homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Igiena intima-3


#39 2011-05-21 19:51:22

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Igiena intima

anca90 a scris:

cele interne nu fac fata si in "toiul perioadei"?

Nu stiu, am mai mare siguranta in astea externe, imi dau mai bine seama daca sunt in pericol de "accident".


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 



#40 2011-05-21 19:54:33

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Igiena intima

Pericolul tampoanelor interne e dezbatut de atata amar de vreme incat nu stiu ce sa mai cred... Am mai auzit de persoane care au avut probleme de la ele - rani pe col si chestii de genul... dar nu stiu, nu cunosc niciun caz mai apropiat, ca sa zic asa...


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#41 2011-05-21 21:43:49

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Igiena intima

deealexx a scris:

eu cred ca atata timp cat mentii mediul acela curat si schimbi protej-slipul de cate ori este nevoie, atunci nu are de ce sa se faca vreo infectie. Pai acolo mereu este cald, ai chiloti pe tine, ai pantaloni sau fusta..e intre picioare...mereu este cald.. eu asa zic.

Eu m-am invatat cu ele.. de vreo 3 ani le port zilnic.. mai stau fara dupa ce fac baie si ma culc seara..dar in res..cand ma satur si incerc fara, ud chilotul imediat neutral

sa stii ca la aia m-am gandit si eu doar ca apoi am cugetat ca zona aia daca e doar cu chiloti, se aeriseste ca sa zic asa, mai circula aerul, nu se formeaza asa umezeala, nu mai zic ca esti in fusta si se ventileaza bine de tot. In schimb, protejslipul fiind mai gros nu permite aerisirea, plus ca majoritatea au stratul extern de plastic, deci nu trece nimic.
Acuma, evdent depinde de fiecare cum se simte bine si cum sta cu sensibilitatea la infectii. Nici eu n-am avut nimic cat am folosit zilnic protejslipuri nici cand am avut o prob ginecologica, nu m-a intrebat doctorita daca folosesc sau nu.

Apropo de o.b.-uri pt fluxuri mai abundente - am gasit mai demult in italia o varianta de care la noi nu am vazut super plus cu 6 picaturi  care pt mine sunt f ok in primele doua zile, ca ma tin cam 8 ore si nu trebuie sa ma schimb la serviciu (ca nu-mi place  hmm  ). Alea care sunt cele mai groase de la noi - parca alea cu dunga portocalie - daca ma tin 4 ore in primele 2 zile e mult.

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2011-05-21 21:49:24)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#42 2011-05-21 22:53:02

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Igiena intima

katherin chiardaca te tin ele 8 ore , nu e mult sa nu le schimbi atata timp ? cesafac

Offline

 

#43 2011-05-21 23:28:44

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Igiena intima

kathrynn a scris:

deealexx a scris:

eu cred ca atata timp cat mentii mediul acela curat si schimbi protej-slipul de cate ori este nevoie, atunci nu are de ce sa se faca vreo infectie. Pai acolo mereu este cald, ai chiloti pe tine, ai pantaloni sau fusta..e intre picioare...mereu este cald.. eu asa zic.

Eu m-am invatat cu ele.. de vreo 3 ani le port zilnic.. mai stau fara dupa ce fac baie si ma culc seara..dar in res..cand ma satur si incerc fara, ud chilotul imediat neutral

sa stii ca la aia m-am gandit si eu doar ca apoi am cugetat ca zona aia daca e doar cu chiloti, se aeriseste ca sa zic asa, mai circula aerul, nu se formeaza asa umezeala, nu mai zic ca esti in fusta si se ventileaza bine de tot. In schimb, protejslipul fiind mai gros nu permite aerisirea, plus ca majoritatea au stratul extern de plastic, deci nu trece nimic.
Acuma, evdent depinde de fiecare cum se simte bine si cum sta cu sensibilitatea la infectii. Nici eu n-am avut nimic cat am folosit zilnic protejslipuri nici cand am avut o prob ginecologica, nu m-a intrebat doctorita daca folosesc sau nu.

Apropo de o.b.-uri pt fluxuri mai abundente - am gasit mai demult in italia o varianta de care la noi nu am vazut super plus cu 6 picaturi  care pt mine sunt f ok in primele doua zile, ca ma tin cam 8 ore si nu trebuie sa ma schimb la serviciu (ca nu-mi place  hmm  ). Alea care sunt cele mai groase de la noi - parca alea cu dunga portocalie - daca ma tin 4 ore in primele 2 zile e mult.

Adorabila formulare rotfl2)


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-05-22 13:04:49

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Igiena intima

Ba, cred ca e putin cam mult, parca scrie pe ele sa le tii 6 - maxim 8 ore, dar nu-mi place sa ma schimb de tampoane in baia de la serviciu, de aia prefer sa stau putin mai mult si sa ma schimb acasa unde mi-e mai comod din toate punctele de vedere.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#45 2011-05-23 11:45:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Igiena intima

hai_faiv a scris:

cat despre tampoane (ma rog, absorbante), folosesc de 2 ani Bella albastre si nu mai am probleme nici cu iritatia in timpul verii, nimic smile
va recomand..si au invelisul super ok.

tummenupp subscriu

kathrynn, ai rezolvat problema cu secretia? stiu ca purtai zilnic protej slip din cauza asta. nu patesti ca deealexx daca nu porti?

