homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-3


#39 2011-06-11 11:57:51

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

rotfl2)
scz , dar nu inteleg de ce te simti jignita si de ce trebui ca noi cele care am ales  sa nastem natural sa fim jignite
nici eu nu sunt de acord cu cezariana, decat dc este cu adevarat necesar, nu sa fie facut doar pt ca mama are o jena
apropo, toti copiiiiii au nevoie de afectiune indiferent cum sunt adusi pe lume


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 



#40 2011-06-11 12:39:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ti-a raspuns poke si am itarit si eu, mai sus: pt ca nasterea pri cezariana presupune o trauma prin smulgerea brusca si nepregatita a copilului din corpul mameui, printr-un proces nenatural. de aia. si cei nascuti pe cale vaginaal, dar asistati su chiar natural, dar dupa o nastere ff grea si traumatizanta au aceleasi nevoi crescute.

PLUS CA la cezariana obligatoriu se pierde contactul mama-copil in primele ore, chiar zile. ca tu esti la TI, el la neonato. si chestia asta e, din punctul meu de vedere, mai grava decat "smulgerea" in sine.

spune-i cui vrei ca un nou nascut tinut 2 zile departe de mama nu va fi DISPERAT dupa contact uman, MULT mai disperat decat unu' plasat pe burtoiu ma-sii imediat, alaptat imediat, tinut non stop langa mama, singura prezenta cunoscuta si securizanta afectiv

atentie, asta NU inseamna ca va fi marcat pe viata, nici nu cred ca la asta se referea profga lui april!!! ci, doar, va fi un NOU NASCUT CU NEVOI CRESCUTE DE AFECTIVITATE.... care, odata satisfacute, il vor ajuta sa depaseasca socul nasterii si al despartirii de mama cu bine smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#41 2011-06-11 13:00:26

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

unu' plasat pe burtoiu ma-sii

rotfl2

pff...nu cred ca a spus cineva ca tot ce zic e batut in cuie. sunt convinsa ca s-au facut 873895296 de studii care spun contrariul, ca cei nascuti pe cale naturala au nevoie de mai multa afectiune. nu stau sa ma gandesc ce studii s-au facut si in ce fel. ma bazez pe faptul ca sunt facute de niste eminente in domeniu si atat. daca rezultatele se aseamana cu ce stiam/credeam inainte, foarte bine. daca nu, duceti-va naiba cu teoriile voastre ca eu nu le cred. punct! nu inteleg de unde chestia asta cu "ma simt jignita". asa cum e si faza cu "de cand incepe viata". mi se pare interesant ca profa crede ca aceasta zi e cea a conceptiei, dar eu nu pot fi de acord. mi se pare ca opinia celor din comisia warnock e ma veridica, deci dupa ea ma ghidez. ce crede profa, din acest punct de vedere, e egal fix cu 0 pt mine


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#42 2011-06-11 13:00:53

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

dragutza, esti printre singurele pers care s-a bucurat de copil in primele ore, majoritatea sunt la TI cum a spus katami, asa este procedura
un stiu este facut pe un esantion , un nr de pers,acu tu esti exceptia sau sa ii spun +-acei 3%


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#43 2011-06-11 13:20:25

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

eu nu prea sunt de acord cu faza ca de nu e plasat imediat la mama va fi traumatizat, fata mea a crescut bine mersi , fara traume sau alte sechele si nu am avut-o dupa nastere decat cat sa o vad, apoi doar la alaptare, eru conditi mult mai diferite de acum, copilul nu statea cu tine in camera 24h din 24 , il vedeai doar la alaptat
asta nu inseamna ca toti copii nascuti in perioada aiai sau in orasul ala sunt traumatizati, hai sa fim seriosi, bebei sunt mult mai puternici decat va puteti voi imagina
oricum, nu inseamna ca sunt de acord cu cezariana la cerere, din motive medicale nu pshicologice


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-06-11 13:21:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

sushine, io refuz discutia asta, pt ca nu-mi place tonul agresiv pe care il adopti neutral

stiu f bine despre ce vorbesc, a fel cum stie si profesoara aia, care stie practica MEDIE (nu cazuri fericite, cum ai fost tu, care intrunesc o serie de conditii: sa se simta mama bine, sa fie spitalul cu o politica mother friendly etc etc).

