homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fisura anala :(


#1 2011-04-16 15:10:39

diorama12
New member
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 8

fisura anala :(

buna fetelor.
sunt noua pe forum si am o problema mai delicata. Daca  nu postez unde nu trebuie rog un moderator sa mute subiectul.
stiu ca e multa vorbarie dar rog pe cine cunoaste sau a trecut prin asa ceva sa aiba rabdare, sa citeasca, si sa ma ajute cu sfaturi si recomandari. Din suflet va rog...stiu ca este chiar un medic pe forum (doctoresssa parca) si poate citeste si dansa...

problema mea suna asa:

in urma cu aproximativ 6 luni am avut un scaun tare si atunci cred ca m-am pricopsit cu o fisura anala. Am dat si de foarte putin sange pe hartia igienica (foarte putin, un firicel si doar o data) dar a trecut fara tratament in 2 zile sau ceva de genul.
mentionez ca nu am avut niciodata asemenea probleme si scaunele mele sunt normale ( desi am avut si perioade cand am fost constipata dar nu am avut probleme cu. evacuarea)

problema e ca de aproximativ 5 zile mi-a revenit (sau poate e alta noua??) fisura. nu am durerile insuportabile de care am citit pe net doar disconfortul, intepaturile si usturimea specifica din TIMPUL defecatiei si nici nu ma chinui foarte mult sa il evacuez (si mentionez ca scaunul este normal nu sunt constipata DELOC si nu am fost nici cand a reaparut) iar DUPA defecatie nu am nimic (poate doar un usor disconfort cand...incordez zona si asta doar cateva ore dupa merul la toaleta)

m-am uitat cu oglinda (nu radeti) si se vede fisura in forma de lacrima chiar la intrarea in anus pe verticala sus. Am lasat-o sa treaca de la sine 3 zile, nu a mers, asa ca de 2 zile folosesc supozitoare cu propolis si ulei de catine (la recomandarea unei farmaciste unul pe zi), crema de galbenele si unguent hemorzon + igiena stricta (care era si inainte oricum)
e a 2 a zi de tratament, ieri nu am avut scaun, am avut azi si din nou m-a deranjat (repet, nu am ureri mari dar clar exista un disconfort, intepatura, usturime...) si acum ma inteapa/ustura cand.. strang din fund sad. deci ce am observat e ca daca nu merg la baie disconfortul dispare complet dar cum merg BAM reapare.

vreau sa scap de ea si sa nu ajunga sa se cronicizeze ca si mor!!!!!
ce sa mai fac sa treaca mai repede? sa merg la medic? daca da la ce medic? sunt din cluj si stiu de clinica particulara destinata problemelor anale dar din cate am inteles pe net astia sunt niste hoti.eu nu stiu ce sa cred!! va rog recomandati-mi un medic chirurg bun in cluj napoca (daca credeti ca este cazul)

cam in cat timp e normal sa se vindece o fisura anala acuta? eu o am deja de aprox 5-6 zile. a trecut prea mult? sa mai astept pana sa merg la medic sau e deja cazul?
ieri am baut ceai verde antiadipos cel chinezesc si produce un scaum fooooarte moale. am zis ca sa ajut procesul de digerare si sa nu mai chinui zona aia cu scaun semi-moi. e ok? sau e deja considerat diareic, care stiu ca irita zona tare?

stiu ca explicatiile mele sunt puerile si dau in ilar dar altfel chiar nu stiam cum sa ma fac inteleasa mai bine...

va multumesc pentru rabdare....

Offline

 



#2 2011-04-16 16:57:29

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: fisura anala :(

Cu medicul de familie ai incercat sa vorbesti despre asta?


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#3 2011-04-16 17:19:08

diorama12
New member
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 8

Re: fisura anala :(

k?reste a scris:

Cu medicul de familie ai incercat sa vorbesti despre asta?

nu am medic de familie.

Offline

 

#4 2011-04-16 21:38:46

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: fisura anala :(

Buna, banuiesc ca esti destul de tanara, se va vindeca de la sine cu cremele pe care le ai, dar fara hemorzom, este considerata cea mai proasta crema in astfel de cazuri, problema este ca trebuie sa pui crema direct pe fisura ceea ce singura este mai greu.
Alt sfat fara clinicile particulare al caror tratamet costa foarte multi bani si nu iti dau nici ei decat creme pe baza de galbenele si de tataneasa, dar ca sub denumirea stiintifica (eu am patit-o)si doar o parere, daca te vei duce la chirurg....ei nu stiu decat sa taie si sa coase si nu este garantat ca nu o sa mai faci asa ceva, trebuie investigatii sa vezi cauza acestor fisuri, de ce apar ca inteleg ca nu ai constipatie, eu am facut-o de la enterocolita, iti trebuie multe rabdare se vindeca dar poate sa dureze si cateva luni.
Sanatate multa!

