homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-55


#1027 2011-09-21 14:22:17

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

nu lol
e normal ca uterul sa se contracte, asa elimina sangele tongue de aia sangerarea apare fix dupa ce incep durerile smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#1028 2011-09-22 01:23:46

Carmeen
Full member
Inregistrat: 2007-10-13
Mesaje: 144

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna fetelor ... am o intrebare ... o prietena a fost la control si i s'a spus ca are nodul...dupa tratament a revenit cu un alt control si i s'a spus ca nu mai are nimic! problema ii ca in apropierea ciclului o doare foarte tare sanul si i'a spus ca corpul ei produce mai mult estrogen si ala este motivul pentru care sanii ei sunt mai sensibili ... sa fie din cauza aia? ce vrea sa insemne ca corpul ei produce mai mult estrogen?

Offline

 

#1029 2011-09-22 10:10:33

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna! am fost aseara la medic la control..m-a controlat, mi-a facut ecografie vaginala... i-am povestit toate peripetiile mele.. si mi-a zis ca sangerarea este exclusiv de la anticonceptionale, ca in rest este totul ok, m-a intrebat daca le-am luat la ore cat mai exacte (ceea ce nu am facut), pentru ca si asta influenteaza intr-o oarecare masura sangerarea, m-a intrebat daca am  fost la mare/strand in perioada asta (si am fost)....intr-un cuvant, a zis ca sangerarea e de la pastie, ca e si o mica raceala suprapusa, mi-a dat 3 zile anitbiotic si a zis sa iau Yasmin in continuare si sa vad cum ma simt luna asta, iar daca problemele continua, sa ma duc iar la el....

Offline

 

#1030 2011-09-22 10:12:23

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

si pentru faptu' ca ai luat pastilele cu o diferenta de 3-4 ore patesti asa ceva? eu iau de un an (bine, nu yasmin) si nu cred ca au existat 2 zile in care sa le iau la fix aceeasi ora, le iau intre 8 si 11, cand imi aduc aminte si inca n-am patit din astea... dar o sti el mai bine, nu ma bag peste el.

si ce faci, mai iei o luna?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1031 2011-09-22 10:22:19

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

eu inainte le luam foarte strict big_smile nu depaseam cu mai mult de 5 min ora H, ca sa zic asa smile am mai auzit/citit despre chestia asta undeva...

Da, o sa le mai iau si luna asta.... sper sa nu mai am probleme

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2011-09-23 20:50:06

adela26
Full member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 137

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna seara.Am si eu o intrebare ..Nu stiu ce sa mai fac..Luam anticoncep de vreo 3 ani si acum  2 luni le-am oprit deoarece nu mai aveam nevoie de protectie ,prietenul meu fiind plecat din tara pt mult timp ..si m-am umplut de cosuri ,am fata si corpul pline de cosuri ..nu stiu ce sa mai fac ..si toate astea dupa ce am lasat anticoncep..cand luam anticoncep nu am avut probleme cu cosurile decat 1-2 inainte de menstruatie ..as vrea sa incep din nou anticon ca sa ma curete de cosuri ..cand trebuie sa incep noua folie?dati-mi un sfat va rog,am incercat toate solutiile si la cosmetica si produse de la vichy si nici un rezultat:(((((((

Offline

 

#1033 2011-09-24 00:31:52

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

...am o dilema..sa ma reapuc sa iau anticonceptionale sau nu..?!


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#1034 2011-09-24 11:31:00

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

adela, le poti incepe in prima zi de menstra smile

onyca, ce te impiedica?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1035 2011-09-24 11:59:30

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

am renuntat la ele (mercilon) acum 3 luni deoarcere prietenul nu era in tara. luna viitoare se va reintoarce, cumva am hotarat impreuna sa nu mai iau ac. si sa folosim prezervativul. insa ma gandesc ca e oarecum nitel incomod si stresant pentru mine deoarece sunt panicata rau. avem o relatie stabila, de vreo 4 ani si locuim impreuna, insa deocamdata nu as vrea sa apara un bebe. stiu ca si prezervativul e sigur insa ma gandesc ca la cate scenarii imi fac si la cat sunt de panicata se va duce toata placerea.


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#1036 2011-09-24 14:03:19

~Clarissawww
Membru
Inregistrat: 2011-09-24
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna fetelor!
..sunt noua pe forum...as avea o intrebare...
Daca as lua capsula de slabit ....in timp ce iau si Yasmin,ar fi o problema?...adica ar scadea eficienta anticonceptionalului?
Mi-a fost rusine sa-mi intreb medicul,sper sa ma puteti ajuta!  neutral


P.S.eu folosesc Yasmin pentru ten si un chist la ovarul stang,mi-a fost prescris de un endocrinolog.Azi e a 3-a zi in care il folosesc si e pentru prima data.