cum s-a ajuns la studiu e treaba ei, de aia e ea autoritate si nu noi sau femeia.ro, ca are pusa la punct metodologia efectuarii unor studii.

copilul nascut natural sufera, se pare, dureri fff mari, dar pt care este pregatit biologic. iar psihologic, daca nasterea se desfasoara cum descria april mai sus, nu.

angel, nu incepe si tu cu situatii particulare lol ... normal ca nu TOTI sufera, dar E UN POCENT MAI RIDICAT. la fel cum nu toti care se nasc prin ceza au pb, unii is bine mersi, altii nu. DAR STATISTIC SUNT MAI MULTI CARE AU PB. eu aici te contrazic, contactul in primele zile e esential... si repercusiunile lipsei se pot manifesta destul de subtil (alergii, copii bolnaviciosi fara motive medicale, frici nefondate etc). e f bine ca la voi a fost bine smile

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-11 13:25:08)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#45 2011-06-11 13:29:00

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata pai contrazi-ma , ca nu zic nu, eu am vrut sa subliniez, ca pe langa tot ce s-a scris aici , de multe ori poate conditiile in care nasti joaca un rol mult mai important decaat felul in care nasti , degeaba ma chinui eu sa nasc normal daca spitalele si personalul sunt cum sunt si iti da copilul sa il pupi doar daca le umpli buzunarul lor


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#46 2011-06-11 13:29:16

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

katami a scris:

nu TOTI sufera, dar E UN POCENT MAI RIDICAT. la fel cum nu toti care se nasc prin ceza au pb, unii is bine mersi, altii nu. DAR STATISTIC SUNT MAI MULTI CARE AU PB. eu aici te contrazic, contactul in primele zile e esential... si repercusiunile lipsei se pot manifesta destul de subtil (alergii, copii bolnaviciosi fara motive medicale, frici nefondate etc)

rock


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#47 2011-06-11 13:30:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

, degeaba ma chinui eu sa nasc normal daca spitalele si personalul sunt cum sunt si iti da copilul sa il pupi doar daca le umpli buzunarul lor

din pacate asa-i bang da' ncii la voi nu-s mai destupati la "greiere"? eu auzisem numa povesti frumoase de nascare in italia


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#48 2011-06-11 13:32:27

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata eu fata am nascut-o in romania, acum sa vedem, spitalul in care am ales acum sa nasc are conditi super, cu asistenta non-stop pe perioada travaliului, daca imi pune si muzica sigur nasc la ei  rotfl

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-06-11 13:32:54)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#49 2011-06-11 13:37:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

big_smile (io cu asistenta aia nush daca m-as impaca, a fost IDEAL sa nu ma bage nimeni in seama pana nu am cerut eu big_smile)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#50 2011-06-11 13:39:58

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

las-o sa stea langa mine, abia am si eu pe cine "injura " in romaneste ca nu ma intelege  rotfl


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#51 2011-06-11 13:41:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

asa da rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#52 2011-06-11 13:54:11

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

las-o sa stea langa mine, abia am si eu pe cine "injura " in romaneste ca nu ma intelege  rotfl

lol
nu stiu daca am precizat (parca sa zic ca nu), dar e foarte bine ca mama sa fie lasata sa tipe, injure si ce-o mai vrea ea sa faca in voie. nu stiu cum e la noi...tind sa cred ca iti trage o privire gen "hai nu te mai vaita ca nu esti prima care trece prin asta" si eventual iti mai si spune sa te abtii ca ii deranjezi pe ceilalti. m-as bucura daca mi-ati spune, insa, ca nu e asa smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#53 2011-06-11 13:58:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

diferenta e majora, respectiv faptul ca procesul nasterii e unul NORMAL. bineintees ca sunt afectati si ei de partea a doua (la noi a fost exact situatia de care zici)

cine te-a jignit? in schimb tu ai jignit de vreo 2 ori...

pai si noi incercam sa argumentam ca faza cu "au nevoie de afectiune sporita" e reala si NU ar tb sa fie nimic jignitor (decat daca mama se simte prost ca a ales asta pt copilul ei, ceea ce e treaba fiecareia).  si un copilcare sufera o operatie, de ex, are nevoi de afectiune sporite. e ceva jignitor in asta?

