homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-62


#1160 2011-10-31 14:35:50

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

nu, eve smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#1161 2011-10-31 15:44:14

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

big_smile ce bineeeee, ca am profitat de weekend lol Merci, yoyo puss

Offline

 

#1162 2011-10-31 15:47:12

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

puss


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1163 2011-10-31 16:02:39

GgA
New member
Inregistrat: 2009-12-15
Mesaje: 21

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna  big_smile Am si eu o intrebare si as vrea sa stiu parerea voastra. Iau Diane 35 la recomandarea medicului. Am evitat pana acum sa iau antibiotice,insa vineri am inceput sa iau Ospen pentru durere in gat...Vineri am terminat si folia de luna aceasta...Credeti ca in pauza anticonceptionalele isi mai fac efectul? Multumesc  O zi buna tuturor  smile

Offline

 

#1164 2011-10-31 16:03:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

GgA ai warn pt postare multipla; este suficient sa postezi la un singur topic si sa astepti ca cineva care stie sa iti raspunda.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2011-10-31 16:24:24

GgA
New member
Inregistrat: 2009-12-15
Mesaje: 21

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Am inteles. AM vazut ca acolo nu mai scrisese nimeni de ceva timp si am crezut ca am gresit smile Scuze..

Offline

 

#1166 2011-11-01 12:37:03

mamicutz de piticut
Membru
Inregistrat: 2011-11-01
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna ziua tuturor! Sunt o novice pe forum, rog intelegere smile
Problema mea e urmatoarea: din septembrie iau Yasmine, iar in 30, deci miercuri, am inceput ce-l de-al doilea blister-dupa pauza de 7 zile indicata pt menstruatie. Duminica am avut contact sexual neprotejat, dupa care, senilitatea bat-o vina, am uitat pilula de seara, pe care am luat-o abia luni, la aprox. 18 ore dupa ora normala. Cat de mare e riscul unei sarcini,- am citit prospectul - si cat e de indicata pilula de a doua zi? Daca se poate un raspuns pana sunt in timpul "regulamentar" pt ea... Scuze, doctorul meu ce trebuie contactat in astfel de cazuri, lipseste, dar poate aveti voi ceva experienta si ma puteti ajuta. Mii de multumiri

Offline

 

#1167 2011-11-01 12:42:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

contactele de dinainte de pastila uitata au fost protejate deci nu trebuie sa-ti griji pentru asta. de acum, protectie suplimentara pana inghiti corect 7 pastile consecutive.

Offline

 

#1168 2011-11-01 13:05:47

mamicutz de piticut
Membru
Inregistrat: 2011-11-01
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Multumesc de promptitudine smile

Offline

 

#1169 2011-11-01 13:23:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

cu placere smile

Offline

 

#1170 2011-11-02 15:17:45

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna,fetelor! sunt noua pe aici. Am 20 de ani si pana acum nu am folosit nici o metoda contraceptiva. Ieri am fost la un medic ginecolog pentru a mi se prescrie niste pilule contraceptive. Ma asteptam sa mi se faca niste analize hormonale,ceva...insa nu. Am avut parte de un simplu control ginecologic in urma caruia dl doctor mi-a prescris Karissa. Acum nu stiu ce sa fac. Sunt foarte ingrijorata de efectele adverse. Credeti ca ar trebui sa consult si un alt medic? Precizez ca i-am spus domnului doctor de analize,insa a spus ca nu sunt necesare! Eu sunt in principal foarte ingrijorata de cresterea in greutate...Nu sunt tocmai o slabuta de felul meu. (160 cm, 52 kg).


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#1171 2011-11-02 15:42:49

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Deeyana, nu este nevoie de analize pt a ti se prescrie anticonceptionale, este de ajuns sa vb cu dr, sa te intrebe ce boli ai avut sau de ce sufera parintii. eu zic sa incepi sa iei anticonceptionalele, este mult mai bine decat sa nu folosesti nici o metoda contraceptiva.

nici eu nu am facut analize inainte sa mi se prescrie anticonceptionale, fa analizele 1 data/an sa vad daca imi afecteaza organismul.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#1172 2011-11-02 15:51:43

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Multumesc pentru raspuns,maryahs smile o sa incep sa le iau. Am inteles ca trebuie sa incep sa le iau in prima zi de cm,nu? menstruatia ar trebui sa apara cam pe 14 ale lunii,deci pana atunci ca sa fiu sigura ca nu exista o sarcina trebuie sa folosesc alte metode de protectie? multumesc frumos!

