homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-95


#1787 2012-03-07 17:46:58

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

sad merci de lamuriri


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 



#1788 2012-03-07 20:05:07

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

fetelor iau Artizia la sfatul medicului de la planning..am 5 luni de cand iau..primele 2 luni a fost ok.. venea in a3a zi de pauza si tinea 3-4 zile curgea in cantitati aprx normale..dupa care o luna le-am intrerupt pt ca am fost plecata din tara si am uitata acasa pastilele..dupa aceea le-am luat iar si de 2 luni..menstra vine in a4a zi de pauza..ma tine 2 zile si curge..jumatate de absorbant in prima zi si jumatate de absorbant in a2a zi..si gata:|..eu sunt si paranoia si ma gandesc ca e sarcina..si mi-am mai luat un test il fac maine dimineata:( ce poate fi?


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#1789 2012-03-07 20:32:11

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

va roggg sa imi raspundeti si mie:((..am cateva zile de cand dorm doar 2-3 ore pe noapte din cauza stresului:((am avut un contact cu rosc pe 7 ianuarie..si am mai avut un contact protejat cu anticonceptionale pe 14 februarie..fac maine un test...daca si asta iese negativ..dupa alte 5 teste facute (negative)..ce sa fac..ca sunt paranoia deja ..mi se pare ca am burta ca imi misca ceva..in burta..mi-e greata in fiecare zi:(


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#1790 2012-03-07 20:40:09

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

irina, incearca sa NU te mai speri singura pentru ca nu iti faci bine deloc.
Din cate am tot auzit si citit eu, atat pe forum cat si din alte surse, organismul poate reactiona intr-un fel la anticonceptionale in primele luni de administrare iar daca le intrerupi poti avea alt comportament la ele, chiar daca este vorba de aceeasi marca de pastile.
Nu stiu foarte,foarte multe dar ma gandesc ca asta ar putea fi motivul in cazul tau. Incearca sa te linistesti putin. ai facut 5 teste care au iesit negative. NU avea cum sa iasa toate asa daca era sa fie vorba de un bebe.
Iar la faza cu burtica, chiar ti se pare,probabil pentru ca esti speriata de o posibila sarcina.

offtopic scuze daca deranjeaza restul fetelor.
si eu am tras vreo 2 sperieturi dintr-astea datorita dereglarilor hormonale (desi toate contactele de atunci erau protejate - prezervativ) si mereu mi se parea ca incep sa am burtica si ca deja e proeminenta desi se stie ca incepe sa se cunoasca undeva la 3 4 luni mai ales daca e prima sarcina.
Relax! >big_smile<


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#1791 2012-03-07 20:45:06

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

maine ar fi..2 luni..de la contactul din ianuarie si 3 sapt si cateva zile de la contactul din februarie..daca si asta (sure check)iese negativ..ar fi cazul sa ma linijstesc?..dar totushi nu sangerez prea prea putin:|?

Ultima oara a fost editat de irina17 (2012-03-07 20:45:47)


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1792 2012-03-07 20:51:39

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

mai, in primul rand sunt deja 3 saptamani chiar si de la ultimul contact deci daca era bebe iesea macar un text pozitiv. contactul de acum 2 luni cred ca deja e clar ca nu a prezentat nici un risc,tinand cont ca toate testele ti-au iesit negative,parerea mea :">
in al doilea rand, a aparut acea menstruatie/sangerare de privatie. Cred ca si heimdall iti zisese ca atunci cand apare asta, in cele mai multe cazuri (de genul 99,9999%) nu e nici un bebe.
Probabil sangerarea in cantitatea aia e pentru ca inainte luai pastile iar acum le-ai intrerupt putin mai devreme. e doar o parere cumva logica. Asteapta sa vezi cate zile te tine si poate reusesti sa te linistesti.
Spre exemplu, maine e 8 Martie. Incearca sa te bucuri de zi si sa fi mai calma. Aminteste-ti de asta maine! tongue

oupss, cred ca am facut dintr-un topic un offtopic big_smile


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#1793 2012-03-07 20:57:00

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

sangerarea deja s-a oprit:| a inceput luni a curs luni si ieri..si azi o chestie maronie..si gata//dar a curs:|..extrem de putin:(..am sa fac maine testul..si daca iese negativ ma duk la doctor sa ii spun..sa vad..poate trebuie schimbate anticonceptionalele:|..off nici macar un 8 martie nu pot avea grater


