homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Valoare beta HCG normala???-4


#58 2013-07-09 07:20:31

simonasimona
New member
Inregistrat: 2012-06-25
Mesaje: 10

Re: Valoare beta HCG normala???

Mii de mulţumiri tuturor pentru raspunsuri si incurajari!
Ma simt ceva mai bine, psihic vorbind, m-ati mai ?ncurajat si linistit!
Si acum raspunsurile:
Nu am facut tratamente, am lasat sa se intample de la sine. In 2011 am incercat stimulare ovariana (am 37 ani ...), insa m-am ales cu dureri puternice de burta, stari de voma, si, ca o incununare a tuturor, m-am pricopsit cu o extrauterina(adoua).Am renuntat, bineinteles.
Raman ?nsărcinată in fiecare an, in luna mai (deja ne amuzam pe tema aceasta), insa anul acesta ... a preferat luna iunie.
Anul trecut am pierdut o sarcina care parea in regula, conform beta hg, numai ca s-a oprit din evolutie si s-a resorbit. Concluzia medicilor (am consultat doi medici) ... produsul de conceptie nu a fost ok. Sper ca de data asta sa nu mai am parte de asa ceva. Astazi, la ora 15:30, am programare la ecografie si va tin la curent cu aventurile mele.
Va multumesc din suflet tuturor si va doresc sa aveti parte de tot ce va doriti si voi!

Offline

 



#59 2013-07-09 09:45:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Valoare beta HCG normala???

simona, sa fie cu noroc atunci luna iunie! goodluck sa ne povestesti cum a decurs vizita la eco. e posibil sa se vada doar sacul gestational acum, caci ai numai 5 sapt. era bine daca mai asteptai macar o sapt, sa se vada embrionul si inimioara. dar daca te ajuta sa stai mai linistita, e ok si acum. multa bafta!

Offline

 

#60 2013-07-09 12:48:48

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Valoare beta HCG normala???

Simona, felicitari si sa fie bine pana la capat de data aceasta! Doamne-ajuta!


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#61 2013-07-09 21:48:21

simonasimona
New member
Inregistrat: 2012-06-25
Mesaje: 10

Re: Valoare beta HCG normala???

Multumesc mult, mult mult!!!
Varsta sarcinii: 5 saptamani si 3 zile.
Se vede sacul embrionar si NU ESTE GOL, ceea ce este de bine. Exclus sa fie sarcina extrauterina, ceea ce este TOT CE IMI DOREAM SA AUD!
Numai ca, datorita rezultatului beta hcg (valoare triplata), este posibil sa fie DOI BEBE, nu unul.
Ramane de vazut peste 2 saptamani. Pana atunci ... Utrogestan, Elevit si, evident, acid folic.
Poate intre timp depăsesc si perioada de paranoia care m-a lovit de c?nd am aflat ca sunt insarcinata.
Va tin la curent cu evolutia si va multumesc inca o dată pentru tot.
Sunteti SUPER!!!

Offline

 

#62 2013-07-10 12:17:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Valoare beta HCG normala???

super vesti, simona, ma bucur mult pt tine! applause sa te ajute d-zeu in continuare!
mie nu mi se pare mare valoarea la beta, ci perfect normala. s-a triplat in 72h, nu 48. eu la 5 sapt si o zi aveam peste 4000 si s-a dovedit a fi un singur bebe smile.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2013-07-10 20:39:07

anagrecu
New member
Inregistrat: 2013-07-10
Mesaje: 10

Re: Valoare beta HCG normala???

sarcina usoara si bebe sanatos

Offline

 

#64 2013-07-18 21:26:56

simonasimona
New member
Inregistrat: 2012-06-25
Mesaje: 10

Re: Valoare beta HCG normala???