Offline

 

#5 2011-04-17 10:54:25

diorama12
New member
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 8

Re: fisura anala :(

buna @taisia,
iti multumesc pentru raspuns. am 25 de ani....
normal ca voi merge la medic daca vad ca nicicum nu trece.... cat despre o alta problema nu stiu ce sa zic... nu ma doare nimic, banuiesc ca ar exista si alte simptome care sa indice o alta problema de la care sa derive fisurile.
Mersi ca m-ai avertizat in leg cu hemorzonul, am sa renunt la el. Supozitoarele cu propolis si crema de galbenele sunt bune deci nu? de cate ori pe zi sa ma fac cu crema de galbenele?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-04-17 11:12:59

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: fisura anala :(

diorama de astfel de probleme se ocupa de obicei un medic proctolog sau cei de la gastro. Asa ca daca nu ai incredere in cei de la clinica privata mergi in spital la gastro sau ceva. De obicei indicatiile sunt cam astea: ori dieta ca sa previna constipatia si fara alimente "extreme": iuti, sarate, alcool + crema, supozitoare, gel si ce mai este aparut. Ori o interventie chirurgicala, dar asta e mai mult in cazul hemoroizilor mai avansati. Mult succes!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#7 2011-04-17 18:30:47

diorama12
New member
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 8

Re: fisura anala :(

@x_ynna multumesc de raspuns. Nu mananc iute poate doar cam sarat dar am sa am grija. Alcool nu consum, unguent si supozitoare folosesc acum. sa speram ca trece.
Eram doar curioasa cam in cat timp ar trebui sa treaca cu tratamentul acesta?

Offline

 

#8 2011-04-17 22:58:24

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: fisura anala :(

diorama din cunostintele mele, problema nu se rezolva decat cu interventie chirurgicala. Dar o poti tine sub control cu regim si atunci cand reapare cu tratament. Mult succes!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#9 2011-04-17 23:11:36

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: fisura anala :(

diorama, suferi si tu de aceasi problema ca si mine. doar ca la mine nu s-a rezolvat pe cale "stiintifica" sa ii spun asa.
Eu in urma unei constipatii severe am fost diagnosticata cu hemoroizi, aveam dureri foarte mari la defecatie, insuportabile chiar si cu sange. Dupa medicamentatie riguroasa tot nu m-am simtit mai bine, ba chiar mai rau. Am schimbat medicul si mi-a spus ca defapt e fisura anala adanca, care la orice defecatie va provoca oricum durere pentru ca acea "crusta" pusa se rupe, insa nu vrea sa ma bage la chirurgie inca ca sa ma coase pentru ca vroia sa vada cum evolueaza totul. Mi-a dat unguente pe baza de galbenele, ceva tabletute si multe ceaiuri. Asta se intampla prin ianuarie, la sfarsit.
Satula de toate chestiile astea nefolositoare, in urma cu 2 sapt am intrerupt orice tratament si m-am apucat de o cura pe baza de legume, ma rog, asa imi cerea parca organismul. De 2 saptamani mananc zilnic legume, ma rog, mi-am facut pilafuri sau salata mexicana, salate de legume multe pentru ca de exemplu de orez fusesem privata de vreo 3 luni sad
Surpriza. M-am vindecat. Cum? Ei bine, am tras concluzia ca mancand legume, defecatia nu era consistenta si avea loc destul de rar (tot la 2-3 zile) si am inceput sa ma vindec de la sine.  Deci ceea ce nu a putut medicina sa faca, eu am reusit. smile si totul prin alimentatie.

totusi..sper sa nu patesti si tu ca mine, sa stai cu o fisura nevindecata 3 luni, pentru ca e cea mai aiurea chestie sad

incearca si tu daca nu merge cu medicina.

te pup puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#10 2011-04-18 00:40:23

diorama12
New member
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 8

Re: fisura anala :(

multumesc @hai_faiv ca mi-ai impartasit experienta.
citeam acum niste informatii si am spuneau acolo ca zona trebuie sa fie uscata ca sa sed poata vindeca ruptura. Si de aici nelamurirea mea: pai daca sunt unsa  mai mereu cu crema de galbenele (sau orice alt unguent cum de altfel scrie mai peste tot ca trebuie sa tratam) e clar ca nu sunt uscata..... deci pana la urma cum e bine? cu sau fara?