Ultima oara a fost editat de Deeyana (2011-11-02 15:53:57)


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#1173 2011-11-02 16:54:17

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Deeyana ca sa fii sigura ca nu vei ramane insarcinata intre timp trebuie sa folosesti prezervativ nu ca sa fii sigura ca nu exista o sarcina. nu trebuie sa le iei din prima zi de ciclu, le poti lua chiar astazi. regula este simpla, daca le incepi in fix prima zi de menstruatie esti protejata dupa 4 ore cat ii ia pastilei sa se absoarba deci poti face sex fara prezervativ chiar de atunci (daca sunteti de acord cu sexul cand esti pe stop), daca incepi folia in orice alta zi a ciclului menstrual adica in ziua a doua de menstruatie, sau a 3-a sau azi cand mai ai aproape 2 saptamani si-ti vine iar, nu esti protejata din prima zi de administrare, ci abia dupa ce inghiti corect 7 pastile adica dupa 7 zile + 4 ore cat ii ia ultimei pastile sa se absoarba. ginecologilor de obicei le este cam lene sa dea aceasta explicatie simpla sau poate le este si frica sa nu iei pastile peste vreo sarcina si ca sa se asigure iti spun sa iei din prima zi de menstra. din moment ce nu te protejezi niciodata eu te sfatuiesc sa nu te mai joci aiurea si sa le iei de acum, timp in care te abtii sau folosesti corect prezervativul 7 zile.
karissa = logest adica ce iau eu, daca citesti prospectele vei vedea ca e acelasi medicament dar facut de firme diferite (la logest e bayer). bine, tu sa iei karissa ce ti-a dat medicul, dar fiind recomandat de el e mult mai probabil sa ti se potriveasca decat daca le luai de capul tau (absolut nerecomandat). asa ca eu zic sa nu-ti faci griji cu ingrasatul, sunt ac cu doza foarte redusa de hormoni, iar ingrasatul este oricum un mit, adica de fapt te ingrasi pentru ca mananci mai mult, nu din cauza pastilelor. eu de la logest nu am pus nici macar un gram, si nu am avut nici un efect advers 11 luni de cand le tot iau. si nu este nevoie de analize pentru a ti le prescrie. si exista un medic care este specializat pe asa ceva (prescris pastile, metode contraceptive) se numeste medic de planning familial.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-02 16:57:17)

Offline

 

#1174 2011-11-02 17:12:04

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

frankie,iti multumesc mult ptr raspuns! in sfarsit am inteles cum sta treaba...ptr ca dl doctor nu a fost foarte clar! as mai vrea sa intreb ceva,dak se poate! am inteles k fiecare pastila este pentru fiecare zi a sapt in parte..deci,spre exemplu,dak menstruatia imi vine intr-o zi de miercuri, o sa iau pastila de miercuri sarind peste cea de luni si marti? eu inca nu stiu sigur daca e adv chestia cu zilele saptamanii pentru ca inca nu mi-am cumparat pastilele. ms mult din nou


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#1175 2011-11-02 17:18:49

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

pai karissa e ca si al meu, deci ai 21 de pastilute pe o folie. toate pastilele sunt identice, contin aceeasi doza de hormoni le poti lua cum vrei tu de pe folie trebuie doar sa inghiti cate una pe zi cam la aceeasi ora. numai ca, cei ce le-au creat s-au gandit la un sistem sa le fie usor si logic femeilor si sa nu le uite. de aia fiecarei pastile ii corespunde cate o zi din saptamana si intre pastile sunt sageti cu sens unic. pastilele formeaza pe folie un dreptunghi sa-i zicem. tu vrei sa le incepi miercuri. scoti o pastiluta pe care scrie mi de pe folie, oricare de pe ce rand vrei numai sa scrie mi pe ea (de la miercuri). si continui cu sensul sagetilor --> jo --> vi --> sa --> du samd. nu 'sari peste cea de marti. pe cea de marti o vei lua in a 21-a zi. va fii ultima pastila de pe folie si dupa cateva zile iti va venii menstra. in a 8-a zi de pauza (pauza in care esti protejata) incepi alta folie. va pica mereu in aceeasi zi a saptamanii deci tot miercuri. o data pe luna intr-o miercuri vei incepe folie noua. de asemenea menstruatia iti va venii mereu in aceesi zi a saptamanii cum ti-a venit prima oara. nu trebuie sa le iei 'la fix' ci aproximativ la aceeasi ora. poti intarzia cu inghititul unei pastile 12 ore fix, daca ai trecut de 12 ore scade protectia si trebuie sa te protejezi suplimentar urmatoarele 7 zile + 4 ore cat ii ia pastilei sa se absoarba. (asta ca sa stii daca uiti vreodata o pastila). pastila uitata se inghite! cand iti amintesti chiar daca asta poate insemna chiar sa iei doua deodata (pe cea uitata si pe cea din ziua respectiva). ce sa-ti mai spun, sa nu faci niciodata pauza mai lunga de 7 zile ca pierzi protectia. mai scurta se poate face daca vrei sa schimbi datele. astea trebuia sa ti le spuna medicul... daca mai ai nelamuriri suntem aici. cand le vei cumpara vei avea si prospectul pe care sunt explicate toate minunile. kram

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-02 17:27:08)

Offline

 

#1176 2011-11-03 00:47:50

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna, nu mai gasesc topicul de interactiune a pastilelor ...
sioforul interactioneaza cu anticonceptionalele?


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#1177 2011-11-03 11:16:28

daenarys
Vizitator

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

sioforul nu interactioneaza cu ac fiind un antitiabetic smile

 

#1178 2011-11-04 01:03:44

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

mersi big_smile voiam sa ma asigur big_smile


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.