homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-39


#723 2011-07-22 19:24:03

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Alice posibil sa ai o rana pe col. Mergi la medic!
Kleo sa le schimbe cu alte AC.uri care au aceeasi concentratie eventual. Am impresia ca Mercilon are aceeasi concentratie de hormoni. N-am timp sa caut acum...sa se uite ea pe net. Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 



#724 2011-07-22 19:30:15

yssa
New member
Inregistrat: 2011-07-22
Mesaje: 6

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

kleo, novynette nu se mai gaseste in farmacii de cateva saptamani si eu am cautat, medicul mia recomandat melleva 35 cica nu e nici o difernta

Offline

 

#725 2011-07-22 21:06:26

Kleo
Insomniac member
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 6597

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Multumesc frumos fetelor puss


Keep trying! Maybe you'll succeed!

Offline

 

#726 2011-07-24 12:18:11

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

yssa melleva 35 = diane 35 .... au aceiasi compozitie


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#727 2011-07-24 22:08:35

andreeaadriana
Membru
Inregistrat: 2011-07-24
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna ziua,

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat! Nu stiu ce sa fac! Nu am mai avut ciclu menstrual normal din 14 mai ( suntem in data de 24 iulie) , in lunile precedente am avut doar secretii maronii in loc de sangerare. Mentionez ca nu am avut contact sexual in lunile precedente, deci nu se pune problema unei sarcini. Am avut probleme de cand ma stiu cu chisturile ovariene, cu menstruatia neregulata iar mereu am luat Duphaston 7 zile cate 2/zi , am provocat menstruatia si apoi am luat anticonceptionalele Yasmin, apoi iar am facut pauza cateva luni, iar au reaparut chisturi ovariene si tot asa.....
Acum am o problema delicata si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde in timp util pentru a stii ce sa fac.
Am avut un contact sexual neprotejat (fara finalizare... nu si-a dat drumul in mine..insa nu pot fi sigura 100% de acest lucru ).. imi este frica si as dori sa iau Postinor. Este bine daca iau Postinor-ul peste chistul ovarian pe care il am? Cum influenteaza aceasta pastila chistul pe care il am? Sau daca nu il iau este vre-o sansa sa raman insarcianta? Ce imi recomandati sa fac? Sa iau Postinorul pentru a fi sigura sau sa incep tratamenul pe care mi l-a prescris ginecologul (mereu cand imi intarzie 1-2 luni) sa imi provoc ciclul menstrual cu Duphaston?apoi sa continui cu anticonceptionale.. astept un raspuns... va multumesc anticipat!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#728 2011-07-24 22:24:39

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Tu acum mai iei anticonceptionale? Pentru ca daca da, nu ai cum sa fii insarcinata. Si eu m-am confruntat cu chisturi si ciclu neregulat (la 2 luni), dar mi se pare un pic ciudat tratamentul pe care il urmezi tu. Adica stiu ca Duphastonul e destul de puternic. N-ar fi mai ok sa iei anticonceptionale mereu? Nu ti-ai da organismul peste cap asa rau. Sau nici cu anticonceptionale nu era ok?

Daca nu mai iei anticonceptionale, riscul de a ramane insarcinata e destul de mare, avand un contact neprotejat. Si la menstruatia ta neregulata, e cam riscant, pentru ca nu stii daca erai in perioada fertila...Acum, la tratamentul pe care il urmezi tu, Postinorul ar fi inca o bomba hormonala deloc prietenoasa...dar daca nu vrei o sarcina, este singura solutie. Cu chisturile nu cred ca are a face.

Offline

 

#729 2011-07-25 10:18:20

yssa
New member
Inregistrat: 2011-07-22
Mesaje: 6

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

roccsana.nana, doctorul meu ginecolog mi-a sous ca melleva 35 si novynette sunt cam la fel, am citit prospectul ;i nu am observat nimic comun. De DIANE 35 nu am auzit, tot ce sper eu e sa nu ma ingras de la melleva 35 si sa apara din nou pe piata novynete

Offline

 

#730 2011-07-25 14:28:29

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

yssa a scris:

kleo, novynette nu se mai gaseste in farmacii de cateva saptamani si eu am cautat, medicul mia recomandat melleva 35 cica nu e nici o difernta

cum sa nu fie nicio diferenta???
in primul rand melleva 35 = diane 35 care se prescriu pt tratament nu ca si metoda contraceptiva

novynette este identic cu mercilon

Offline

 