Offline

 

#11 2011-04-18 00:59:30

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: fisura anala :(

eu iti spun ca m-am vindecat fara creme... normal ca daca e mai mereu umed acolo, se inmoaie, nu se mai usuca sa se vindece, sa se "lipeasca" fisura...
cremele alea tin doar asa, sa te faca sa te simti mai bine momentan, adica asa a fost la mine. vezi, incearca sa daca o sa iti treaca de la creme, daca nu, intra si tu pe alimentatie cu fibre si lasa-ti corpul sa respire...


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#12 2011-04-18 03:46:27

catalina.florescu
New member
Inregistrat: 2010-03-12
Mesaje: 66

Re: fisura anala :(

incearca sa iti faci o infuzie cu tarate de cereale.pune intr-un lighean niste tarate de cereale(porumb,grau,ovaz...cu cat mai multe cu atat mai bine,le gasesti la piata) si toarna peste apa clocotita.apoi amesteca putin.pune-te cu funduletul peste lighean si acopera-te cu un prosop astfel incat sa nu lasi aburul sa iasa afara.ai grija sa ajunga aburul la anus.stai acolo pana simti ca nu mai e abur.tamponezi bine cu un prosop pana se usuca si apoi aplici niste pudra de talc simpla,fara miros(o gasesti la farmacie).in loc de tarate poti sa foloseti si musetel.mama mea mai face din cand in cand fisuri anale la fel de grave si asa se trateaza,apoi o perioada buna de vreme nu mai are probleme

Offline

 

#13 2011-04-18 10:50:52

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: fisura anala :(

Woow hai_faiv! Ai batut medicina si ai facut o noua descoperire in domeniu, ai invatat cum sa tratezi hemoroizii/fisurile anale. Cu alte cuvinte ai spus ce am zis eu mai sus si ce au zis atatia medici. Cu un regim alimentar ai rezolvat problema. In cazul tau ai mancat ceva care sa nu te constipe. Daca peste 2 luni o sa ai aceeasi problema...o sa reapara. Toata chestia e sa fii atenta la ce mananci/bei si cand apare sa stii ce sa faci sa ameliorezi.


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#14 2011-04-18 11:38:39

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: fisura anala :(

x_ynna, nu stiu cum sa iau mesajul tau, ca e de batjocura sau nu, dar crede-ma ca o experienta povestita face mai mult decat toata teoria pe care o stii. daca cineva ti-ar spune tie sa tii nush ce regim ca iti cresc sanii sau sa iei nu stiu ce medicamente ca sa te vindeci miraculos de nu stiu ce anume, ai face-o  fara sa stii daca altii au ajuns la un animit rezultat? eu cred ca nu. decat niste comentarii inutile, mai bine sa nu le faci. si nu o lua ca o jignire.

si cat despre mine, mananc orice acuma...am revenit la alimentatia de dinainte si pot sa mananc si iute si sarat si orice. ma simt ca inainte de toate problemele, am scaun zilnic acum, e normal. smile
diorema, bafta puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#15 2011-04-18 21:58:15

diorama12
New member
Inregistrat: 2011-04-16
Mesaje: 8

Re: fisura anala :(

multumesc tuturor pentru sfaturi. Ma bucur sa vad ca exista solidaritate si ca ne putem ajuta unii pe ceilalti chiar si numai cu niste sfaturi si vorbe incurajatoare.

eu azi am fost mai bine.Am avut scaun si nu m-a durut deloc nici in tuimp nici dupa. Sper sa ramana asa.

Intrebare: spanacul constipa?

Offline

 

#16 2011-04-18 23:40:25

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: fisura anala :(

Nu constipa..e chiar bun..am mancat si eu zilele acestea,si am avut scaun normal..si eu am probleme cu constipatia,m-am pricopsit cu un mic hemoroid din cauza asta,.in general legumele si fructele nu constipa..tot ce este pe baza de carne,paste fainoase,orez,cartofi,dulciuri,etc..daca dai un search pe google,o sa gasesti,alimente care constipa si care nu...apropo taratele sunt f bune pt constipatie,eu le-am consumat cu succes..

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2011-04-18 23:45:29)


pc

Offline

 

#17 2011-05-17 13:20:31

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: fisura anala :(

Am si eu o problema..Si ieri si astazi am avut scaune cu sange. Mentionez ca sangele ramane si pe hartia igienica.E cazul sa imi fac griji? cesafac


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

#18 2011-05-17 13:23:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fisura anala :(

te si doare sau doar scaunele sunt cu sange? ai fost constipata?

Offline

 

#19 2011-05-17 13:29:52

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: fisura anala :(

Nu ma doare..simt un mic disconfort dar nu durere.
Am fost constipata vreo 3 zile cred inainte..


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.