homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13-150


#2832 2011-05-02 10:53:57

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Cmin, pupici!Va fi bine!


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 



#2833 2011-05-02 10:59:37

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

neata burtici wave

Simona multa bafta azi, nastere usoara si refacere rapida majoreta

Razu sper ca bebe aa mai stea acolo inca putin puss

Cmin si eu simt tot felul de intepaturi uneori, creca se intind toate alea.

Burtici voi va simtiti uneori ca va explodeaza burtica? Eu ieri am fost la un gratar si am mancat destul de mult iar aseara imi sinteam burtica fff grea si gata sa explodeze sad

Si mai vreau sa intreb daca aveti idee cam cand se aud bataile inimii lui bebe cu stetoscopul,ca ieri m_a  cadorisit cineva cu unul


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2834 2011-05-02 11:05:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

razu, nu stiu cat de bine si liber comunici cu dr ta. eu pur si simplu as suna-o si as intreba-o (polititcos, adica fara sa-i "pun la indoiala autoritatea") de ce ti-a dat injectiile cand tu ai sarcina la termen. poate are o explicatie pe care celalalt medic si noi nu avem de unde sa o cunoastem. mi se pare sfant. numai sa vrea sa vb... eu am avut noroc cu o dr cu care am comunicat f "neoficial", vorbeam cu ea cum vorbesc cu voi si ma lamurea in orice pb, dar stiu ca nu toti medicii fac asta... unii se simt jigniti de intrebari firesti.

ref la cortizon, sotul imi zicea mai demut ca exista un preparat homeopatic care, administrat IMEDIAT (=1-2-3 zile) dupa un produs cu corticoizi anuleaza efectele negative ale acestora. nu pot insa sa ti-l recomand, pt asta tb sa vb cu un m,edic homeopat, pt ca indicatiile terapeutice (mai ales este sarcina) difera de la persoana la persoana.

cat despre contractii, cu riscul de a ma bate coco: NU tb neaparat sa fie regulate (de fapt, cum bine zici, or fi, dar nu tb sa le SIMTI regulat) ca sa se apropie nasterea big_smile zic din proprie experienta... io am sarit opeste faza "camer de travaliu", pt ca travaliul meu s-a desfasurat la etajul de gravide (toti mi-au zis sa astept contractiile regulate... si eu le-am tot asteptat, pana am nascut lol ). dar, pe de alta parte, SIMTI CLAR cand se apropie momentul, constractiile sunt... diferite. chiar daca nu regulate la toata lumea smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2835 2011-05-02 11:05:10

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Sweet, alea nu sint contractii de nastere sunt contractii braxton hicks care pregatesc organismul de nastere. Durerile contractiilor ...  lol  lol  lol  .. vei vedea, ca pe alea nu le poti ignora si sa spu ca "parca" ma doare ceva. Depinde de fiecare cum si unde le simte. Eu la prima nastere aveam dureri de spate in timpul contractiilor care coborau pe coapse spre finalul contractiei, iar la bb2 durerile au fost pe fata, la burta si la fel coborau pe picioare. Eu le-am sintit ca pe niste crampe musculare la inceput mai putin puternice si cu cat trecea timpul se indeseau si se intensificau .
Kata, cum sa te bat  lol , dupa cum am pus, fiecare le simte in felul lui - uite exemplul meu care la doua nasteri am avut dureri cu totul diferite, cat despre regularitate asa spun "cartile" si eu asa le-am avut, acum stii tu cum e ...suntem diferiti. Am auzit de nastere cu usoare contractii in prealabil care contraziceau tot ce se stie despre un travaliu sau o dilatare de la 3 la 8 cm in mai putin de juma' de ora (asta eram eu), desigur sunt si exceptii, dar regula e ca "in carti"  lol

Ultima oara a fost editat de cocof (2011-05-02 11:10:21)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#2836 2011-05-02 11:07:10

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

smart .. nu stiu de stetoscop
durerile de burtica le stiu .. nu ma sperii de ele .. ideea e ca mi s-a intepenit piciorul .. si din ce stau pe scaun mai rau ma doare cand merg