#731 2011-07-25 15:47:46

Petrina
Membru
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 3

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

grater va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat....am scris acest mesaj si acum cateva zile si nu mi-a raspuns nimeni, cu toate ca as avea mare nevoie de sfatul doctoressei....diseara ar trebui sa continui sa iau yasmine, dar sunt total indecisa....
am si eu o mare nelamurire...acum un an si jumatate am mers la medic si mi-a recomandat sa iau anticonceptionalele diane 35. am luat timp de un an dupa care nu ma mai simteam bine, niste stari ciudate, scurgeri urate, si cel mai nasol era ca contactul sexual ma durea de nu suportam sa mai fac nimic. am revenit la medic si mi-a recomandat o pauza de 2 luni si sa incep cu yasmine ca diane 35 nu le mai accepta corpul meu si de asta nu ma simt bine....in timpul pauzei a fost totul normal, totul era bine si frumos....am inceput de o luna sa iau yasmine, la inceput eram in regula, dar de la jumatatea blisterului a inceput cosmarul, sangerari ambundente si din nou dureri la contactul sexual....in prospectul lor scrie sa nu luam naturiste sau laxative, dar mai scria si ca dupa 4 ore pastila isi face efectul....eu de obicei iau pastila seara la 10....iar eu am fost nevoita sa iau laxativ, dar am luat dimineata....sa fie aceasta cauza?...acum sunt la jumatatea saptamanii de pauza si nici nu stiu daca sa incep sa iau din nou sau nu....sunt foarte nelamurita si ingandurata....logodnicul meu imi zice sa nu mai iau, dar totusi nu vreau un bebe chiar acum ca nu e momentul....te rog doctoressa sa ma ajuti cu un sfat ca eu sunt acum plecata in germania si nu am cum sa merg la un medic sa cer un sfat deoarece suntem la inceput aici si nu ma descurc sa ii explic........astept cat mai urgent un raspuns... ca luni ar trebui sa incep alt blister si nu sunt decisa deloc....multumesc

Offline

 

#732 2011-07-25 16:30:59

yssa
New member
Inregistrat: 2011-07-22
Mesaje: 6

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

in prospect scrie ca poati fi folosit MELLEVA 35 si ca antibebe. Cat de bune sunt ca metode de contraceptie? sa nu fac o gafa

Offline

 

#733 2011-07-25 19:12:02

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Petrina a scris:

grater va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat....am scris acest mesaj si acum cateva zile si nu mi-a raspuns nimeni, cu toate ca as avea mare nevoie de sfatul doctoressei....diseara ar trebui sa continui sa iau yasmine, dar sunt total indecisa....
am si eu o mare nelamurire...acum un an si jumatate am mers la medic si mi-a recomandat sa iau anticonceptionalele diane 35. am luat timp de un an dupa care nu ma mai simteam bine, niste stari ciudate, scurgeri urate, si cel mai nasol era ca contactul sexual ma durea de nu suportam sa mai fac nimic. am revenit la medic si mi-a recomandat o pauza de 2 luni si sa incep cu yasmine ca diane 35 nu le mai accepta corpul meu si de asta nu ma simt bine....in timpul pauzei a fost totul normal, totul era bine si frumos....am inceput de o luna sa iau yasmine, la inceput eram in regula, dar de la jumatatea blisterului a inceput cosmarul, sangerari ambundente si din nou dureri la contactul sexual....in prospectul lor scrie sa nu luam naturiste sau laxative, dar mai scria si ca dupa 4 ore pastila isi face efectul....eu de obicei iau pastila seara la 10....iar eu am fost nevoita sa iau laxativ, dar am luat dimineata....sa fie aceasta cauza?...acum sunt la jumatatea saptamanii de pauza si nici nu stiu daca sa incep sa iau din nou sau nu....sunt foarte nelamurita si ingandurata....logodnicul meu imi zice sa nu mai iau, dar totusi nu vreau un bebe chiar acum ca nu e momentul....te rog doctoressa sa ma ajuti cu un sfat ca eu sunt acum plecata in germania si nu am cum sa merg la un medic sa cer un sfat deoarece suntem la inceput aici si nu ma descurc sa ii explic........astept cat mai urgent un raspuns... ca luni ar trebui sa incep alt blister si nu sunt decisa deloc....multumesc

