homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA-2


#20 2012-03-13 10:49:35

crissme
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 27

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

mmirabela a scris:

buna fetelor,
va rog daca ati folosit ovulele superforte sa imi spuneti si mie daca vi s-au rezolvat problemele...daca ati avut rezultatele dorite...
si eu am inceput un tratament cu aceste ovule si luna asta am avut cateva pete de sange (mai maronii) intre cicluri si nu stiu daca e de la ele...e de rau?
aaa si inca ceva...eu nu am facut irigatii in timpul tratementului?...e obligatoriu?
va multumesc  puss

Buna Mirabela.

Da, sunt obligatorii irigatiile in fiecare zi, inainte de introducerea unui alt ovul. Nu stiu daca mi s-a rezolvat vreo problema cu ele, ramane de vazut cand voi merge la un control...

Offline

 



#21 2012-03-13 11:53:57

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

buna crissme
eu fac spalaturi in fiecare seara si dimineata cu ceaiul prescris dar nu am facut irigatii
am citit pe mai multe forumuri ca nu prea este indicat sa faci f multe irigatii deoarece poti sa distrugi flora
acum chiar nu stiu...
pt ce problema ai folosit ovulele?...ai simtit vreo schimbare?

multumesc pt raspuns  puss

Offline

 

#22 2012-03-13 15:12:02

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

nu sunt indicate spalaturiile sau "irigatiile" cum le spuneti nu te speli in vagin nu este nevoie si este daunator. ma mir ca nu aveti vaginite dupa spalaturile astea, sau exact vaginitele astea cauzate printre altele de spalaturi, incercati sa le vindecati prin... spalaturi? rotfl puteti pune ovulul si fara spalat in vagin, medicii ce recomanda asta cred ca sufera de exces de zel sau vor sa veniti mai tarziu la ei cu o frumusica vaginita pe langa ce aveati.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-13 15:12:32)

Offline

 

#23 2012-03-13 19:59:17

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

ok...multumesc fetelor pt raspunsuri puss
spalaturile eu le fac doar in exterior...de aceea intrebam daca e nevoie sa fac si irigatii
ideea e ca eu sunt de acord cu spalatul doar in exterior, dar deoarece mi-au fost recomadate spalaturi vaginale cu ceaiuri folosind irigatorul vroiam sa stiu si parerile voastre
sper sa nu fie nici o problema daca nu le fac si introduc ovulul fara a face irigatii
puss

Offline

 

#24 2012-03-13 22:21:22

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

pai spalaturi se zice la 'irigatii' tongue pe exterior na, se cheama spalat obisnuit. te sfatuiesc sa nu faci eu am facut la sfatul medicului si nu numai ca nu mi-a vindecat candidoza (duh, n-aveau nici o legatura una cu alta), m-a lasat cu candidoza aia 10 mii de ani si din cauza ei (doctoritei) efectiv am facut vaginita! de la spalaturi. ma duc la medic la sfarsitul lui septembrie, imi iese candidoza, ma duc peste fix o luna imi ies candiddoza mai grava si vaginita... frumos ce sa spun. nu i-am mai calcat pragul de atunci.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-13 22:22:10)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-03-14 10:22:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

spalaturile cu ceaiuri din plante medicinale nu cred ca fac rau, pe mine chiar m-au scapat de gardnerella, fara niciun alt tratament tongue. dar nici nu cred ca sunt absolut necesare, cat timp faci tratamentul cu ovule. eventual o data la cateva zile ai putea sa le faci.
din ce-mi amintesc eu, eph a facut spalaturi cu tantum rosa sau alt praf/solutie cumparata din farmacie, nu cu ceaiuri. acele solutii sunt mai agresive si distrug flora vaginala. ceaiurile sunt mai blande, pot fi folosite pt spalaturi interne, dar numai ca tratament, pe o perioada scurta, nu ca parte din igiena zilnica.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-03-14 10:25:56)

Offline

 

#26 2012-03-14 15:39:39

crissme
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 27

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

Da fetelor, dar scrie mare pe prospect ca se fac irigatii cu ceai de galbenele in fiecare seara inainte de introducerea ovulului. Banuiesc ca stie producatorul ce stie daca a dat aceste indicatii. In afara de asta, ovulele sunt destul de consistente ca sa zic asa, nu stiu cum ar fi sa adaug ovul peste ovul in fiecare seara, fara sa curat inainte ce a lasat precedentul. Mai ales daca vreti sa mai aveti si o viata sexuala activa cat timp luati ovulele, credeti-ma ca sunt necesare ovulele pentru ca astfel va zgariati pe interior.
Personal am folosit o cutie de ovule cu irigatiile cu ceai de galbenele in fiecare seara si nu am avut nicio problema.

Eu nu am vreo problema evidenta de sanatate, am descoperit ca am HPV si am o leziune pe col, motiv pentru care am zis ca nu strica sa fac o cura de 3 cutii de ovule, inainte sa ma duc sa repet analizele si colposcopia. In rest eu ma simt perfect sanatoasa si HPV-ul l-am descoperit absolut intamplator...

Offline

 

#27 2012-03-14 16:40:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

din pacate, nu cred ca trece hpv-ul cu ovulin cesafac. ti-a iesit la genotipare?
testul papanicolau cum a iesit? dar colposcopia?

