homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-110


#2072 2011-07-08 11:28:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

blue, ma bucur pt voi kram

razu, m-am gandit eu ca e greu asa smile bine ca sunteti ok, ariana a crescut f frumos, daca o fi sa ne vedem... cu drag smile

sweety, calciul nu se ia peste alaptat pt ca trece in lapte si sa nu fie prea mult pt bebe. de aia. deci poti bea linistita jum aia de fiola. ref la gust:
1. amesteca-l cu cateva picaturi de lapte, chiar daa gustul nu se schimba, e f posibil ca ea sa-l accepte
2. cauta calciu gluconic in fiole de PLASTIC. e exact aceeasi concentratie, dar e mai bun la gust (si mi ieftin). ris adora sa-l bea direct din fiola smile

czuky... nu iesi zilnic in parcuri, sa vezi cate astfe de cazuri intalnesti sad azi imi zicea o bunica (f senin) despre neopata-a de 4 ani, care nu voia sa imparta jucariile ei cu cris: "acu e bine, sa vezi cand era mica, la 1-2-3 ani ce urat facea, de TREBUIA MAMA-SA SA O BATA" grater

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-08 11:29:55)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2073 2011-07-08 11:33:44

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Si mie mi-a zis doc sa iau calciu cel putin din 2 in 2 zile, dar eu stau prost cu ala ionic si am crize de cadere de calciu sad Si tot uit sa-l iau neutral

czuky supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2074 2011-07-08 11:33:51

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata asa i-am facut aseara,m-am muls un  pic si am pus in biberon calciu amestecat cu lapte si asa l-a baut,caci altfel nu voia...iar mie imi vine sa vomit dupa ce beau jum aia de fiola...e atat de scarbos...mi l-a amaestcat sotul cu miere ca sa-l beau si tot avea un gust ciudat....

deci nu e nicio problema daca beau eu jum de fiola si ea jum? ca as ami-a zis dr....

insa mi-a mai zis cineva ca nu treb sa-i dau calciu la copil..pana la 1 an ca nu ai voie sa-i dai nimik decta vigantol..ca ei asa i-a zis dr ,da reu zic ca nu toti copiii sunt la fel si na...daca as ami-a zis dr,plus ca mai sunt pe aici mamici care dau ca  la bebe,de ex razu,si ei i-a zis dr sa-i dea la fetita...deci eu nu zic ca chiar nu ai voie sa-i dai la copil,doar nu toti medicii sunt tampiti...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2075 2011-07-08 11:36:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

sweety, in principiu, eu cam dau dreptate persoanei care te- sfatuit sa nu-i dai... adica, cel putin, fara un motiv medical intemeiat (fontanela mare, predispozitie genetica spre rahitism etc), excesul face mai mult rau decat bine.
medicii nu- tampiti, dar stii care e baiul? un copil rahitic e notat in catastfiul lor... pe cand un adult cu ciocuri pe oase nu wink asa ca prefera sa aiba "dosar curat' sad si dau calciu in exces si unde nu-i cazu'
nsa daca te hotarasti sa-i dai, nu, nue  bai ca bei si tu


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2076 2011-07-08 11:44:36

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata eu inteleg ca nu vrea sa imparta,dar sa o ia drept tinta,sau ce a mai facut,si a lovit si celalt copil,mi se pare aiurea.totusi cred ca parintii nu ii explica ce are voie si ce nu.nu ma intere faza cu jucariile dar cu facut rau altuia da.


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2077 2011-07-08 11:51:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

daca si lui i s-a facut rau (fizic sau psihic sau ambele) si el va face... asta era ideea mea sad
stiu ca ti se urca la cap cand vezi asa ceva, dar eu cred ca solutia este sa-ti aperi propriul copil si tat sad celuilalt nu prea ia ce-i face... dcat o disutie de suflet, dar ar tb nu doar una, ci 10... ca sa ramaa efectele in el sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2078 2011-07-08 12:07:08

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna  wave

rruxy, ally  rotfl2

rzau, blue  applause  pentru puii vostrii  par

kata orice inteleg dar faza cu batutul ca nu imparte jucarii n-o inteleg...astia-s tampiti  box .....si eu i-am dat lui Tudor de 2 ori peste maini  rodnar  si-mi pare tare rau dar m-am speriat in asa hal ca am reactionat pe moment ( o data era sa-si darame tv-ul in cap si a doua oara ii venea tot in cap  big_smile  un ghiveci mare cu o floare la fel de mare)

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2011-07-08 12:11:41)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#2079 2011-07-08 12:17:35

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

ce minunati de oameni sunt in Bucuresti lol

am fost in parc cu junele ( sebastian, parc de cartier) junele meu are placere la masinile rosii mai nou si vazu o masina la un copil si s-a dus sa o ia si el, la care bunica i-o smulge lui Andu din mana o baga in geanta si pleaca..., am ramas cu gura cascata... e feciorul asta al meu mai masliniu dar fetze de "ciorditori"  nu avem lol

a doua faza, mergem la apa si eu ii cantam un cantem "joaca , joaca , joaca baiete..." si el zice "oaca. oaca.." si o baba...:" ce inseamna sa iti lasi copiii pe mana NESIMTITELOR ( eu fiind aia )...copilul zice ca face CACA si ea ii canta " rotfl2

in alta ordine de idei copiii aia erau asa bine facuti , parca mancau din3 in 3 ore...iar fiul meu de 3 ori pe saptamana rotfl