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2837 2011-05-02 11:11:00

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Katami, iti multumesc frumos! kram
Comunicarea cu doctora mea...e cam aiurea, trag eu concluzia. Daca o intrebmi-e sa nu o supar acum, la final.Ma gandesc sa o sun macr sa o intreb daca nu e bine sa mai merg saptamna asta la un control. M-as duce joi, de ex, ca ma gandesc eu ca poate va vedea la eco, ori pe capra semne de apropiere. Niic nu vreau sa grabesc nasterea, sincer.
Ma gandeam sa merg si aici, la mine in oras, sa fac o eco, dar parca nici prea dese...am facut sambata deja 2 eco, una dimineata si una seara. Nu stiu nici eu cum e bine sa procedez. Imi pare rau de cele doua injectii facute. Din ce mi-am dat eu seama, doctorita mi le-a prescris pentru orice siguranta, asa s-a exprimat. Deci pricep eu ca nu erau absolut necesare. Cu Domnul inainte, ce mai pot spune? NU am medici homeopati in orasul meu, deci...nu  stiu ce mai ramane de facut.
Oare sa o sun asa...sa o intreb daca sa mai iau si alte injectii de alea de mi le-a prescris? Dupa care sa o intreb daca a vazut ceva la eco cu plamanii bebelusei?Niic nu stiu cum sa o iau...Nu mai spun ca mereu e grabita, mereu nu poate vorbi...offf!

Ultima oara a fost editat de razu (2011-05-02 11:11:20)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2838 2011-05-02 11:11:54

AnaArc
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-08-31
Mesaje: 3640

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Razu merci mult de tot, imi pare rau ca ai fost internata si ca esti atat de ingrijorata, sper sa te simti mai bine si sa fie totul foarte bine. Eu cat am stat 2 zile in pat in spital nu am avut deloc contractii, acum cum am zis de obicei cand sunt activa am dar asa incat abia le simt, in prima zi cand am avut au fost mai puternice, dar ma gandesc doar ca o sa fie bine. kram

puss  pt fetele care au mai intrat.


Cea mai fericita fiinta de pe pamant din 30.10.2011! Sunt mama! Antonia Gabriela e sufletelul nostru scump si drag! hjarta hjarta hjarta  Doamne iti multumesc pentru minune!

http://www.fertilityfriend.com/home/325a76

Offline

 

#2839 2011-05-02 11:16:27

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Smart , eu nu am reusit sa aud nimic cu stetoscopul, decat matele mele  lol , dar Pass a fost fericita care a ascultat inima lui bebe asa. Se spune ca de pe la 18-20 de sapt . se poate auzi si asa.
Mai fetelor, eu cand ma uit la saptamanile voastre mi se pare ca le numarati din 2 in 2, asa de repede trece timpul  lol

Ultima oara a fost editat de cocof (2011-05-02 11:17:15)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#2840 2011-05-02 11:25:53

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

buna,simo nastere usoara majoreta

Ultima oara a fost editat de geasiemi06 (2011-05-02 11:26:26)


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#2841 2011-05-02 11:33:46

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

aha , am inteles Cocofan multam puss . Si eu tot niste mate bolborosind am auzit. Mai astept poate mai tarziu o sa le aud.

Oare ce-o mai astepta bebe asta sa dea si elun sut???

Cmin ieri a fost ziua ta de pozat nu?

Ana kram


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2842 2011-05-02 11:34:40

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

a fost Smart dar nu am pozat nimic .. ca am tot fost plecata si pe fuga


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2843 2011-05-02 11:38:23

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

cmin, poate pozezi azi big_smile
eu abea astept sa-ti vad burticuta hjarta


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#2844 2011-05-02 12:02:25

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

ms coco si kata...
pot sa va spun ca burta mea atunci cand se intareste capata diferite forme,ba e tuguiata in sus ca un musuroi,ba in 2 parti...uneori ma sperii cand o vad asa...

daca voi ziceti ca o sa simtim cand se apropie momentul si ca o s ane dam seama de adevaratale contractii,atunci nu ne mai facem griji de astea pe care le avem acuma...sa n eajute dumnezeu sa fie bine! rugaciune

myla e tot in  spital? stie cineva ceva de ea?

eu nu am auzit la eco cum bate inima,doar am vz cum bate....de abia pe la sapt 34 m-a pus la un aparat de am auzit bataile inimii...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2845 2011-05-02 12:05:05

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

sweetygirl27 a scris:

ms coco si kata...
pot sa va spun ca burta mea atunci cand se intareste capata diferite forme,ba e tuguiata in sus ca un musuroi,ba in 2 parti...uneori ma sperii cand o vad asa...