Offline

 

#28 2012-03-14 18:10:19

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

buna fetelor smile
pe cutie scrie asa "se administreaza cate o doza intravaginal in fiecare seara, dupa o prealabila spalare a zonei genitale cu infuzie de coada soricelului sau galbenele"
eu din asta nu am inteles ca se fac irigatii vaginale...
Am intrebat si mi sa spus sa fac irigatii o data pe saptamana, sau inainte de a face sex pt a nu irita organul sexual al barbatului.
Imi pare rau ca nu am intrebat daca este obligatoriu acea 1 data pe saptamana ...si oricum momentan sotul meu este plecat din tara supa

Offline

 

#29 2012-03-14 18:24:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

mirabela, si eu tot la exterior inteleg nustiu.
puss sa-ti treaca supararea si sa se intoarca sotul curand!

Offline

 

#30 2012-03-15 09:29:14

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

sa dea Domnu sa fim impreuna cat mai repede...e greu asa...mai ales ca ne dorim tare un bebe smile

Offline

 

#31 2012-03-15 11:04:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

kram sa dea Domnul sa vina cat mai curand si taticul si bebele! goodluck

Offline

 

#32 2012-03-15 11:20:41

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

multumesc anca puss
mult succes si tie smile

Offline

 

#33 2012-03-15 15:45:52

crissme
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 27

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

anca90 a scris:

din pacate, nu cred ca trece hpv-ul cu ovulin cesafac. ti-a iesit la genotipare?
testul papanicolau cum a iesit? dar colposcopia?

Normal ca nu trece HPV-ul cu ovulin insa sper sa treaca leziunea de pe col provocata de acest virus.

Prima oara cand am auzit de HPV in viata mea a fost cand mi-a spus doctora (in urma unei colposcopii, prima din viata mea) ca am o leziune pe col care cel mai probabil este data de HPV. Apoi am facut o genotipare si am aflat ca am tulpina 31. Intre timp incerc sa-mi imbunatatesc imunitatea, am renuntat la anticonceptionale si iau aceste ovule. Sper ca la vara cand ma voi duce la control, sa se observe imbunatatiri pe colul meu...daca ma ajuta Dzeu. Alta manifestare nu am de la acest HPV si Papanicolau mi-a iesit mereu bine. Traiesc cu speranta ca voi reusi sa infrang acest virus.

Offline

 

#34 2012-03-16 23:49:30

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

crissme sa dea Dumnezeu sa fie totul bine cand te duci la control, sa speram ca ovulele si-au facut treaba puss
si eu imi doresc din suflet sa fie totul in regula dupa ce termin tratamentul si sa putem avea un bebe  smile ..mai am inca 2 luni de tratament
mai sti pe cineva care a facut tratament cu aceste ovule?

Offline

 

#35 2012-03-17 07:50:28

crissme
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 27

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

mmirabela a scris:

crissme sa dea Dumnezeu sa fie totul bine cand te duci la control, sa speram ca ovulele si-au facut treaba puss
si eu imi doresc din suflet sa fie totul in regula dupa ce termin tratamentul si sa putem avea un bebe  smile ..mai am inca 2 luni de tratament
mai sti pe cineva care a facut tratament cu aceste ovule?

Multumesc Mirabela.
Mai am o cunostiinta care a folosit aceste ovule dar la fel ca si mine, urmeaza sa faca iar un control si spera ea sa nu mai existe urme de HPV pe col.
Iti doresc sa ai cati bebei iti doresti si sa fiti cu totii sanatosi pentru ca sanatatea este cea mai importanta.  kram

Offline

 

#36 2012-03-18 11:10:31

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

fetelor voi in timpul tratamentului cu ovule superforte ovulin ati avut iritatii si mancarimi?
eu primele 2 saptamani nu am avut nimic...acum de cateva zile am aceste simptome si nu stiu de ce...si ce ar trebui sa fac?
am intrerupt o zi si atunci nu am avut nimic...cum ma trezesc dimineata si incepe sa se scurga cum incep sa am aceste simptome
tin sa specific ca ma spal dimineata si seara cu ceaiurile recomandate

Offline

 

#37 2012-03-18 20:41:26

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

eu fac tratament cu aceste ovule...
pun unul la 2-3 zile, pt cicatrizarea ?n urma unei electrocauterizări. mai am de pus 5 și apoi mă duc la control...
și eu senzații destul de ur?te din cauza ovulelor, mi-a recomandat dna doctor spălături vaginale cu bicarbonat (luat de la farmacie) ?nainte de a pune ovulul...
de asemenea, pe la jumătatea tratamentului cu ovulin, am luat gynofort, un singur ?ovul?(cremă vaginală), dar nu pot spune că mă simt mai bine...aceleași senzații ciudate le am după fiecare ovul.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#38 2012-03-19 15:14:54

crissme
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 27

Re: Ovule-SUPERFORTE OVULIN-E-LITE NUTRITIA

Eu nu am avut nicio senzatie neplacuta de la aceste ovule, m-am simtit foarte bine cu ele insa pe cutia lor scria ca este posibil sa apara tot felul de senzatii si ca trebuie intrerupte 2-3 zile si reluate apoi. Multa sanatate fetele.

@your.dream - sa ne spui daca a fost bine la consult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.