Offline

 

#46 2011-05-23 14:11:28

MiaMis
New member
Inregistrat: 2011-05-19
Mesaje: 9

Re: Igiena intima

Buna, fetelor!

Am fost la medic azi de dimineata si m-am lamurit cat de cat. Mi-a spus ca nu pot scapa de sensibilitatea asta si ca tine foarte mult de imunitate. Iar eu sunt praf la capitolul imunitate.

Am intrebat--o si de OB uri din nou si mi-a sp ca acum, pe timp de vara, pot sa le port pt ca e f cald si de la cele externe ma irit mai grav.

Referitor la Nirena, mi-a sp ca deocamdata nu se comercializeaza la noi in farmacii, se fac comenzi doar online, dar ca este intr-adevar foarte bun fata de ce avem noi pe piata.

Offline

 

#47 2011-05-23 21:22:04

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Igiena intima

Nu mai am o problema serioasa cu secretia, mi-a trecut, intr-o perioada am avut mai grav cred ca din cauza ca am schimbat mediul pt cateva luni, am avut si o dereglare hormonala din cauza asta cu o usoara hemoragie.
Acum nu mai am nimic, am ceva secretii 2-3 zile pe luna cand sunt la ovulatie si atunci imi pun panty-liner dar in rest nu. Daca chiar am in rest e f f putin, o pata cat o unghie si pt atata nu-mi pun.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#48 2011-05-23 23:33:27

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Igiena intima

ca se vorbea de probleme de la ob-uri...eu sunt sigura ca de la ele am avut probleme : am folosit initial absorbante, apoi o perioada buna adica vre 5-6 ani numai ob-uri, si m-am trezit cu o rana pe col de toata frumusetea, a trebuit s-o cauterizez si de atunci nu am mai folosit niciodata ob-uri...nu e prea ok cu absorbante, dar daca e spre sanatatea mea e cel mai bine

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2011-05-23 23:36:42)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#49 2011-05-24 10:07:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Igiena intima

adina, dar ai facut culturi din col sau genotipare hpv? au iesit toate bune?

Offline

 

#50 2011-05-24 17:11:22

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Igiena intima

Eu am facut o candida de toata frumusetea de la oburi. am zis ca nu e de la asta, am incercat iar, iar am patit-o si doctorita mi-a recomandat sa nu mai incerc. De atunci numai de-asta externe am folosit, dar acum am cumparat menstrual cup, si luna asta o incerc. SPer ca totul sa fie bine cu ea ca mi-e groaza de vara cu absorbante externe cesafac

Offline

 

#51 2011-05-26 16:11:47

MiaMis
New member
Inregistrat: 2011-05-19
Mesaje: 9

Re: Igiena intima

Am citit si eu cate ceva despre menstrual cup. Ti-a fost recomandat de medic, Monica? sunt putin sceptica in ceea ce priveste varianta asta:s.

Offline

 

#52 2011-05-26 17:46:46

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Igiena intima

Nu, nu mi-a fost, dar iti spun ca am folosit-o 2 zile si clar nu ma intorc la paduri, si nici nu mai incerc tampoae. Nu te usuca acolo jos ca tampoanele. Sa vedem daca o sa am probleme si de la e sau nu, dar momentan mi se pare foarte simplu de folosit.

Offline

 

#53 2011-05-27 12:22:24

MiaMis
New member
Inregistrat: 2011-05-19
Mesaje: 9

Re: Igiena intima

M-ai facut curioasa. Sa-mi spui la sfarsitul perioadei daca esti ok de la ea.

Offline

 

#54 2011-05-27 18:44:19

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Igiena intima

Pai deja mi-a trecut. Ma tine doar 3-4 zile ca iau ac, si pot sa iti spun ca a mers perfect! Nu a curs pe langa (am purtaat si absorbamnte ca mi-era frica sa nu curga pe langa. Eu deja am recomandat tuturor prietenelor mele lol Si regret ca am avut ciclu atatia ani si nu am stiut de chestia asta lol

Offline

 

#55 2011-05-30 10:01:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Igiena intima

eu sunt curioasa ce parere au medicii ginecologi de cupa asta.

Offline

 

#56 2011-05-30 10:54:33

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Igiena intima

s-a mai discutat si aici mai demult.. http://forum.anticonceptionale.ro/t9758 … -cup-.html


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#57 2015-03-24 16:11:45

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Igiena intima

In ce sortiment de hartie igienica putem avea incredere?
Pana acum cautat sa nu fie aspra, sa nu aiba parfum (sau sa aiba doar un parfum discret, eventual sa fie cu musetel).
M-am trezit ca am in casa o hartie igienica alba, produsa de Mega Image, care miroase a mucegai desi doar ce a fost cumparata si doar ce a fost desfacut pachetul yikes  (asa cum miroase painea cand face un pic de mucegai). Cred ca se pot face micelii/spori de candida de la asa ceva. Cum putem sa ne asiguram ca achizitionam un produs care sa respecte normele de igiena (daca acestea exista)?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2015-03-24 16:16:09)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.