Saru'mana mult tuturos pentru mesaje! Va doresc tot binele din lume si sa va aduca Doamne-Doamne exact ce va doriti!
Ieri am fost la un alt control, la un alt medic (mai exact, la medicul care m-a operat de fiecare data) care mi-a confirmat ca sarcina este "mai mult decat bine"!
Insa sunt un pic in ceata... Primul medic la care am fost mi-a recomandat Elevit, Utrogestan si Acid folic. Al doilea, stiind ca sarcina de anul trecut s-a oprit din evolutie, mi-a recomandat Aspenter si Acid folic. Cand am intrebat de tratament pentru sustinere si vitamine, mi-a spus ca nu este cazul sa iau altceva pentru moment. Evident, am primit un luuuuung sir de analize pe care trebuie sa le fac...
In conditiile astea .... eu ce fac? Merg in paralel cu toate medicamentele sau ... ce?
Ce sfat imi dati? Voua ce vi s-a recomandat?
Mi-e teama si sa le iau impreuna, dar si sa renunt la vreunul dintre medicamente. Bineinteles ca ma refer la utrogestan si aspenter, restul fiind, cred eu, inofensive.
Luminati-ma si pe mine, va rog!
Va pup!

Offline

 

#65 2013-07-19 09:57:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Valoare beta HCG normala???

simona, ma bucur mult ca esti bine! ai auzit inimioara?

aspenterul cred ca ti l-a dat pt o eventuala problema de trombofilie - nu ai facut analizele pentru mutatii, nu? daca retin bine, tu ai avut 2 sarcini extrauterine si una oprita din evolutie destul de timpuriu, nu? nu prea sunt indicii pt trombofilie, insa avand in vedere ca incerci de atata timp si ai avut 3 experiente nefericite, poate ar fi prudent sa faci aceste analize. sunt scumpe, din pacate, insa daca ies unele mutatii, e posibil ca aspenterul sa nu fie suficient sau recomandat, sa trebuiasca sa faci injectii cu clexane pt a preveni instalarea trombofiliei.
in lipsa acestor analize, nu stiu ce sa zic de aspenter. el de felul lui e destul de inofensiv, dar, daca retin bine, in caz de anumite mutatii nu face bine, trebuie inlocuit cu clexane. pt alte mutatii, e exact tratamentul potrivit. dar nu stim daca tu ai vreuna si daca da, care.

cu utrogestanul e mai simplu. faci analiza de progesteron (specifici ca esti insarcinata) si daca iese valoare mica, il iei. daca ai inceput sa il iei deja, poate n-ar fi indicat sa-l intrerupi mai devreme de sapt 13. nici analiza nu-si mai are rostul in cazul asta.
cu acidul folic, la fel - analiza de folati.
vitaminele nu sunt necesare daca te alimentezi corect si variat.

nu sunt incompatibile unele cu altele, deci daca tu vrei, poti sa le iei pe toate.

Offline

 

#66 2014-06-14 16:31:52

Agnes
New member
Inregistrat: 2014-06-14
Mesaje: 12

Re: Valoare beta HCG normala???

Buna fetelor!
As avea nevoie de ajutorul vostru.
Astazi am facut analizele de sange beta-hcg. Mi a iesit pozitiv cu valoare 35.33. Doctora mi a spus prin telefon ca este valoare mica , dar ca este pozitiv si sa refac analizele peste doua zile, insemnand luni. Problema este ca de emotii nu am apucat sa intreb ce inseamna valoare mica si mi a fost rusine sa revin cu un alt telefon. CM mi a intarziat 21 de zile astazi si era de obicei neregulat. aveti idee in ce consta aceasta valoare mica?
Va multumesc!

Offline

 

#67 2014-06-14 17:15:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Valoare beta HCG normala???

agnes nu ai voie sa postezi acelasi mesaj de mai multe ori. Vezi ca ti-am raspuns in partea cealalta.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#68 2014-06-14 17:28:55

Agnes
New member
Inregistrat: 2014-06-14
Mesaje: 12

Re: Valoare beta HCG normala???

Merci! Imi pare rau, nu am stiut.

Offline

 

#69 2014-07-11 20:06:11

gabica_g10
Membru
Inregistrat: 2014-07-11
Mesaje: 1

Re: Valoare beta HCG normala???