Ultima oara a fost editat de ~Clarissawww (2011-09-24 14:03:42)

Offline

 

#1037 2011-09-25 11:49:49

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

onyca, daca folositi prezervativul corect nu sunt motive de ingrijorare


~Clarissawww pastilele de slabit nu scad efectul anticonceptionalelor daca nu contin sunatoare sau extract de gref
dar sper ca stii cat de nocive sunt pastilele de slabit asupra sanatatii... daca vrei sa slabesti mai bine incerci sa mananci sanatos si sa faci sport.

Offline

 

#1038 2011-09-25 16:12:59

lisa_lisa3360
Membru
Inregistrat: 2011-09-25
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna am o intrebare iau anticonceptionale de cateva luni si luna asta am luat antibiotic in primele zzile knd am inceput o noua serie de anticonceptionale, vreau sa stiu dak sunt protejata in pauza .am avut un contact sexual dimneata  in prima zi knd am inceput  alta serie de pastile  si pastilele le luam seara am fost protejata???? va multumesc

Offline

 

#1039 2011-09-25 18:58:29

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

atunci cand iei antibiotice trebuie sa te protejezi suplimentar in timpul tratamentului si 7 zile dupa el! inteleg ca tu nu ai avut contacte cu risc in perioada asta, deci esti ok


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#1040 2011-09-25 22:43:44

~Clarissawww
Membru
Inregistrat: 2011-09-24
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

camysh...multumesc mult pentru raspuns! smile
Cat despre mancatul sanatos....o fac deja...iar sport,o sa incep sa fac cat de curand,dar totusi eu dau kilogramele jos foarte greu ...mai ales ca e vorba de vreo 3 kg.

Offline

 

#1041 2011-09-26 14:09:59

andrada89
Membru
Inregistrat: 2011-09-26
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna...am o problema cu marvelon21...am inceput sa iau prima tableta dar apar sangerari intermenstruale...am inteles ca ar trebui sa astept 3 luni pana se obisnuieste corpul...dar in prospect scrie si varianta ca ar trebui sa le opresc...eu am mai avut sangerari intre menstruatii am fost la medic, mi-a prescris marvelon 21 sa iau 3 luni tratament...am luat doar 2 luni, nu am avut probleme, le-am oprit si am inceput sa iau din nou dupa jumatate de an si am aceasta problema...astept un raspuns...multumesc

Offline

 

#1042 2011-09-26 14:11:11

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

problema e daca sangerezi puternic (ca la menstruatie sau mai mult) pe timpul foliei.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1043 2011-09-26 16:11:20

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna fetelor, am nevoie de un sfat...am luat Yasmin un an de zile apoi la vreo 6 luni de la intreruperea lor am inceput sa am menstre neregulate cu intarzieri de pana la 2 luni (intarzierile s-au intamplat cam din oct anul trecut ). In lunile iunie-iulie am avut ciclu de 28 de zile ca apoi sa mi se deregleze iar, de atunci venindu-mi de 4 ori in 2 ori (din 2 in 2 saptamani in august si sept). Am fost la dr., mi-am facut o transvaginala si mi-au descoperit un folicul mare care nu reuseste sa se sparga la ovarul drept si vreo 3-4 la ovarul stang (ovare micropolichistice). Mi-au dat 10 zile progesteron si apoi Logest. Am tot citit pe internet si pe forumul vostru si nu vreau sa iau Logest sau orice fel de AC. Am luat Yasmin, m-am simtit binisor pot zice insa de cand l-am lasat am luat 10 kg pana in prezent. Pe langa efectul kg in plus mi-e frica ca daca le intrerup nu o sa mai imi vina menstra fara ele samd, de copii nu mai vbesc. Medicul meu de familie ma sfatuieste de asemenea sa iau Logestul. Stiu ca alt tratament pt ovare micropolichistice nu ar fi. De pe la 15-16 ani am fost diagnosticata cu asa cv (o mostenesc pe mama) insa nu am avut niciodata probleme cu menstra, am avut-o mereu regulata, asta pana sa intrerup Yasminul..........Voi ce ma sfatuiti sa fac? Sa ma chinui cu menstrele sau sa iau Logestul care are multe alte efecte adverse samd....!?!?! Multumesc

Offline

 

#1044 2011-09-26 16:14:34

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

ce efecte adverse sa aiba? e unul dintre contraceptivele cu cea mai redusa concentratie de hormoni.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1045 2011-09-26 17:03:28

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Stiu. Pai...kg in plus +  intreruperea lor nu-mi garanteaza ca menstra mi se regleaza, deci as cam deveni "dependenta" de ele. Pbil mi s-a urat mie de ideea de hormoni sintetici. smile Nu m-am simtit exceptional nici cu Yasmin, ma trezeam in miez de noapte cu stari de voma (nefiind in primele 3 luni de administrare).

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.