homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-59


#1103 2011-10-08 14:00:08

daenarys
Vizitator

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

pastile se absoarbe la 3-4 ore dupa ce ai inghitit o smile

 



#1104 2011-10-08 16:18:41

geanta andrada
Membru
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 3

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

heart_beat a scris:

risti sa iei de capul tau unele care sa nu ti se potriveasca si sa iti faci alte probleme degeaba
la planning daca mergi trebuie doar sa stai de vorba cu medicul si sa ii raspunzi la niste intrebari si o sa iti recomande pastilele potrivite

Si cam cat costa aceasta consultatie? primesc pastilele gratis daca sunt eleva?

Offline

 

#1105 2011-10-08 17:39:08

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

daca te duci la un cabinet de planning de pe langa spitalul din oras (nu m-am tare exprimat bine, da' sper c-ai inteles), consultatia e gratis; teoretic le primesti gratis, practic depinde de noroc; eu nu le-am primit gratis, in schimb am alte facilitati smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1106 2011-10-09 14:44:19

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

V: 1 - exista functie de recuperare parola smile nu era necesar sa iti faci cont nou.
2 - cel mai probabil te doare colecistul, nu ficatul, caz in care e recomandat sa faci o echo, ca sa vezi daca intr-adevar e de acolo smile daca vrei, poti lua bilichol 1 de 3 ori pe zi, e natural, n-are ce rau sa faca, nu interactioneaza cu ac.

Da stiu ca exista acea functie, am icenrcat sa o folosesc dar imi dadea tot felul de erori si intr-un final imi spunea ca nu sunt inregistrata (cu toate ca era, folosesc doar o adresa de e-mail pt forumuri, nu stiu.. poate sunt eu atehnica lol
Legat de eco, am facut una acum cateva luni la niste analize de rutina si era totul in regula dar chiar nu stiu ce sa fac, chiar imi e teama sa nu imi dau organismul peste cap mai ales ca am si niste probleme cu greutatea si incep un regim cu proteine si... probabil sunt putin paranoica dar mi-e teama sa nu fie prea mult pentru un organsim si asa slabit.

(inca o intrebare, cand am mers la nutritionist (am scazut in greutate foarte mult in ultimele luni) m-a intrebat daca urmez vreun tratament sau ceva, dar, nu am putut sa ii spun ca folosesc anticonceptionale pentru ca erau si ai mei in camera si nu era cea mai stralucita idee, oare sa fie asta cauza durerilor din zona ficatului (ca nu stiu cum sa le localizez exact) si a faptului ca am slabit? adica, niciodata nu am avut mai mult de... 46 de kg cred, dar ma simteam sanatoasa, acum insa, ma simt tot mai slabita , nu mai am pofta de mancare.

Am fost ieri sa imi fac analize de sange si un sumar de urina, si in afara de faptul ca mi-e groaza sa nu iasa anticonceptionalele (desi, din cate am inteles trebuie niste analize speciale ca sa se vada ce si cum cu hormonii din corp) sunt extrem de speriata pentru ca nu stiu ce a cauzat dereglarea asta.
Ma gandesc ca daca era sa slabesc de la pastile se intampla de la inceput nu acum,dupa un an.


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#1107 2011-10-09 15:04:01

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

offtopic sa imi spui ce user vrei sa folosesti de acum incolo ca sa ti-l banez pe celalalt. Nu e voie sa ai 2 usere


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2011-10-09 15:55:17

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

asta sa ramana daca pe celalalt nu am reusit sa il recuperez... multumesc si scuze pt deranj cesafac


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#1109 2011-10-09 17:07:03

vanda 234
Membru
Inregistrat: 2011-10-09
Mesaje: 3

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna...folosesc logest si as dori sa imi spuneti daca am uitat sa iau ultimile 3 pastile din drajeu si in saptamana de pauza de 7 zile am avut contact sexual neprotejat e posil sa fi ramas insarcinata.trebuie sa iau pastla de 2 zii?sau incep iar o folie?.va rog?

Offline

 

#1110 2011-10-09 17:08:50

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Din pacate nu ai fost protejata in cele 7 zile daca nu ai luat toate cele 21 de pastile ...


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1111 2011-10-09 17:41:34

vanda 234
Membru
Inregistrat: 2011-10-09
Mesaje: 3

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

pot sa incep iar logest  din a 8 zii chiar daca iau pastila de a 2 zii?

Offline

 

#1112 2011-10-09 18:24:10

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Da.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1113 2011-10-09 19:21:34

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

pastila de a doua zi se ia intr-un interval de maxim 72 de ore de la contactul cu risc, si isi face "efectul" pt un singur contact.

daca iei pastila de a doua zi "regulamentar", poti incepe si anticonceptionalele normal, dupa pauza, doar ca tot va trebui sa te protejezi suplimentar primele 7 zile.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1114 2011-10-11 11:26:00

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

care sunt anticonceptionalele cu cea mai mica doza de hormoni?
si care ar fi mai recomandate/utile in a preveni o sarcina (nu vorbim de alte beneficii), cele cu mai putin progestogen sau mai putin estrogen?


