homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-72


#1350 2011-12-27 00:01:38

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

aname1 a scris:

Buna. Am o intrebare.
Iau anticonceptionale si am facut sex neprotejat acum putin timp si la ora 10 trebuie sa iau pastila...numai ca la ora 11 incep sa iau antibiotice. Este posibil sa mai ramana spermatozoizi inauntru (eu m'am spalat cum am putut) si daca iau antibiotice la 11 sa imi scada efectul pastilei si exista sansa sa raman insarcinata?

da, spermatozoizi traiesc maxim 10 zile, si degeaba te speli, ca de aia cand ejaculeaza sperma 'sare', e un jet, ca sa ajunga cat mai departe in vagin si repede in uter pt ca in vagin oricum mor repede de la mediul acid de acolo, in uter crede-ma ca nu te poti spala... plus ca spermatozoizii sunt celule care au motilitate, se pot 'deplasa' spre deosebire de ovule. deci nu lua antibioticul astazi ca nu cred ca e problema daca amani cu o zi luarea lui. oricum daca il iei acum, protectia se duce, daca iei ac si antibiotic in aceeasi zi si la doar o ora diferenta...

carmen poti sa stergi una din ele. si eu zic ca nu sunt motive de ingrijorare, spottingul poate sa te tina si mai mult de o folie cand se reobisnuieste organismul. tot karissa ai luat si in trecut? cu ac te tine 6 zile menstra sau fara ele? e normal ca pastilele sa reduca fluxul si femeile de obicei vad asta ca pe ceva pozitiv smile

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-27 00:04:44)

Offline

 



#1351 2011-12-27 01:30:50

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Luminati-ma si pe mine !!! Cum e cu grapefruitul asta ??? In prospect nu scrie ca ar reduce efectul ac. Scrie doar de sunatoare. Eu iau cerazette. Cred ca o sa radeti..am mancat ieri salata de fructe si erau si cateva bucati de grapefruit. Mi-am adus aminte dupa de discutiile de pe aici. Am intrebat in seara asta 2 prietene iar ele nu auzisera de asta. E valabil pt anumite tipuri de pastile ? Sau daca e consumat in cantitati mari ?
Eu nu mai stiu... Ce fac, ma protejez suplimentar ? Cat ?

Offline

 

#1352 2011-12-27 09:53:44

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

e vorba de consumul in cantitati mari, la fel si la sunatoare
ideea e sa nu mananci/ bei in mod frecvent si in cantitati mai mari

Offline

 

#1353 2011-12-27 10:02:52

carmen_Rebeca84
New member
Inregistrat: 2010-07-30
Mesaje: 86

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna..
da am luat tot karissa si inainte. Nu nu menstra ma tinea 6 zile inainte sa i-au anti. Insa mi s-a parut ciudat acuma ca m-a tinut doar 3 ,4 zile.... credeam ca spottingurile o sa fie doar in prima luna si acuma cand am vazut ca dupa 5 zile de la a doua folie, iar au inceput  mi-am pus niste semne de intrebare... am avut o zi sau doua cand ma dureau si sanii putin.
Deci nu se pune problema unei sarcini?
multumesc pt raspunsuri

Offline

 

#1354 2011-12-27 10:04:43

daenarys
Vizitator

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

carmen cu siguranta nu esti insarcinata
resimti niste efecte secundare ale ac ce pot sa apara in primele 3 luni de administrare
daca iei corect pastilel nu ai cumsa ramai insarcinata smile

 

 Publicitate


loading...

#1355 2011-12-27 13:02:53

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

din cate am inteles nu ai inceput prima folie din prima zi de menstra, deci ai fost protejata abia dupa 7 zile plus 4 ore. ai spus ca ai avut contacte doar in a 8-a zi. e perfect, ai fost protejata si esti in continuare. nu ai cum sa fii insarcinata, plus ca semnele nu aparea asa devreme si daca era cazul. e normal ca fluxul sa se diminueze cand iei pastile. durerile de sani si spottingul sunt efecte adverse care vor trece cand se va obisnui corpul. tu iei karissa prescrise de medic? in trecut tot asa ai avut spotting? este normal, dar poate sa fie si faptul ca nu te intelegi asa perfect cu ele. eu iau logest care e exact karissa si o singura data am avut spotting o luna ca le-am intrerupt. in rest nici macar la prima prima folie nu am avut. si nici un efect advers, poate sunt eu mai norocoasa, poate mi se potrivesc mie mai bine pastilele astea fata de alte organisme. oricum, nu-ti face griji, este normal. dar daca nu ti le-a dat medicul, poti trece pe la un cabinet de planning sa stabileasca cat de potrivite iti sunt.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-27 13:03:49)

Offline

 

#1356 2011-12-27 19:10:27

aname1
Full member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 163

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Multumesc frankie !!

