homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere de 72 de ore la administrarea contraceptivului


#1 2011-04-04 21:40:38

ande06
Membru
Inregistrat: 2011-04-04
Mesaje: 2

intarziere de 72 de ore la administrarea contraceptivului

buna seara tuturor...

am mare nevoie de un sfat deoarece farmacistii nu m-au putut ajuta si la medic nu ajung curand...

iau anticonceptionale yasmin de mai mult de jumatate de an. sunt in a 2-a saptamana de administrare. Vineri seara la 21 am luat pastila, dar sambata si duminica nu am luat. Astazi luni, mi-a aparut sangerarea menstruala. Nu stiu ce sa fac ... sa continui blisterul inceput (sa iau 3 pastile acum seara) sau sa incep unul nou.

Si care sunt riscurile in ambele situatii ....


help please...

si multumesc in avans smile

Offline

 



#2 2011-04-04 23:31:58

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: intarziere de 72 de ore la administrarea contraceptivului

intrebare: sambata si duminica ai avut contacte? daca da, ia un postinor
1. continui cu pilulele, dar te protejezi suplimentar 7 pilule - eventual unesti 2 folii (cred ca e mai bine decat sa incepi o folie noua acum-ca fiind prima zi de menstruatie)
2. opresti ac acum, astepti sa treaca menstruatia, (asta ca sa fii sigura ca e menstruatie, nu spotting mai abundent) si apoi incepi o folie noua si te protejezi suplimentar primele 7 pilule

Offline

 

#3 2011-04-05 00:04:31

ande06
Membru
Inregistrat: 2011-04-04
Mesaje: 2

Re: intarziere de 72 de ore la administrarea contraceptivului

simone11 a scris:

intrebare: sambata si duminica ai avut contacte? daca da, ia un postinor
1. continui cu pilulele, dar te protejezi suplimentar 7 pilule - eventual unesti 2 folii (cred ca e mai bine decat sa incepi o folie noua acum-ca fiind prima zi de menstruatie)
2. opresti ac acum, astepti sa treaca menstruatia, (asta ca sa fii sigura ca e menstruatie, nu spotting mai abundent) si apoi incepi o folie noua si te protejezi suplimentar primele 7 pilule

multumesc pt raspuns. Nu am avut contact.

Deci ... iau acum 3 pastile ? (cea de sambata, dum si luni ) si continui folia? sau iau doar cate una ?

Offline

 

#4 2011-04-05 03:07:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intarziere de 72 de ore la administrarea contraceptivului

nu.
incepe o folie noua si du-o pana la capat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.