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#1794 2012-03-08 08:31:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

irina17 a scris:

sangerarea deja s-a oprit:| a inceput luni a curs luni si ieri..si azi o chestie maronie..si gata//dar a curs:|..extrem de putin:(..am sa fac maine testul..si daca iese negativ ma duk la doctor sa ii spun..sa vad..poate trebuie schimbate anticonceptionalele:|..off nici macar un 8 martie nu pot avea grater

ai putea avea toate zilele ;linistita cu conditia sa vrei.
crede-ma, faptul ca singerezi doar 2 zile si anume cite putin in fiecare zi e motiv de bucurie nu de panica....mintea mea nu poate sa priceapa de ce ai putea sa iti doresti singerare abundenta!
Poate ca medicul tau de planning a uitat sa iti spuna ca sub anticonceptionale scade cantitatea si numarul de zile cit singerezi(ceea ce e de bine nu de rau!) ori poate ca ti-a spus dar ai uitat tu....in oricare din variante, calmeaza-te si lasa panicile inutile. Nu ai nimic, nu ti se intimpla nimic rau, totul e ok


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1795 2012-03-08 16:58:41

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

multumesc mult doctoressa:* astazi am inceput un nou blister ..de Artizia continui asa din moment ce testul a iesit negativ inseamna ca nu e sarcina..si nu e nimic daca sangerez asa putin


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#1796 2012-03-08 17:45:41

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

yoyolina a scris:

depinde care-i cauza dereglarii hormonale; daca ai ovare polichistice, sau micropolichistice, nu prea ai altceva de facut.

Bun, pot sa intreb si eu ceva? tot asa mi s-a recomandat si mie ACC pentru ovare micropolichistice .. intrebarea mea e: cand vreau sa fac un bebe, cum va fi? renunt la ACC si pana sa raman gravida imi apar iar chisturile?

Offline

 

#1797 2012-03-08 21:19:35

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

hey there. In primul rand, La multi ani voua/noua, fetelor, indiferetn de varsta smile

daca de marti am inceput pauza dintre folii si in asta seara, a 3a seara, nu mi-a venit inca (desi in general in  a3a zi imi venea deja,maxim pana seara) ar fi cazul sa incep sa imi fac griji? Stiu ca se presupune ca poate veni in oricare dintre cele 7 zile dar am auzit si ca in general iti vine cam in aceeasi zi..
Oare sa fac un test zilele astea? Desi pastilele le-am luat corect, pe toate, la aceeai ora, in afara de 2 intarzieri de jumatate de ora, deci asta nu se pune...
problema e ca sambata, cand ar fi a 5a zi de pauza, vreau sa incep noua folie de ac si nu stiu daca e indicat in cazul in care mie nu mi-ar veni pana atunci...
desi simt o usoara tensiune/durere in partea stanga a abdomenului,in partea inferioara..


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#1798 2012-03-08 22:34:16

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

crid, daca n-ai avut contacte cu risc, n-ai de ce sa iti faci griji, in general, da, cam vine in aceeasi zi, dar se intampla sa vina si in alta zi si e perfect normal. Si chiar se intampla smile Mai stai putin pana sambata si te decizi atunci smile Eu asa as face. O sa vina, stai linistita.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1799 2012-03-09 00:34:34

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

fetele am o problema, cred... iau Artizia si luna aceasta am observat ca am luat-o in sens invers...e vreo problema? ce ar trebui sa fac?


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#1800 2012-03-09 08:32:31

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

n-are nici o treaba, toate pastilele sunt la fel dpdv al concentratiei.

eveliux, chestia asta o vei discuta cu un ginecolog cand va fi cazul.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1801 2012-03-09 10:52:37

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

multumesc frumos pentru raspuns.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#1802 2012-03-09 18:43:07

lovingyou
Full member
Inregistrat: 2010-10-08
Mesaje: 652

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

la cat timp de la inceperea administrarii anticonceptionalelor se vad efectele asupra acneei?

Offline

 

#1803 2012-03-09 19:28:05

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

depinde ce fel de anticonceptionale iei..si cat de grave sunt problemele tale
de exemplu am citit undeva ca la diane35 , deobicei, la 3-4 luni de tratament se trateaza  eruptiile acneice existente

Ultima oara a fost editat de irina17 (2012-03-09 19:32:07)


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#1804 2012-03-09 19:44:00

lovingyou
Full member
Inregistrat: 2010-10-08
Mesaje: 652

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

iau yasmin. am prb cu cosurile, nu extraordinar de mari, dar am.

Offline

 

#1805 2012-03-09 19:48:27

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

si ti-au fost recomandate de medic pentru cosuri sau pentru protectie?


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.