april... cam asa e sad (io am avut noroc, dar c am vazut dupa mine... haoleu sad )

io ma las, fug afar cu al meu

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-11 13:59:44)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#54 2011-06-11 14:02:37

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

aseara m-am oprit cu scrisul cam anapoda, deci continui acum putin cu informatii referitoare tot la supt si lapte.

durata unui supt nu trebuie sa depaseasca 20 de minute. in orice caz, nu se recomanda prelungirea alaptarii dincolo de 6 luni.
intrucat gustul laptelui matern difera in functie de alimentele ingerate (ceapa, usturoiul, varza, sparanghelul produc un gust dezagreabil pt copil), in timpul alaptarii, femeia trebuie sa evite consumarea acestora. nu mai putin importanta este si cunoasterea efectelor galactogene (care stimuleaza secretia de lapte) pe care le produc mararul, anasonul si chimionul. se recomanda, de asemenea, ca in timpul alaptarii, mama sa consume pe zi 2 litri de lichide, 24 g de proteine, respectiv 550 kcal in plus fata de ratia pt o femeie obisnuita. ea trebuie sa-si suplimenteze, ca si in perioada prenatala, aportul de vitamine si minerale. cat priveste cantitatea de calciu, aceasta trebuie sa fie de 1200-1500 mg/zi.

pe plan olfactiv, s-a constatat ca imediat dupa nastere si independent de orice experienta alimentara, sugarul reactioneaza prin modificari respiratorii, cardiace si motrice la diverse mirosuri, mai ales la cele de oua alterate sau peste.
un experiment a pus in evidenta nu numai placerea pe care o incearca sugarul cand bea lichide indulcite, dar si cand inspira miros de vanilie.
la 3 zile, copilul este capabil sa-si identifice mama pe cale odorifica, iar la 6 zile face distinctia dintre mirosul unui tampon imbibat in laptele mamei fata de unul impregnat in laptele altei femei. de asemenea, la 2 sapt, sugarul poate sa-si recunoasca mama pe cale olfactiva si in somn. de altfel, capacitatea copilului de a-si repera mama odorific ramane activa pana la 2-5 ani.

unii cercetatori au fost preocupati de problema daca mama este capabila sa-si recunoasca propriul copil pe filiera olfactiva, in intervalul dintre a 2-a si a 10-a zi de la nastere. aceasta abilitate a fost studiata in functie de urmatorii parametrii:
- sexul copilului;
- tipul de alimentatie (natural sau artificial);
- daca mama este primipara sau multipara;
- contactul precoce al mamei cu noul nascut.
dintre acesti factori, esential s-a dovedit cel din urma, intrucat cele mai bune performante le-au inregistrat acele mame care au beneficiat de un contact imediat si pe o durata de 30-40 de minute cu propriul copil.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#55 2011-06-11 14:07:07

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

april sunset a scris:

durata unui supt nu trebuie sa depaseasca 20 de minute. in orice caz, nu se recomanda prelungirea alaptarii dincolo de 6 luni.

deci acum imi vine sa te bat , pai laptele de mama nu il inlocuieste nimic pe lumea asta , cum sa nu ii mai dai sa suga de la 6 luni?


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#56 2011-06-11 14:10:59

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

april sunset a scris:

durata unui supt nu trebuie sa depaseasca 20 de minute. in orice caz, nu se recomanda prelungirea alaptarii dincolo de 6 luni.

deci acum imi vine sa te bat , pai laptele de mama nu il inlocuieste nimic pe lumea asta , cum sa nu ii mai dai sa suga de la 6 luni?

nu pe mine, ca nu eu am facut studiile lol sincer, si mie mi se pare cam putin doar pana la 6 luni, dar eu va scriu exact ce citesc din carte


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#57 2011-06-11 14:11:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

april sunset a scris:

durata unui supt nu trebuie sa depaseasca 20 de minute. in orice caz, nu se recomanda prelungirea alaptarii dincolo de 6 luni.

deci acum imi vine sa te bat , pai laptele de mama nu il inlocuieste nimic pe lumea asta , cum sa nu ii mai dai sa suga de la 6 luni?

exact box io chiar dau bine rotfl

oms recomanda alaptrea exclusiva in primele 6 luni si prelungirea alaptatului pana la 2 ani si peste smile

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-11 14:11:36)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.