faptul ca ai sangerari abundente peste folie nu e in regula... daca ar fi fost doar spotting ar fi putut fi pus pe seama acomodarii cu ele. daca laxativul nu ti-a provocat mai mult de 4 scaune apoase intre 2 pastile nu are nicio legatura.
e posibil sa nu-ti fie bune nici acestea....
daca renunti la anticonceptionale nu inseamna ca vei face bebe, exista prezervativul...
ar fi bine totusi daca ai ajunge cumva la un medic, poate te poti intelege in engleza cu el...



yssa a scris:

in prospect scrie ca poati fi folosit MELLEVA 35 si ca antibebe. Cat de bune sunt ca metode de contraceptie? sa nu fac o gafa

da, melleva 35 are efect contraceptiv dar repet, nu acesta este scopul primar al acestui tip de contraceptive. ofera protectie la fel ca orice alte anticonceptionale, doar ca nu se prescriu pt asta, ci pt tratarea anumitor afectiuni

Offline

 

#734 2011-07-26 01:43:26

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

nu am gasit nicaieri daca supozitoarele Monorectal interactioneaza cu anticonceptionalele? Stie cineva cum e?

Offline

 

#735 2011-07-26 02:08:07

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

e supozitor, deci nu interactioneaza smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#736 2011-07-26 18:13:23

Petrina
Membru
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 3

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

camysh multumesc pentru raspuns, cred ca ai dreptate, erau niste spotting-uri "cred", nu prea stiu termenul asta, doar ca mie mi s-au parut ciudate ca au tinut mai mult de o saptamana si nu m-am mai intalnit cu asemenea situatii, dar am continuat cu al doilea blister, cu gandul ca poate se acomodeaza corpul meu mai greu cu aceste pastile, ca oricum sunt foarte sensibila, cand eram in tara cred ca la 3 luni mergeam la medic, si de fiecare data imi zicea ca sunt eu un pic mai sensibila si de asta mi se intampla sa am dureri in anumite perioade....dar problema cu luatul laxativelor tot o am....din cand in cand sunt nevoita sa iau laxative, dar eu iau AC seara, iar laxativul il iau dimineata de obicei, si cred ca AC isi face efectul pana dimineata si scaune nu am decat unul pana sa iau AC seara...in rest cred ca sunt in regula....oricum mi-ar placea sa stiu ca pot primi un sfat de cate ori am nevoie aici pe acest forum....multumesc mult...dar cu doctoressa cum as putea vorbi odata mai multe chestii...as putea lua legatura cu ea pe internet?

Offline

 

#737 2011-07-26 18:21:08

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna...probabil ca a mai fost discutat acest topic...dar vroiam o confirmare: dupa 7 zile de la ultimul contact sexual pot sa imi fac un test de sarcina care sa fie relevant? merci

Offline

 

#738 2011-07-26 19:21:58

belleruche
New member
Inregistrat: 2011-05-07
Mesaje: 31

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

este vreo problema daca menstruatia apare in a 2a zi de pauza si nu in a4a, ca de obicei (ma rog, de obicei insemnand de doua ori pana acum deoarece sunt in pauza dupa cea de a3a folie)?

Offline

 

#739 2011-07-26 21:24:30

lovingyou
Full member
Inregistrat: 2010-10-08
Mesaje: 652

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

@eveliux.  dupa 7 zile de la intarzierea menstruatiei sau dupa 3 saptamani de la contactul cu risc
@belleruche. nu e nicio prb, poate aparea in oricare zi de pauza

Offline

 

#740 2011-07-27 10:39:39

belleruche
New member
Inregistrat: 2011-05-07
Mesaje: 31

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

multumesc pt raspuns, lovingyou, dar se pare ca au fost doar 2 picaturi si s-a oprit.. asta ce poate fi?

Offline

 

#741 2011-07-27 11:51:36

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

belleruche a scris:

multumesc pt raspuns, lovingyou, dar se pare ca au fost doar 2 picaturi si s-a oprit.. asta ce poate fi?

eu zic ca este spotting, si o sa iti vina tot in a 4-a zi de pauza

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.