homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu bebe in vacanta ...


#1 2011-05-17 13:55:28

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Cu bebe in vacanta ...

wave
Am mai zis si la mamici dar nu prea s-a rapsuns...ma gandeam ca e folositor un topic de genu pentru cand plecam cu bebelinii in vacanta. Ce luam cu noi pentru ei? Noi vom pleca 10 zile la praid si sincer am impresia ca ma mut  lol  Mamici cu experienta care ati mai plecat cu bebeii in vacanta aveti ce va listute? ce sa ducem? ce sa nu ducem? sfaturi, etc etc  big_smile

Offline

 



#2 2011-05-17 13:59:51

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Cu bebe in vacanta ...

vacanta frumoasa sa aveti! super ca plecati! eu nu prea stiu ce sa iti raspund.. insa sunt ochi si urechi pt ca urmeaza si la noi  wink
eu pot sa spun la ce m-as gandi eu. in primul rand conteaza unde veti sta daca ai bucatarie sau nu.. cum te poti descurca cu papa. ii gatesti.. papa borcanele.. mie aia mi se pare problema esentiala cand pleci cu un bebe in vacanta.. pt restul exista magazine/farmacii - te adaptezi situatiei


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#3 2011-05-17 14:43:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebe in vacanta ...

dana, cred a nu merg "listute universale", pt ca sunt fff multe variabile: unde mergeti (mare, munte etc), regimul de masa (una e AI, alta e mancare pe cont propriu), anotimpul, preferinte personale etc. adica nush... noi am plecat de 4 ori pana acum cu cris, dar habar n-am ce sfat sa-ti dau....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2011-05-17 15:08:48

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Cu bebe in vacanta ...

Sanca  puss multumim  big_smile
Kata pai mergem vineri ...deci e primavara, praid...banuiesc ca regiune mai muntoasa... stiu ca nu merg listute universale dar unele chestii le iei cu tine fie ca e vara-iarna, munte , mare...
Ideea cu topicu asta mi-a venit pentru ca fiecare cred ca invatam ceva din fiecare experienta...eu cel putinsigur o sa va zic cand am sa vin: nu va luati de aia ca am dus-o degeaba, sau de aia am avut prea mult, sau vedeti ca la praid....ceva sa ajute poate o mamica care nu s-a mai confruntat cu situatia respectiva si urmeaza sa o faca.
NOi mergem aici http://www.pensiuneapraid.ro/ro/about.html (cand vin inapoi va zic daca o recomand) Camera e gen apartament - are bucatarie, baie, si pat matrimonial. De gatit nu am sa gatesc (mama denaturata, da stiu  lol ) acasa ii dau facut de mine, dar am testat sa vad daca ia si borcanele si le papa bine deci am sa-i duc borcanele
De abia astept sa vin inapoi sa va zic impresii despre prima vacanta cu bebe  hjarta

Offline

 

#5 2011-05-17 15:27:38

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Cu bebe in vacanta ...

daca are bucatarie, e bine, ia-ti ce folosesti tu zilnic acasa, sau ce gandesti ca poti inlocui - atunci nu mai lua.
mai aiurea e cand mergi si nu e bucatarie, cum o sa plecam noi la mare in vara si bebe deja e diversificat 1 an, dar nici suficient de mare sa pape de la mama-sa din farfurie.
pentru noi ramane varianta cu borcanelele, dar cateva zile pe borcanele mi se pare f mult.
nu uita de chestii medicale:paracetamol, nurofen, termometrul de popnet, vigantolul, etc.
bafta si have fun !!!
puss  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2011-05-17 15:27:57)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-05-17 16:19:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebe in vacanta ...

dana, uite ceva ce mie mi-a fi fost util la ultima escapada: O PATURA de sacrificiu pt masina. pt ca la exact 11 luni, crisu' si-a descoperit... raul de masina. si a fost destul de horror. noroc de patura, pe care o luasem... pt orice eventualitate, ca era decembrie smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2011-05-17 16:39:29

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Cu bebe in vacanta ...

carra  puss mersi!
kata  lol  na uite fix la asta nu m=am gandit...am dus-o la drum mai scurt pana la Tm 30-40 min si n-a avut nimic (poate de aia mi-a scapat aspectul asta) Dar acuma o sa facem 5-6 ore. Multam de pont ...chiar la asta nu m=am gandit  tummenupp  sper totusi sa nu avem probl  rugaciune

Offline

 

#8 2011-05-17 16:40:56

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Cu bebe in vacanta ...

Eu nu i-am dat lui Vlad pana acum borcanele dar pentru calatorie sunt 100% adepta lor....asta cu mancarea ca sa nu mai ai tu un stres in plus. In rest sunt convinsa ca trebuie sa te cari cu muuulte dupa tine.
Si noi vom pleca la mare in vara asta dar fara Vlad dar sunt bine venite idei despre ce ai nevoie, cum a zis Kata de paturica de exemplu.

Offline

 

#9 2011-05-17 17:52:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebe in vacanta ...

dana, nu e neapazrat sa fie nevoie. de ex, cand am mers la munte in vara (7 luni) am mers vreo 5 ore si a fost ok (m rog, nu ok ok, dar nu a avut rau de masina deloc).
iar in iarna, l un drum de 3 ore... ta-na-nam sad cresc si se updateaza rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#10 2011-05-17 19:44:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Cu bebe in vacanta ...

Apropo de raul de masina. Am vazut ca au scos astia de la Bayer ceva remedii homeopate pt raul de masina. wink


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#11 2011-05-17 20:30:00

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebe in vacanta ...

lucky777 a scris:

Apropo de raul de masina. Am vazut ca au scos astia de la Bayer ceva remedii homeopate pt raul de masina. wink

Cocculine se numeste... O sa testez eu luna asta, sper sa functioneze, ca de nu, e jale  lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#12 2011-05-17 23:22:04

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Cu bebe in vacanta ...

