homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastila uitata de multe zile


#1 2011-04-07 13:54:40

oana_patricia
Membru
Inregistrat: 2011-04-07
Mesaje: 2

pastila uitata de multe zile

Buna...am si eu o dilema...luna asta am uitat sa i-au un medicament din blisterul de anticonceptionale dar problema e ca nu stiu in ce zi sa intamplat si azi ar trebui sa iau ultima pastila doar ca eu mai am 2 sad ce sa fac?!

Offline

 



#2 2011-04-07 14:21:59

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: pastila uitata de multe zile

si nu te-ai protejat suplimentar, asa-i? bineinteles ca nu, ca nici nu ti-ai dat seama pana acum...
sa speram ca esti bine, nu stiu exact ce sa zic sa faci...
cred ca iei acum astea 2 pilule ultimele
diseara una, si maine seara una....
poti sa faci pauza 7 zile, si apoi sa incepi un blister nou
sau poti sa unesti 2 folii, edci sa nu faci pauza de 7 zile
oricum ar fi, pana iei urmatoarele 7 pilule de acum, sa te protejezi suplimentar

eu as opta ptr pauza 7 zile si inceput o folie noua,,,ca sa ma asigur ca vine menstruatia,,,dar te protejezi suplimentar astea 2 pilule care le mai ai, plus cele 7 zile pauza, plus primele 7 zile din folia urmatoare

Offline

 

#3 2011-04-07 16:37:53

oana_patricia
Membru
Inregistrat: 2011-04-07
Mesaje: 2

Re: pastila uitata de multe zile

nu m-am protejat suplimentar ca nu a fost nevoie...
asa m-am gandit si eu sa le iau acuma pana sunt gata si dupa sa fac pauza normal da oare dupa e ok?...ma gandesc ca dak am uitat o zi e ca si cum nu am luat deloc toata luna si at oare nu trebuie sa fac ca prima data adica sa le iau in prima zi de ciclu?

Offline

 

#4 2011-04-07 17:27:07

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: pastila uitata de multe zile

daca ai uitat una nu e acelasi lucru ca si cum nu ai fi luat toata luna, cine ti-a spus asa ceva?!?!? parerea mea e sa le iei pe astea 2 si inca 5 dintr-o alta folie (iar astea 7 sa le iei corect si protejata suplimentar) apoi poti face pauza de 7 zile si in a 8 a incepi alt blister. oricum daca pastile a fost uitata la inceputul lunii acum esti deja protejata dar fiindca nu stii cand ai uitat-o eu zic ca asa ar fi cel mai bine. eu asa as face in locul tau ca sa nu stau 2 saptamani sa ma protejez suplimentar maia les daca nu stiu sigur cand am uitat-o. Bafta


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#5 2011-04-07 18:56:00

alesya 2
New member
Inregistrat: 2011-04-07
Mesaje: 12

Re: pastila uitata de multe zile

buna .  am  o mare problema: am facut-o cu iubitul meu neprotejat  , eu  fiind in perioada  nefertila,el nu si-a dat  drumul in mine sigur   ... cu toate astea  sanii mei sunt durerosi la  atingere...(am citit ca asta se intampla daca esti insarcinata  sau de la stres)..... nuj ce sa  fac ...imi este foarte  frica sa nu fi ramas.... ast  un rasp ... ms

Ultima oara a fost editat de alesya 2 (2011-04-07 18:57:39)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-04-07 19:15:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pastila uitata de multe zile

la 3 saptamani de la contact poti face un test
fiind in perioada nefertila sansele sunt aproape nule, deci calmeaza-te

Offline

 

#7 2011-04-07 19:18:35

alesya 2
New member
Inregistrat: 2011-04-07
Mesaje: 12

Re: pastila uitata de multe zile

merci mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.