homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dezamgita de prima ecografie....Pls help-4


#58 2011-04-11 23:55:49

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

sunt total pe langa subiect dar asa m-am emotionat cand am citit prin ce treci.....parca citeam postarile mele de acum mai bine de 2 ani .....sarcina usoara rocsyca si un bebel sanatos si mancacios


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 



#59 2011-04-12 09:51:29

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Rocsy felicitari majoreta sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos goodluck


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#60 2011-04-12 14:37:27

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Rocsy sa creasca bebe mare si sanatos! puss


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#61 2011-04-12 18:37:26

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Multumesc mult de urari tuturor smile  dar inca nu ma pot bucura pe deplin, dar probabil asta oricum e senzatia timp de 9 luni .......Doctora imi spusese ca de la lichid am disconfort, acu cine mai stie ce si cum. Azi nu am mai fost asa des la baie, am zile si zile.....nu stiu in functie de ce ca nu-mi dau seama, in schimb ma dispera durerile astea ca la CM si mai am asa ca niste intepaturi, o senzatie ca atunci cand sunt racita jos, in fine nu stiu exact cum sa o descriu dar seamana in mare parte cu durerile de la CM ca sa nu mai zic de durerile de spate.......parca as fi o babutza. Maine am programare la o doctora la care mergeam de obicei sa vad si o a treia parere disperat
sper sa reusesc sa ma linistesc odata.....si sa ma pot bucura de o veste deplina si sigura rugaciune
Vroiam sa o intreb pe doctora daca am voie calciu ca am auzit de la cineva ca nu si eu am spasmofilie de cand ma stiu.
In schimb mi-a scris pe eco la recomandari: nospa, acid folic si eco la 10 zile. Poate sa imi zica cineva daca ar fi ok sa iei si elevit ca am mai auzit de acest medicament ca e bun ptr sarcina.
Multumesc si Doamne Ajuta ptr toate viitoarele mamici rugaciune


bebic

Offline

 

#62 2011-04-12 23:47:51

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsyka e normal ce simti acum, nu te ingrijora. corpul trau va trece usor usor prin niste transformari. momentan decat acid folic iti va da dr  si no-spa pt micile contractii. tu mergi pe mana dr tau. mie nu mi-a dat din prima elevit sua orice alte vitamine, ci mai intai acid folic care este foarte important in dezvoltare in prima parte a sarcinii apoi o perioada scurta ed timp mi-a dat cal-c-vita ( calciu cu vitamina c efervescent) si apoi vitamine prenatale( elevit, natalvit etc). mi-a zis sa-mi aleg eu. fa-ti o listuta cu intrebari si cand te duci la dr sa intrebi acolo exact ce vrei sa stii. daca semnalezi sangerari anunta-ti medicul urgent, e posibil sa fie nevoie si de un tratament de sustinere la inceput, gen: Duphaston, Utrogestan sau Arefam. daca n-ai probleme cu greturile papa ce doresti tu si odihneste-te cat mai mult si incearca sa nu te stresezi.


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2011-04-13 09:20:10

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Blue are dreptate. Mergi pe mana dr. Si mie mi s-a recomandat la inceput acid folic, abia dupa aceea, de prin sapt 13, parca, mi s-a dat elevit. Alimenteaza-te cat mai sanatos, odihna multa...si va fi bine!