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#1115 2011-10-11 11:43:11

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna..lomexin ovul interactioneaza cu efectul Yasmin? din cate stiu eu, nu ar trebui, nu?

Offline

 

#1116 2011-10-11 15:24:21

estera89
Membru
Inregistrat: 2011-10-11
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

salut am si io o mare mica dilema iau anticoceptionale de 4 ani cu pauze intre ele problema e ca ginecologu mia zis fiecare folie de pastile sa iau in prima zi de menstruatie asa am facut in tot acesti ani nu respectam tot timpu programu ginecologului si mai luam si in a 2 zi sau chiar si a 3 numai ca luna asta am vrut sa iau mai tarziu si am luat in a 5 zi de menstruatie in primele 7 zile am facut sex protejat apoi liber la ceva timp am avut 3 zile de rau dureri de burta si varsaturi frica mea e sa nu fi ramas insarcinata  cesafac  nustiu

Offline

 

#1117 2011-10-11 16:09:47

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Deci ori nu ai inteles tu bine, ori ginecologul tau e batut in cap neutral Si daca e cazul ultimei variante, mi se pare inadmisibil sa existe asemenea indrumari ale unui medic ... Anticonceptionalele NU se iau asa ! PRIMA data cand le iei, da, le iei in PRIMA zi de menstruatie, dar apoi le iei intotdeauna in ziua imediat urmatoare celor 7 zile de pauza ( deci in a 8-a zi ). Adica: iei cele 21 de pastile active ( sau cate ai tu ) si apoi faci 7 zile pauza, in care TREBUIE sa iti vina menstra, daca nu esti insarcinata. INDIFERENT de ziua din cadrul celor 7 in care iti vine menstra, indiferent cand se termina, tu trebuie sa incepi urmatoarea folie in a 8-a zi. Si asa faci MEREU. Daca incepi folia MAI TARZIU de a 8-a zi, nu mai esti protejata decat dupa de inghiti 7 pastile. Deci aminteste-ti daca ai inceput folia MAI TARZIU de a 8-a zi sau nu.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1118 2011-10-12 12:24:15

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

estera, nu ai avut niciodata curiozitatea sa citesti amaratul ala de prospect care se afla in cutie??

eve, nu interactioneaza.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1119 2011-10-12 21:21:22

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

yoyolina a scris:

estera, nu ai avut niciodata curiozitatea sa citesti amaratul ala de prospect care se afla in cutie??

Asta ma gandeam si eu, no offense ... neutral


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1120 2011-10-13 12:02:21

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

kdeea a scris:

Deci ori nu ai inteles tu bine, ori ginecologul tau e batut in cap neutral Si daca e cazul ultimei variante, mi se pare inadmisibil sa existe asemenea indrumari ale unui medic ... Anticonceptionalele NU se iau asa ! PRIMA data cand le iei, da, le iei in PRIMA zi de menstruatie, dar apoi le iei intotdeauna in ziua imediat urmatoare celor 7 zile de pauza ( deci in a 8-a zi ). Adica: iei cele 21 de pastile active ( sau cate ai tu ) si apoi faci 7 zile pauza, in care TREBUIE sa iti vina menstra, daca nu esti insarcinata. INDIFERENT de ziua din cadrul celor 7 in care iti vine menstra, indiferent cand se termina, tu trebuie sa incepi urmatoarea folie in a 8-a zi. Si asa faci MEREU. Daca incepi folia MAI TARZIU de a 8-a zi, nu mai esti protejata decat dupa de inghiti 7 pastile. Deci aminteste-ti daca ai inceput folia MAI TARZIU de a 8-a zi sau nu.

a inteles foarte bine... cunosc un sigur medic ginecolog (al meu) care nu spune astfel de balarii, ca trebuie neaparat sa le iei numai din prima zi de menstruatie si ca trebuie neaparat sa faci pauze ca altfel mori. bine, nu pauza dupa fiecare luna... aici chiar cred ca e o greseala poate de exprimare din partea ei. e bine ca a stiut sa se protejeze 7 zile, ma intreb daca medicul i-a spus asta tinand cont de faptul ca din prima zi nu este nevoie de asa ceva si insista ca nu mai asa se iau...
si nu cred ca e insarcinata... a spus ca a inghitit 7 pastile si abia dupa a avut contact fara, deci ce mai conteaza in ce zi a inceput?
ca fapt divers eu citesc prospectul si la paracetamol, dar pt niste pastile hormonale pe care le iei de 4 ani...

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-13 12:06:09)

Offline

 

#1121 2011-10-13 12:43:46

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Fetelor, nu gasesc lista aceea cu substantele din medicamente care interactioneaza cu AC. Trebuie sa fac un tratament cu canesten gyn ovule si lomexin crema si nu stiu daca e nevoie de protectie suplimentara. Iau Cerazette.  Doc nu a mentiona nimic despre protectie dar poate o fi omis. De aceea va intreb pe voi. Stiti daca e nevoie sa folosim prez ?
Multumesc !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.