Ultima oara a fost editat de ally_na (2011-07-08 12:19:19)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#2080 2011-07-08 12:43:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

ally box box


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2081 2011-07-08 12:54:29

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

ally , fetelor, cum reusiti sa fiti asa de calme cu oameni astia binevoitori ce comenteaza la adresa copiilor?
eu sigur ii ziceam vreo 2


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2082 2011-07-08 13:08:41

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata, te pupam si pe tine si pe Crisu!Si de vazut tot ne vedem noi!
Sweety, nu ii mai dau calciu fetei, gata! Am mers ieir si la pediatrul ei, dr neonatolog cu care a nascut. Dupa control, inclusiv a verificat fontanela, am abordat problema si mio-a spus sa ii dau doar vigantol 2 picaturi, gata cu calciul, care, in opinia ei, se da, oricum, o luna, doua.
Deci nu ii mai dau calciu. Nu am apucat sa citesc pe prospect. Acum, ma gandeam sa iau eu fiolele de calciu 9ai dreptate, au gust rau), dar daca ziceti ca trec in lapte...iar ma mai gandesc.
Sweety, ai incercat alinan?Si apropo de alinan, noi luam flacoane mici, 7 ml vreo 12 Ron, dar am descoperit ca exista si sticluta mai mare, de 150 ml, cam 21 Ron, deci am facut si o economie grozava. Noi ne impacam cu el, ii dau profilactic fetiteti. Bine, mai scanceste, are zile cand mai plange cate un pic, dar...macar e naturist.

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-08 13:10:13)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2083 2011-07-08 13:08:50

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

salutare!  wave

Offline

 

#2084 2011-07-08 13:20:32

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

salutari si de la noi

allyna ce lume nebuna, iti vine sa-i iei la bataie, toti se baga, toti stiu de toate...pe mine cand avea ana 10 luni ma intrebau :,, cate luni are , 7-8 ?,, si eu ziceam,, nu,10,, si ei...aaa, am zis si eu ca nu stiu....pai daca nu stiu la ce te mai bagi...in fine

noi maine facem 1AN, nu-mi sa cred, ca anul trecut exact vinerea la ora asta cred ca mi-o aducea in salon...e asa emotionant cand ma gandesc...si cand ma uit la ea si cand imi zice mama sau mam imi vine efectiv sa o mananc nu alta, o iubesc mult (de fapt cum isi iubeste fiecare mama puiul ei) si efectiv imi dau lacrimile de emotie si de bucurie ca e langa mine....

maine avem petrecere , ne rupem turta, desi initial au fost mai multi copii nu am ramas decat 8..as fi vrut sa fie mai multi, o sa vina si Minnie sa le faca baloane, sa-i picteze si sa cante cu ei...sper sa iasa bine ca am ceva emotii...o sa fie undeva la 32  de adulti + copii...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2085 2011-07-08 13:31:20

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

hello mamici ...
am gasit azi un articol care m-a ingrozit ...
mi-a mai spus si o mamica acelasi lucru  disperat

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ … NTATI.html

Ultima oara a fost editat de cmin (2011-07-08 13:32:04)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2086 2011-07-08 13:50:10

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

cred orice...dar nu faza cu smulsul din brate...asta mi se pare exagerat, ca unele persoane stau pe banca si copilul lor se plimba linistit prin nisipar , Da am vazut si eu asta, dar sa imi copilul de langa mine.....pai mor cu el de gat ...


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#2087 2011-07-08 14:07:12

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

cmin a scris:

hello mamici ...
am gasit azi un articol care m-a ingrozit ...
mi-a mai spus si o mamica acelasi lucru  disperat

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ … NTATI.html

eu sincer nu prea cred , iar faptul ca trebuie sa iti supraveghezi copilul e  absolut normal , pentru ca nu trebuie sa il supraveghezi doar ca auzi din diverse surse ca se fura/rapesc copii ... pentru ca vedem destul accidente cu copii lasati nesupravegheati  si de cele mai multe ori aceste accidente sunt tragice .
Iar acum sa fiu putin rea in romania sunt atatia homeless pentru care probabil nu ar s-ar sezisa nimeni daca li s-ar intampla ceva de genul . Asa ca de ce ar trebui grupul acela infractional sa actioneze asupra unor persoane a caror rapire ar ridica o serie de proceduri de cercetare , cercetare ce ar putea duce la prinderea acestora ?

Offline

 

#2088 2011-07-08 14:15:26

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

acum nu stiu cat e adevarat si cat nu ... am facut legatura intre ce am auzit si art asta .. normal ca trb sa supraveghezi copilul .. dar totusi se intampla si asta si Romania, din pacate ...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2089 2011-07-08 14:27:14

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna

Ruxxy  chicot tare Vladutz  puss

Vai Ally_na, ce faza lol ma refer la "napustitul" lui Andu in camera voastra  chicot  ... cealalta faza, din parc ... sad

Cornflower, ai mare dreptate cu supravegheatul copiilor... asta e obliatorie, chit ca se fura sau nu copii (Doamne fereste!). Cat despre "homlessi"... s-ar putea sa nu fie nevoie de ei tocmai pt ca traiesc pe strada si , cel mai probabil, au multe dintre organe bolnave  cesafac


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2090 2011-07-08 14:33:35

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

fetelor am citit o astfel de intamplare dar acuma ceva vreme.toata familia si-a facut analizele la un laborator cu ceva vreme in urma.copilul a fost rapit si apoi abandonat in fata casei fara un rinichi.acuma cat o fii de adevarat nu stiu.


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.