homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Strainatatea-2


#20 2011-06-10 16:33:02

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Strainatatea

Imi pare rau pentru tine,pentru voi:( v-a dat raspunsul sau asteptati sa va sune si sa va spuna? cum e? ce taxe trebuie sa platiti? aveti grija cu chestia asta pentru ca parintii mei au patit-o acum cativa ani cand incercau sa plece in Cipru prin intermediul unei firme.I-a pus sa faca o groaza de acte,au dat 2 interviuri si au dat si bani ca in final sa ia teapa.firma era fantoma cu toate ca parea in regula.D-aia va spun.Sa fiti foarte atenti. Nici eu nu plec avand un loc de munca sigur 100%.primele 2 luni o sa tin locul mamei mele si colegei ei pentru ca ele isi iau concediu iar apoi oi vedea.ai mei tot intreaba in toate partile dar pana nu sunt acolo nu stiu nimic concret. Momentan o sa lucrez la curatenie( scari de bloc...de 1 an construite,deci arata super nu ca la noi plus ca ai tot ce iti trebuie ca materiale de curatenie,uniforma,etc). Nici eu n-am experienta sad Cum am mai spus.Incerc pentru ca nu am nimic de pierdut.Poate am vreo sansa si prind un loc de munca.

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2011-06-10 18:13:06)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 



#21 2011-06-10 18:00:43

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

Nici mie nu-mi suna bine taxele astea(unchiul meu a fost si el tepuit si a pierdut bani,timp si jobul pe care il avea la vremea respectiva).
devotion,nu aveti pe cineva in Anglia?(sau unde vreti sa plecati)?Asa v-ar fi cat de cat mai usor,in sensul ca ar fi cineva care sa va ajute si sa va explice mai bine cum merg treburile pe acolo.Asa cu firma...eu nu as avea incredere  cesafac  mai ales atatea cazuri cate am auzit...
Vad ca iti faci griji cu experienta...pai firma nu a precizat daca ei cauta cu experienta sau accepta si fara?Oricum,nu te ingrijora,inveti lucrand  wink
Eu inca nu am un job full-time,sunt translator la evenimente si expozitii internationale,traduc carti sau reviste pentru copii la cerere pentru privati,mai fac promotii si hostess in zilele libere.Oricum momentan ma multumesc asa,caci castig ca si cum as lucra full-time.

Offline

 

#22 2011-06-10 19:00:23

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Nu ne-a dat inca raspunsul . A ramas sa vorbeasca prietenul meu cu cel care ne-a recomandat si a mai trimis pe cineva acolo acum o saptamana, dar atunci nu era vorba de nici o taxa din cate am inteles noi si credeti-ma ca am intrebat de cateva ori, ca sa stim.Ca astazi , sa ne spuna ca in total si eu si priet trebuie sa achitam aproape 1000 de dolari nu stiu exact pt ce.Acum astept sa ma sune priet meu sa-mi spuna ce s-a mai hotarat dar noua nu prea ne convine deloc asa.De teapa mi-e si mie teama. Initial , cel care m-a recomandat mi-a spus sa pretind ca as avea experienta si ma ajuta el cu o diploma insa eu le-am spus ca n-am deloc pt ca a fost o incurcatura prin care m-au facut sa deduc ca priet meu asa le-ar fi zis si ca sa nu-l dau de rusine am spus asa(adevarul), dar unele firme nu cer experienta, insa ei mizau pe asta , ca vezi Doamne poate nu fac fata . Spre ex , intr-o zi lucratoare de 8 ore trebuie sa curat 15 camere . (singura pe o tura)Voua cum vi se pare asta? Asadar, am hotarat cu ei ca luni , sa merg de proba la Hotel Caro din Bucuresti pe postul de camerista .

Offline

 

#23 2011-06-10 19:14:31

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

pai mi se pare ok 15 camere pt 8 ore....stiu care fac si mai mult.insa nu-mi place faza cu taxele...ce salariu ai fi avut lucrand la hotel?

Offline

 

#24 2011-06-10 19:16:45

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Initial , stiam de ceva la 1000 -1100 de lire , dar azi mi-a zis ca s ia putin , probabil sub 800.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-06-10 19:22:33

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Strainatatea

Devotion, n-as vrea sa te descurajez, dar e posibil ca odata ajunsa acolo salariul sa fie si mai mic. Asta in cazul bun. Aveti grija in cine va incredeti.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#26 2011-06-10 19:25:35

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

sub 800? f. putin.macar 1000...

