homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13-128


#2414 2011-04-27 17:45:37

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Elutza, bine ai venit! hjarta Sarcina usoara si felicitari! Banuiesc ca ai cateva saptamani de sarcina, probabil 2-3, asa ca daca mergi pe 12 mai la medic e ok. Cel putin, asta este parerea mea.Totul va fi bine! Rasfoieste paginile topicului, mai ales pe prima, si descoperi acolo multe...
In principiu, trebuie sa te odihnesti cat mai mult, sa ai un regim alimentar sanatos, sa consumi multe fructe, legume, carne slaba, lactate.Evita mancarurile care iti fac rau, bauturile carbogazoase (cele alcoolicie sunt excluse), nu fa excese de oricare ar fi ele...E minunat sa fii insarcinata!

Ultima oara a fost editat de razu (2011-04-27 17:46:31)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 



#2415 2011-04-27 17:53:25

elutza
New member
Inregistrat: 2011-04-27
Mesaje: 33

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Fetelor sunteti superbe ca va luati timp sa ma ajutati si pe mine.Ultimul ciclu menstrual l am avut pe data de 24martie.Am un ciclu menstrual foarte regulat,cam la 27 zile.am asteptat mult pana sa mi fac testul de sarcina deoarece nu am vrut sa fiu dezamagita iar.Mi a mai intarziat in ultimii 2 ani,de cand incercam,cate o zi,maxim doua,si atunci imediat am fugit la farmacie sa mi iau test,si am fost dezamagita cand am aflat rezultatul:( Ce e cel mai frumos e ca bebelul l am conceput in ziua aniversarii noaste de 1 an de casatorie,atunci am avut ovulatia. Nu puteam sa primim un cadou mai frumos ca acesta.Sunt foarte fericita,dar in acelasi timp si ingrijorata,deoarece sunt inca tanara si putin cam nestiutoare in domeniul asta,desi incerc sa ma informez cat de mult pot.Problema e ca sunt si putin cam slabuta, 1,70, 51kg,si mi e frica sa nu afecteze cu ceva sarcina.Nu credeam ca atunci cand voi afla ca sunt insarcinata imi vor putea trece atatea prin cap,si intrebari si griji si fericire.O gramada de sentimente:) va multumesc mult ca v ati luat timp sa mi raspundeti la intrebari:*

Offline

 

#2416 2011-04-27 17:58:12

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Elutza pai tu ai 5 saptamani deja , se calculeaza de la ultimul ciclu menstrual , cat despre greutate nu iti face prea mari probleme , in schimb cum a zis si Razu, mananca sanatos, in primul rand fara carnuri,salamuri crude, oua fierte sau prajite moi si tot ce vezi ca nu iti prieste tie
cat despre mersul la doctor poti sa mergi linistita pe 12, o sa iti dea el toate analizele pe care trebuie sa le faci


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2417 2011-04-27 18:01:01

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

bine ai venit elutza....sarcina usoara sa ai !nu etarziu pe 12,e ok...e binesate duci ladr cand ai 6-7-8    saptamani de sarcina ca sa se poata vedea bine la eco...numai dc sunt ceva probleme te duci mai dinainte,dar asa nu...stai linistita...noi suntem aici sa te informam cu ce stim

am luat no spa si mi-a trecut durerea....ma speriasem...
e bine sa iei lucrurile si dinainte,maia les daca dupa aia nuare cine s aumble sa ti le ia....uite eu mai am de luat cate ceva si acum imi egreu sa umblu sa l eiau....sinu le-am luat din vina sotului,ca nu...avem timp...si acu treb sa umblu sa  l eiau...dar el nu se duce fara mine,ca nu stie ce sa ia...si azi cand am fost in carrefour era cat pe ce sa necertam...ca eu ma uitam la pampers si nu eram hotarata de care sa iau si el statea si imi sufla in ceafa...ca de obicei...imi venea sa-l strang de gat,asa face tot timpul...nu are rabdare...si eu am urlat de nu stiu cand sa mergem sa luam ce trebuie pt spital...dar na,asculta de barbat si uite unde ajungi...asa ca razu bine ai facut ca ti-ai luat ce trebuia din timp....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2418 2011-04-27 18:06:38

elutza
New member
Inregistrat: 2011-04-27
Mesaje: 33

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

angel_sweety si eu ma gandeam ca ar trebuii sa am deja 5 saptamani,pt ca si testul de sarcina a iesit foarte pronuntat,adica a doua linie a fost foarte pronuntata.De aceea ma gandeam ca poate ar trebuii sa merg mai repede la doctor. majoreta

Ultima oara a fost editat de elutza (2011-04-27 18:08:51)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2419 2011-04-27 18:08:40

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Bine ai venit elutza.  rugaciune  rugaciune Sarcina usoara si odihneste te nu te supara sau stresa si bucura te de sarcina.
Lore cam asa ma simt si eu. Toata lumea e socata cat sunt de sprintena.
Swety cunosc foarte bine senzatia de" suflat in ceafa", asa patesc si eu cu sotul meu.Si pe mine ma dispera ca nu are rabdare , si eu am obiceiul sa ma uit si sa caut sa fie mai ieftin , na ca femeile. Si de asta am cumparat si majoritatea ca el sigur s-ar fi dus la prima farmacie si la primul butic indiferent de pret.