Offline

 

#1357 2011-12-27 21:58:11

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

puss

Offline

 

#1358 2011-12-28 13:51:43

Gygyat21
New member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 27

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna.am luat yasmin 8 luni de zile,recomandat de doctor ptr o dereglare hormonala...ovare polichistice.le-am intrerupt iar prima menstra a venit la 39 de zile diferenta intre ele pe 3.11..de atunci nu am mai avut.stiu ca dupa intreruperea pastileleor e un dezechilibru pana se regleaza dar e normal asa mult?sa mai astept poate vine?insarcinata nu am cum sa fiu ca am folosit protectie tot timpul.si in plus nam nici un simptom specific..Dati un sfat.Multumesc!

Offline

 

#1359 2011-12-28 14:47:50

valyro
Full member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2009-10-16
Mesaje: 201

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna,si eu ma confrunt cu aceeasi problema,dereglari  mari. Dar am fost la medic si mi-a prescris tratament cu duphaston.Cred ca trebuie sa mergi la un medic,eu am fost la endocrinolog,sa iti dea sa faci niste analize.


http://www.fertilityfriend.com/home/valyro83 bebe Alexandru Gabriel din 8 nov 2013

Offline

 

#1360 2011-12-28 16:08:47

Gygyat21
New member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 27

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

da dar am luat duphaston inainte de a lua yasmin tot ptr problema asta.si atunci mia venit si dupaia am continuat cu yasmin 8 luni si acum cand am intrerupt vad ca o ia iara de la capat,nu am vazut nicio imbunatatire doar bani cheltuiti...tot la endocrinolog am fost...Tie ti-a dat acum doar duphaston si a venit normal dupaia?

Offline

 

#1361 2011-12-28 20:47:49

carmen_Rebeca84
New member
Inregistrat: 2010-07-30
Mesaje: 86

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna...
daca stau sa ma gandesc bine, am avut contact sexual in a 7 -a zi dar dupa vreo 8 ore dupa administrare.
Daca prima pastila este luata din prima zi de ciclu.. normal nu exista protectie de atunci?? (o dr, gine asa mi-a spus candva) .
Prima si Prima data am luat Karissa (la recomadarea dr. meu Gine) acum 3, sau 4 ani.. am avut aceste efecte cred ca doar in prima luna. Le-am luat ff putin atunci..4,5 luni.
DUpa un an am inceput sa i-au iar tot Karissa le-am luat cam 9-10 luni . efectele adverse au fost tot asa cam o luna...
iar Acum cand am inceput sa le i-au a 3-a oara vad ca efectele adverse sunt mai multe: ma lasa durerile de sani, apar mici dureri de cap.. mici stari de greata...
Imi fac anual analizele... Papa , Clamidia, Eco...
AR fi bine sa le mai i-au luna asta si apoi sa imi fac un consult si sa le schimb?

...............................................................................................................................................................

frankie a scris:

din cate am inteles nu ai inceput prima folie din prima zi de menstra, deci ai fost protejata abia dupa 7 zile plus 4 ore. ai spus ca ai avut contacte doar in a 8-a zi. e perfect, ai fost protejata si esti in continuare. nu ai cum sa fii insarcinata, plus ca semnele nu aparea asa devreme si daca era cazul. e normal ca fluxul sa se diminueze cand iei pastile. durerile de sani si spottingul sunt efecte adverse care vor trece cand se va obisnui corpul. tu iei karissa prescrise de medic? in trecut tot asa ai avut spotting? este normal, dar poate sa fie si faptul ca nu te intelegi asa perfect cu ele. eu iau logest care e exact karissa si o singura data am avut spotting o luna ca le-am intrerupt. in rest nici macar la prima prima folie nu am avut. si nici un efect advers, poate sunt eu mai norocoasa, poate mi se potrivesc mie mai bine pastilele astea fata de alte organisme. oricum, nu-ti face griji, este normal. dar daca nu ti le-a dat medicul, poti trece pe la un cabinet de planning sa stabileasca cat de potrivite iti sunt.