Ruxxy asa si eu , nu sunt adepta borcanelelor...acasa eu ii fac si dupa cumparaturile din seara asta (de borcane pt vacanta  forgetit ) am ajuns la concluzia ca am sa-i fac eu si in vacanta data viitoare  lol  Frate da cat costa sa iei pt 10 zile  disperat  in fine...acuma am luat , data viitoare car olcica ei si ii fac eu ...nu in fiecare zi ci o data la 2 zile  visslar si ziua ce urmeaza ii dau ce am gatit azi (mama denaturata din nou  rodnar )
Kata  rotfl2  auzi la ea ...se updateaza  lol  rotfl  rotfl2  apai Ale are aproape 7 luni  hjarta  ( 7 luni le sarbatorim in 25 cand face si vom fi in deplasare  happy )  deci sper ca deocamdata e varianta ne-updatata  rotfl2
Ia auzi...hmmmmm pai daca sunt remedii contra raului de masina am sa iau si eu pt "mica farmacie" ce o am pt ea pt vacanta  chicot  mersi de pont fete  puss

Offline

 

#13 2011-05-18 10:32:04

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebe in vacanta ...

Mamici, de la ce varsta e ok sa-l duci pe bebe intr-un mediu nou (neprietenos)?  nustiu  Trebuie sa mergem la socrii, dar acolo nu avem conditii, nici de joaca, nici de baie, poate doar de iesit - depinde de vreme  hmm


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#14 2011-05-18 10:36:14

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Cu bebe in vacanta ...

eu l-am dus cand avea 14 zile de viata in vizita in ziua de Craciun si am stat acolo cu el de dim. pana seara tarziu. bagaj : pampers + servetele umede. mancare: pe mine.
De acum se schimba datele problemei pt ca suntem in plin debut de diversificare si mi-ar fi mai greu. sad  In vara poate dam "o fuga" pana in satu mare la socrii, sute de km de mers cu masina, e cam greu cu drumul ce e drept, inca ne gandim daca ne incumetam sau o lasam pt la anul.  spranceana

Offline

 

#15 2011-05-18 10:39:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cu bebe in vacanta ...

Pai da, dar eu am rau de transport, deci nu stam doar o zi, o sa fie cel putin 3, una dus, una de stat si alta de venit... Si deja avem facut 'programul' pe 2 saptamani, deci nu stiu cum ne va iesi faza cu 3 zile neutral

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-05-18 10:40:24)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#16 2011-05-18 10:43:43

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Cu bebe in vacanta ...

Dana si noi am fost plecati pe la tara, la socri, la bunici, etc si am luat cu noi diverse, f multe. zici ca ne mutam. cel putin de Paste, am luat o gramada la socri. na , eram si cu masina. am luat si lucruri care chiar mi-au trebuit, dar si altele care le-am luat degeaba.
- multe randuri de hainute- body, pantaloni, ciorapi, jachete, bluze- in fine hainute si groase si subtiri
-bavete
-olita
-paturica, perna, pilota
- pampers, servetele umede, uscate
- creme, lotiuni, medicamentele ei
- canita, biberoane, tetine
- catsronel, lingurita,
- jucarii
- chestii de rontait- covrigei, grisine, saratele, banane, iaurtele, borcanele, ceaiuri
acolo ai bucatarie e f fain. poti incalzi niste apa, sa faci ceai, poti face cate ceva. dar ia si borcanele. eu i-am mai dat asa, o data sau de 2 ori. si eu zic ca te scot in situatii de astea.


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#17 2011-05-18 12:18:18

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Cu bebe in vacanta ...

Blue eu nu as duce-o decat maxim(!) 12 ore...adica o zi intr-un mediu din ala(dar asta zic eu -fitzoasa-pentru ca nu sunt obisnuita cu conditiile de la tara neavand bunici/nemuri la tara)...dar daca nu ai ce face il duci si te inarmezi cu toate "conditiile" posibile de acasa  smile
Alina  puss  am luat borcanele pentru acuma dar sincer nu o sa mai iau decat pt 1-3 zile. In rest am sa-i fac eu si in vacanta papa pentru ca borcanele mi se par extremmmmmm de scumpe . Pentru 10 zile am luat 10 de fructe si 10 legume  disperat  pret nu va zic ca va dati seama si voi  neutral  Mersi de listuta   smile

Offline

 

#18 2011-05-18 12:20:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cu bebe in vacanta ...

blue, io zic ca e un motiv bun sa nu te duci (ca de altfel, daca oamenii la care mergeati erau... altii tongue nu as vedea nicio pb, bebeii se adapteaza, daca e si mama langa big_smile nu le tre mare chestie, ba chiar se bucura de un loc nou)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2011-05-18 13:38:12

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Cu bebe in vacanta ...

blueeyes a scris:

Mamici, de la ce varsta e ok sa-l duci pe bebe intr-un mediu nou (neprietenos)?  nustiu  Trebuie sa mergem la socrii, dar acolo nu avem conditii, nici de joaca, nici de baie, poate doar de iesit - depinde de vreme  hmm

rotfl2  ce bine suna  lol
Eu am fost plecata cu el de paste pentru 5 zile si s-a comportat exemplar.l Ei nu au nevoie de prea multe acum...mai incolo sa vedeti pretentii lol
In wk-ul asta plecam la Predeal la un botez si ma felicit inca o data pentru robotelul achizitionat ca astfel scap de borcanele si ii fac lui bb mancare ca acasa .


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.