Ultima oara a fost editat de simona.elisa (2011-04-27 18:11:11)


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2420 2011-04-27 18:12:13

elutza
New member
Inregistrat: 2011-04-27
Mesaje: 33

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Multumesc simona. Asa m am agitat astazi toata ziua,am fost asa emotionata ca incep sa cred ca o sa fiu total enervanta pe perioada sarcini.Adica am mai avut prietene care au ramas gravidute,dar parca niciuna nu s a agitat atat ca mine:) Trebuie sa dau fuguta la supermarket sa iau papa sanatoasa,ca la mine in frigi e cam dezastru,din lipsa de timp nu prea mancam sanatos,plus ca aici nu se prea gateste asa ca si in ro,din pacate:(

Offline

 

#2421 2011-04-27 18:16:42

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Elutza,bine ai venit.sarcina usoara iti urez.vad k te.au lamurit fetele.orice intrebare ai,te vom ajuta cu placere.asa eram si noi la inceput tongue


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#2422 2011-04-27 18:17:08

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

elutza, sarcina usoara iti doresc!

eu daca ar fi trebuit sa incep de-acum sau chiar mai tarziu sa cumpar tot ce am nevoie, mi-as fi dat pumni in cap pentru ca deja ma misc mai greoi si obosesc tare repede
si chiar nu as avea pe cine sa ma bazez dupa
sotul nu se pricepe iar in mama sau soacra nu am incredere ca mai stiu ce e necesar pt un copil
mama cel putin nu le are cu preturile la hainute de niciun fel
i se pare enorm 10-15 lei pt un body, as fi riscat sa-mi aduca cine stie ce cu 2 lei


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2423 2011-04-27 18:19:16

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

elutza stai linistita in privinta greutati,si eu am 1,69 cam asa si la inceputul sarcinii am avut 51 kg....iar acum am 60 kg...nu am luat nici prea mult...si maisunt fete care au fost slabe cand au ramas insarcinate...o sa fie bine,stai linistita...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2424 2011-04-27 18:21:11

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Elutza, daca tot mergi la supermarket, focuseaza-te pe raionul de legume si fructe!Cu kg nu e problema, am si eu prietene slabute care au nascut copilasi destul de grasuti, peste 3500 grame, nu te alarma!
Sweety, nu fi necajita! kram Nu trebuie sa te enervezi, lasa sotul s aiti sufle in ceafa si tu acorda-ti timpul necesar pentru cumparaturi asa cum poti, in iitmul in care poti. Noi, femeile, stam, analizam, comparam, ei.....nu au rabdare. Numai ca nu trebuie s aiti pierzi calmul, mai ales ca mai avem asa putin din perioada asta minunata!Ti-am zis, si eu mai am d eluat cate ceva, dar tot de sot depind, nu mai ies singura din casa prea departe. Am si condus acum doua seri, dar e greu, evit, il astept pe el. Ma  misc din ce in ce mai greu. Tu la fel patesti/Si am zile cand ma simt super, am zile cand sunt obosita fara sa fac nimic...

Ultima oara a fost editat de razu (2011-04-27 18:22:02)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2425 2011-04-27 18:22:14

simona.elisa
Full member
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 342

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

elutza a scris:

Multumesc simona. Asa m am agitat astazi toata ziua,am fost asa emotionata ca incep sa cred ca o sa fiu total enervanta pe perioada sarcini.Adica am mai avut prietene care au ramas gravidute,dar parca niciuna nu s a agitat atat ca mine:) Trebuie sa dau fuguta la supermarket sa iau papa sanatoasa,ca la mine in frigi e cam dezastru,din lipsa de timp nu prea mancam sanatos,plus ca aici nu se prea gateste asa ca si in ro,din pacate:(

Fiecare gravidutza are starile ei si se manifesta diferit. Crede ma eu sunt stresul in persoana, pentru orice lucru ma stresez , dar pe perioada sarcinei am incercat sa ma temperez, m-au ajujat si sfaturile fetelor, dar o sa vezi ca in timp o sa dai si tu sfaturi noilor gravidutze. Si eu m-am agitat cad mi-am facut testul, de fapt cred ca am alergat prin casa cu testul in mana si abia m am abtinut sa nu i spun la tel sotului, am asteptat sa vina acasa. goodluck  goodluck  goodluck