Offline

 

#27 2011-06-10 19:32:33

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Da , nu este ok deloc. Am nevoie de timp de gandire si va multumesc pentru sfaturi si ca sunteti alaturi de mine!   bis

Offline

 

#28 2011-06-10 19:34:15

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

cu placere.ne gasesti mereu aici chicot

Offline

 

#29 2011-06-10 19:42:10

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Strainatatea

Am inteles!  Mi se pare ciudat ca va cere bani.si nu sunt putini.nu stiu daca trebuie sa ai incredere. ti-am zis ca ai mei au patit-o.I-au pacalit "legal" cu chitante si toate cele.totul parea cat se poate de serios si intr-un final au pierdut aproape 1000 de euro cu toate demersurile necesare( deplasari de 2 ori pana la Constanta,legalizari de acte ,etc.) eu zica ca te descurci cu 15 camere si 8 ore daca esti obijnuita cat de cat cu genul asta de munca. Ai grija ce decizie iei mai ales ca nu cunosti pe nimeni acolo.


Editez.acum am vazut ca ti-au raspuns si fetele. De salariu nu stiu ce sa zic.1000 de lire chiar suna bine,cu toate ca eu daca as lucra in Sp as lua 700 de euro( mama atat ia)  supa  Dar viata in Anglia este mai scumpa din cate stiu eu si ca sa platesti si chirie si ce-ti mai trebuie ,te-ai descurca mai greu cu un salariu sub 800 de lire. Vezi  ce informatii mai obtii. puss

Ultima oara a fost editat de chryss-tina (2011-06-10 19:48:39)


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#30 2011-06-10 22:36:50

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Strainatatea

Devotion, tu ce studii ai facut aici in Ro?


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#31 2011-06-10 22:41:47

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Am luat licenta in Protectia Mediului , in cadrul Universitatii Ecologice Bucuresti si am lucrat un an si jumatate ca asistent manager. Am mai lucrat apoi o perioada mai scurta  si ca operator pe calculator...

Offline

 

#32 2011-06-12 12:31:13

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Hello! Revin cu acest mesaj sava spun ca prea multe informatii nu am mai primit. Cel care ne "ajuta" ne spune acum ca vom incerca cu alta agentie, iar eu ca sa fiu sincera, nu prea am incredere mai deloc in agentii. M-am informat pe net si am citit cate firme tepare sunt si nici macar nu-ti dai seama la cate strategii au . Insa, cunosc eu o firma, tatal meu il cunoaste pe patron si sunt multe cunostinte ale mele plecate, care organizeaza curse pe vase de croaziera .Dar aici cred ca mai dureaza o perioada si noi am fi vrut ca in vara aceasta sa plecam . Am mai aflat de inca o firma numai lucruri bune, care ma contacteaza si pe mine,se numeste Transylvania Jobs.Voi ati auzit ceva de ea?

Offline

 

#33 2011-06-12 15:17:53

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

uite se vorbeste aici despre ei:  http://www.bestjobs.ro/forum/topic/idtopic/2223

Ai grija cu vasul de croaziera daca vrei sa pleci,mai ales ca esti fata wink Acolo se intampla multe lucruri care nu se spun,insa le traiesti pe propria piele  smile Bineinteles,daca ai pe cineva de incredere care sa iti garanteze ceva serios,se schimba treaba.Insa in general,odata ajunsa acolo si cu un contract semnat,trebuie sa il respecti si nu se stie daca trebie sa faci exact ceea ce ti s-a zis la interviu sau mai mult.(si nu ma refer strict la munca mai multa).

Offline

 

#34 2011-06-12 16:23:12

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Strainatatea

si noi ne depunem in septembrie dosarul pentru canada. vrem o viata mai civilizata, mai buna, vrem sa ne bucuram de ce avem, nu sa ne gandim ca aici nu o sa permitem poate niciodata, sau fara credite o casa a noastra.

Offline

 

#35 2011-06-12 17:26:05

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Da, voi fi foarte atenta. Inteleg la ce te referi , BabyBlueDoll. Noi ne dorim sa plecam , dar acum nu vrem sa ne pripim sa facem o mare prostie. Ne vom lua toate masurile de precautie.

Ionela, unde va depuneti dosarele ? Si ce veti lucra in Canada? Sincer, am o parere destul de buna fata de aceasta tara. Am o ruda plecata acolo de 15 ani si aud numai lucruri frumoase. goodluck

Offline

 

#36 2011-06-12 18:27:13

allys
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-09-03
Mesaje: 471

Re: Strainatatea

devotion sfatul meu pt anglia... daca vreti sa ajungeti in anglia si aveti ceva banuti, decat sa platiti comisioane agentiilor din romania, care nu ofera nicio siguranta, mai bine banii ii dati pe chirie. va instalati si va apucati sa alergati pe la agentiile din anglia (care nu percep niciun comision angajatului) cu cv-ul in mana. poti cauta pe net cum stau lucrurile daca vrei sa lucrezi ca selfemployed, pt ca, banuiesc ca stii, avem restrictii.

Offline

 

#37 2011-06-12 18:44:39

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Da, insa nu le stiu exact , voi cauta pe net mai multe informatii... Ma gandeam si eu la ideea pe care ai scris-o tu, allys, insa e un pic de teama .Nu avem garantia ca gasim .Insa, parca, m-ai facut mai increzatoare...

Offline

 

#38 2011-06-12 21:28:52

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Strainatatea

in anglia nu mai avem restricti din martie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.