daca voi ziceti ca o sa simtim cand se apropie momentul si ca o s ane dam seama de adevaratale contractii,atunci nu ne mai facem griji de astea pe care le avem acuma...sa n eajute dumnezeu sa fie bine! rugaciune

myla e tot in  spital? stie cineva ceva de ea?

eu nu am auzit la eco cum bate inima,doar am vz cum bate....de abia pe la sapt 34 m-a pus la un aparat de am auzit bataile inimii...

in sfarsit cineva care intelege ce am vrut sa zic, ca sa asculti inima lu bebe e vorba de un aparat special, la eco normal auzi de fapt sunetele ecografului care dedecteaza bataile inimii


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2846 2011-05-02 12:06:20

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Smart, pupici! puss
Si eu cand am incercat cu stetoscopul am auzit doar matele.. Nu am mai incercat. Acum, cand pun mana acolo unde e bebe, mai jos, mi se pare ca simt si la mana vbataile inimii...poate exagerez, dar asa mi se pare.

Angel, nu stiu cum o fiu  cu aparatele astea. De vazut la eco se vede, sunt redate grafic pe monitor bataile inimii cu rosu si albastru, asa imi amintesc. Dar se aud bataile inimii, le-am auzit pe la 8 ssaptamani si de atunci mereu, de cate ori am fost la eco. Si nu am auzit zgomotele ecografului, spun asta pentru ca la i8nternarea de sambata m-au pus la alte aparate de monitorizare (nu la eco) si bataile auzite erau identice ca cele de la eco.
In curand le vei auzi si tu. Cred ca depinde de ecograful medicului, cat e de performant...

Ultima oara a fost editat de razu (2011-05-02 12:09:02)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2847 2011-05-02 12:09:34

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Razu ce frumos  hjarta

fetelor pe la cate saptamani iti zice la eco ce ai in burtica ? fata sau baiat?
si inca o intrebare, si voi de cand ati ramas gravide va luptati cu lenea? ca eu am program sexos cu ea in fiecare zi si o somnolenta teribila  chicot


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2848 2011-05-02 12:14:21

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

Mie mi-a spus medicul la 13 saptamani ce am, dar rezerve existau, desigur. Apoi la fiece eco eu intrebam daca aramas tot fetita si mi-a confirmat. Cand am facut morfofetala la sapt 23 mi s-a spus acelasi lucru si am fost sigura ca asa e.
Cat despre lene, hai sa ii spunem oboseala, asa eram pe la inceputul sarcinii eu. In primele 10 saptamani de sarcina parca eram beata de somn, nu eram in stare sa fac mare lucru, desi de felul meu sunt foarte activa, nu activa. Atunci m-am mai temperat, dupa acre mi-am reintrat in normal. Asta pana in saptamana 36, cand iar am inceput sa ma simt obosita. Niic somnul nu mai e la fel, ma trezesc de multe ori pe noapte, poate se datoreaza si proastei odihne. Asa ca nu iti fa griji, leneveste cat poti si cat simti nevoia. S afii linistita, relaxata, dormita bine, hranita sanatos...


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2849 2011-05-02 12:27:53

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

angel eu am vazut la 12 sapt ... si lene la greu


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2850 2011-05-02 12:29:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-13

angel, DA... si eu am avut faza ast la inceput de sarcina (siii... dupa nastere big_smile vad ca se permanentizeaza lenea disperat )

fetelel, cu stetoscopul etc nici unii dr nu reusesc sa prinda inimioara (cand m-am internat sa nasc, o isteata de rezidenta care era de garda mi-a pus pe burta "scula" de ascutat bataile cordului fetal - aia ca un tub, nu am idee cum se numeste - si, dupa vreo 10 min de plimbat chestiunea pe burta mea, m-a anuntat solemn ca: "nu gaseste inima... ARE INIMA, DA?" neutral ceea ce o fi umor medicinist, dar pt o gravida in 40 sapt nu era funny deloc tongue norocul meu e ca facusem eco exact cu o zi inainte, asa ca am putut raspunde f hotarat si deloc stresata: "da, are" big_smile )

razu... atunci fa cum simti sad nasol cu dr astia cu care u poti vb. eu numa peste pediatrii de astia am dat disperat care se cred Dumnezeu si pe tine te vad ca pe ultimul om.
homeopati sunt in iasi, daca te intereseaza vb.

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-02 12:31:22)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.