Ultima oara a fost editat de simona.elisa (2011-04-27 18:23:49)


mamica super fericita ..........bebelusa vanessa 2.05.2011

Offline

 

#2426 2011-04-27 18:27:38

elutza
New member
Inregistrat: 2011-04-27
Mesaje: 33

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Razu problema e ca nu prea pot sa mananc fructe,decat banane,si alea foarte greu.O sa mi le pisez eventual cu blenderul sau asa.Le mananc pana la urma,egal ca nu mi plac,atat timp cat i face bine bebelului. Simona.elisa si eu sunt stresul in persoana,de obicei ma agit in orice situatie,adica imi fac griji si asa,de aceea mi e frica sa nu i fac rau la bebe,ca sunt asa agitata.O sa incerc sa ma temperez si eu cat pot. Va multumesc inca odata fetelor pt sfaturile voastre,nu stiu ce m as face fara internetul asta:)

Offline

 

#2427 2011-04-27 18:33:50

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

salutare fetelor  kram
elutza, am vazut ca esti ultima sosita si o proaspata posesoare de burtica, Felicitari si bine ai venit! eu sunt doar aspiranta la o burtica dar imi face mare placere sa le vizitez pe fete la acest topic smile sper sa te simti bine pe perioada sarcinii si sunt sigura ca fetele de aici te vor lamuri indiferent ce intrebari ai avea si cand vor aparea acele intrebari. Te pup puss

lore, pucca, am vazut ca puii vostri nu se grabesc deloc big_smile puss

Ultima oara a fost editat de far_away (2011-04-27 18:36:52)


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#2428 2011-04-27 18:38:48

elutza
New member
Inregistrat: 2011-04-27
Mesaje: 33

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Buna far_away! Multumesc mult pt primirea calduroasa si pt urari! Si eu am fost aspiranta de burtica timp de 2 ani,si exact cand mi am pierdut speranta si nu m am mai gandit,atunci s a intamplat.Ne am facut toate analizele,totul bine la amandoi,doar ca nu ramaneam deloc.Nu a vrut nicicum:)) Deocamdata banuiesc ca am deja 5 saptamani,si nu am nici o neplacere,cum ar fi greturi sau alte simptome.Sper din toata inima sa fie totul bine.Tu de cat timp incerci sa faci bebe? te pup

Offline

 

#2429 2011-04-27 18:39:48

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Elutza, se poate ca in sarcina sa mananci fructe....Eu inainte de sarcina consumam rar fructe, iar in sarcina, mai ales in primul trimiestru, am mancat foarte multe, cu kg. Bananele se poate sa duca la constipatie, de aceea e bine sa incerci alte fructe, orice iti place, de la kivi si mere la capsuni. Fa din ele salata de fructe sau compot.
E important sa consumi mancare sanatoasa si care s anu iti faca rau tie si, mai ales, bebelusului!
Mie nu imi place pestele, dar de dragul bebelusei, tot am mancat de cateva ori in sarcina!
Far, noi te asteptam aici. Tu sa fii cuminte intre timp, sa ai grija de tine si speranta, vei vedea ca treci curand la burtici!

Ultima oara a fost editat de razu (2011-04-27 18:41:36)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2430 2011-04-27 18:42:32

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Elutza chiar ca esti agitata  lol asa e in primele zile iti vine sa topai prin casa de bucurie, e normal, dar dupa ce trece euforia incearca sa te calmezi, agitatia nu ii face deloc bine lu bebe
tu acid folic ai luat vreun pic? e foarte important acum in primele saptamani


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2431 2011-04-27 18:45:30

elutza
New member
Inregistrat: 2011-04-27
Mesaje: 33

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Eu iubesc pestele razu,dar nu prea pot sa l pregatesc acasa din cauza sotului,i se face rau de la miros numai.Asa ca il mananc eventual numai la restaurant sau la prieteni.O sa merg de maine la cumparaturi sa mi fac provizi de fructe. Am inca o intrebare: de cateva zile merg foarte des la toaleta(lipsa mica),si mi e frica sa nu fie cumva o infectie urinara sau o raceala,desi nu ma ustura cand urinez.Deja incep cu ingrijorarile,cred ca o sa inebunesc mai 9 luni:))

Offline

 

#2432 2011-04-27 18:58:31

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

razu kram de sperat sper big_smile are angelus grija de asta tonguetongue tongue
elutza, acum imi dau seama ca incercam de un an si 6-7 luni neutral, iar in mai se implineste un an de la data la care am ramas gravi (desi bucuria nu a durat prea mult sad )


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.