipuia cineva ca e medicala treaba rotfl2 rotfl2


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1648 2012-03-14 21:14:40

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Cu bebelusii la plimbare

Kata, nu rade ca si la mine se uita crucis astia care ma vad cu puiul agatat de piept.
Unele mamici mai...instarite, impingand carucioare de o caruta de bani (ca o tampitica si eu am dat o groaza pe unul si acu' e parcat in atelier la hazbandila) se uita asa, oarecum cu mila. big_smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1649 2012-03-14 21:27:11

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cu bebelusii la plimbare

exact !!! se uita cu mila si dezgust. unii cred ca e improvizat de mine lol unvecin mi-a zis in lift ca ala (wrapul) e un prosop rotfl l-am lamurit ca nu e deloc asa lol

Offline

 

#1650 2012-03-15 10:41:05

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Cu bebelusii la plimbare

Eu am vrut sa scot in evidenta cat de trist este ca un lucru atat de normal ca purtatul lui bebe este privit ca pe ceva cu toootul iesit din tipare ori ti se plange de mila ca uite asta nu are bani de carut ori si mai rau ca tu ca mamica ai o problema cu capul  lol daca esti vazuta ca porti un copilas mai mare, ori copilul are pb si nu merge,...

Am trecut o data pe langa o mamica + o bunica + un bebe mic in carut care zbiera de jale ca vroia in brate si mama ii racnea ca taci in puii mei de rasfatat, am trecut pe langa ele cu Sebi in wrap si mamica a ramas f uimita  sa ne vada in formatie lipita chicot am incercat sa-i explic cate ceva,... insa nu am avut cu cine sad incerca ea sa ma convinga ce rau groaznic fac ca ii permit lui Sebi sa ma calareasca si la varsta asta, .....

Pe mine nu ma misca prea mult astfel de impresii am vrut doar sa vin cu o noua" descoperire" de cum te poate percepe lumea cand porti un copilut mai mare


hjarta M&M=S

Offline

 

#1651 2012-03-15 12:52:41

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Cu bebelusii la plimbare

janis iti raspund aici. pt inceput ii bine... dar trebuie sa te inveti sa ajustezi putin materalul. Daca tragi de marginile de pe umeri ai sa vezi ca poti sa ajustezi buzunarul si poti sa sustii mai bine capul. Incearca sa nu lasi materialul sa cada de pe tine, strange-l bine

Offline

 

#1652 2012-03-15 13:20:14

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Cu bebelusii la plimbare

oki tzinca..o sa incerc. incet-incet ma invatz
nici sub funduletz nu i-am pus bine buzunarul....
tu ce spui, sa il fac in doua la talie, la inceput, sau sa il las intr-una? mi-e greu cu buzunarul, nu inteleg exact cum treb sa ii tzina funduletzul.
oricate tutoriale vad de pe net...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1653 2012-03-15 13:33:42

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Cu bebelusii la plimbare

pai depinde cum faci cu piciorusele, daca le bagi inautru sub el, atunci materialul care vine orizontal adica buzunarul il bagi un pic sub el ca si cum i-ai creea un suport de sustinere (da asta ii dupa ce se tensioneaza putin materialul). Daca le lasi afara pune materialul sub fundulet si sub picioruse pana la genunchi daca poti. Ca si cum ar sta cu fundul intr-un hamac. Ii mai complicata partea asta, stiu, si eu mi-am prins urechile aici... dar in timp iti dai seama.. nu trebuie sa iti iasa perfect din prima.

Bretelele care vin in x in spate daca nu le intorci, marginea interioara aia care vine pe gat daca tragi de ea in jos ai sa strangi marginea buzunarului de sus, iar daca tragi de marginea exterioara cea de pe umar ai sa strangi marginea buzunarului de jos care ii pe fundulet.

bravo mami Janis ca iti porti puiu! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.