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#64 2011-04-13 11:19:32

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsy puss acidul folic e foarte important in sarcina pentru ca ajuta la dezvoltarea tubului neural la bebe (sau asa ceva) deci e foarte important sa iei... nospa poti lua parca pana la 4 pe zi si e pentru acele contractii... calciu NU e voie... mie in 2 saptamani mi s-au rupt un dinte si o masea... l-am intrebat pe dr daca pot lua calciu si a zis categoric NU (din cate stiu calciul da contractii)
din cate am citit vitaminele recomandate in sarcina se dau dupa sapt 15-16... nu stiu sigur daca e asa... dar nici mie nu mi s-au dat vitamine... doar magneB6 care iau 2/zi (si asta ajuta sa nu apara contractii)
iti poti lua toate vitaminele din alimente... bea lapte, mananca oua si carnita slaba (dar sa fie foarte bine facute,  nu ou moale sau carne in sange) multe fructe si legume.... acum e sezonul salatelor.... poti manca (virgula) cat de multa vrei, e foarte buna
durerile pe care le simti tu pot fi si de la bebe, ca incearca sa se prinda bine la tine in burtica, deci e normal... si uterul va incepe sa creasca si va trage de ligamente si atunci mai poti simti una-alta dar e normal... doar in cazul in care durerea e foarte mare si ai sangerari trebuie sunat medicul de urgenta... dar intepaturile si durerile usoare ca la ciclu sunt oarecum normale... daca gresesc sa ma corecteze fetele smile

ma bucur mult pentru tine si ai sa vezi ca va fi bine puss ia doar ce ti-a zis dr si e ok


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#65 2011-04-13 19:15:00

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Iar sunt cam cu moralul la pamant......Am fost la medic, vede sarcina itrauterin, acum e de 9mm, dar lichidul o face sa nu excluda extrauterina, ca e destul de multa cantitate de lichid zice doctora supa
Mi-a zis sa vin in 7 zile la control, sa nu stau singura in casa ca daca se sparge extrauterina (daca Doamne Fereste o fi vorba de asa ceva desi a zis ca ea n-a vazut cazuri de astea in 20 de ani de cand profeseaza si ca e f putin probabil) si mie se face rau, sa aiba cine ma duce la urgenta.......
Sunt debusolata, pot fi 2 sarcini deodata sau cum ?una etrauterina si alta intrauterina ?se poate salva cumva cea intrauterina ?????
Mi-a dat niste pastilute -ustrogestan, acid folic si aspenter.
Pls help iar am ramas fara putere.........
As fi vrut sa imi fi raspuns si doctoressa..............ca iar intru in panica groaznic.


bebic

Offline

 

#66 2011-04-13 19:18:21

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsy, eu nu stiu ce sa-ti raspund
dar ma rog la Dumnezeu sa fie bine


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#67 2011-04-13 20:31:10

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsy puss nu a vazut daca ai ovulat de 2 ori? nu a vazut 2 corpuri galbene? sunt foooarte putine cazurile cu extrauterina si intrauterina in acelasi timp... ma rog la Dumnezeu sa fie o singura sarcina iar aia sa fie intrauterina si sa o poti duce la termen si sa nasti un copil sanatos puss kram


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#68 2011-04-13 20:47:20

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

nu a vazut decat sacul din uter, zice ca ecografic nu e nimic susp extrauterin, dar e posibil sa nici sa nu se vada, cica sunt si cazuri in care nu se vede, chiar daca e ceva acolo........nu mi-a zis deloc daca as fi ovulat sau nu de 2 ori......cum as putea afla si parerea doctoressei?
am stari de greata, nu prea mai am pofta de mancare neutral si am ameteli, e normal?

Ultima oara a fost editat de rocsyka (2011-04-13 21:23:35)


bebic

Offline

 

#69 2011-04-13 21:30:06

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

da, sunt normale starile de greata si chiar ametelile
cel putin eu am avut in primul trimestru


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#70 2011-04-13 22:58:36

nicomyr
Membru
Inregistrat: 2011-04-13
Mesaje: 3

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Buna seara va rog a ma ajuta, ultumul UM a fost 6 martie dupa ce am facut pe 16 feb histero si am o trampa infundata si una buna ,problema este ca pe 31 martie treb sa am UM dar nu a venit  ,pe 4 aprilie test f slab pozitiv pe 6 .04  test pozitiv mai clar in 5 minute .AM AVUT SI DURERI DE SANI SI DE BURTA.pe  11 aprilie ecograf vaginal nu a vazut nimic doctorita  ,pe  12 aprilie test beta hcg  11.36 deci am sarcina sau nu,azi 13 aprilie o usoara sangerare mam patat putin  3-4 picaturi.   doctorita a spus sa iau duphaston 2 pe zi ,utrogestan 2 pe zi si elevit de si ei nu i se pare a fi sarcina .IERI AM MAI FOST SI LA ALT MEDIC CARE NICI EL NU A VAZUT NIMIC DOAR PUTIN INGROSAT CUM S-AR PREGATI PT SARCINA .DAR NU SE PRONUNTA SA FIE SARCINA.Vineri treb sa fac iar beta hcg .Daca ar fi sarcina 5 saptamani de la UM ,3 SAPT de la ovulatie.          VAL DE LA ANALIZA  la sarcina de 3 sapt -5.8-71.2      ,la 4 sapt 9.5-750 mUl/ml.CE sa inteleg ca sunt insarcinata sau nu?