Offline

 

#1362 2011-12-28 20:52:06

daenarys
Vizitator

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

carmen,daca si dupa trei luni persita efectele astea eu zic atunci s amergi sa le schimbi.mai ai rabdare poate o sa iti fie ok pana la urma cu ele smile

 

#1363 2011-12-28 21:08:44

carmen_Rebeca84
New member
Inregistrat: 2010-07-30
Mesaje: 86

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

ok multumesc pt raspuns smile

efectele acestea m-au dus cu gandul departe pana la o sarcina lol

daenarys a scris:

carmen,daca si dupa trei luni persita efectele astea eu zic atunci s amergi sa le schimbi.mai ai rabdare poate o sa iti fie ok pana la urma cu ele smile

Offline

 

#1364 2011-12-29 01:11:32

maria12356
Full member
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 121

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

si mie mi-au fost prescrise ac yasmin din cauza dereglarilor hormonale si a ovarelor polichistice....mie menstra imi intarzia mult,cel mai mult a fost 6 luni...dar le-am intrerupt pt ca ma ingrasam de la ele...si am avut un contact neprotejat acum 2 luni..in care nu am mai luat ac...si am avut contacul cu o 5-6 zile inainte de menstra si am luat pastila de a 2 zi escapelle,mentionez ca nu am un ciclu reglat....asta se intampla pe 1 noiembrie...iar pe 5 mi-a venit mc cum imi venise si in luna octombrie...in decembrie tot pe 5 mi-a venit am  facut teste de sarcina dupa 4-5 sapt si a iesit negativ...acum astept sa vad daca o sa imi vina si luna asta....se poate sa fiu insarcinata?nu am nici-o senzatie....si testele au iesit negative,pasila am luat....va rog sa imi raspundeti!

Offline

 

#1365 2011-12-29 12:23:58

ioana20bv
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 54

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

salut.....am si eu o intrebare....anticonceptionalele au vre-o legatura cu greturile??? ideea e k de o luna si cva  orice manac...imi lasa o stare naspa...mi se apleaca si imi vine tot timpu sa vomit....in plus stomacu e varza....ma boloboroseste de ma inebuneste....scaune moi am,...dar f rar....mentionez k iau yasmin de aproape un an....starile astea le aveam si mai l a inceput knd am luat antibebe, numa k acum sunt fff dese..sad

Ultima oara a fost editat de ioana20bv (2011-12-29 12:24:44)

Offline

 

#1366 2011-12-29 12:38:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

mie imi suna a probleme biliare, care pot fi un pic accentuate de AC, dar cu regim usor si putin tratament ar trebui sa fi ok
mergi la medicul de familie si cere eventual trimitere la o echografie abdominala sa vezi daca asa e
daca tot te simti rau vorbeste cu medicul de planning, mie (si) pentru motivul asta mi s-a recomandat inelul vaginal, care e mai usor de suportat daca ai astfel de probleme

Offline

 

#1367 2011-12-29 12:41:26

maria12356
Full member
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 121

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

imi puteti raspunde si mie la intrebarea de mai sus?va multumesc

Offline

 

#1368 2011-12-29 12:49:18

ioana20bv
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 54

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

heimdall a scris:

mie imi suna a probleme biliare, care pot fi un pic accentuate de AC, dar cu regim usor si putin tratament ar trebui sa fi ok
mergi la medicul de familie si cere eventual trimitere la o echografie abdominala sa vezi daca asa e
daca tot te simti rau vorbeste cu medicul de planning, mie (si) pentru motivul asta mi s-a recomandat inelul vaginal, care e mai usor de suportat daca ai astfel de probleme

deci intradevar e o prb,.....o sa merg ....mc fain de sfat....smile sarbatori fericite sa ai:)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.