Buna seara,
Am mare nevoie de o parere pana luni cand merg din nou la medic . Am avut ultima menstra pe 17 mai ( ciclul fiind neregulat) : pe data de 5 IULIE testul de sarcina a iesit poyitiv. am mers  la medic care a spus ca nu se vede nici la tuseul vaginal , nici la eco nicio sarcina si mi-a recomandat hcg. pe 7 iulie hcg 363 , iar pe 10, 1249. este o incorcondanta la varsta sarcinii. ca nu se potriveste cu valorile din hcg. am avut contact sexual pe 27.05, pe 1.06 si pe 12-14 si 16 0.6. Ca normal ar fi fost sa raman pe 1 .06 , ar fi batut cu perioada fertila . dupa doyajul de hcg rezulta sarcina de 3-4 sapt. adica o conceptie din 12-14-16. E posibil sa fie extrauterina ?

Offline

 

#70 2014-07-23 14:21:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Valoare beta HCG normala???

garga, cred ca tu ma poti ajuta cu un raspuns: daca beta nu creste bine si sarcina e intrauterina, mai are rost tratamentul de sustinere? ma intereseaza daca o scadere sau crestere prea mica a hormonului indica sarcina oprita din evolutie sau doar ca ceva nu merge bine si atunci tratamentul ar putea ajuta.

Offline

 

#71 2014-07-23 15:39:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Valoare beta HCG normala???

anca, depinde cat de prost creste. o abatere mica de la ce ne-am astepta sa fie nu inseamna neaparat sarcina oprita in evolutie dar e de urmarit ecografic. daca scade e clar ca e oprita in evolutie iar tratamentul de sustinere ( care de obicei inseamna supliment de progesteron) nu cred ca mai are cu ce ajuta, dimpotriva, poate impiedica o eliminare naturala.
sper ca nu valorile tale te ingrijoreaza.

Offline

 

#72 2014-07-23 15:49:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Valoare beta HCG normala???

multumesc, garga.
inca n-am valoare recenta, doar cea de vineri, care era buna. astept astazi un nou rezultat.
sangerez si mi-au iesit testele de sarcina palide.

Offline

 

#73 2014-07-23 16:01:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Valoare beta HCG normala???

am inteles sad daca beta creste bine, e foarte indicat sa iei supliment de progesteron pentru sangerari. Doamne ajuta  rugaciune

Offline

 

#74 2016-06-08 17:42:19

Catalina2108
Membru
Inregistrat: 2016-06-08
Mesaje: 1

Re: Valoare beta HCG normala???

Buna mamici si burtici! Sunt membru nou dar o sa va povestesc "povestea" mea. In dimineata de Crăciun anul trecut am aflat ca sunt ?nsărcinată. ?mi doream mult deci totul a fost ok. La primul control la 5 sapt si 4zile am aflat ca este sarcina normala totul ok. Numai ca ecograful arata ca trebuia sa am 7 sapt si 4 zile. Dr mi a dat betahcg de repetat la 48h primul a iesit 22700 al doilea 23000 deci ceva nu era in regula. La urmatorul control peste o sapt mi a dat vestea ca sarcina este oprita in evolutie si tratament pt eliminarea ei , nu am vrut chiuretaj. Motivul opririi fiind"greseala cromozomiala". am eliminat in 4 zile sau 5 cu dureri inegalabile si de nedescris dar s a curățat complet in 2 sapt eram ca noua gata de o noua ?ncercare. Nu s a intamplat imediat ci  abia acum in mai. Pana la 6 sapt adică sapt aceasta in care suntem nu avea rost sa fac eco insa am tot repetat betahcg de teama sa nu patesc ca prima data primele 3 beta au fost 4000 si ceva, apoi 8227, apoi la 5 zile 64000, apoi la 48 h surpriza 75000 iar azi dimineata la 48 h 83000. Deci nu a mai crescut corespunzator. Nu va spun ce e in sufletul meu...In seara asta sau maine reusesc sa ma strecor ?ntre programări sa fac un eco si sa vedem verdictul. Din inima sper sa fie altul decat data trecuta. Revin cu o continuare. Multumesc!

Offline

 

#75 2016-06-08 18:00:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Valoare beta HCG normala???

Cătălina,  sper din suflet să ne păcălească hcg ul.  Tinem pumnii și te așteptăm cu vești!

Offline

 

#76 2016-06-08 18:01:27

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Valoare beta HCG normala???

Din cate stiu beta nu se mai dubleaza dupa o anumita valoare.
Creste dar nu in acelasi ritm.
Fa un eco si te lamuresti.
Mult succes

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.