Offline

 

#71 2011-04-14 12:05:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

nico, repeta b-hcg... bafta!!

rocsy, asta ti-a zis medicul cel NOU? ma gandeam aseara la tine, dar nu am putut intra. eu nu cred ca ai vreo extrauterina. Doamne ajuta!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#72 2011-04-14 17:38:47

nicomyr
Membru
Inregistrat: 2011-04-13
Mesaje: 3

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Maine repet b-hcg ,dar azi am sangerare ca la UM f mult.Doctorul spune ca am pierdut sarcina daca sangerez .

Offline

 

#73 2011-04-14 17:43:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

asa e sad imi pare rau puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#74 2011-04-14 18:28:49

nicomyr
Membru
Inregistrat: 2011-04-13
Mesaje: 3

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

multumesc pt rasp.
sper sa auzim de bine.   sper sa ma primiti in continuare in clubul vostru

Offline

 

#75 2011-04-14 18:37:38

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

katami a scris:

nico, repeta b-hcg... bafta!!

rocsy, asta ti-a zis medicul cel NOU? ma gandeam aseara la tine, dar nu am putut intra. eu nu cred ca ai vreo extrauterina. Doamne ajuta!

da, asa mi-a zis doctorul cel nou, de langa billa, ca sa nu dau nume, stii tu wink
acu mi-a si explicat ca pur si simplu nu poate exclude si SEU pana nu vede embrionul in uter (asta din cauza lichidului din cavitatea douglas care zice ea ca e destul de mult cantitativ ca altfel nu ar fi  fost dubii de astea),nu numai sacul si ca sunt sanse minime sa fie si intra si extra cam ca la lotto (1 din nush cate milioane, asa s-a exprimat), exact asa mi-a zis......si ca nu a vazut niciun caz de 20 de ani de cand profeseaza.
Mi-a dat progesteron ovule (cica ptr durerile de burtica ca la CM , ptr asta e ?) si aspenter, asta ptr ce o mai fi? oare sa mai iau in conditiile astea si nospa?
Cum pot sa iau legatura cu doctoressa sa aflu si parerea dansei, mi-ar fi de mare ajutor.
Acu sunt in incurcatura, cu cine sa continui .............hm......
Am vazut pe prospect la progesteron ca e indicat intravaginal, dar se poate lua si oral.....nu stiu cum sa fac, un sfat pls, cine a mai luat si cum in primul trim de sarcina.

Ultima oara a fost editat de rocsyka (2011-04-14 18:41:49)


bebic

Offline

 

#76 2011-04-14 20:17:58

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Rucsy, eu am luat arefam, dar imi amintesc ca pe cutie scria progesteron, cred ca asta e substanta activa. Si in prospectul meu scria ca se administreaza si intravaginal, dar mie mi s-a prescris oral si asa am luat. Eu cred ca e bine sa urmezi indicatiile medicului. Mereu e bine sa consulti doua opinii macar, doar  ca unde sunt mai multe pareri intervine si confuzia. Gandeste-te care e medicul ce iti inspira mai multa incredere si mergi pe maina lui. Nu e un  sfat tocmai ceea ce scriu, dar... Sper sa fie totul bine pana la urma. Trebuie sa ai incredere! par

Nicomyr, fii puternica! Suntem alaturi de tine! par

Ultima oara a fost editat de razu (2011-04-14 20:19:22)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.